Makroekonomický výhled: Evropa se připravuje na zelené kvantitativní uvolňování
Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank
Jsou australské požáry budíčkem pro celý svět? To je vzhledem k ničivým dopadům přírodní katastrofy, která v Austrálii dosud zuří, zcela legitimní otázka. Na prahu nové dekády není pochyb, že svět zažívá stále víc přírodních katastrof. Podle statistických údajů zveřejněných webem „Our World in Data“ (Náš svět v datech) dochází v posledních 20 letech v průměru k 335 přírodním katastrofám ročně, zatímco v letech 1985 až 1995 byla jejich frekvence poloviční. Zároveň rychle rostou ekonomické náklady s nimi spojené. V posledních 10 letech dosáhly v průměru 200 miliard dolarů ročně, což je oproti 80. letům čtyřnásobek.
Společnost prochází změnou a tato změna má samozřejmě vliv i na rozhodování politiků. Potřeba klimatických adaptací mění politické prostředí v celé Evropě. Nová rakouská vláda — koalice konzervativců a Zelených — je jen první z mnoha, které nás ještě čekají. A vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby v Německu po volbách v roce 2021 převzala moc koalice Zelených a CDU/CSU. V nadcházejících letech podle nás pořádně zamíchá kartami právě příklon Německa k zelené politice.
Klimatická uvědomělost přispívá k tomu, že je dnes veřejnost ochotná akceptovat aktivnější fiskální a monetární politiku. Ačkoli rychlost přizpůsobování zůstává nejistá, už teď ovlivňuje chování investorů. V průběhu tohoto ekonomického cyklu výrazně utrpěly sektory fosilních paliv. Jen v Evropě poklesl od roku 2008 index Europe STOXX 600 Oil & Gas o 25 %, zatímco STOXX 600 stoupl o 14 %.
Ve Spojených státech je tento propad ještě markantnější. Ve stejném období oslabil Dow Jones Coal Index o 95 %, zatímco referenční index prudce stoupl o 120 %. Ne všechen tento vývoj lze samozřejmě připisovat nástupu zeleného kapitalismu — ale rozhodně hrál jednu z klíčových rolí.
Podle nás bude dalším krokem zavedení rozsáhlého monetárního a fiskálního klimatického balíčku, i když k tomu dojde pravděpodobně až v roce 2021. V uplynulých měsících většina centrálních bank zdůrazňovala závažnost klimatické krize, jako když Bank of England varovala před Minského momentem v oblasti klimatu.
Důležitost role ECB
Také ECB přijala tuto problematiku za svou. Máme za to, že očekávaná revize je tou nejlepší příležitostí pro zohlednění klimatické změny. Christine Lagardeová z ECB ve svém posledním dopise Evropskému parlamentu jasně formuluje své záměry: zamýšlená revize strategie monetární politiky ECB … nám dává příležitost zamyslet se nad tím, jak v rámci naší monetární politiky zohlednit problematiku trvalé udržitelnosti.
Již dnes se začíná debatovat o tom, zda má být klimatická změna součástí mandátu ECB. Když nahlédneme do Amsterodamské smlouvy, zjistíme, že jako primární cíl definuje cenovou stabilitu. Zároveň ale uvádí, že „aniž by tím byl dotčen cíl cenové stability, bude Evropský systém centrálních bank podporovat také obecnou ekonomickou politiku v rámci Unie za účelem přispívat k naplňování cílů Unie.“ Tyto cíle specificky zmiňují, že jednou z priorit politiky EU je i kvalitní životní prostředí (Článek 3 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii).
Na základě striktní interpretace Smlouvy tak může ECB sehrát roli i při ochraně životního prostředí — například zahájením zeleného kvantitativního uvolňování — pokud se při tom nedostane do konfliktu se svým primárním cílem, jímž je zajištění cenové stability. Vzhledem k úrovni skutečné a očekávané inflace v eurozóně je značně nepravděpodobné, že by se riziko potenciálního konfliktu mezi jednotlivými cíli v dohledné budoucnosti zvýšilo.
Zelené uvolňování ze strany ECB ovšem samo zachránit planetu a dekarbonizovat ekonomiku nedokáže. ECB má tři hlavní možnosti, jak k zelenému kvantitativnímu uvolňování přistupovat:
(1) Upřednostňovat v rámci obnoveného programu kvantitativního uvolňování zelené obligace. Ale těch se zatím nevydává dostatek.
(2) Vyžadovat různě vysokou úroveň bankovního zajištění (haircut) v závislosti na velikosti uhlíkové stopy souvisejících aktivit. Ale tím jen dál oslabí evropský bankovní sektor.
(3) Zaměřit se na „transformační“ obligace firem, které sice znečišťují, ale snaží se s tím něco udělat. To ovšem vyvolává obavy mezi klimatickými aktivisty.
Navzdory dění v posledních 10 letech nemohou být centrální banky jedinými bojovníky proti klimatické změně. Budou muset zakročit také vlády – a současný vývoj výnosové křivky vytváří velmi atraktivní prostředí pro fiskální stimuly zaměřené na financování ekologických projektů.
Čtěte více
-
Makro: Ekonomický sentiment Německa v březnu překvapivě oslabil
Ekonomický sentiment Německa se v březnu nečekaně zhoršil a zaznamenal první pokles od října 2010. ... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa v poklesu třetí měsíc, ZEW
Ekonomický sentiment Německa se kvůli výhledu zhoršil třetí měsíc po sobě a zaostal za dlouhodobým průměrem a... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa v říjnu poosmé oslabil, ZEW
Ekonomický sentiment Německa v říjnu poosmé oslabil až na nejnižší úroveň od l... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa v srpnu znovu oslabil
Ekonomický sentiment Německa se v srpnu znovu zhoršil, uvedl poslední průzkum institutu ZEW... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa v únoru téměř stagnoval a zaostal za očekáváním
Indikátor ekonomického sentimentu Německa zaznamenal v únoru nepatrný vzestup ale potvrzuje s... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa v září opět zhoršil, ZEW
Ekonomický sentiment Německa se v září opět zhoršil a zaznamenal sedmý po sobě... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa zaznamenal největší propad od října 1998
Výhled pro německou ekonomiku se v červnu ochladil. K prudkému poklesu do&scaron... -
Makro: Ekonomický sentiment Německa zaznamenal první zlepšení od dubna
Ekonomický sentiment Německa zastavil pokles a zaznamenal první vzestup od dubna. Rosto... -
Makro: Ekonomický sentiment se ke konci roku v eurozóně zlepš
Důvěra v ekonomiku eurozóny vzrostla v listopadu i v prosinci, uvedl průzkum Evropské komise. Zlepšení sentimentu nast... -
Makro: Ekonomický výhled eurozóny se podstatně zlepšil, Draghi
Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi v pátek prohlásil, že se ekonomické podmínky v eurozóně zlep... -
Makro: Ekonomický výhled je značně nejistý, ECB
Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi vyjádřil dnes znepokojení kvůli ... -
Makro: Ekonomický výhled je značně nejistý, ECB
<p>Ekonomický výhled eurozóny je značně nejistý a st... -
Makroekonomický výhled: Klima a inflace jako dvě nové priority trhů
Klima je téma, ke kterému má asi každý co říct. Jste zastáncem jedné ze stran této podivně politicky nabité debaty o klimatické změně, nebo prostě jen máte obavy, protože víte, co říká vědecká komunita? Poprvé od 2. světové války cítíme posun, kdy se prioritou vlád a jejich občanů stává klima a životní prostředí, nikoli růst. -
Makroekonomický výhled: Neřízená střela jménem dolar
Rok 2019 si budou investoři pamatovat jako začátek konce největšího měnového experimentu v historii. Měnová politika se dostala na konec své dlouhé cesty, která končí jejím selháním. -
Makroekonomický výhled Saxo Bank pro 3. čtvrtletí 2017: Evropa se vrací zpět do kondice
Poprvé od dluhové krize v roce 2012 dnes převládá optimismus vůči dalšímu osudu eurozóny. Silné argumenty podporují tvrzení, že ekonomická aktivita nadále poroste. -
Makro: Ekonomický výhled Švýcarska se zhoršil, SECO
Hlavním důvodem jsou nepříznivé vnější ekonomické podmínky, zejména výrazné zp... -
Makro: Ekonomika eurozóny rostla nejrychleji za sedm čtvrtletí
V prvním čtvrtletí růst hrubého domácího produktu eurozóny po očištění o sezónní vlivy podle očekávání zrychlil n... -
Makro: Ekonomika eurozóny rostla v druhém čtvrtletí pouze o 0,2 pct
HDP sedmnáctky zemí eurozóny rostl v druhém čtvrtletí o 0,2%, výrazně pomaleji... -
Makro: Ekonomika eurozóny rostla ve čtvrtém čtvrtletí o 0,3pct, konečný odhad
HDP šestnáctky zemí eurozóny rostl ve čtvrtém čtvrtletí o 0,3%, pomaleji než o 0,4% v 3Q a 1,... -
Makro: Ekonomika eurozóny rostla ve čtvrtém čtvrtletí o 0,3pct, předběžný odhad
Hrubý domácí produkt eurozóny očištěný o sezónní vlivy rostl ve čtvrtém čtvrtletí o 0,3%, rychleji ve srovnání s 0,1% ...