Středa 27. květen 2020 01:27
reklama
Purple Trading vip
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new

FB Libra může přinést konec fiat měn

12.12.2019 12:22  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Německá Deutsche Bank před několika dny zveřejnila analýzu, podle níž se implementace a přijetí kryptoměn zrychlila a dynamika je vyšší, než banka očekávala. Jedním z faktorů, který by mohl širší akceptaci dále urychlit, je projekt Libra – kryptoměny emitované Facebookem, který by, podle DB, mohl vést k tomu, že se krypto stane hlavním proudem do roku 2030.

Přitom ještě před několika lety byla akceptace kryptoměn mizivá a jejich využití v reálné směně (nákup zboží a služeb) postupovalo jen velmi pomalým tempem. Vedle nízké penetrace další významnou roli sehrál postoj většiny regulátorů trhu, kde došlo v posledních týdnech také k výraznému průlomu po akceptaci libry švýcarskou autoritou se překvapivě k digitální měně na úrovni CBDC pozitivně vyslovila francouzská centrální banka, nicméně většinový postoj CBs zůstává, pokud ne opatrný, tak zamítavý. Nový trend v této oblasti lze spatřovat v mírném příklonu FED k CBDC a příslibu v osobě Ch. Laguarde v čele ECB, když ještě jako výkonný ředitel IMF podpořila myšlenku digitální měny emitované CB.

Situace je tedy stále nepřehledná a finanční odborníci prozatím neměli příliš možností, jak relevantně predikovat vývoj a šanci na překlopení preferencí ve prospěch digitálních měn vůči fiat penězům. Ve své zprávě Imagine 2030 Deutsche Bank predikuje, že hromadné přijetí kryptoměn je otázkou nedaleké budoucnosti. Tento dynamický zvrat lez přičíst na vrub společnému úsilí bank, poskytovatelů karet a dokonce i vlád.

Zpráva DB také zmiňuje Facebook jako velký katalyzátor pro přijetí kryptoměn v širší perspektivě. Facebook by měl začít s prezentací své Libry a jejím uvolněním do trhu právě v 2020 a více než 2,5 miliardy jeho uživatelů vytváří uživatelskou základnu s vyšším potenciálem, než je reálný dosah FED, ECB a PBoC dohromady.

"Když Facebook oznámil záměr vytvořit Libru, nový platební systém na bázi kryptoměny, začátkem tohoto roku, bouřlivé diskuse zasáhly všechny úrovně společnosti a politiky," uvádí zpráva,

DB dále poznamenala, že Libra má potenciál posunout krypto do běžného používání. "A není divu." Facebook, s jeho potenciální uživatelskou základnou přes 2,5 miliardy uživatelů, má potenciál změnit odvětví platebních transakcí a posílit používání kryptoměn a zařadit je do mainstreamu. “

Deutsche Bank také věří, že vládní podpora je silným pozitivním faktorem pro rychlé přijetí kryptoměn. Ve zprávě zdůrazněno, že Indie a Čína by se brzy mohly stát světovými leadery co do počtu uživatelů digitální měny. Pozici Číny a její snahu a vývoj CBDC potrhlo nedávné prohlášení prezidenta Xi a masivní vládní investice do čínské vládní kryptoměny, která má být představena v h1 2020.

Situace je o to paradoxnější, protože obě země v tuto chvíli kryptoměny zakazují. "Až dosud Čína a Indie zakazovaly nákup a prodej kryptoměn," dodává zpráva DB. "Ale věci se rychle mění."

Čína již vyjádřila plány na zavedení digitální měny vydávané vládou. „Koncem října podpořil čínský prezident Xi Jinping blockchain jako důležitý průlom pro klíčové inovace technologií “- zopakoval záměr PBoC nahradit hotovost digitální měnou vydanou centrální bankou,“ dále uvádí DB.

Změna přichází také do Indie, pokud jde o její postoj k digitálním měnám. "A v poslední době vládní ekonomický panel navrhl zavedení oficiální digitální měny se statusem zákonného platidla a regulovaného indickou rezervní bankou," uvádí se ve zprávě.

Rok 2020 tak může být, pohledem klasických fiat měn nejen průlomový, ale i terminální. Pokud se FB podaří vstoupit na měnový trh a Libra bude mít alespoň dílčí úspěch, je více než pravděpodobné, že sociální platforma se stane hegemonem s vlivem přesahujícím divoké sny jakékoliv vlády, nebo centrální banky na světě.

Paralelní existence oficiální měny spolu s podstatně více využívanou neoficiální měnou není v ekonomické historii nic neobvyklého a na mnoha místech je to aktuální praxe. Pokud se tedy do měnového výboru Libry opět vrátí firmy, které jej před časem opustily a podpoří tak rychlejší náběh pro uživatelskou základnu, budou možná snahy Francie, Číny a Indie nepodstatné, protože přijdou s oním pověstným křížkem po funuse…

Michal Dvořák, Tradecentrum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Facebook, Zuckerberg a zastavení propadů akcií
  Mark Zuckerberg přestál i dva slyšení v americkém Kongresu kvůli skandálu s manipulací s daty uživatelů FB během voleb. Čelil nepříjemným dotazům členů výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod. Akcie firmy i přes skandál posílily a hodnota Facebooku vzrostla o 25 miliard dolarů na 484 miliard amerických dolarů, kdy si akcie připsaly 4,5 %, největší nárůst za poslední dva roky. Následující den posílily téměř o 1 % na 166,32 dolaru. Před slyšením s Markem Zuckerbergem akcie klesly asi nejvíce od vstupu firmy na burzu. Blíží se regulace, které můžou Facebooku uškodit, což ale podle analytiků nemusí znamenat snížení zisků z reklamy.
 • Facebook – zajímavá příležitost na dlouhodobou investici
  Akciový analytik Saxo Bank, Peter Garnry, popisuje zajímavou příležitost na dlouhodobou investici. Důvod, proč si mysl...
 • Faktor PSI
  Včerajšie obchodovanie na FX trhu spoločnej mene neprialo. Pár EUR...
 • Falešné bitcoiny a jejich možný propad
  Analýza obchodů s kryptoměnami poukazuje na falešné bitcoiny. Skutečný zájem o kryptoměny je podle výzkumu až o 86 %, než nám ukazují čísla při obchodování na burze.
 • Falešné obchody s kryptoměnami
  Výsledky studie jsou doslova alarmující. Většina obchodů s kryptoměnami je totiž podle ní falešných. Burzy podle výsledku studie čísla uměle nafukují, aby tak přilákaly větší pozornost.
 • Falešné reklamy lákají jménem PPF na investice do bitcoinů
  Na facebooku a dalších sociálních sítích se v posledních dnech začaly šířit podvodné reklamy na investice do bitcoinů, které zneužívají jméno PPF a jejího majoritního akcionáře Petra Kellnera, včetně jeho fotografií. Od uživatelů lákají údaje k platebním kartám. ČTK to dnes řekla mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.
 • Fandíte sportu? Fanděte českému biatlonovému týmu, který je sponzorován předním forexovým brokerem MAYZUS
  Fanděte českému olympijskému biatlonovému týmu a na počest her se zúčastněte akce, která probíhá do 20. února 2013. Zaregistrujte se na www.mayzus.cz a otevřete si obchodní účet. V dalším kroku plně ověřte svůj profil a poté budete kontaktováni Vaším osobním správcem účtu, jemu sdělíte heslo: „FXSTREET“ a na Váš účet Vám bude připsán bonus 500 Kč!
 • Farmaceutické a biotechnologické investice v době koronavirové
  Koronakrize negativně zasáhla celou společnost a přísná bezpečnostní opatření nejen v České republice, ale v celém světě, dopadnou především na ekonomiku. Ne všechny segmenty ale utrpí ztráty, třeba farmaceutický průmysl bude zcela jasně profitovat. Je nyní ten správný čas na investice do akcií farmaceutických a biotechnologických společností?
 • Favorit na nahrazení Bernankeho v čele Fedu stahuje kandidaturu. Dolar ztrácí, burzy rostou
  Bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers, který byl považován za hlavního uchazeče do...
 • FBI zasáhla proti černému online tržišti, při razii zabavila bitcoiny za 3 mil. USD
  Americké federální úřady utnuly činnost internetového tržiště Silk Road, na kterém se údajně daly koupit drogy a nezákonné služby za miliardy dolarů. Při zátahu, během něhož vyšetřovací služba FBI zatkla údajného provozovatele Silk Road William Ulbrichta, byly zabaveny virtuální mince bitcoin v hodnotě 3 mil. USD, kterými se na serveru dalo platit.
 • FDIC kvartálna správa za 3Q
  Počet rizikových bánk v US ekonomika za 3Q dosiahol najvyššiu úroveň za posledných 17-rokov (928 v ...
 • FED
  Potvrdzuje, že bude reinvestovať peniaze z maturujúcich MBS cenných papierov do trhu. In...
 • FED
  FED dnes zverejnil zoznam operácii , ktoré vykonal od 1.12.2007 do 21.7.2010 (celkový počet 21 tis.) pri nákupe finančných aktív v celkovom objeme 3,3 bil. USD... využil pri tom nasledovné programy: Asset-Backed Commercial Paper Money Market Mutual Fund Liquidity Facility (AMLF), Term Asset-Backed Securities Loan Facility (TALF), Primary Dealer Credit Facility (PDCF), Commercial Paper Funding Facility (CPFF), Term Securities Lending Facility (TSLF), TSLF Options Program (TOP), Term Auction Facility (TAF), Agency MBS purchases, Dollar liquidity swap lines with foreign central banks, Assistance to Bear Stearns, including Maiden Lane, Assistance to American International Group, including Maiden Lane II and III...presný počet a objme operácii nájdete na webovej stránke FEDu www.federalreserve.gov/newsevents/reform_transaction.htm, kde vpravo mate jednotlive programy ak si na nich kliknete tak dole potom mate súbor v Exceli...
 • FED
  FED by mal pokračovať vo vracaní USD likvidity na trh v podobe ďalšieho nákupu USD dlhop...
 • FED
  FED by mal dnes zrušiť POMO operácie, čo by naznačova...
 • FED
  Podľa informácii CNBC by prezident Fedu na svojom zasadnut&iacute...
 • Fed a ECB spouští studenou sprchu
  Konec uplynulého týdne přinesl na trhy rychlou změnu počasí. Jako kdyby se investoři chtěli všeho zbavit. Akcie v USA propadly o 2,5 %, ropa o 4 % a výnosy dluhopisů vzrostly v USA i v Německu přibližně o 8 bps. Výnos německého desetiletého bundu se tak poprvé od července dostal do kladných vod. Co se vlastně stalo?
 • Fed akciovým trhům vlil čerstvou krev do žil
  Americkým akciovým burzám se včera dařilo. Indexy si připsaly vysoké zisky. S&P 500 vzrostl o 1,6 % za podpory všech sektorů, průmyslový Dow Jones přidal 1,8 % a technologický Nasdaq vyskočil dokonce až o 2,2 %. Akcie vystoupaly v reakci na zasedání americké centrální banky, která sice dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, nicméně její šéf Jerome Powell naznačil, že by sazby mohly setrvat na stávajících úrovních po několik zasedání. Fed je dle jeho slov připraven změnit sazby oběma směry a bude nyní vyčkávat na vyjasnění některých rizik a nejistot, které ohrožují vývoj globální ekonomiky. Trhům pomohly i zveřejněné údaje o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru či výsledky některých firem jako Apple nebo Boeing.
 • Fed a kríza emerging markets
  O tom, že ekonomiky emerging markets môžu spustiť novú vlnu problémov nielen na finančných trhoch, ale aj v reálnej ekonomike, vieme...
 • Fed: Americká ekonomika v září mírně rostla, výhled do budoucna ale nejasný
  Americká ekonomika si v září udržela mírný růst, výhled do budoucnosti je však n...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AVAFX
eToro
TFIFX
reklama
Admiral spread new