Sobota 20. duben 2024 08:24
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král

Ropa minulý týden zdražila nejvíce v historii, pohonné hmoty v ČR však dále prudce zlevňují. Trh s ropou je křeči, na které královsky vydělávají majitelé tankerů, českým benzínkám hrozí krach

05.04.2020 18:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny pohonných hmot v ČR dále citelně klesají. Včera benzín zlevnil v porovnání s pátkem průměrně o více než dvacet haléřů na 27,44 koruny, nafta pak zlevnila o patnáct haléřů na litr a vychází na 27,61 koruny. Benzín je nejlevnější od dubna 2016, nafta pak od srpna 2016.

V posledním týdnu ale ropa Brent dramaticky zdražila, o 37 procent. To je její nejrazantnější týdenní zdražení v historii. Nelze tedy vyloučit, že zlevňování pohonných hmot v ČR postupně ustane. Ropa v týdnu mohutně zdražovala proto, že obchodníci sází na dohodu světových těžařů, která by ukončila cenovou válku Saúdské Arábie a Ruska.

Původně se mělo příslušné videokonferenční jednání, vedoucí potenciálně ke smíru v cenové válce, vést už zítra. Včera však bylo odloženo, nejspíše na čtvrtek, kvůli pokračujícímu napětí mezi Moskvou a Rijádem. Rusko i Saúdská Arábie se vzájemně obviňují z destabilizace trhu s ropou, jejíž cena se letos propadla o padesát procent. O role mediátora se zatím nepříliš účinně pokouší Spojené státy. Američtí břidliční těžaři jsou ropnou cenovou válkou poškozování ještě více než Saúdská Arábie nebo Rusko, jelikož ropu těží za vyšší náklady. Příliš levná ropa je tedy mnohdy ohrožuje přímo existenčně. Trumpova administrativa se tak do ropné války snaží po své vložit. Právě vložení Washingtonu do celé situace zásadně přispělo k tomu, že ropa minulý týden historicky zdražila.

Trump ovšem sice ve svém čtvrtečním tweetu deklaroval, že se Rijád i Moskva usnesly na škrtech v těžbě, avšak z víkendového postoje dvou největších světových ropných vývozců nic takového patrné není. Americký prezident si tak dost možná jen připravoval půdu pro to, aby mohl Rijád i Moskvu nařknout z neplnění slibu, který ovšem nikdy neslíbily, a získat tak záminku pro zavedení cel na dovoz ropy do USA. Jde mu totiž pochopitelně o omezení rozsáhlého propouštění v americkém ropném a energetickém průmyslu, které nyní hrozí kvůli cenové válce a zejména kvůli šíření koronavirové nákazy. Míra nezaměstnanosti v USA se může letos vyšplhat až k úrovni třiceti procent, výše, než kde byla během Velké hospodářské krize 30. let. To pochopitelně značně ohrožuje Trumpovo listopadové znovuzvolení.

Je však zjevné, že cenová války navzdory víkendové rozmíšce Rijádu a Moskvy brzy skončí, alespoň tedy v té své současné vyhrocené podobě. Není v zájmu nikoho z klíčových aktérů, a zvláště ne v této obecně již extrémně obtížné době. Jak Rusko, tak Saúdská Arábie potřebují ropné příjmy jako sůl, aby mohly plnit svojí veřejnou kasu a sanovat svoji ekonomiku, poškozovanou koronavirem.

Nikdo však také nechce ztratit tvář. Alespoň zatím. Saúdská Arábie proto začala hledat globální řešení ropné otázky. Chce, aby těžbu omezovaly nejen členové kartelu OPEC a další tradiční těžaři, donedávna spojenci kartelu, v čele právě s Ruskem. Vstříc už Rijádu vychází například Norsko. Největší těžař západní Evropy zváží snížení produkce ropy, pokud se těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem dohodnou na koordinované redukci dodávek. Norsko se přitom k takovému koordinovanému kroku připojilo naposledy v roce 2002. Poprvé po takřka padesáti letech uvažuje o regulaci těžby dokonce i americký stát Texas, který představuje centrum ropné produkce v USA. Připravenost k jednání signalizuje třeba i kanadský stát Alberta.

Dosažení celosvětové dohody je stále naléhavější nejen s ohledem na stav rijádské nebo moskevské veřejné kasy. I s ohledem na samotný fakt, že ropy se těží tolik – a spotřebovává tak málo –, že začíná být problém ji uspokojivě skladovat.

Obchodníci s ropou si proto nyní v nebývalé míře pronajímají světové supertankery, aby na nich neprodané barely dočasně uskladnili. Stává se z toho mimochodem jeden z nejvýnosnějších obchodů současnosti, která jinak příliš výnosných příležitostí nenabízí. Supertankery dnes kotví spíše, než aby se plavily, neboť nadprodukce ropy dosahuje dějinného rekordu. Pevninské sklady tak jsou zaplněné jako nikdy jindy.

Ropní obchodníci vydělávají na fenoménu zvaném contango. Ropa s okamžitým datem dodání je totiž citelně levnější než termínový kontrakt na její dodání za šest měsíců nebo třeba za rok. Ačkoli tedy musí zaplatit za uskladnění či pojištění, díky contangu se jim to stále pohádkově vyplácí. Nakupují levně, prodávají na termínový kontrakt mnohem dráže. Pohodlně tak dosahují čistého výnosu, který v ročním pohledu představuje zhruba dvacet procent. Začátkem tohoto týdne se šestiměsíční contango ropy Brent dostalo na rekordní úroveň 14,46 dolaru za barel, čímž překonalo své dosavadní maximum z doby světové finanční krize let 2008 a 2009. Ruce si mnou i majitelé supertankerů. Před dvěma lety jedno takové plavidlo pronajímali za 18 tisíc dolarů na den, nyní si říkají i o více než 400 tisíc dolarů.

Ropní obchodníci i majitelé superlodí se obávají jediného. A sice právě globální dohody ropných těžařů, která by trh s ropou stabilizovala a contango postupně snížila a normalizovala.

Obávat dohody se mohou i čeští řidiči, neboť stabilizace cen ropy by pochopitelně postupně zastavila dramatický propad cen pohonných hmot v ČR. A trh s nimi také normalizovala. V končícím týdnu se nafta poprvé od dubna 2019 začala u českých čerpacích stanic prodávat průměrně dráž než benzín. To je zcela anomální situace. Nafta se zpravidla prodává dráž než benzín, pokud vůbec někdy, během zimního období. Například proto, že během zimy roste poptávka po topné naftě v průmyslu. Nyní však nafta zdražuje nad cenu benzínu zcela atypicky s příchodem jara. Útlum v poptávce po benzínu je totiž citelnější než v poptávce právě po naftě, protože například kamionová přeprava – využívající dieselový pohon – je třeba z důvodu nutnosti zajištění zásobování omezena v relativně menší míře než doprava osobní. Spotřeba pohonných hmot v automobilové přepravě poklesla v ČR v souhrnu o zhruba třetinu oproti běžné situaci. Rovněž ovšem průmyslová výroba, kde se nafta využívá, je omezena relativně méně než automobilová přeprava využívající benzínový pohon.

V nadcházejícím týdnu budou pohonné hmoty v ČR dále znatelně zlevňovat. Čerpací stanice v ČR ještě plně nezohlednily zmíněný padesátiprocentní propad ceny ropy. Korunová cena barelu ropy Brent v pondělí tento týden klesla nejníže za skoro 21 let. Naposledy byla levnější v červnu 1999. Barel Brentu vyšel v přepočtu i jen na méně 538 korun.  V dolarech se ropa Brent tento týden prodávala nejlevněji od března 2002, poprvé od té doby za méně než 22 dolarů za barel. V druhé půli týdne se ropa z těchto minim dostala, díky zmíněnému rekodrnímu vzestupu. Avšak její cena se může zase rychle propadnout,  jestliže jednání o mezinárodně koordinovaném omezení těžby zkrachují.

Prudce zlevňující ropa sice dává přechodně čerpacím stanicím v ČR možnost značně navýšit své marže. Ty jsou tak leckdy třeba trojnásobné oproti běžné době. Jenže konkurenční boj velkého počtu pump – od loňska jich je v ČR více než čtyři tisíce, což je po přepočtu na obyvatele jedno z nejvyšších čísel i v mezinárodním srovnání – o stále méně „dostupné“ řidiče je nutí jít s cenou dolu a marži postupně snižovat. Stále zlevňující ropa přitom prostor pro marži nakonec spíše snižuje.

S tím, jak na českých silnicích ubývají řidiči ochotní tankovat, klesá navíc čerpacím stanicím objem doplňkového prodeje – například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv.

Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší tuzemské pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství benzínek. Otázka je, zda globální dohoda ropných těžařů českým čerpadlářům pomůže. Spíše ne. Tuzemským čerpacím stanicím pomůže jediné – co nejdřívější opětovné rozběhnutí tuzemské ekonomiky. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa letos citelně zdražuje, pohonné hmoty v ČR podraží též. V Evropě poptávku po ropě zvyšuje i záměrné omezování dodávek plynu, z něhož Rusko nově viní Mezinárodní agentura pro energetiku
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu nepatrně klesly. Benzín zlevnil o jediný haléř na 35,98 koruny za litr, nafta pak o tři haléře na 34,93 koruny za litr. Tím však končí zlevňování uplynulých několika týdnů, které nastalo po takřka celoročním loňském cenovém růstu a jeho kulminaci ve druhé polovině listopadu 2021. V příštích týdnech je třeba počítat s růstem cen pohonných hmot. Důvodem je citelný vzestup cen ropy na světových trzích, jehož efekt nedokáže potlačit ani znatelně posilující koruna. Cena ropy Brent dnes stoupla nad úroveň 85 dolarů za barel, a to poprvé od 10. listopadu 2021.
  • Ropa letos v létě za 100 dolarů?
    Zatímco pozornost obchodníků je zaměřena na klesající akciový trh a v hlavě se jim honí otázky o hloubce propadu, je čas zamyslet se nad tím, co se nyní z pohledu prosté lidské logiky zdá nemožné: je ropa na 100 USD snem nebo budoucí realitou?
  • Ropa letos +36 %, fundamenty zatím zůstávají příznivé
    Cena ropy od začátku letošního roku vyrostla už o 36 % a má k tomu dobré důvody. Pomáhají hlavně produkční škrty zemí OPEC+, které zatím svorně drží původně uzavřenou dohodu. Tahounem v omezování produkce je tradičně Saudská Arábie, která s jejím snižováním navíc postupně pokračuje. Díky tomu se tak produkce kartelu snížila znovu také v minulém měsíci až na 30,3 mil. barelů, což je vůbec nejnižší úroveň od začátku roku 2015.
  • Ropa má investiční potenciál až 10.000 USD/kontrakt
    Ti z Vás, kteří aktivně reagují na naše emailové kampaně, si mnou ruce. Ropa je v silném vzestupném trendu a od vydání naší analýzy zhodnotila o více jak 8000 USD/kontrakt. Mnoho z nás vzestupného trendu využilo i pro krátkodobější obchody a mohlo si tak svůj ziskový potenciál ještě výrazněji rozšířit.
  • Ropa má namířeno k nejdéle trvajícímu období týdenních ztrát od srpna roku 2015
    Zásoby ropy v USA zůstávají 100 miliónů barelů nad úrovní pětiletého průměru. Produkce černého zlata v Libyi by měla do konce července vzrůst na čtyřleté maximum 1 milion barelů denně.
  • Ropa má namířeno k nejdéle trvajícímu období týdenních ztrát od srpna roku 2015
    Zásoby ropy v USA zůstávají 100 miliónů barelů nad úrovní pětiletého průměru. Produkce černého zlata v Libyi by m...
  • Ropa má namířeno k největšímu měsíčnímu nárůstu ceny
    Ropa zdárně směřuje k největšímu měsíčnímu nárůstu ceny za posledních 12 měsíců. Mimo jiné se jedná o reakci na klesající produkci ve Spojených státech, která po sedmi týdnech po sobě jdoucí stagnace v současné době dosahuje nejnižší úrovně od října 2014. Ropa v New Yorku si v tomto měsíci prozatím připsala 21%. Míří tak za třetím meziměsíčním nárůstem v řadě a současně se blíží největšímu měsíčnímu posílení od dubna 2015. Dle středečních údajů Energy Information Administration provázel produkci ropy v USA pokles sedmým týdnem v řadě. A zatímco od doby letošního lednového maxima klesla průměrná denní produkce ropy ve státech o 300 tisíc barelů, zásoby černého zlata vzrostly tamtéž na historických 540,6 miliónů barelů, čímž o 100 miliónů barelů přesahují hodnotu pětiletého průměru.
  • Ropa maže dřívější zisky
    Ropa zakončuje týden volatilní seancí. V reakci na letecké údery USA a Spojeného království na vojenské cíle spojené s Íránem podporovanými Hútíi v Jemenu dnes ceny vzrostly a obchodovaly se až o 3 % výše. Jednalo se o první přímý útok koaličních sil pod vedením USA na cíle Hútíů uvnitř Jemenu a vyvolal obavy z další eskalace situace na Blízkém východě s rizikem narušení dodávek ropy. Americké a britské úřady uvedly, že údery byly odvetou za útoky na obchodní lodě v Rudém moři a jejich cílem bylo odradit Hútíje od dalších útoků na světový obchod. Hútíové však již prohlásili, že budou pokračovat v útocích na "lodě napojené na Izrael" a budou rovněž podnikat odvetné akce proti zájmům USA a Spojeného království v regionu.
  • Ropa maže počáteční zisky 🔔
    Ceny ropy smazávají počáteční zisky tažené geopolitickou prémií související s eskalací napětí v Rudém moři. Zdá se, že hlavními tahouny poklesu jsou slabší makroekonomická data z americké ekonomiky a měkčí čínský PMI, signalizující potenciálně nižší globální poptávku.
  • ⛽ ROPA maže zisky z obav OPEC+
    Ceny ropy dnes odpoledne zasáhly poté, co se v médiích objevily zprávy naznačující možnost odložení dalšího zasedání. Bylo konstatováno, že rozhovory mezi členy OPEC+ o úrovních produkce jsou obtížné a že další odložení schůzky při přehodnocení současné politiky zůstává možností. Ropa prudce klesla o 1 % a Brent (OIL) testoval 80 dolarů za barel.
  • Ropa mírně roste po prodloužení škrtů OPEC+ 📈
    Ropné futures dnes zaznamenávají mírný nárůst po včerejším oznámení producentů OPEC+ o prodloužení omezení těžby do konce druhého čtvrtletí roku. Zdá se, že trh s takovým rozhodnutím alespoň částečně počítal. Brent a WTI dnes mírně posilují, zhruba o 0,4 %, ale po delší konsolidaci se ceny pomalu vyšplhaly na mnohaměsíční maxima. Podle analytiků ANZ mohou určité známky napjatých dodávek na fyzickém trhu podpořit ropu, ale zdá se, že nárůsty jsou způsobeny pokračujícím škrtáním ve spojení s napjatou situací na Blízkém východě, která se (zatím) zdá být zůstat v mezích, které by trh považoval za stav nouze.
  • Ropa míří k druhému týdennímu nárůstu ceny v řadě
    Pokračující snižování produkce ve Spojených státech, která klesla na nejnižší úroveň od září 2014 a požáry v Kana...
  • Ropa míří k již čtvrtému týdennímu růstu 
    Ropa zaznamenala mírný týdenní přírůstek, neboť optimismus týkající se výhledu poptávky zakryl obavy ze zpřísněné měnové politiky a hospodářského zpomalení, které společně rozvířily širší finanční trhy.
  • Ropa míří vzhůru a akciím radost neudělá. Koruna slábne
    Pátek je na finančních trzích o trochu klidnější než čtvrtek rozvířený inflačními čísly. Dnes dochází ke konsolidaci dluhopisových výnosů pár bodů pod včerejšími hodnotami, eurodolar se usazuje kolem 1,1400 a o něco menší volatilitu vidíme i na akcích.
  • Ropa může dosáhnout 150 dolarů, prudký nárust by mohl gradovat strach z inflace
    Christopher Wood ze společnosti Jefferies tvrdí, že ceny ropy by díky světové závislosti na fosilních palivech mohly dosáhnout 150 dolarů
  • Ropa může stát až 100 dolarů za barel. Mrazy v USA ji citelně zdražují, na zdražení benzínu a nafty se musí připravit i čeští řidiči
    Pohonné hmoty v ČR pokračují ve svém letošním zdražování. Zároveň se dále rozevírají cenové nůžky mezi benzínem a naftou. Řidiči vozů na benzínový pohon tak jsou v rostoucí míře znevýhodněni v porovnání s těmi, kteří svůj automobil napájejí motorovou naftou.
  • Ropa na burze v New Yorku mírně oslabuje druhým dnem v řadě
    Druhým dnem provází dnes na burze Nymex pokles nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Mimo jiné se jedná o reakci na rostoucí export černého zlata z Iráku, který se v průběhu dubna přiblížil rekordnímu maximu. Denní produkce vzrostla v průběhu dubna na 4,31 miliónů barelů, mimo jiné také díky navýšení těžby na ropných polích na jihu země provozovaných společnostmi British Petrol a Lukoil. Celková produkce ropy v rámci organizace OPEC v dubnu přidala 484 tisíc barelů na 33,217 miliónů, nejvyšší úroveň od roku 1989.
  • Ropa na cestě k uzavření druhého týdne ve ztrátě
    Poprvé od dubna míří Ropa uzavřít svůj druhý po sobě jdoucí týden ve ztrátě, kdy se její cena propadla v důsledku omezení, které uzavřely vlády pro omezení pandemie koronavirů.
  • Ropa nadále klesá
    Ropa klesá již čtvrtý obchodní den v řadě, protože obchodníci tento týden čekají na odložené zasedání OPEC+. Globální benchmark, ropa Brent, klesla na 80 USD za barel po 2,3% poklesu za poslední tři seance, zatímco West Texas Intermediate (WTI) se pohybuje kolem 75 USD. Ceny ropy klesly spolu s akciovým trhem na začátku tohoto týdne poté, co data ukázala, že příjmy čínských průmyslových společností rostly v říjnu mnohem pomaleji, než se očekávalo. To zdůrazňuje rizika pro růst největšího světového dovozce ropy.
  • Ropa nadále sází na další úpravy pozic
    Ropný trh i nadále stoupá v reakci na dohodu Opecu a zemí mimo Opec o snížení produkce z minulého týdne. Kombinace trhu, který se do rovnováhy vrátil dřív, než se čekalo, a lepších technických vyhlídek, způsobila, že poptávka roste i čtvrtý den.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IC Markets
FP Markets
FBS
reklama
Fintokei ProTrader