Pátek 29. březen 2024 01:01
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster

Americké akcie na rekordu a výsledky PFN v souladu s odhady

14.11.2019 10:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Textilka PFNonwovens reportovala výsledky v souladu s našimi odhady.
  • Andrej Babiš čeká dokončení výstavby nového bloku v roce 2036. Dle nás je to nereálný termín.
  • Evropské akcie zahájí dnešní seanci bez jasného trendu.
  • Spojené státy dnes zveřejní ceny průmyslových výrobců a tradičně čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Eurozóna nabídne zpřesněné údaje o HDP za třetí kvartál. Stejně tak Německo. Ve Francii pak budou k dispozici spotřebitelské ceny.  
  • Výsledky hospodaření dnes reportuje americký Viacom, Walmart a Nvidia. V Evropě reportuje necelá dvacítka firem. Mezi nimi najdeme KBC Group, NN Group, Henkel, RWE nebo Raiffeisen Bank.
  • Société Générale zahájila pokrývání akcií francouzského výrobce skleněných obalů Verallia s nákupním doporučením.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera příliš velkých změn nedoznal, když oproti úternímu kurzu uzavřel jen o necelou desetinu procenta výše. Přesto mu to stačilo k tomu, aby opětovně vylepšil svoje historické maximum. V rámci sektorů bylo patrné, že obchodníci spíše nakupovali defenzivní akcie. Utility si polepšily o 1,5 %, realitní společnosti přidaly 1,1 % a prodejci základního spotřebního zboží se mohli pochlubit růstem o 0,9 %. Naopak největšími propadlíky byly finanční domy se ztrátou 0,6 %. Na rekordní úroveň se dostal i průmyslový Dow Jones, který zejména díky růstu akcií Walt Disney včera přidal třetinu procenta. Zveřejněné spotřebitelské ceny v USA ani vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella neměly na obchodování zásadnější dopad. Trhy tak stále spekulují nad obchodní dohodou mezi USA a Čínou.

Většina akciových trhů v asijsko-pacifickém regionu se v průběhu dnešního obchodování nacházela v červeném. Ztráty okolo jednoho procenta byly patrné v Japonsku, Hongkongu nebo Indonésii. Výjimkami byly akcie obchodované v Austrálii, Jižní Koreji nebo na pevninských čínských burzách, kde zisky dosahovali do půl procenta. Spíše negativní sentiment byl dán pokračujícími nepokoji v Hongkongu, zklamáním z některých výsledků hospodaření či zveřejněnými čínskými ekonomickými indikátory. Na horší čísla o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách či dlouhodobých investicích reagovaly i futures na americký index S&P 500, které vymazaly předchozí růsty. 

PFNonwovens

Textilka PFNonwovens zveřejnila výsledky za Q3 19. Reportovaná čísla překonala naše očekávání a management PFN potvrdil celoroční cíle. Tržby 1 658,1 mil. CZK jsou ve třetím kvartále o 1 % lepší v meziročním srovnání a v souladu s naším odhadem. Ve Q3 19 naběhla podle očekávání do provozu nová výrobní linka v JAR, což mělo pozitivní vliv na výrobu, která se vrátila nad 28 tis. tun. EBITDA je meziročně nižší o necelé procento a dosáhla 334,8 mil. CZK a stejně jako výnosy je také ve shodě s naší projekcí. Čistý zisk je 241,9 mil. CZK (+53,3 % y/y). Na podstatný meziroční růst měly vliv finanční položky, zejména kurzové změny, kdy USD posílil proti EUR.

Tak jako po Q2 19 vedení očekává, že celoroční zisk EBITDA bude na spodní hranici původního rozpětí 1,3-1,45 mld. CZK. EBITDA za prvních devět měsíců roku je 940,6 mil. CZK, což představuje 72,4 % ve srovnání s cílem společnosti. Připomínáme, že hospodaření v posledním kvartále tohoto roku dále vylepší nová linka ve Znojmě, která naběhla do provozu koncem Q3 19. Očekáváme, že PFN cíle splní. Po slabém druhém čtvrtletí, kdy měla společnost problémy se skladovým hospodářstvím, se zdá, že je PFN vyřešil a čísla za Q3 19 jsou standardně silná.

ČEZ

Po včerejším jednání stálého výboru pro výstavbu jaderných zdrojů premiér Andrej Babiš uvedl, že v roce 2029 se začne stavět nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany a jeho výstavba bude dokončena v roce 2036. To předpokládá územní rozhodnutí pro stavbu v roce 2021 a výběr dodavatele do konce roku 2022. CEO Daniel Beneš uvedl, že tendr by měl být vypsán v druhé polovině příštího roku a nabídky čeká v roce 2021. Také zmínil, že odhadovaná cena na velký blok o výkonu okolo 1200 MW by se měla pohybovat mezi 140 a 160 mld. CZK.

Tato cena je však především závislá na tom, za jakých podmínek se ČEZ bude financovat. Bez státních garancí není reálné, aby bylo této ceny dosaženo. Zároveň termín pro dokončení stavby je dle nás příliš ambiciózní, spíše nereálný. V prvním čtvrtletí příštího roku bude Evropská komise posuzovat navrhnutou smlouvu mezi ČEZ a státem, která by měla mimo jiné ošetřit rizika, která z výstavby plynou pro minoritní akcionáře. Zatím se ale nemluví o finančních garancích. ČEZ by měl mít možnost v několika fázích od projektu odstoupit díky domluveným opcím. Při aktuálních cenách elektřiny zhruba okolo 50 EUR za MWh není nový blok rentabilní.

Stále si myslíme, že větší smysl by dávala výstavba malých modulárních reaktorů a věříme, že v podmínkách tendru bude místo i pro firmy, které tyto technologie nabízejí. To by mohlo být přijatelné i pro minoritní akcionáře. Rovněž se domníváme, že pokud chce stát stavět nový velký blok, bude zapotřebí, aby ho stavěla společnost 100% vlastněná státem.

Včerejší jednání nepovažujeme za něco, co by mělo v současnosti hýbat cenami akcií. Smlouva mezi ČEZ a státem měla být dokončena již do konce tohoto roku. A není vůbec jasné, zda Evropská komise tuto smlouvu nenapadne jako nedovolenou veřejnou podporu.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké akcie mažou včerejší ztráty
    Americké akcie korigují včerejší propady a za nedostatku nových zpráv si připisují zisky. Index S&P 500 tak v úvodu dnešní seance přidává zhruba půl procenta, když hlavními tahouny jsou průmyslové podniky nebo těžaři a zpracovatelé komodit, jejichž akcie posilují shodně o jedno procento. Naopak pod tíhou klesajících cen ropy se nadále nedaří energetickým společnostem (-0,7 %).
  • Americké akcie mírně zkorigovaly svoje předchozí zisky
    Americké akciové indexy včera uzavřely v červeném. Technologický Nasdaq klesl o 0,1 %, S&P 500 přišel o 0,3 % a průmyslový Dow Jones odepsal půl procenta. Ze sektorů se dařilo pouze dvěma defenzivním odvětvím, a to komunikacím (+0,3 %) a utilitám (+0,5 %). Investoři po posledních zprávách mírně znervóznili ohledně podpisu částečné obchodní dohody mezi USA a Čínou. Vyjednavači by dnes měli spolu hovořit po telefonu.
  • Americké akcie míří k nejdelšímu býčímu trhu
    Pohyby akciových indexů byly dnes spíše minimální. Zisky či ztráty jednotlivých evropských sektorů se vešly do 0,8 %. Na straně vítězů stály energetické tituly nebo realitní společnosti, nejprodávanějšími pak byly akcie prodejců zbytného zboží. Evropský akciový trh jako celek měřen indexem Stoxx 600 tak v odpoledních hodinách přidává pouhou jednu desetinu procenta.
  • Americké akcie na konci obchodování klesly, Dow Jones Industrial Average klesl o 0,58 %
    V závěru obchodování na newyorské burze ztratil index Dow Jones 0,58 %, index S&P 500 0,26 % a index NASDAQ Composite 0,33 %.
  • Americké akcie na konci obchodování vzrostly, Dow Jones o 0,74 %
    V závěru newyorské burzy si index Dow Jones připsal 0,74 %, index S&P 500 stoupl o 1,02 % a index NASDAQ Composite vzrostl o 1,18 %.
  • Americké akcie na konci obchodování vzrostly. Dow Jones přidal 1,08 %.
    V čele růstu mezi komponenty Dow Jones byly na konci dnešního obchodování akcie Cisco Systems Inc, které zdražily o 2,16 bodu (3,74 %) a uzavřely na 59,93. UnitedHealth Group Incorporated vzrostl o 3,11 % neboli 14,92 bodu a skončil na 494,38. Apple Inc vzrostl o 2,85 % neboli 4,97 bodu a skončil na 179,30.
  • Americké akcie nakonec hluboké ztráty z počátku dne vymazaly
    Nepříznivý vstup do nového týdne se americkému indexu S&P 500 podařilo nakonec zvrátit. Ten si nakonec připsal 0,2 %, zatímco 1,5 h po otevření přicházel o více jak 1,8 %. K opětovnému růstu zavelely především informační technologie, které během včerejška přidaly 1,4 %. Poloviční zisky zaznamenaly komunikace a třetí příčku obsadily s růstem o 0,3 % farmaceutické společnosti. Důvodem k obratu nebyla žádná nová informace, spíše investoři využili příznivých cen k opětovnému otevírání nových pozic.
  • Americké akcie na nových historických maximech
    Americké akcie ve středu opět zamířily vzhůru a širší index SPX500 se dostal doslova na dostřel psychologické hranici 5000 bodů (včerejší denní maximum bylo 4999,89). Akciovým indexům pak pomáhají hlavně velká technologická jména, která trhají každým dnem nové rekordy (META +3,3 %, Nvidia +2,8 %, Microsoft +2,1 %, AMD +1,8 %). Společnost Arm Holdings posílila o 12 %. Slušný den zaznamenal i finanční sektor (Bank of America +0,4 %, Visa +0,9 %), naopak nejslabším článkem dne pak byl telekomunikační sektor (AT&T -1,6 %, Verizon -1,7 %).
  • Americké akcie na nových maximech, obavy z viru se zmírnily
    Americkým akciovým trhům se obavy z šíření nového typu koronaviru v Asii podařilo setřást a americké indexy Nasdaq a S&P 500 se po otevření Wall Street vyhouply na čerstvá historická maxima. Z Evropy ale pesimismus nemizí: prakticky všechny velké burzy jsou v podvečer ve ztrátě, jenom německý index DAX bojoval z obou stran o nulu.
  • Americké akcie na rekordním vzestupu
    Ve středu uzavíraly všechny 3 hlavní indexy ve Spojených státech amerických na nových rekordech. Předpokládá se, že bude centrální banka – Fed prosazovat uvolněnější měnovou politiku.
  • Americké akcie nechává před svátky Trumpova kritika stimulů v klidu
    Americké akcie před zkráceným čtvrtečním obchodováním a pátečním svátkem dnes většinou rostou, i když prezidentu Donaldu Trumpovi se nelíbí složitě dojednaný nový balík pomoci ekonomice, zasažené pandemií. Na druhé straně Atlantiku pohnula librou i eurem zpráva, že ještě dnes, nebo ve čtvrtek se možná podaří uzavřít dohodu o budoucích vztazích Británie a Evropské unie.
  • Americké akcie nenásledují evropský pokles, libra zůstává dole
    Zatímco evropské akcie svůj ranní pokles ještě trochu prohloubily asi na 0,7 pct, americké trhy si od nich inspiraci neberou. Hlavní zámořské indexy se drží kolem včerejšího závěru.
  • Americké akcie nenavázaly na předchozí růst
    Americký index spotřebitelské důvěry z dílny Michigan University doznal oproti původnímu odhadu korekce směrem dolů. Namísto předběžně odhadovaných 95,9 bodu tak v březnu vykázal 89,1. Index se přitom ještě před měsícem držel na hodnotě 101 bodu a aktuální meziměsíční pokles je tak nejstrmější od žhavé fáze finanční krize z roku 2008. Zároveň je aktuální skóre nejslabší za poslední čtyři roky. Za propadem lze pochopitelně hledat tlumení ekonomické aktivity vlivem virové epidemie a zdá se být jasné, že příští měsíc nás čeká pokles další.
  • Americké akcie opět klesly
    Včerejší obchodování v USA bylo za spíše podprůměrných objemů a stejně jako v úterý byla vidět snaha trhů pokračovat v růstu z posledního týdne, ovšem nakonec hlavní akciové indexy propadly přibližně o -0,7 %. S výraznějším ziskem ukončil včerejší den pouze energetický sektor (Chevron +1 %, Exxon Mobil +1,9 %, Halliburton +2,2 %, Occidental +1,6 %). Největší propad pak zaznamenal finanční sektor (Bank of America -1,4 %, JPMorgan -1,8 %, Citigroup -1,9 %, Goldman Sachs -1,5 %).
  • Americké akcie opět na maximech, zlato koriguje níž
    Prudký pondělní růst dostal americké akcie na nová maxima, následně se index S&P 500 zklidnil a až do pátku se obchodoval v úzkém range těsně pod důležitou psychologickou hranicí 2500 bodů. Futures na index Nasdaq-100 se obchoduje těsně pod svým maximem kolem ceny 6.000 a futures na Dow Jones překonal historickou hranici a atakuje 22.200.
  • Americké akcie opět prudce padaly. Na vině je Peking a strach z toho, že dobře už bylo
    Americké akcie mají za sebou další těžký den. Hlavní indexy vesměs ztratily přes tři procenta. Dow Jonesův index oslabil o 3,10 procenta, Standard & Poor’s 500 o 3,24 procenta, a Nasdaq Composite ztratil dokonce 3,80 procenta. Takový výprodej je do značné míry nečekaný, jelikož ještě o víkendu zavládl mezi investory určitý optimismus ve světle dojednaného příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou. Pozitivní náladu přitom mohly podpořit i holubičí signály šéfa americké centrální banky, který minulý týden naznačil, že zvyšování sazeb se blíží do neutrálního pásma rychleji, než do té doby trh čekal. V neutrálním pásmu už není třeba dalšího vehementního utahování měnových šroubů, což akcie obvykle vítají.
  • Americké akcie opět prudce zlevnily. Fed se bojí nízké inflace a chystá se na Jackson Hole
    Americké akciové trhy mají za sebou další vlnu výprodejů. Podobně jako předchozí čtvrtek, i tento čtvrtek byl pro akciové indexy nepříjemně ztrátový. Index Dow Jones klesl o 1,24 % na 21 750 bodů. širší index S&P 500 oslabili o 1,54 % a dostal se k hranici 2 430 bodu a technologický index Nasdaq Composite ztratil 1,94 % a zastavil se až u značky 6 221 bodu. Index volatility VIX skokově vzrostl o více než 30 % a dostal se na 15,55 bodů.
  • Americké akcie opět překonávají evropské, libra dál pod tlakem
    Dnešní události nebyly takového rázu, aby ukázaly finančním trhům jednotnou myšlenku a směr. Data z USA byla horší, než se čekalo, ale tržní nálady se prakticky nedotkla. Index podnikatelské aktivity filadelfského Fedu přitom spadl až těsně k nule a počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti byl znovu vyšší, než se čekalo.
  • Americké akcie otevřely v záporu, po výrobní inflaci se pozornost obrací k Fedu
    Po pátečních datech o americké inflaci se tlak na americký Fed a jeho měnovou politiku dnes opět zvýšil. Výrobní ceny v největší světové ekonomice stouply v listopadu meziročně o skoro deset procent, nejvíce v historii a více, než se na trzích čekalo. Inflační tlaky by tak mohly přetrvávat hlouběji do roku 2022. Od Fedu, který ve středu završí svoje poslední měnověpolitické zasedání tohoto roku, se očekává, že pravděpodobně urychlí ukončování svého programu nákupů dluhu.
  • Americké akcie poblíž historických maxim
    Včerejší obchodní den v USA se nesl na silně pozitivní vlně a pokračoval tak v růstech z předešlého dne v návaznosti na vyjádření FEDu. Nejlépe se dařilo finančnímu (Bank of America +3,9 %, Citigroup +3,9 %, Wells Fargo +1,5 %, Goldman Sachs +1,7 %, Visa +2,5 %, Mastercard +3,1 %) a energetickému sektoru (Chevron +2,5 %, Exxon Mobil +3,4 %, Halliburton +5,4 %). Ani farmaceutické společnosti zabývající se výrobou vakcín se rozhodně nenechaly zahanbit (Novavax +10,9 %, Moderna +3,2 %, Biontech +4,1 %). Technologický Nasdaq byl včera mírně upozaděn, ovšem i zde zaznamenaly některé tituly slušné růsty (Activision Blizzard +2,6 %, AMD +1,7 %, Nvidia +2,5 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank