Čtvrtek 22. říjen 2020 09:09
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Capital.com
reklama
Purple MT4

Market alert: Chile v plamenech, peso padá na historická minima

13.11.2019 15:56  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V minulém roce byly trhy zasaženy dvěma měnovými krizemi - v Turecku a Argentině. V tomto roce se však problém objevil tam, kde by ho čekal málokdo - v jihoamerickém Chile. V této analýze se podíváme na to, co je jádrem chilské krize a jejího dopadu na tamní ekonomiku a měnu. Chilské peso totiž v posledních týdnech dramaticky propadlo.

Kořeny krize: Není to jen o 30 pesos

Včera se pár USDCLP dostal k úrovni historického maxima 800 pesos za dolar a jen za poslední měsíc posílil o 12,5 %. Trh očividně zpanikařil, když se obchodníci začali měny zbavovat. Podstatná je skutečnost, že chilská ekonomika byla v Jižní Americe považována za stabilní hvězdu bez výraznějších rizik. Země je dle statistik MMF z pohledu hrubého domácího produktu v této oblasti dokonce nejvyspělejší. Umisťuje se zpravidla vysoko také ve statistikách hodnotících ekonomickou svobodu a rozvoj. A dosud se mělo za to, že země nemá žádné podstatné problémy.

Protesty proti zdražení jízdenek metra přerostly v Chile v otevřené násilí.

Současná vlna protestů byla zažehnuta relativně malým zdražením jízdenek v metru o 30 pesos (přibližně 4 americké centy). To se může zdát triviální, nicméně z pohledu života obyvatel Chile se jednalo o příslovečnou poslední kapku. Pod úspěšným příběhem tamního ekonomického růstu totiž dlouhé roky narůstaly problémy: rostoucí životní náklady, nerovnost bohatství a politické skandály. Chile se umístilo patnácté v žebříčku CIA ze 157 zemí z pohledu nerovnosti bohatství. Navíc dle Spojených národů má 1 % populace celou třetinu všech příjmů. Ačkoli inflace v zemi nedosahuje závratných výšin některých jihoamerických souputníků, tak zvyšování cen je pro střední třídu problémem. Dále pak politické skandály, arogance politiků a vysoká míra korupce přispívají k rostoucímu hněvu obyvatel. Ministr pro ekonomiku v reakci na první protesty obyvatelům poradil, aby si přivstali a využili metro do sedmé hodiny ranní, dokdy nabízí jízdné za zvýhodněnou cenu.

Jaký můžeme čekat další vývoj situace?

Vláda vzala zdražení jízdného zpět a slíbila mírné navýšení výdajů v sociální oblasti. Ráda by také provedla některé ústavní změny, ale ani tyto kroky zatím protesty nezastavily. Protestující jsou napříč mnoha sociálními vrstvami, netvoří jednu skupinu obyvatel, takže je skutečně obtížné odhadnout další vývoj. Je stále možné, že výrazné navýšení sociálních výdajů protestující uklidní, nicméně nelze vyloučit ani pokračování nepokojů či předčasné volby.

"Lidská práva byla pošlapána policejními složkami, takže hněv lidu sílí a demonstrace jsou čím dál násilnější a nekontrolovatelné. Maloobchodní sektor už oznámil, že bude propuštěno v krátkodobém horizontu přes 100 tisíc lidí, takže ekonomický dopad protestů bude velmi vážný."

 • Jose Raul Godoy Abalos, XTB expert z Chile

Dopad na ekonomiku

Ekonomický růst v Chile v posledních měsících zpomalil a nižší ceny mědi zanechaly negativní následky v soukromé spotřebě. Poslední týdny protestů mohou situaci dále vyhrotit. Pro další vývoj situace bude stěžení, jak se vláda k problémům postaví. Výrazný nárůst sociálních výdajů by nemusel být nejlepším řešením z těchto dvou důvodů: vysoký (a narůstající) externí dluh dosahuje 70 % a veřejný dluh země by se prudce zvýšil. Rozhodnutí utrácet a obyvatelstvo si koupit by trhy nevnímaly pozitivně. Na druhou stranu patří Chile k otevřeným ekonomikám a má mírný deficit běžného účtu okolo 2 % HDP. Prudké oslabení chilského pesa by mohl pomoci tento deficit uzavřít a měně pomoci ke stabilizaci. Ačkoliv slabší měna by mohla dále navýšit životní náklady, které jsou jádrem současné krize.

Růst v Chile v poslední době závisel na spotřebě. Protesty a rostoucí ceny importů by v krátkodobém horizontu mohly ekonomiku poškodit. Zdroj: Macrobond, XTB Research

USDCLP Technická analýza:

Po proražení maxim z roku 2016 na 731,50 zamířil pár prudce na vyšší hodnoty. Hravě si poradil s rekordním maximem z roku 2002 a dosáhl až úrovně 800 po verbální intervenci centrální banky. Z grafu vidíme, že období rychlého růstu USDCLP není výjimečné, nicméně aktuální rozpětí dosahuje extrémních úrovní - pouze ve 3 obdobích přesáhlo posílení 25000 pips!

Klíčová rezistence na grafu leží na úrovni 800 a 846. Nejbližším supportem je proražená zóna na 731. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Market Alert: Co můžeme dále očekávat na zlatě a stříbře?
  Ceny zlata propadly až o 50 dolarů za unci po zveřejnění rozhodnutí americké administrativy o pozdržení některých cen na importy z Číny. Jedná se o počátek konce výjimečné rally z posledních měsíců? A jak by se mohly poslední události dotknout stříbra, které mezi koncem května a polovinou srpna přidalo pětinu své ceny? Na tyto dva horké trhy se podíváme v dnešní analýze.
 • Market Alert: Co očekávat od čtvrtečního zasedání ECB?
  Čtvrteční zasedání ECB je jednou z nejvíce očekávaných událostí tohoto roku na finančních trzích. Banka by měla odpovědět na zpomalující evropskou ekonomiku a tržní očekávání jsou vysoká. V této analýze se podíváme na možné scénáře a dopad na dva hlavní dotčené trhy. DE30 a EURUSD.
 • Market alert: Co očekávat od pátečního NFP reportu?
  Americký report NFP přitahuje dlouhodobě pozornost obchodníků. Tentokrát by mohl být zájem ještě vyšší vzhledem ke zklamání z únorových výsledků a také včerejší ADP report nevykreslil zrovna pozitivní obrázek o trhu práce v USA. Nejvyšší reakci čekáme na Wall Street a americkém dolaru. V této analýze nastíníme, co bychom mohli od zítřejšího NFP reportu očekávat.
 • Market Alert: Co očekávat od statistik z amerického trhu práce?
  Americký trh práce zůstává pod drobnohledem. Ekonomika se stále vzpamatovává z pandemického propadu a NFP report je stěžejním dokumentem pro finanční trhy. Přečtěte si naši analýzu, proč by páteční report neměl uniknout vaší pozornosti.
 • Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?
  Po nervózním květnu jsme se v posledních týdnech dočkali výrazného růstu na finančních trzích. Jedním z hlavních důvodů bylo očekávání pomoci centrálních bank v případě problémů globální ekonomiky. Tyto naděje přiživil v úterý guvernér ECB a ještě předtím jsme se dočkali několika komentářů holubičího charakteru z Fedu. Potvrdí dnes večer americká centrální banka vysoká očekávání, a jaký dopad by mohla mít na zlato, US500 nebo EURUSD?
 • Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?
  Středeční zasedání americké centrální banky je s přehledem nejdůležitější událostí tohoto týdne. Investoři si jsou téměř jisti, že večer budeme svědky dalšího poklesu sazeb a s touto možností již trh počítá. Tržní reakce se tak bude odvíjet hlavně od dalších okolností. V této analýze se budeme věnovat důležitým faktorům zasedání a podíváme se na možné reakce na US500 a EURUSD.
 • Market alert: Co očekávat od zasedání ECB?
  Evropská centrální banka zavedla krizový program nákupu dluhopisů v reakci na pandemii na svém březnovém zasedání. Očekávání na čtvrteční zasedání jsou i přesto vysoké. Co udělá ECB a jaký dopad na trhy lze očekávat?
 • Market Alert: Čo ďalej s ropou?
  Sumár Ceny ropy poklesli o 15% oproti lokálnemu maximu Dopad menových a fiškálnych stimulov na trh s ropou je ...
 • Market Alert: Čo môžeme očakávať od NFP dát?
  Minulomesačné NFP dáta boli veľkým prekvapením, pretože poukázali na neočakávaný nárast zamestnanosti. Tento mesiac budú dáta zverejnené vo štvrtok vďaka predĺženému víkendu v USA. Čo môžeme očakávať?
 • Market Alert: Čo očakávať od NFP dát?
  NFP dáta za máj boli slabé a urýchlili diskusiu o znížení úrokových sadzieb v USA. Zatiaľ čo investori sú si istí, že k zníženiu sadzieb dôjde už v júli, NFP dáta za jún sú stále najdôležitejšími dátami.
 • Market alert: Jaké impulsy přinesou trhu středeční novinky z centrálních bank?
  Středa bude kritickým dnem pro dění na trzích v tomto týdnu. Hlavně na měnovém páru EURUSD a akciovém indexu DE30 bychom se mohli dočkat zajímavých pohybů po zprávách z důležitých centrálních bank - Fedu a ECB. V této analýzy nastíníme, co můžeme od těchto centrálních bank očekávat a zhodnotíme aktuální technickou situaci na evropské měně a DE30.
 • Market alert: Je optimismus na akciových trzích opodstatněný?
  Německý akciový index DE30 vzrostl z prosincových minim už o 18 % a následoval tak ještě působivější růst na Wall Street. Vysoký růst přišel navzdory špatným makrodatům z německé ekonomiky. Výrobní index PMI klesl v březnu pod 45 bodů, což se stalo pouze pětkrát za posledních 20 let. Jsou tedy poslední růsty německých akcií oprávněné? Budeme svědky lepších výsledků PMI v dubnovém reportu?
 • Market alert: Libra prochází výraznými pohyby v souvislosti s Brexitem
  V posledním týdnu jsme svědky výrazných pohybů na britské měně. Pár GBPUSD si prošel největší dvoudenní rally za poslední více než dekádu díky rostoucím nadějím na uzavření smlouvy o Brexitu. Libra posílila o více než 600 pips z minim minulého týdne, i když se stále čeká, jak jednání o vystoupení Velké Británie z EU dopadne. Budeme svědky dalších zisků, nebo přijde prudký pád britské měny?
 • Market alert: Měli by se investoři obávat obchodních válek?
  Už 4 měsíce jsou investoři krmeni informacemi o tom, jak skvěle se vyvíjejí rozhovory o nové obchodní smlouvě s Čínou a že se bude jednat o fantastickou dohodu. Neděle však podobné spekulace dramaticky utnula. Americký prezident Donald Trump tweetoval o dalším zvýšení cel. Investoři doufají, že se jednalo více o nátlak jako součást strategie vyjednávání, než o skutečnou hrozbu, která by měla závažné důsledky pro globální ekonomiku.
 • Market Alert: Mohlo by sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole zkazit náladu investorů?
  Akciové trhy se v poslední době těší růstu, když obchodníci vyčkávají na stimul ze strany centrálních bank. Neexistuje lepší příležitost, jak proniknout do mysli centrálních bankéřů, než sledovat sympózium v Jackson Hole. V této analýze se budeme věnovat možným výstupům z tohoto sympózia a očekávaným tržním reakcím.
 • Market Alert: Může Fed zachránit býčí trh?
  Trhy milují uvolňování měnové politiky. Je nesporné, že téměř jedenáctiletý býčí trh na Wall Street byl podpořen neortodoxními opatřeními americké centrální banky. Mnozí začali věřit, že centrální banky mají moc dostat trhy z jakýchkoli problémů. V tomto týdnu snížil Fed sazby o 50 bps a více než v minulosti se nabízí otázka: Mohou centrální banky trhům pomoci také tentokrát?
 • Market alert: Můžeme očekávat další růst hodnoty Bitcoinu?
  Bitcoin opět rychle roste. Z prosincových minim už přidal 73 % a mohl by mít našlápnuto k dalším ziskům. Důvody jeho růstu nejsou ovšem vůbec jednoznačné. V této analýze se věnujeme poslednímu vývoji na této kryptoměně z pohledu fundamentů i technické analýzy.
 • Market alert: Na obilovinách se očekává rychlý cenový vzestup
  Na začátku roku nikdo nečekal, že trh s obilovinami bude patřit mezi nejzajímavější. Ceny dlouhodobě stagnovaly na nízkých úrovních. Reporty ukazovaly na perfektní podmínky pro různé typy zrnin jako pšenice, kukuřice nebo sójové boby. Nicméně nepřízeň počasí, která oddálila jarní výsadbu, způsobila nejhorší začátek sezóny za posledních 30 let. Později přišla také zvýšená nejistota z jednání o nové obchodní smlouvě mezi USA a Čínou. V tomto článku si rozebereme zmíněné faktory na dvou klíčových trzích - kukuřici a pšenici.
 • Market alert: NFP report bude stěžejní pro další vývoj na EURUSD a akciích
  Finanční trhy jsou si jisté, že další pohyb úrokových sazeb v USA bude směrem dolů. Sázejí na pokles sazeb do září, i když někteří účastníci trhu si myslí, že tento krok by mohl přijít již na červnovém zasedání. Za takové situace může být velmi důležitý vývoj na pracovním trhu a jeho výsledky ovlivní akciový index US500 nebo také například pár EURUSD.
 • Market Alert: Páteční NFP report je stěžejní pro americký dolar
  Už od červnových náznaků z amerického Fedu o poklesu sazeb se americkému dolaru daří. Mohl by se rostoucí trend obrátit? V této analýze si vysvětlíme růst americké měny, a zda by mohl páteční stěžejní report z amerického trhu práce NFP tento trend změnit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy