Sobota 06. březen 2021 18:24
reklama
Dukascopy
reklama
XTB konference brezen 2021
reklama
RoboMarkets CopyFX

OECD prognózuje nejslabší globální růst za poslední dekádu

21.11.2019 16:22  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala novou prognózu světové ekonomiky. Oproti prognóze ze září nejsou přítomny žádné zásadní změny a můžeme říci, že odhady růstu HDP odpovídají odhadům dalších institucí jako Mezinárodní měnový fond, Světová banka či Capital Economics.

Podle OECD momentálně roste světová ekonomika nejpomalejším tempem od globální finanční krize. OECD prognózuje, že letos i příští rok poroste světová ekonomika o 2,9 %. Pro rok 2020 to znamená mírně snížení o 0,1 procentního bodu z minulé prognózy. OECD očekává, že růst v roce 2021 mírně zrychlí na 3,0 %, nicméně pouze za předpokladu, že nebude realizována mnoho rizikových faktorů jako jsou obchodní války, tvrdý Brexit či neočekávaně silné zpomalení čínské ekonomiky, která k růstu globálního HDP přispívá bezprecedentní jednou třetinou.

Co se hlavních ekonomik týče, USA by měly růst kolem 2 %, Čína kolem 6 %, eurozóna pouze kolem 1 % a Velká Británie také kolem 1 %. OECD zároveň varovala, že obnovení kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou bude mít malý dopad, pokud jednotlivé země nezvýší investiční výdaje.

Pokud se podíváme na světovou ekonomiku střednědobým pohledem, zjistíme, že dynamika světového HDP dosáhla v rámci současného hospodářského cyklu vrcholu na přelomu let 2017 a 2018 a od té doby do dnešního dne kontinuálně mírným tempem zpomaluje. Toto zpomalení má několik fundamentálních příčin. Zaprvé je logické, že po dosažení maxima dynamiky muselo dojít jako ve všech předchozích hospodářských cyklech k nutnému zpomalení. Zadruhé tady máme mimořádné faktory jako obchodního válka mezi USA a Čínou a Brexit, které citelně zvyšují nejistotu v ekonomickém systému a tím pádem především dopadají na korporátní investice. A konečně zatřetí tady máme strukturální zpomalování dynamiky čínského HDP, když se čínské vedení už nějakou dobu snaží dle parity kupní síly největší světovou ekonomiku přeorientovat z exportního modelu na model založený na růstu spotřeby a váhy služeb. Celkově mají tyto faktory za následek, že růst světové ekonomiky již nějakou dobu zpomaluje. Globální recesi nicméně ekonomové prozatím neočekávají, rozhodně ne žádnou hlubokou.

My jsme opatrnými optimisty a na rozdíl od OECD se domníváme, že by mohla příští rok světová ekonomika o několik desetinek procenta zrychlit. Myslíme si, že cyklického dna jsme už dosáhli. Mírné zrychlení by přitom mělo být hnáno uvolněnější měnovou politikou všech klíčových centrálních bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Odvážný Draghi a ECB jsou pozitivní zprávou pro trhy, banky, ale i reálnou ekonomiku
  Podle odborníků z Fidelity International je včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a jejího guvernéra Maria Draghio velmi odvážné a nečekané...
 • Odvoz vašeho vozu
  Každý z nás se určitě někdy ve svém životě dostal do situace, ve které nemohl řídit auto, Ať už se jednalo a vypitý a...
 • Odvrátená tvár Eurozóny
  Výnosy na 10-ročných gréckych dlhopisoch...
 • Odvrátila CENTRICA definitívnu kapituláciu?
  V apríli 2020 sme na portáli FXstreet.cz priniesli článok o zaujímavej investičnej príležitosti do spoločnosti CENTRICA. Vychádzali sme predovšetkým z aktuálneho pohľadu technickej analýzy. Spoločnosť sme však monitorovali už dlhšie obdobie, nakoľko nás zaujala aj z pohľadu fundamentálnej analýzy. Medzičasom sa potvrdilo, že náš výber bol správny, keď akcie CENTRICA, prakticky v jednom intradennom pohybe, dosiahli náš krátkodobý cieľ na úrovni 0.5£, ale celkom zaznamenali rast až 40%. (viď. obrázok).
 • Od zlého k horšiemu
  Aj keď sa posledné dni zdalo, že prepady trhu sa začali stabilizovať a hr...
 • OECD a očakávania od centrálnych bánk
  OECD očakáva, že vážne sprísňovanie menovej politiky hlavných svetových centrálnych bánk očakáva až v druh...
 • OECD čeká nebývalou recesi
  Růst českých spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku. Vlivem aktuální epidemie koronaviru a jejích dopadů na ekonomickou aktivitu i chování zákazníků očekáváme, že spotřebitelská inflace bude i v následujících měsících ztrácet dynamiku.
 • OECD (globálny ekonomický výhľad)
  V najnovšom reporte zvyšuje očakávania rastu globálnej ekonomiky pre rok 2010!...
 • OECD k centrálním bankám: Uklidněte situaci v ekonomice
  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden výrazně snížila svoji ekonomickou prognózu. V té souvislosti vyzvala centrální banky, aby naznačily trhem, že nízké sazby zůstanou v platnosti déle, než se doposud očekávalo. Nejdůležitější však je, že kromě monetárních stimulů se vyslovila i za strukturální reformy, ale také za koordinovanou fiskální podporu.
 • OECD očakáva pre rok 2017 od Trumpa len mierne pozitívny dopad na rast HDP
  Minulý týždeň som písal o tom, že správanie sa trhov po amerických voľbách sa najviac zhoduje so scenárom očakávaní vyššieho ekonomického rastu (+ riziká protekcionizmu voči emerging markets). A zakončil som to tým, že trhy môžu mať až prehnane vysoké očakávania ohľadom budúceho rastu US ekonomiky a jeho vedľajších efektov.
 • OECD předpovídá Česku takřka desetiprocentní propad. Nezaměstnanost by však měla zůstat poměrně nízko
  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá letošní propad tuzemské ekonomiky čítající 9,6 procenta. To je pesimističtější odhad, než nač ukazuje aktuální, květnový konsensus trhu (minus 7,9 procenta, viz pravidelné šetření ČNB).
 • OECD se obává stagnace nízkých mezd
  OECD uveřejnila minulou středu zprávu, ze které vyplývá návrat míry nezaměstnanosti k hodnotám, kterých dosahovala před krizí. Za znepokojující označuje tzv. „anémii“ příjmů jako jeden z paradoxů hospodářského oživení. Povzbudivé údaje o růstu totiž často zakrývají komplikovanou realitu a frustraci mnoha Evropanů. Viditelné to je obzvlášť na trhu práce. Ve dokumentu „Employment Outlook 2018“, zveřejněném ve středu 4. července, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) došla k následujícímu závěru: „Znatelné zlepšení v oblasti zaměstnanosti zastiňuje stagnace mezd.“
 • OECD snížila odhad globálního růstu ekonomiky
  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj výrazně snížila předpověď globálního ekonomického růstu v letošním roc...
 • OECD snižuje kvůli koronaviru odhad růstu světové ekonomiky. České ministerstvo financí bude muset odhad snižovat také, hrozí schodek 60 miliard korun
  Ministerstvo Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes upravila svůj odhad ekonomického růstu klíčových hospodářských celků světa. Učinila tak v rámci speciální publikace věnované ekonomickému dopadu šíření koronavirové nákazy.
 • OECD snižuje výhled růstu globální ekonomiky
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v únoru vzrostl o 1,3 bodu na 46,5, tedy nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Tento výsledek byl v souladu s tržním očekáváním. I přes dílčí zlepšení ukazatele v posledních měsících však hodnoty indexu nadále zůstávají hluboko v pásmu kontrakce.Navíc přetrvávají značné nejistotyohledně budoucího vývoje. Očekávané zotavení německé ani evropské ekonomiky se nedostavuje, údaje v následujících měsících pak mohou být významně ovlivněny dopady koronaviru. Epidemie postupně zasahuje stále více oblastí, a i když se zdá, že nákaza v Číně již kulminovala, v Evropě bude ještě sílit a její dopady v datech teprve uvidíme. Hodnoty PMI by tak mohly v příštích měsících opět začít klesat na nižší úrovně. V únoru však respondenti ještě hleděli do budoucna s optimismem (šetření skončilo už 20. 2.), když očekávání průmyslníků byla poprvé od loňského září pozitivní a dosáhla nejvyšších úrovní od loňského května. V únoru byl nižší pokles zakázek i výroby a to se odrazilo i v menším úbytku zaměstnanosti. Zejména vlivem slabé poptávky, především té ze zahraničí, předpokládáme, že tuzemský průmysl bude letos stagnovat, či růst jen mírně.
 • OECD Trumpovi neverí
  OECD dnes zverejnila upadate svojho ekonomického výhľadu. Pre roky 2017 a 2018 svoju prognózu globálneho rastu HDP nezmenilo, ostali na úrovni 3,3%, resp. 3,6%. Úplná nuda to však nie je, keď si pozrieme na zmenu projekcií po jednotlivých ekonomikách, tak vyskočia určité zaujímavosti. Predovšetkým tieto tri:
 • OECD varuje: Globálny rast sa drží, ale riziká sú vážne
  Najnovšie prognózy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predvídajú pokračovanie stabilného tempa celosvetového rastu (4 % pre rok 2018 a 3,9 % v roku 2019).
 • OECD vyhlíží mnohem slabší růst české ekonomiky v roce 2021 než česká vláda, ta by měla tedy přepracovat rozpočet. Nezaměstnanost v ČR v listopadu nepatrně stoupla, příští rok bude hůř
  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpokládá, že česká ekonomika v příštím roce poroste pouze o 1,5 procenta. Jedná se o poměrně pesimistický odhad, neboť například Česká národní banka počítá ve své nejnovější prognóze s růstem 1,7 procenta. Obě instituce jsou však velkými pesimisty v porovnání s ministerstvem financí. To podle nejnovější, zářijové prognózy počítá s růstem ekonomiky hned o 3,9 procenta.
 • OECD vyzýva Španielsko
  Malo by robiť prísnejšiu fiškálnu konsolidáciu, reformy na trhu práce na zvýšenie konkurencie...
 • OECD zhoršuje odhad růstu české ekonomiky. Tváří v tvář eskalaci obchodní války a opětovně zesílené hrozbě tvrdého brexitu je ještě optimistická
  Růst české ekonomiky letos podle aktuální prognózy OECD zpomalí na 2,6 procenta. OECD se tak připojuje k dalším institucím, českým i mezinárodním, které dále snižují odhad letošního růstu. Pravděpodobně se ze strany některé z významných institucí nejedená o poslední snížení odhadu růstu české ekonomiky v letošním roce. Odhad OECD je vlastně ještě docela optimistický a zřejmě plně nereflektuje aktuální vyhrocení obchodní války mezi USA a Čínou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading ziskovost