Středa 24. duben 2024 13:59
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Globální ekonomika v karanténě

02.04.2020 09:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Globální ekonomika se kvůli pandemii koronaviru ocitla v karanténě. Její růst tak letos výrazně zpomalí. Zatímco náš předchozí odhad počítal s dynamikou na úrovni 2,4 %, nyní je to už jen 0,6 %. Zkušenosti z Číny naznačují, že současná situace by měla trvat 4-8 týdnů. Poté by se měla začít stabilizovat. Jak rychle se ekonomiky budou zotavovat, bude záležet i na situaci na trhu práce. Tam čekáme výrazný nárůst nezaměstnanosti. Centrální banky i vlády přispěchaly postiženým ekonomikám na pomoc s gigantickými balíčky. Jejich vliv ale uvidíme spíše, až současná krize opadne. Kde ale jejich dopad bude patrný velmi brzo, budou deficity veřejných financi. 

Globální ekonomiku zasáhla pandemie koronaviru mnohem více, než s čím počítal náš původní odhad. Odstávky výroby i výpadky v sektoru služeb jsou mnohem dramatičtější, přičemž zatím stále není jasné, jak dlouho ochromení světové ekonomiky bude trvat. Náš odhad pro růst světové ekonomiky ze 17. března se tak snížil z původních 2,4 % na současných 0,6 %. Současná krize je atypická tím, že je nejvíce zasažen sektor služeb. To je vidět i na indikátorech důvěry, které se propadají mnohem více ve službách, než v průmyslu. Negativní dopady tak nejvíce pocítí země, které jsou na poskytování služeb orientované. Mezi ty patří například USA, Španělsko či Velká Británie. Naopak více průmyslové země by mohly být paradoxně zasaženy méně. Mezi ty patří například Německo, Čína nebo Japonsko. To, že je primárně zasažen sektor služeb, se také zřejmě projeví výrazným růstem nezaměstnanosti. Ve Spojených státech to podle nás bude o 3 pb, v eurozóně pak o 2 pb. Míra zasažení trhu práce bude mít následně vliv na to, jak rychle se jednotlivé ekonomiky budou z poptávkového šoku vzpamatovávat.

Otázkou samozřejmě je, jak dlouho bude současná situace trvat. Pokud budeme vycházet ze zkušeností Číny, mělo by se jednat o 4-8 týdnů. Rizika se ale koncentrují ve směru ještě delší lhůty. Ekonomická aktivita by se tedy měla podle našich odhadů po období jednoho až dvou měsíců pohybovat na zhruba 60 % své obvyklé úrovně, poté by se však měla rychle vracet k normálu. Pokud tedy bude vývoj podobný jako v Číně, kde výkonnost ekonomiky koncem března již dosahovala 90 % své obvyklé úrovně.

Centrální banky i vlády přispěchaly na pomoc s gigantickými balíčky. Jejich vliv ale uvidíme spíše až po opadnutí současné krize, kdy by měly přispět k rychlému nastartování růstu. Co ale uvidíme zcela jistě, budou jejich dopady do veřejných financí. V Americe vyskočí v letošním roce deficit o 5 pb na 10 % HDP, v eurozóně na 4,6 %, v Německu pak na 5,5 %. V příštím roce by se však deficity měly opět normalizovat. Německo dokonce předpokládá návrat k vyrovnanému rozpočtu již v příštím roce. Narůst deficitu veřejných financí se pak odrazí i ve vyšší úrovni dluhu (v eurozóně o 8  pb). I zde by se však v příštím roce měla situace začít vracet k normálu.

Vliv pandemie na inflaci nebude jednostranný. V první fázi bude zřejmě nabídkový šok tlačit ceny směrem nahoru. Poptávkový šok však bude ceny poté redukovat. Svůj vliv může sehrát i nedostatek zahraničních pracovníků, kteří budou chybět především při sezónních pracích v zemědělství. To by tlačilo ceny potravin vzhůru. Zapomínat však nesmíme ani na výrazný propad cen ropy, který z letošní inflace ukrojí podstatný kus.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Globální ceny ropy by mohly dosáhnout 380 dolarů za barel
    Jak uvedli analytici z JPMorgan, ceny ropy ve světě by mohly dosáhnout 380 USD za barel. Varovali, že nabídka bude dál prudce klesat, budou-li země G7 trvat na sankcích, které předtím zavedly vůči Rusku v reakci na geopolitickou krizi na Ukrajině. Moskva by mohla odpovědět snížením ropné produkce, protože si díky své současné finanční situaci může dovolit snížit produkci ropy o 5 milionů barelů za den.
  • Globální dluh, japonský scénář, zombifikace ekonomiky a akciové výnosy
    Japonský scénář je pro Evropskou unii i USA vysoce pravděpodobný. Fed na svém posledním zasedání potvrdil, že bude udržovat základní úrokové sazby na nule minimálně do roku 2023. ECB se bude chovat stejně.
  • Globální dluh loni narostl o 557 bilionů korun na nový rekord. Česká vláda se na nárůstu podílela z 0,07 procenta, tedy menší sumou, než jaká odpovídá jejímu podílu na světové ekonomice
    Celkový světový dluh loni vzrostl o 24 bilionů dolarů na historicky rekordní úroveň 281 bilionů dolarů. Tato hodnota odpovídá úrovni 355 procent světového hrubého domácího produktu. Čísla jako každoročně zveřejnil Institut pro mezinárodní finance.
  • Globální dluh na novém historickém maximu
    Institut mezinárodních financí (Institute of International Finance) včera zveřejnil pravidelnou kvartální analýzu, která se věnuje celkové globální zadluženosti, tedy zadluženosti všech ekonomických subjektů – vlády, podniků a domácností. V průběhu letošního druhého čtvrtletí celkový globální dluh vzrostl o 5 bilionů dolarů na nový rekord 296 bilionů dolarů. Podíl celkového globálního dluhu na globálním HDP přitom díky silnému oživení světové ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně poklesl na 353 %, nicméně i tak se tento poměr pohyboval poblíž historického maxima. Celkově se tak jednoznačně potvrdil již poměrně známý fakt, že objem celkového dluhu ve světové ekonomice nebyl nikdy větší.
  • Globální dluhopisové trhy: Potenciál se vyčerpal
    Globálním dluhopisovým trhům se v letošním roce velice výrazně daří. Široký globální dluhopisový index ICE BofAML Global Government totiž od začátku roku připisuje vysoce nadprůměrné zhodnocení 6 %. Ceny dluhopisů rostly prakticky kontinuálně, jak je to vidět na grafu níže. Průměrný globální dluhopisový výnos na začátku roku činil 2,0 % a do začátku září silně vyklesal až na úroveň 1,2 %. Samozřejmě přitom platí, že pokles dluhopisových výnosů, tj. výnosů do doby splatnosti (yield to maturity), měl za následek růst cen dluhopisů a kladné zhodnocení pro investory.
  • Globální ekonomika je na pokraji recese způsobené politikou Fedu
    Nyní hodně záleží na rozhodnutí, které Fed udělá ve středu. Je pozoruhodné, že trhy již předpověděly výsledek zasedání. Předpokládají, že regulátor zvýší základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Většina analytiků také ve středu očekávala nárůst o 75 bazických bodů. Poté může Fed zvýšit srovnávací sazbu o 50 bazických bodů a později o 25 bazických bodů. Poté si regulátor pravděpodobně udělá pauzu, aby analyzoval reakci inflace na úrokovou sazbu 4,75 %. Někteří členové FOMC se domnívají, že by to mělo stačit k tomu, aby se inflace během příštího roku nebo dvou posunula k 2% cíli. Pokud Fed zaznamená sebevědomý pokles inflace, může začít snižovat referenční sazbu blíže ke konci roku 2023.
  • Globální ekonomika je vážně ohrožena, protože další zvyšování sazeb zvyšuje finanční stres
    Banka pro mezinárodní platby (BIS) varuje před dalším finančním napětím, protože centrální banky pokračují ve zvyšování sazeb v boji proti inflaci. Zpráva uvedla, že čím více centrální banky zvedají sazby, tím vyšší je riziko finančního stresu a selhání bank. Poslední příležitost bojovat s inflací a obnovit cenovou stabilitu bude pro centrální banky nejnáročnější.
  • Globální ekonomika: Je vyloženě špatná, nebo extra divná?
    Co je extra špatné? Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, cena ropy a rizika recese ve Velké Británii a eurozóně jsou na prvním místě seznamu toho, co je v globální ekonomice špatné. Co zdaleka není tak špatné? Zaměstnanost v USA, snížení cel a uvolnění covid omezení v Číně.
  • Globální ekonomika nahoru i dolů vlivem smíšených dat
    V USA v minulém týdnu vládla smíšená nálada. Mohlo za to střídání pozitivních a negativních dat, které se objevovaly...
  • Globální ekonomika se začíná zotavovat
    Nejnovější čísla OECD ukazují, že globální ekonomika, v čele s Asií, se zotavuje. Akciové trhy mohou proto dále růst. V současnosti je naší strategií zaměřit se více na akcie z Evropy a rozvojových zemí a naopak ustoupit od amerických akciových trhů.
  • Globální ekonomika vykáže v roce 2013 mírný růst, eurozóna zůstane v recesi
    Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Saxo Bank očekává v letošním roce mírný růst globální ekonomik...
  • Globální ekonomika zpomaluje kvůli rekordnímu růstu komodit
    V úterý se akcie propadly spolu s evropskými a americkými futures kvůli obavám, že ceny komodit zvýší inflaci a potlačí ekonomický růst. Nikl krátce vystoupal nad 100 000 dolarů za tunu.
  • Globální ekonomiku i akciové trhy ovlivňuje do značné míry obchodní válka
    V posledních dnech jsme mohli pozorovat, jak americké indexy zareagovaly na obnovený a možná ještě větší obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Ačkoliv se jednalo o poměrně malý výprodej 5 – 6 procent, a tím pádem jen logickou korekci po strmém růstu, může jít o spouštěč mnohem horších predikcí do budoucna.
  • Globální finanční trhy rostou: Federální rezervní systém a čínské stimuly ženou akcie a komodity nahoru
    Globální akcie dnes radostně stoupají a odrážejí tak růst futures indexu S&P 500 o 0,2–0,3 %. Tento pozitivní sentiment se přenáší i na komoditní trhy, kde na pozadí oslabujících dolarových vlajek roste ropa a zlato.
  • Globální fundamentální faktory určují současné zdraví trhu
    Trh nyní tíží globální fundamentální faktory. Jedná se o makrodata, prohlášení prezidentů, ministrů financí a guvernérů centrálních bank, geopolitické a politické zprávy, a dokonce i zprávy z vesmíru, které říkají, že nyní existuje riziko srážky s asteroidy. Všechny tyto faktory mají vliv na sentiment trhu. Některé z těchto událostí budou 100% oceněny trhem, zatímco jiné zůstanou bez povšimnutí.
  • Globální inflace nadále roste
    Klíčové zprávy publikované v USA i v Evropě ukazují, že inflace pokračuje v růstu a dosahuje ohromujících úrovní. To vedlo Credit Suisse k vydání chmurného výhledu pro globální ekonomiku s tím, že to nejhorší teprve přijde.
  • Globální insolvence budou zrychlovat, Česko se drží pod úrovní před pandemií
    Tři z pěti zemí dosáhnou do konce roku 2024 předpandemické úrovně podnikatelské insolvence, včetně velkých trhů, jako jsou USA a Německo, říká nejnovější zpráva o platební neschopnosti pojišťovny A|llianz Trade. V České republice by sice mělo v příštím roce insolvencí podniků mírně přibýt, hodnoty však budou stále hluboko pod úrovní před pandemií.
  • Globální investiční výhled – Investoři se budou muset spokojit s podprůměrnými výnosy
    Naše původní očekávání pro rok 2020 byla masivním rozšířením pandemie koronaviru po celém světě výrazně upravena. Vzhledem k tomu, že globální akciové trhy jsou momentálně od začátku roku pouze mírně v plusu, je vysoce nepravděpodobné, že dosáhnou za celý rok výraznějšího kladného zhodnocení.
  • Globální krize na pozadí geopolitické situace na Ukrajině
    Ceny zlata nadále rostou na pozadí rostoucí inflace a současné krize na Ukrajině. Kombinace geopolitického napětí a vysoké inflace je velmi příznivá pro vyšší ceny zlata a stříbra i do budoucna.
  • Globální makroekonomická situace nahrává vysokým cenám komodit
    Cenám komodit nahrává globální ekonomická situace, jejich další růst nebo alespoň udržení stávající úrovně podporuje řada faktorů. O tom, že komodity si letos povedou lépe než loni, jsou přesvědčeni i analytici Světové banky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Tickmill
GKFX
Xtrade
reklama
FTMO férovost