Pátek 19. duben 2024 17:57
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost

Jak se kryptoměny těží, proč vznikly a znamenají finanční svobodu?

25.11.2019 13:57  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kryptoměny jsou stále poměrně mladým fenoménem ve světě kryptografie i finančnictví. Průkopníkem na tomto poli se stal Bitcoin v roce 2009. Jeho tvůrce Satoshi Nakamoto, jehož identita však není známa, kritizoval centrální banky a „tisknutí“ peněz. Naproti tomu prosazoval decentralizaci celého systému a „tvrdost“ čili vzácnost své měny prostřednictvím omezení celkového počtu mincí na 21 milionů.

Uvolňování nových mincí aneb těžba bez krumpáče

Bitcoin (zkráceně BTC) přivedl jako první do praxe technologii jménem blockchain. Jde zjednodušeně řečeno o globální účetní knihu. V této virtuální databázi jsou uloženy všechny proběhlé transakce. Jedná se o příchozí i odchozí transakce mezi jednotlivými peněženkami této kryptoměny. Blockchain znamená řetězec bloků. Například bitcoin umožňuje v každém bloku, který je v průměru vytěžen jednou za 10 minut, uložit 1 MB informací o transakcích. Kopie blockchainu je uložena a stále aktualizována tisícovkami tzv. těžařů.

Nyní se dostaneme k tomu, co je ona „těžba“ bitcoinu a jiných kryptoměn. Jde o provozování sítě dané kryptoměny. Během tohoto provozu také dochází k uvolňování nových coinů. Těžaři za každý jeden nový blok dostávají odměnu – u Bitcoinu v současné době 12,5 BTC za jeden blok.

Proof of Work – těžba pomocí hardwaru

Těžení kryptoměn fungujících na protokolu Proof of Work probíhá na specializovaném hardwaru. Na samém počátku šlo bitcoin těžit i doma na osobním počítači. To dnes již možné není. Počítače, které máme běžně doma, na tak vysoký výkon nejsou stavěny. V dnešní době se na těžbu specializují firmy, které naplňují grafickými kartami a jiným hardwarem celé haly. Za pomocí těžebního softwaru pak provádějí specifické výpočty. Hardware nalézají klíč k tomu, aby byl vytěžen následující blok do blockchainu, ve kterém budou zahrnuty již zmíněné transakce uživatelů, kteří kryptoměnu pošlou na jinou peněženku.

Tento způsob udržování blockchainu je poměrně energeticky náročný. Existuje mnoho studií, které odsuzují takové „pálení elektřiny“ za účelem udržování kryptoměny v chodu. Na druhou stranu jde o velice bezpečný způsob vedení celé sítě. Provozovatelé blockchainu zaručují, že systém bude správně fungovat. A to právě za pomoci elektřiny a speciálních zapojených strojů. Bez nich bychom si nemohli být zdaleka tak jisti, že se v síti s transakcemi nepodvádí.

Mezi kryptoměny využívající tento standard patří Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) nebo Ether (ETH).

Proof of Stake – těžba pomocí mincí

Druhý nejčastější způsob těžby je tzv. Proof of Stake (PoS). Těžaři nepoužívají výkonných strojů, ale svých doposud držených coinů. Určitý obnos kryptoměny je vložen do systému a majiteli navrácen, včetně příslušné odměny, poté, co se potvrdí následující blok. Oproti Proof of Work nevyužívá tento systém zdaleka tolik elektřiny. Na druhou stranu lze rozporovat jeho bezpečnost. K samotnému ověření transakcí je potřeba „jen“ této jedné měny. Za kryptoměnou jako by tak nestála určitá „vnější hodnota“ – hardware a práce těžařů.

Další způsoby těžby

Mezi další způsoby těžby patří Proof of Burn (PoB) nebo Proof of Capacity (PoC). Nejsou to příliš rozšířené koncepty. Pro chod blockchainu se v prvním zmíněném Proof of Burn určitý obnos kryptoměny „spálí“, tedy pošle se na peněženku, ze které již nikdy nepůjde utratit. Tímto způsobem se potvrzují nově vzniklé bloky. Proof of Capacity je pak podobný konceptu Proof of Work. Místo těžebního výkonu se ovšem používá kapacita těžebních strojů. Na paměť těchto zařízení jsou uloženy informace z blockchainu. Ty zde musí po určitou dobu zůstat, než vytvoří nový blok. Nutno však dodat, že tyto způsoby těžby patří ve světě kryptoměn mezi „exotické“, nejsou zdaleka tak časté jako první dva zmíněné.

Algoritmy kryptoměn – jak jsou coiny zabezpečeny

Kryptoměny využívají tzv. asymetrické kryptografie. Na jedná straně má uživatel k dispozici soukromý (privátní) klíč, kterým se dostanou ke svým coinům. Na druhou stranu zde existuje veřejný klíč, který je přístupný všem uživatelům a každý se tak může podívat, jaké množství a které kryptoměny máme na peněžence přítomno. Případně kolik jsme jí už utratili.

Každá kryptoměna má určitý algoritmus, podle toho, jak byla tvůrci naprogramovaná. Nyní si krátce rozebereme jednotlivé typy algoritmů. Prvním z nich je SHA-256. Kryptoměny tohoto typu využívají tzv. Secure Hash Algorithm. Při jejich těžbě je využíváno šifrování, kdy je generován klíč o velikosti 256 bitů neboli 64 znaků. Takto dochází k zabezpečené provozu kryptoměn. Využívá jej Bitcoin či Bitcoin Cash. Dalším rozšířeným algoritmem je Ethash, který je využíván platformou Ethereum pro kryptoměnu Ether.

Odštěpení blockchainu neboli fork kryptoměny

Na kryptoměnách pracují vývojáři, kteří se starají o vylepšení a směřování daného coinu do budoucnosti. V případech velkých komunit, které známe u Bitcoinu či Etheru, je třeba, aby se vývojáři vždy většinově shodli. Návrhy i hlasování o úpravách coinů probíhá pomocí blockchainu. V případě, že se developeři nedohodnou, část z nich si může založit kryptoměnu novou. Využít se dá dosavadní záznam blockchainu, který se k určitému okamžiku odštěpí. Takové situaci říkáme fork (z anglického fork – vidlička). Jde o jakési klony původní kryptoměny s pozměněnými vlastnostmi. Jsou jimi například Bitcoin Cash či Bitcoin SV, které mají bloky na blockchainu větší než původní Bitcoin.

Každodenní využití kryptoměn

Kritici kryptoměn jakožto skutečných peněz tvrdí, že slouží pouze k obchodování a ke spekulacím. Pro kryptoměnové spekulanty je dnes již na českém internetu celkem velká řádka průvodců, které učí, jak obchodovat kryptoměny i třeba úplné začátečníky. Spousta zastánců, kteří věří, že kryptoměny neslouží pouze ke spekulacím tvrdí, že již v dnešní době existuje mnoho možností, jak svoje kryptoměny utratit za skutečné, reálné zboží v obchodě. Takovým příkladů nalezneme mnoho například na stránce CoinMap, která mapuje reálně využití kryptoměn. Za zmínku stojí také to, že Česká republika obsazuje dlouhodobě přední příčky v počtu míst, kde lze kryptoměnami platit.

Kryptoměny – cesta k finanční svobodě

Pro skalní příznivce jsou kryptoměny alternativou k našemu současnému bankovnímu systému. Vyzdvihovaná je zejména vzácnost mnohých kryptoměn a také nezávislost – nelze je příliš efektivně ze strany státní moci omezit, protože jsou spravovány tisíci těžařů a blockchain je k dispozici v tisíci kopiích.

Podle zákonitostí ekonomie bude dlouhodobě do budoucna cena kryptoměn jako je Bitcoin růst, při klesající nabídce a stále stejné poptávce. Mnoho lidí zde vidí příležitost, jak obejít dnešní inflační národní měny jako je euro nebo česká koruna a stát se finančně nezávislým a svobodným.

Přehled top 5 kryptoměn podle jejich kapitalizace

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je historicky první kryptoměnou vůbec. Založil ji člověk nebo skupina osob pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Do dnešní doby není jasné, o koho se jedná. Bitcoin má celkovou zásobu omezenou na 21 milionů mincí. Poslední mince má být vytěžena okolo roku 2140.

Anonymita Bitcoinu je poměrně kontroverzní téma, které si zasloužilo velkou mediální debatu. Tato kryptoměna není totiž zcela anonymní a transakce se dají dohledat v blockhainu.

Rok vzniku:                2009

Zakladatel:                 Satoshi Nakamoto

Způsob těžby:                        PoW

Přibližná cena:                       8 200 USD

All Time High:                      19 600 USD

Kapitalizace:              148 miliard USD

 

Ether (ETH)

Kryptoměna Ether funguje na platformě Ethereum. Jde o kryptoměnu vytvořenou za účelem provozování tzv. dApps (decentralized apps), které na této síti fungují. Jde o aplikace, které jsou činné pomocí decentralizované technologie blockchainu.

Rok vzniku:                2013

Zakladatel:                 Vitalik Buterin

Způsob těžby:            PoW

Přibližná cena:                       180 USD

All Time High:                      1 400 USD

Kapitalizace:              19 miliard USD

 

Ripple (XRP)

Ripple token má oproti klasickým kryptoměnám využití přímo v bankovním sektoru. Zprostředkovává rychlé a levné přeshraniční platby. Do současné doby se o něj zajímá mnoho bank a byl již v několika institucích využit. 

Rok vzniku:                2012

Zakladatel:                 Chris Larsen, Jed McCaleb (Ripple Labs)

Způsob těžby:            netěží se, předtěženo

Přibližná cena:                       0,26 USD

All Time High:                      3,4 USD

Kapitalizace:              11 miliard USD

 

Tether (USDT)

Jde o tzv. „stable coin“, tedy kryptoměnu, která má svůj kurz ukotvený k národní měně, v tomto případě k americkému dolaru. Slouží zejména pro obchodování s kryptoměnami na online burzách.

Rok vzniku:                2014

Zakladatel:                 Brock Pierce, Tether Limited

Způsob těžby:            netěží se, uvolňován dle potřeby

Přibližná cena:                       1 USD

Kapitalizace:              4,1 miliardy USD

 

Litecoin (LTC)

Litecoin je původně odštěpená verze Bitcoinu. Dává si za cíl rychlejší potvrzování transakcí, protože jeho blockchain vytváří v průměru 1 blok za 2,5 minuty, tedy 4krát rychleji než Bitcoin. Rovněž celkový počet mincí je 4krát vyšší – 84 milionů.

Rok vzniku:                2013

Zakladatel:                 Charlie Lee

Způsob těžby:            PoW

Přibližná cena:                       58 USD

All Time High:                      360 USD

Kapitalizace:              3,5 miliardy USD

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak se bitcoin přehoupne přes krizi
    Bitcoin prošel v minulém měsíci bez významnějšího povšimnutí médií a veřejnosti třetím „půlením“. To se odehrálo pouze dvakrát předtím a nastává každé čtyři roky.
  • Jak se bude bitcoin chovat nadále: 10 000 USD nebo spíše 30 000 USD?
    Dnes se společně ponoříme do tématu: sentiment pro bitcoiny (BTC) a „altcoiny“… k tomu objemové trendy pro Cardano (ADA) a burzu Binance (BNB)! Ponořme se do toho.
  • Jak se bude dařit finančním trhům pohledem finančních expertů WOOD & Co.
    S blížícím se koncem roku dochází k bilancování uplynulých měsíců i predikcím těch následujících. Dovolte nám nabídnout vám pohled na odcházející rok a výhled na rok 2024 pohledem finančníků odpovídajících za různé sektory v investiční skupině WOOD & Company.
  • Jak se bude chovat cena zlata v lednu 2022?
    Cena zlata po poklesu v říjnu a listopadu a po třítýdenním období konsolidace v prosinci prudce vzrostla. Dostalo tedy mírnou podporu, což vyvolalo na trhu vlnu nadějí na možný další pohyb směrem nahoru.
  • Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q 2017 podle Saxo Bank? Předstihne Evropa v atraktivitě Spojené Státy?
    Evropská aktiva, s výjimkou německých pevných výnosů, vstupují do druhého čtvrtletí roku 2017 s malým či velkým zlevněním na základě nervozity plynoucí z francouzských a německých voleb, ale i očekávání týkajících se konečného výsledku brexitu. S naším základním scénářem, že evropská ekonomika předstihne tu americkou v průběhu následujících čtyř let, vidíme velký rozdíl mezi vnímáním a realitou, pokud jde o evropská aktiva představující významné nákupní příležitosti pro investory ve druhém čtvrtletí roku 2017.
  • Jak se bude vyvíjet trh se zlatem
    Objem zlata držený prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů (ETF) překonal nový rekord ve výši 2619 tun. Jen za poslední tři měsíce, když cena zlata vzrostla o pouhé 2,3 procenta, přidali investoři 160 tun zlata. Přitom v předchozím stejném období šlo o 90 tun. Celkově by investoři rádi podpořili trh, ale zdráhají se přistoupit k větší akci, i když je nyní dobrá příležitost. Zlato tak nejspíše i nadále zůstane v rozmezí, kde se drželo během listopadu, tedy mezi 1705 a 1750 dolary. A mezitím bude čekat, než se objeví nějaký vnější růstový stimul.
  • Jak se daří akciím Adidas ve stínu napětí mezi USA a Čínou?
    Adidas si v posledních pěti letech vede mnohem lépe než Nike, zejména v oblasti růstu provozních zisků, zvyšování podílu na severoamerickém trhu a budování pozic v Číně. Minulý týden společnost oznámila, že byly její čínské tržby ve druhém čtvrtletí vyšší než ve stejném období loňského roku, což naznačuje, že čínští spotřebitelé dávají značce Adidas přednost před Nike. Příčinou může být přetrvávající napětí mezi Čínou a USA. Německá vláda navíc oznámila, že od 1. července snižuje DPH z 19 % na 16 %, což firmě Adidas nepochybně pomůže taktéž.
  • Jak se Fed vypořádá s inflačními tlaky?
    Ačkoliv cena ropy Brent se včera dostala pod 100 USD za barel a snad tak poskytne částečnou úlevu spotřebitelům (i když jde samozřejmě o vývoj cen ropných produktů a ne o ceny ropy surové), tak je zřejmé, že nabídkové inflační tlaky sílí. Nejen našemu pravidelnému čtenáři jistě neuniklo, že ceny nejen energetických komodit v meziročním srovnání letí vzhůru.
  • Jak se chová cena ropy Brent?
    Ropa, ze které se vyrábějí plasty, pohonné hmoty nebo některé druhy léků, je u investorů na burze dlouhodobě oblíbená, a to i přes výzvy související s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurencí, WTI? Jak vypadá graf její momentální ceny a jaká je výhledová prognóza do budoucna?
  • Jak se kryptoměna Solana stala tak úspěšnou?
    Solana na konci srpna překročila hranici 100 dolarů a stala se tak jednou z 10 největších kryptoměn. Kryptoměnu Solana založil v roce 2017 americký startup Solana Lab za účelem vybudovat rychlou a energeticky efektivní blockchainovou síť. Solana má svůj token SOL, což je digitální měna, kterou investoři mohou nakupovat a prodávat. Namísto akcií, což je tradiční způsob získávání kapitálu, startup Solana Lab prodává digitální tokeny. Peníze mají jít na rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí.
  • Jak se kterým trhů dařilo v roce 2016?
    Poslední obchodní týden roku 2016 byl pro americké akciové indexy ztrátový. Především poslední den, pátek 30.12.2016, se všechny tři hlavní indexy pohybovaly jednoznačně v červených číslech. Benchmark index S&P 500 ztratil téměř půl procenta, užší index Dow Jones odepsal čtvrt procento a technologický Nasdaq se propadl nejvíce a ztratil téměř celé jedno procento.
  • Jak se měnilo portfolio známých investorů ve 3. kvartále?
    „Aktivita známých investorů byla ve 3. kvartále spíše utlumená, často docházelo k výběru zisků,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak se měnilo portfolio známých investorů ve 3. kvartále?
    „Aktivita známých investorů byla ve 3. kvartále spíše utlumená, často docházelo k výběru zisků,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Jak se mýlí analytici na koruně?
    ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejňuje rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být nyní poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 16. 1. 2013, kdy fixing koruny činil 25,58 Kč za euro. Průzkumu se pravidelně účastní 10 až 14 domácích a zahraničních analytiků. Podívejme se blíže na roční prognózy.
  • Jak se naučit obchodovat zábavnou formou?
    Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte špičkový telefon nebo 1000 Kč týdně v investiční soutěži! Obchodujte se zlatem...
  • Jak se naučit žít s mírnou inflací?
    Inflace už zase hrozí, či spíše stává se realitou, se kterou se v nejbližších měsících a létech budeme muset naučit žít. Dlouho byla zadržená, hrozila deflace, tedy pokles cenové hladiny. Centrálním bankám včetně naší se nedařilo dosáhnout kýženého cíle vzrůstu inflace na úroveň kolem dvou procent. Nyní, jak to tak vypadá, budou mít problém opačný – aby inflace příliš nepřekročila dvě procenta. Nezaměstnanost je rekordně nízká, dalo by se hovořit i o přezaměstnanosti, a to vždy vyvolává tlak na růst cenové hladiny, čemuž se patrně neubráníme. Nečeká nás ovšem nic dramatického. Koruna posiluje, což hrozbu inflace poněkud snižuje. Rovněž tak patříme mezi země, které mají možnost přísunu kvalifikovaných pracovních sil, což v profesích, do kterých se našincům příliš nechce, poněkud omezuje růst mezd. Přesto je dobré počítat s tím, čemu jsme již odvykli, a chránit naše úspory před inflací, která by v některých měsících mohla meziročně vystoupat až k pěti či šesti procentům.
  • Jak se obchodníci s ETH mohou orientovat v krátkodobých trendech?
    Ethereum má od ledna vyšší trend, ale od května se přiklání k medvědímu trendu a formace rozsahu v nižším časovém rámci naznačuje, že kupci mohou ztrácet sílu.
  • Jak se obchoduje na medvědích trzích?
    Medvědí trhy jsou volatilní, nepředvídatelné a náročné na obchodování. V období, kdy jsou podmínky na trhu nastavené na averzi vůči riziku, je proto důležité mít dobrou strategii. Směřujeme ke globální recesi?
  • Jak se OPEC během dvou let změnil a co očekávat do budoucna?
    OPEC řešil v posledních dvou letech několik důležitých otázek. Na začátku pandemie se dvě členské země přely, jak krizi řešit. Naštěstí se usmířily a skupina v reakci na sníženou poptávku začala spolupracovat na největším omezení produkce v historii OPEC.
  • Jak se orientovat na trzích s vysokou volatilitou?
    V dnešních aktualitách z akciových trhů si povíme, jak se připravit na změny v trendech akcií. Protože volatilita zůstane ještě nějakou dobu vysoká, budou akcie vykazovat častý návrat k průměru. Ukážeme si, jak účinné byly strategie návratu k průměru v roce 2008 a také jak si mohou investoři takové strategie připravit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace