Pátek 19. duben 2024 12:58
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Trh ropou se zhroutil, její cena spadla „do minusu“. Co se stalo? Bude se to opakovat?

21.04.2020 12:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mediální titulky leckdy předčí realitu. To je případ také včerejšího propadu cen západotexaské lehké ropy WTI. Jedná se o propad historicky zcela nebývalý, do záporné hodnoty. Přesto jej však nelze přeceňovat. Propad ceny daného druhu ropy, a to až na úroveň minus 40,32 dolaru za barel, se totiž týká pouze jednoho z jejích kontraktů, toho květnového. Ten vyprchává právě dnes.

Zprávy o tom, že ropa ztratila všechnu svoji hodnotu nebo že kupující ropy dostává ještě navrch zaplaceno za to, že ji vůbec odebere, jsou tedy poněkud nadnesené. V současnosti se s danou ropou obchoduje prostřednictvím 130 kontraktů, z nichž nejzazší vyprchává v lednu 2031. A pouze na jediném z nich včera byla záporná cena. Byl to právě kontrakt s dodáním v květnu 2020.

S kontraktem na dodání ropy v květnu 2020 se začalo obchodovat v listopadu 2014. Od té doby si obchodníci a spekulanti s ropou víceméně jenom směňovali „papírky“, tedy právě ony kontrakty na dodání daného množství ropy v měsíci květnu 2020. Řada obchodníků či spekulantů, když tyto kontrakty obchoduje, vůbec nepočítá s tím, že si také příslušné barely s ropou někdy odebere. Sázejí zkrátka třeba na to, že pořídí kontrakt v jednom roce a v druhém jej zase se ziskem prodají.

Jeden příklad za všechny. Třeba mezi 23. červnem 2017 a 5. říjnem 2018 zhodnotil termínový kontrakt na ropu WTI s dodáním v květnu 2020 – tedy přesně ten, který dnes vyprchává – o 45,5 procenta. Zdražil totiž v daném období ze zhruba 48 na 70 dolarů za barel. Na termínových kontraktech na ropu takto vydělávají třeba různé finanční instituce, banky či fondy, aniž by musely barely s ropou fyzicky převzít. Kdo se zbavil termínového kontraktu – de facto jen „papírku“ – právě třeba 5. října 2018, pochopitelně nikdy žádnou ropu fyzicky nepřevzal. Tím „papírkem“ se zavazoval k tomu, že ji převezme – ovšem až po dnešku. Což bylo v říjnu 2018 ještě dosti vzdálené datum.

Ještě docela nedávno vykoupil takřka čtvrtinu kontraktů na květnové dodání ropy WTI jeden velký kupec – fond US Oil Fund. Jeho investoři spekulovali na to, že cena ropy vzroste. Přepočítali se. Když seznali, že se mýlili a cena ropy nahoru nepůjde, jali se prodávat své květnové kontrakty a nakupovat místo nich červnové a pozdější. Pozdě. Prodělali.

Celá řada dalších podobných investorů se včera houfně zbavovala svých termínových kontraktů, aby po dnešku ropu nemuseli fyzicky převzít. Převzetí ropy totiž znamená náklady. Někteří spekulanti na něco takového prakticky nejsou připraveni, další zase netuší, co by s barely ropy za současných podmínek dělali. Vidí všude kolem sebe, že o surovinu prostě není kvůli koronaviru příliš zájem. Doprava i průmysl jedou „na půl plynu“.

Je samozřejmě možné barely s ropou uskladnit. Jenže uskladnění je dnes drahé. Supertankery, na nichž lze barely uložit, se běžně pronajímají za necelých 20 tisíc dolarů na den, dnes to je třeba až 400 tisíc dolarů za den. Navíc je třeba připočítat cenu pojištění.

Takže spekulantovi, jemuž zbyl v ruce „černý Petr“ vyprchávajícího kontraktu, nezbylo než jít s cenou hodně dolů, aby se kontraktu vůbec zbavil. A někteří museli jít až do záporu. Pořád se jim totiž vyplatilo zaplatit za to, že někomu dalšímu ropu udají, třeba i 40 dolarů za barel. Pořád je to zjevně vyšlo levněji než čelit nákladům plynoucím z převzetí fyzických barelů.

Podobná situace se pochopitelně může opakovat i v květnu, tentokrát by se týkala červnového kontraktu. Na trhu může chybět velký kupec typu zmíněného fondu US Oil Fund, takže cena tím spíše zabředne ještě hlouběji do záporu než včera. Pokud se však mezitím podaří alespoň zčásti americkou ekonomiku po koronaviru opět dostatečně nastartovat, včerejší pád do záporu bude opravdu jen historicky ojedinělou epizodou. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trh práce v USA se nerozjel, bude zářijový výsledek Fedu stačit k taperingu?
    Zářijová zpráva z amerického trhu práce ukázala přírůstek 194 tisíc pracovních míst po 366 tisíc v srpnu. Srpnový výsledek byl zklamáním. Dnes byl sice revidován k lepšímu, ale září jednoznačně za odhady zaostalo - čekalo se 500 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti vypadá na první pohled dobře, když došlo k jejímu snížení na 4,8 z 5,2 procenta. S tím se však pojí také relativně velký odliv lidí mimo pracovní sílu, a tedy i menší míra participace.
  • Trh práce v USA v únoru dále oživoval
    Míra nezaměstnanosti poklesla na 3,8 %, při rostoucí míře participace. Ta zřejmě přispěla ke zpomalení růstu mezd.
  • Trh práce – zdroj inflace a brzda růstu produkce
    Míra nezaměstnanosti dle očekávání vzrostla vlivem ukončení sezónních prací a smluv na dobu určitou z listopadových 3,3 % na 3,5 %. V porovnání s prosincem 2020 je míra nezaměstnanosti o 0,5 pb nižší. Počet dosažitelných nezaměstnaných činí 236 375. V porovnání s loňským rokem jsou jejich řady před Úřady práce o 37 383 kratší. Česko si nadále drží místo premianta v EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti (dle metodiky Eurostatu 2,6 % oproti evropskému průměru 6,6 %). Ne nutně je to ale pro firmy marně shánějící pracovníky zrovna výhra.
  • Trh práce zůstává napjatý
    Podíl nezaměstnaných v prvním měsíci letošního roku vzrostl na 3,1 % z předchozí úrovně 2,9 %. To bylo plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem. Koruna tedy nemá důvod reagovat.
  • Trh práce zůstává silný, podíl nezaměstnaných poklesl
    Nezaměstnanost v Česku zůstává i nadále na nízkých úrovních, kdy podíl nezaměstnaných podle MPSV v říjnu poklesl na 3,5 %, zatímco náš odhad v souladu s mediánovým odhadem analytiků počítal se stagnací na 3,6 %. V říjnu na trhu práce obvykle pozitivně působí sezónní vlivy, očekávali jsme ale jejich „vykrácení“ s reálným zhoršováním podmínek v ekonomice. Předstihové ukazatele totiž varují především před zhoršováním situace zejména ve zpracovatelském sektoru, slabý je i zaměstnavatelský sentiment, který je nejnižší od jara 2021. Dnešní pokles podílu nezaměstnaných tak lze interpretovat i tak, že během října nedocházelo na tuzemském trhu práce k výraznému ochlazování a zaměstnavatelé i nadále doufají v rychlejší ekonomické oživení, díky kterému nebudou muset snižovat počet zaměstnanců.
  • Trh práce zůstává vysátý
    Tuzemská nezaměstnanost se v květnu dostala na nové minimum. Na jedno volné pracovní místo připadá 0,6 uchazeče. Hlavním důvodem poklesu byl nárůst sezónních prací zejména ve stavebnictví a zemědělství.
  • Trh přijal výsledek rakouských voleb s klidem, vyjednávání ale mohou trvat až do roku 2020
    Trh přijal výsledek nedělních předčasných voleb v Rakousku s klidem. Rakouský desetiletý dluhopis vykazuje mírný nárůst výnosu, zůstává však bezpečně v záporném pásmu, blízko historických minim. Ze zemí eurozóny dnes vykazuje vyšší nárůst výnosu na desetiletém bondu Kypr, srovnatelný pak Francie, Finsko, Slovensko nebo Nizozemsko.
  • Trh přijal výsledky ČEZ se zklamáním, to lepší však firmu ještě čeká
    Trh přijal výsledky ČEZ za třetí čtvrtletí letošního roku s určitým zklamáním, byť si je vědom, že firma toho, že firma má přes sebou zářnější kvartály. Akcie společnosti zareagovaly na ranní oznámení výsledků poklesem, aktuálně jsou níže o zhruba 0,6 procenta. Provozní zisk EBITDA poklesl meziročně o bezmála sedmnáct procent na 9,8 miliardy korun. Analytici přitom v průměru očekávali provozní zisk vy výši 11,5 miliardy korun. Slabší provozní ziskovost se promítla do poklesu očištěného čistého zisku, který dosáhl úrovně půl miliardy korun, tedy hned o tři miliardy nižší úrovně než loni ve třetím čtvrtletí.
  • Trh přijal zprávu o státní půjčce ČEZ vlažně. Může ji zarazit Brusel
    Akcie ČEZ dnes na pražské burze mírně klesají. Klesá ovšem většina titulů, které se na ní obchodují. Lze tak říci, že trh přijal vlažně zprávu o plánu státu poskytnout ČEZ výhodnou půjčku na dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Není totiž zřejmé, zda tento plán nenarazí na úrovni Evropské unie. Její úřady by jej totiž mohly posuzovat jako nedovolenou státní podporu, ještě k tomu zčásti soukromému podniku (stát ovládá ČEZ pouze ze zhruba sedmdesáti procent). Unijní orgány by však nyní měly být vstřícnější, neboť potřebují český souhlas k vlastním plánům záchrany evropské ekonomiky po úderu koronaviru, jejichž objem činí stovky miliard eur. Akcioví obchodníci se kromě možných problémů ze strany EU obávají také vícenákladů, které v současnosti vznikají při výstavbě jiných evropských jaderných elektráren, takže je nemohou vyloučit ani při výstavbě dukovanského bloku. Vícenáklady by zatížily hospodaření ČEZ, a potenciálně tedy omezily možnost ČEZ vyplácet dividendu či způsobily, že tato dividenda poroste pomaleji.
  • Trh reaguje na nový model ET7 společnosti NIO
    Přestože je Tesla v současné době králem a hvězdou na trhu s elektrickými vozy, existují i ​​další společnosti, jako jsou NIO a Xpeng, které přitahují zájem investorů kvůli silnému nárůstu v posledních měsících a pozitivním prognózám naznačujícím růst sektoru elektromobilů v Číně .
  • Trh sa pripravuje na holubičie zvýšenie sadzieb Fedu
    Zvýšenie sadzieb v USA počas decembrového zasadnutia Fedu sa už nejaký čas na trhu stáva konsenzom. Možno aj pret...
  • Trh s bateriemi je závislý na Kongu, Číně i Austrálii. Drtivá většina surovin na výrobu akumulátorů pochází z pěti zemí
    Drtivá většina surovin na výrobu lithiových baterií pochází jen z několika zemí světa. Trh s akumulátory je tak závislý na dodávkách z Konga, Číny, Austrálie, Chile a Argentiny. Ceny vzácných kovů může ohrozit politická situace v těchto státech. Nejproblematičtější jsou dodávky vzácného kobaltu, kdy 59 % veškeré produkce pochází z nestabilního Konga.
  • Trh s bitcoinem nadále roste a dynamika sílí
    V posledních sedmi dnech pokračoval růst bitcoinu, který se v současnosti obchoduje za přibližně 34 200 amerických dolarů, což představuje více než 10% nárůst za týden.
  • Trh s bydlením začíná zpomalovat. Akcie po včerejším růstu polevují
    Po včerejší silné růstové seanci dnes na globálních akciových trzích začala fáze vyčkávání. Akciové indexy v Evropě dnes část svých včerejších zisků odevzdávají a podobně na tom jsou také futures na indexy v USA, které klesají o přibližně půl procenta. Dobrou zprávou je, že úroveň dluhopisových výnosů v Evropě i v USA dál opatrně klesá, takže hlavní příčina stabilizace na akciových trzích z tohoto týdne zůstává i nadále ve hře.
  • Trh s černým zlatem strmě padá
    „Trampova obchodní válka proti Číně může vrátit íránskou ropu na světové trhy. Peking by jako jednu z forem odplaty mohl obnovit nákupy ropy z Íránu a tím podpořit tamní ekonomiku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trh s dluhopisy se připravuje na nižší úrokové sazby a další pokles inflace
    Vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů vzrostl v srpnu na 8,6 % a průměrná doba splatnosti se prodloužila na 3,8 roku. Celkem vydaly podniky v tomto měsíci obligace za 4,1 miliardy Kč. Trh se tak připravuje na pokles úrokových sazeb a inflace, vzrostla i důvěra v další vývoj ekonomiky. Vyplývá to z údajů srovnávače, který provozuje největší a nejlépe hodnocený dluhopisový portál v České republice Dluhopisomat.
  • Trh s energiemi se uklidňuje, ČEZ pracuje na dostavbě Dukovan
    Další setkání analytiků s vedením ČEZ přineslo mnoho zajímavých poznatků. Kromě toho, že situace na energetickém trhu se uklidňuje, ČEZ již získal nabídky na dostavbu Dukovan, které vyhodnocuje.
  • Trh se připravuje na střednědobý klesající trend. Kde bitcoin aktualizuje lokální dno?
    Krypto trh byl poslední týden ve fázi stabilizace po vážném kolapsu bitcoinů a altcoinů. Většina coinů se dostala do dynamiky bočního trendu a investoři čekají na ten správný čas a plánují dlouhodobé strategie. V této situaci trh s kryptoměnami výrazně snížil úroveň volatility a všechny hlavní metriky se vrátily do normálu. Navíc došlo k lokální divergenci mezi bitcoinem a indexem S&P 500. Všechny tyto faktory ukazují na plnohodnotnou stabilizaci trhu a pravděpodobný začátek pohybu směrem nahoru.
  • TRH SE RADUJE Z NEJNOVĚJŠÍCH ZPRÁV O INFLACI Z USA, EUROZÓNY A VELKÉ BRITÁNIE
    Zprávy o inflaci z USA, eurozóny a Velké Británie z minulého týdne byly vítané a do značné míry přesvědčily trhy, že centrální banky už přestaly zvyšovat úrokové sazby.
  • Trh se stříbrem ztrácí dynamiku
    Disagregovaná zpráva uvádí, že spekulativní long pozice na futures na stříbro klesly na burze Comex o 5 334 kontraktů na 38 143 kontraktů, zatímco short pozice klesly o 2 203 kontraktů na 24 795 kontraktů. Nadměrný pokles býčích sázek vedl k poklesu čisté délky stříbra na 13 348 kontraktů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani