Sobota 20. duben 2024 01:44
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster

Rozbřesk: Fed odkrývá detaily masivního stimulu, dveře QE může pootevřít i ČNB

14.04.2020 09:11  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na konci uplynulého týdne Fed oznámil některé klíčové detaily spojené s novou vlnou masivní měnové expanze. A zdá se, že nakonec do bilance bude nakupovat cenné papíry, což bylo dříve těžko představitelné. Konkrétně korporátní dluhopisy podniků, které před 22. březnem měly investiční rating (alespoň BBB). To zavání poměrně velkým morálním hazardem - řada BBB podniků na americkém trhu kvůli výraznějšímu zadlužování a zpětnému odkupu akcií zaznamenala v posledních dvou letech zhoršení ratingu a je pravděpodobné, že kvůli současné epidemii dříve nebo později o svůj investiční rating přijdou.

V této souvislosti může být v tomto týdnu zajímavá debata v českém Senátu nad novelou zákona o ČNB, která má rozvázat i v Česku prostor pro politiku QE (kvantitativní uvolňování). V návrhu, který je na stole, je ČNB paradoxně trochu přísně omezena v nakupování aktiv (časovou lhůtou do 31. prosince 2021), ale současně má hodně rozvázané ruce ohledně typu i kvality aktiv, která by mohla nakupovat.

Z dalších událostí budou bezesporu zajímavé probíhající debaty nad scénáři rozvolňováním karanténních opatření ve světle zpomalování nových přírůstků nakažených v Evropě i v USA. Taková debata by měla proběhnout během dneška i v Česku, primárně v souvislosti s dalším plánem na otevření škol.

Jinak budou trhy upírat pozornost na start výsledkové sezóny v USA. Je jasné, že primárně nebude v centru pozornosti výsledek hospodaření za první kvartál, ale výhled pro zbytek roku. Tento týden je na programu 33 podniků z S&P 500 a v centru pozornosti budou zejména banky včetně JP Morgan a Wells Fargo.


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Česká koruna se veze na vlně opatrně se vylepšujícího globálního sentimentu a na závěr uplynulého týdne spadla pod 27,00 EUR/CZK. V pozadí globálního optimismu je bezprecedentní reakce některých centrálních bank (zejména amerického Fedu) i další zvolnění tempa nárůstu nových případů. Zásah do ekonomiky i do hospodaření konkrétních podniků se však ještě musí naplno ukázat v číslech a velká nejistota panuje i ohledně scénářů dalšího vývoje epidemie - i proto riziková aktiva včetně koruny zatím nemají rozhodně vyhráno. 

Zahraniční forex
Po velikonočních svátcích startují hlavní devizové trhy v klidnější náladě, která reflektuje fakt, že statistiky přírůstků nově nakažených v hlavních vyspělých zemích klesají a vlády se pomalu zaobírají myšlenkou, jak znovu otevřít ekonomiku. Zatímco USA k tomu dokonce prezident Trump ustanovil speciální tým, tak například francouzský prezident Macron sdělil národu, že se tak nestane dříve než po 11. květnu.

Začátek týden je zcela nezajímavý z pohledu nových dat, která by dala odpověď na otázku, jak hluboká je současná recese. Zítřek však již bude minimálně pro dolar výživnější, neboť v USA jsou na pořadu dne maloobchodní tržby a průmysl za březen, resp. podnikatelská nálada z (koronavirem nejpostiženějšího) státu New York.

Dodejme, že pro měny z emerging markets (a tudíž i pro zlotý a forint) bude důležité, jakým způsobem odstartuje v USA kvartální výsledková sezóna, respektive jak se bude globálně dařit akciovým trhům.

Ropa
Čtyři dny trvající jednání nejvýznamnějších producentů nakonec přece jen přineslo historickou dohodu na produkčních škrtech. Dle nedělní dohody bude aliance OPEC+ v květnu a červnu omezovat produkci o 9,7 mil. barelů denně, ve zbytku tohoto roku o 7,7 mil. barelů denně a od ledna 2021 do dubna 2022 pak o 5,8 mil. barelů denně. Ropa Brent na dohodu reaguje velmi vlažně, částečně protože již dohoda byla v cenách započtena, částečně z důvodu přetrvávajících pochybností trhu o robustnosti přijaté dohody.

Oproti původním předpokladům totiž dohoda explicitně nezahrnuje ostatní významné producenty v rámci G20 (USA, Kanada nebo Brazílie). Přestože Saúdská Arábie zmiňuje příspěvek 3,7 mil. barelů denně právě ze strany těchto zemí, toto číslo zůstává velkou neznámou a spíše snahou uměle nafouknout rozsah škrtů. USA a spol. totiž nebudou cíleně omezovat vlastní těžbu, ale půjde o postupný a organický pokles produkce v důsledku nízkých cen ropy.

Zásadní otázkou nové dohody bude disciplinovanost jednotlivých zemích. Ta je problémem jakékoli kartelové dohody, přičemž nyní bude pokušení role černého pasažéra o to větší vzhledem k bezprecedentnímu rozsahu produkčních škrtů. Nejistota panuje zejména ohledně Ruska (2,5 mil. barelů denně), které se stavělo relativně laxně již k minulým škrtům, potencionální hříšníky však můžeme najít také přímo v rámci kartelu OPEC, např. Nigérie nebo Irák.

V krátkodobém horizontu se toho na ropném trhu ani v důsledku nové dohody příliš nezměnilo. Výpadek poptávky je naprosto mimořádný (odhady se pohybují v rozsahu 25-30 mil. barelů denně), což kartel jednoduše nebude schopen vykompenzovat (škrty navíc začínají až v květnu, pravděpodobně navíc ne se 100% disciplínou). Vývoj na fyzickém trhu tak naznačuje, že v nejbližších týdnech může být cena ropy nadále fundamentálně pod tlakem. Střednědobý výhled doznal naopak za předpokladu oživení ropné poptávky ke konci toho čtvrtletí a dodržování dohodnutých těžebních škrtů OPEC+ podstatných změn a nyní slibuje svižnější proces rebalancování trhu a s tím spojený růst cen ropy.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?
    Dnešní inflační čísla pravděpodobně ukáží výrazný skok směrem vzhůru - počítáme s tím, že inflace vzroste po téměř třech letech nazpátek do tolerančního pásma ČNB (na 1,4 %). A již na začátku roku by nás měl čekat další růst inflace do těsné blízkosti cíle centrální banky, který bychom mohli překonat načas již během dubna 2017. A samotná inflace není jedinou zprávou z poslední doby, která svědčí o maturujícím hospodářském cyklu a postupně sílících inflačních tlacích v Česku. Pozitivně ČNB překvapuje i další pokles nezaměstnanosti a akcelerace mezd, které rostou nejrychleji od roku 2009. Zdá se tedy, že domácí faktory jednoznačně nahrávají plánovanému ukončení intervencí v příštím roce.
  • Rozbřesk: Extrémní nejistota spojená s koronavirem vyhání investory z akcií
    Nejistota spojená s nástupem koronaviru zůstává extrémní. I když přírůstky infikovaných v Číně zpomalují, alarmující je rychlý nárůst nakažených ve zbytku světa, kde přírůstky nakažených zrychlují a jejich celkový počet přesáhl 2000. Vzhledem k dlouhé inkubační době je navíc pravděpodobné, že počet nakažených dál poroste.
  • Rozbřesk: Fed a ECB určí trhům směr do nového roku
    Nastává poslední skutečně rušný týden před koncem roku. Nejenže v něm dojde na zasedání Fedu i ECB, ale nejprve se ve Spojených státech (v úterý) dozvíme výsledky listopadové inflace. Tu českou čerstvě známe, meziměsíčních +1,2 % při konsensu trhu +0,7 % dle Refinitiv. Americká říjnová čísla byla slabší a v kombinaci s uvolněnější náladou na komoditních trzích přispěla velkou měrou k odbourání sázek na agresivnější růst úrokových sazeb v USA i v eurozóně. I proto v tuto chvíli valná část trhů čeká od Fedu i ECB podobně jako my zvýšení sazeb “jenom” o 50bps. A i proto se dalo v posledních týdnech na globálních trzích daleko “uvolněněji” dýchat.
  • Rozbřesk: Fed bude nadělovat před Vánoci, ropa vstoupila do medvědího trhu
    Americká centrální banka hodlá i nadále postupně zvyšovat úrokové sazby, což znamená, že pár dní před Vánoci bude Fed nadělovat další zvýšení úrokových sazeb. Alespoň tak vyznívá včerejší komentář ze zasedání Fedu, který se mimochodem od toho zářijového změnil jen zcela kosmeticky.
  • Rozbřesk: Fed čeká oživení U, co nového dnes představí ECB?
    Jak se dalo očekávat, tak Fed svou politiku na dubnovém zasedání nikterak nezměnil, neboť již během března prakticky vystřílel celou svoji munici. Oficiální úrokové sazby v USA tedy zůstávají na technické nule a Fed bude nakupovat vládní a hypoteční dluhopisy tak, jak to bude potřebovat. Americká centrální banka je však připravena dělat více, byť si je dobře vědoma svých limitů, a proto ústy svého šéfa J. Powella vybízí Kongres, aby byl fiskálně ještě agresivnější. Fed je přitom evidentně připraven rozpočtovou robustní expanzi podporovat svou uvolněnou politikou, přičemž má v záloze i další úvěrové programy. Alespoň tak v kostce vyzněla první tisková videokonference šéfa FOMC, kterou zorganizovala pandemie.
  • Rozbřesk: Fed dnes sníží úrokové sazby, ty na trhu jsou však o dost výše
    Sešlo se to docela hezky: v okamžiku kdy Fed musel provést největší likviditní intervenci na peněžním trhu od dob finanční krize, aby zkrotil krátkodobé úrokové sazby, jednají američtí centrální bankéři o tom, kterak upravit měnovou politiku. Od Fedu se každopádně dnes očekává snížení oficiální úrokové sazby (o dalších 25 bps), takže pokud se tak stane, nemělo by to trhy výrazněji rozhodit.
  • Rozbřesk: Fed dnes zvedne úroky, ale jinak dá sbohem postupnému zvyšování sazeb
    Globální akciové trhy, jež si lížou rány po posledním výplachu, vzhlížejí k dnešnímu zasedání Fedu ve Washingtonu jako k poslední instanci, která by mohla korigovat celkově mizerný konec roku. Pravda je taková, že dnešní zasedání Fedu bude tím nejdůležitějším za posledních několik let. Bude to mimo jiné proto, že tentokrát trh se zvýšením úrokům ne zcela počítá, resp. existuje podle něj zhruba 30% pravděpodobnost, že Fed dnes sazby nezmění.
  • Rozbřesk: Fed dnes zvýší úroky - ty faktické, ale i ty na papíře ve své prognóze
    Po delší době nás čeká akce ze strany vlivné americké centrální banky, a tak je třeba být ve střehu. Připomeňme, že dnešní zasedání Fedu bude zajímavé nejen proto, že zde dojde ke zvýšení úrokových sazeb či že se poprvé v nové roli na tiskovce ukáže nový šéf J. Powell, ale také bude odtajněna nová prognóza.
  • Rozbřesk: Fed chce inflaci nad 2%, ale v prognóze to vidět není. A tak dolar posiluje
    Americká centrální banka pokračuje v jasné signalizaci, jež říká: abychom dosáhli svých cílů, nebojíme sešlápnout měnové pedály až na podlahu. To v praxi znamená, že Fed nehodlá zvednout úrokové sazby z nuly až do doby, než míra míra nezaměstnanosti klesne zpět ke 4 % a inflace bude v průměru lehce nad 2 %. Kromě toho ovšem Fed slibuje, že bude ekonomiku podporovat masivními nákupy dluhopisů do své bilance, a to současným ďábelským tempem - tj. přibližně 120 mld. dolarů měsíčně.
  • Rozbřesk – Fed nechce zůstat "za křivkou" a tak přitvrzuje a vidí rychlejší růst úroků
    Celý rok nás američtí centrální bankéři kolébali, resp. tlumili tržní očekávání ohledně toho, jak rychle mají růst úroky v USA. Stačily však jedny volby a vše je přesně naopak. Podle nové prognózy Fedu by měly vzrůst úrokové sazby v roce 2017 o 75 bazických bodů a nikoliv “jen? o 50 bodů, jak nedávno slibovala předvolební prognóza.
  • Rozbřesk: Fed (po)otáčí kormidlo, ostatní se přidávají
    Americká centrální banka dnes poprvé v této dekádě sníží hlavní úrokovou sazbu. Oproti minulým epizodám se však tentokrát Fed ocitá na prahu nového cyklu s výrazně nižšími sazbami (2,25 - 2,50 %), a tudíž s omezeným manévrovacím prostorem. Tento fakt nicméně nemusí - alespoň prozatím - centrální bankéře dvakrát trápit, neboť americká ekonomika není v situaci, která by si agresivní povolování měnových šroubů žádala.
  • Rozbřesk: Fed před dalším mezníkem: spustí kvantitativní utahování, aneb prodeje dluhopisů
    Nejvýznamnější událostí tohoto týdne je nepochybně zasedání amerického Fedu, od kterého se očekává představení úrokového výhledu na další roky. Zda se naplní očekávání trhu, že Fed nebude s růstem úrokových sazeb nijak pospíchat a soustředí se na kvantitativní utahování, nebo zda skutečně bude chtít centrální banka jít po dosavadní linii návratu k novému dlouhodobému normálu (viz zahraniční forex).
  • Rozbřesk: Fed před dalším mezníkem. Začne prodávat dluhopisy?
    Nejvýznamnější událostí tohoto týdne je nepochybně zasedání amerického Fedu, od kterého se očekává představení úrokového výhledu na další roky. Zda se naplní očekávání trhu, že Fed nebude s růstem úrokových sazeb nijak pospíchat a soustředí se na kvantitativní utahování, nebo zda skutečně bude chtít centrální banka jít po dosavadní linii návratu k novému dlouhodobému normálu (viz zahraniční forex).
  • Rozbřesk: Fed představí silnější prognózu…bude dolar dál rozšiřovat své zisky?
    Lednová tvrdá čísla z průmyslu, obchodu, dopravy a služeb zatím ukazují to, co průzkumy mezi podnikateli - přetrvávající hluboký rozdíl mezi tím, jak pandemii zvládá průmysl a jak sektor služeb. Prudký pokles maloobchodu (-9 % meziročně) doplnily i přetrvávající slabé podnikové služby (-10 % meziročně), doprava (-9 % meziročně) a zejména pohostinství a hoteliérství (-70 % meziročně). I průmysl sice opticky nevypadal v lednu tak dobře jako na konci roku 2020, ale to zejména proto, že narážel na vysokou srovnávací základnu z uplynulého ledna.
  • Rozbřesk: Fed připraven reagovat na obchodní války. Znamená to však snížení sazeb v září?
    Sledujíce americkou výnosovou křivku a poslední výroky centrálních bankéřů z Fedu, tak člověk musí nutně nabýt dojmu, že snížení oficiálních úrokových sazeb je za dveřmi. Trh s úrokovými futures nám totiž říká, že implikovaná pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů na zářijovém zasedání Fedu činí 94 %. Takto agresivní sázky na snižování sazeb přitom byly podpořeny i rétorikou Fedu, když jeho dva hlavní představitelé (Powell a Clarida) uvedli, že měnová politika bude náležitě upravena, pokud se obchodní války podepíšou negativně na americké ekonomice.
  • Rozbřesk: Fed připravuje trhy na nemilosrdnou studenou sprchu
    Americký Fed prozatím jen verbálně připravuje trhy na to, že počínaje květnem mohou ze strany měnové politiky dostat nemilosrdnou studenou sprchu. Ta bude mít dva navzájem se zesilující restriktivní proudy: agresivní zvyšování úrokových sazeb a bezprecedentně rychlou redukci bilance centrální banky.
  • Rozbřesk: Fed přitvrzuje, ale stále jen opatrně. Co dnes ECB?
    Americká ekonomika se podle šéfa Fedu Powella rapidní tempem přibližuje plné zaměstnanosti a inflace se pohybuje na cílem. Takové hodnocení vyžaduje od Fedu zpřísnit finanční podmínky, což hodlá centrální banka hodlá zařídit rychlejším ukončením nákupů dluhopisů a akcelerací prognózovaného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Bude to však stačit?
  • Rozbřesk: Fed redukuje sazby, ale rád by si dal pauzu
    Fed naplnil všeobecná očekávání a snížil hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, a to už potřetí v řadě. Kromě toho americká centrální banka ovšem počítá s “dočasným” dodáváním likvidity, které potrvá až do druhého kvartálu příštího roku.
  • Rozbřesk: Fed sáhne k prvnímu restriktivnímu kroku a zpomalí nákupy dluhopisů
    Jerome Powell a Adam Glapinski - dva šéfové centrálních bank, jenž se nacházejí ve velmi podobné situaci. Oba v horizontu měsíců obdrželi posvěcení od politické garnitury na prodloužení svého mandátu a oba veřejnosti slibovali, že se inflace ocitne dočasně na vyšší hladině. Realita je ale taková, že inflace činí více než dvojnásobek inflačního cíle Fedu, resp. NBP a kupní síla držených dolarů, resp. zlotých rychle eroduje. Dnes bude mít přitom jak Powell, tak Glapinski možnost něco s tím udělat, neboť proběhnout měnová zasedání Fedu a NBP.
  • Rozbřesk: Fed se připravuje na březnové zvýšení úroků
    Pozornost trhů se včera soustředila zejména na vystoupení amerického prezidenta Trumpa v Kongresu, výraznější novinky ale nakonec přišly od zástupců Fedu. Trump totiž zůstal dlužný detailnější popis chystaných ekonomických opatření. Kolem toho, co přesně myslí snížením (mimo jiné i korporátních) daní, tak stále panuje nejistota, jakož i o uvalení speciální přeshraniční daně. Trump nicméně opět všechny ubezpečil, že chystá navýšení vládních výdajů. Ať již nasměrovaných do infrastruktury či do posílení obrany. Detailnější časový plán však neposkytl.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new