Čtvrtek 28. březen 2024 21:51
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Wall Street: Historické rekordy a co teď?

07.11.2019 16:00  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové indexy rostou v poslední době na základě pozitivních zpráv o vývoji jednání mezi USA a Čínou a pomáhají také náznaky, že globální ekonomické zpomalení zatím neakceleruje. Index US500 přidal 8 % a US100 (Nasdaq) dokonce desetinu během jediného měsíce. Oba indexy navíc den po dni dobývají historické rekordy. Podívejme se dnes na několik grafů, které nám napoví, zda mohou růsty nadále pokračovat.

Dlouhodobý vývoj

Zastánci současného růstu říkají, že jsme svědky opakování obřího býčího trhu, který začal na konci roku 1982 a trval celých 18 let (pokud pomineme rychlý a hluboký propad Černého pondělí v roce 1987). Pokud by tomu tak skutečně bylo, nacházeli bychom se přibližně v polovině tohoto vzestupu, a to jak z pohledu zhodnocení, tak také časového rozmezí.

Legenda: 1 - ropná krize, 2 - dvojité dno - recese, 3 - Černé pondělí, 4 - dot.com krize, 5 - hypoteční krize, 6 - Pokles ratingu USA od S&P, 7 - Eskalace obchodních válek. Zdroj: xStation5

Valuace - cena/prodeje na zvýšených úrovních

Dalším argumentem býků pro pokračování růstu akcií jsou finanční výsledky, které do určité míry současný růst obhajují. Indikátor P/E (Price to Earnings) se skutečně nachází na zvýšených úrovních, nicméně se nejedná o žádný extrém. Býci také obhajují zřetelné odpoutání ekonomického vývoje od vývoje na akciovém trhu s tím, že hlavním motorem růstu jsou technologické akcie, jejichž úspěch se však ve výpočtu ekonomického vývoje nijak významně neprojevuje. Z této perspektivy se investoři zaměřují na indikátor P/S (Price to Sales), který také z důvodu obtížné manipulace funguje lépe než zisky. A z tohoto pohledu už akciový trh tak zdravě nevypadá. Pokračování růstu tedy bude do značné míry záviset na rychlém vzestupu tržeb.

Poměr cen akcií a tržeb připomíná dot.com bublinu na přelomu tisíciletí. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Silný spotřebitel - ale co to znamená?

Zatímco více než pětinový pokles indexu S&P 500 na konci roku 2018 může vypadat výrazně, tak ve srovnání s poslední globální finanční krizí nebo dot.com bublinou se jednalo pouze o malé zaškobrtnutí. Jedním z výrazných rozdílů byla stabilní spotřebitelská důvěra. Je však třeba zmínit, že důvěra spotřebitelů se pohybovala na vysokých úrovních také před začátkem globální krize a podobný pattern vidíme i v současnosti. Pokud se povídáme na graf spotřebitelské důvěry, tak je zřetelné, že od dot.com bubliny neměli spotřebitelé větší důvěru. Klíčovým poznatkem je, že spotřebitelsky orientované makro (důvěra, trh práce, výdaje) historicky neposkytují věrohodné signály přicházející krize.

Američtí spotřebitelé neměli lepší náladu od dot.com bubliny na přelomu tisíciletí. Je dobré si povšimnout, že se pohybuje stabilně na zvýšené úrovni podobně jako před globální finanční krizí. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Výsledková sezóna vysílá smíšené signály

Již více než 80 % společností indexu S&P 500 reportovalo své výsledky za třetí kvartál. Zatímco valná většina výsledků překonává očekávání, tak růst zisků všech společností v indexu je zatím negativní. Tržby společností v indexu vzrostly meziročně o 3,66 % ve Q3 2019, zatímco zisky klesly v průměru o 1,09 %. Nicméně při pohledu na graf níže můžeme snadno identifikovat 2 sektory, které za poklesem EPS stojí - Oil&Gas a Basic Materials. Stojí za to zmínit, že polovina dosud nereportujících společností patří do sektorů, které se chlubí více než pětiprocentním růstem zisků (Consumer Services, Healthcare, Utilities) takže se negativní vývoj ještě do konce výsledkové sezóny může obrátit. Na jednu stranu tak zatím nejsme svědky výrazného poklesu zisků, na stranu druhou však mírný pokles stěží podpoří více než 13 % růst indexu za poslední rok.

Růst zisků indexu S&P 500 je zatím negativní. Do konce výsledkové sezóny se však situace může zlepšit. Zdroj: Bloomberg

Tržní sentiment se stále nenachází v extrémních číslech

Kde se nyní nacházíme z pohledu nálady investorů? Naše indikátory založené na pěti zdrojích ukazují na vysoké hodnoty, nicméně nenacházejí se na extrémních úrovních. Všimněme si extrémů z ledna minulého roku, které předcházely výrazné korekci. Nyní se nacházíme na nejvyšších úrovních od počátku dubna. Na jaře jsme následně byli svědky tržní korekce. Ta se však týkala pouze května. Indexu US500 se dařilo růst ještě v průběhu dubna.

Výsoký - ano, extrémně vysoký - ne, nálada investorů zatím není na tak vysokých úrovních, po kterých následovala v nedávné minulosti korekce. Zdroj. XTB Research  

Technická situace - D1 interval

S&P 500 (US500) prorazil úroveň historického maxima na konci října a od té doby jsme svědky jeho neustálého navyšování. Nicméně Fibo retracementy naznačují možné úrovně obratu. Externí retracement 161,8 % poklesu z druhé poloviny září naznačuje rezistenci v blízkosti úrovně 3132 bodů. Pokud vezmeme v úvahu retracement poklesu z července a srpna, tak další důležitou úrovní medvědů je 3181 bodů. Hlavním supportem naopak stále zůstává pokořená hladina historického maxima na 3030 bodech.

Zdroj: xStation5

Shrnutí

Jaké závěry můžeme učinit na základě prezentovaných dat? Index S&P 500 vypadá z dlouhodobého pohledu překoupeně a pokračování rally by si žádalo zrychlení ekonomiky (růst tržeb). Z krátkodobého pohledu se soustředíme na optimismus na trhu, který se ale nenachází na extrémní úrovni. Investoři nakupují na základě pozitivních zpráv ze světového obchodu, které však nemají "nekonečný" dopad. Mohlo by tak platit staré známé pořekadlo "buy the rumour, sell the news". Oznámení o uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou by tak mohlo být signálem pro velké obchodníky k výběru zisků a zároveň pro výraznější korekci na akciových trzích.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Walgreens roste v premarketu díky pozitivním čtvrtletním výsledkům
    Akcie Walgreens (WBA.US) v premarketu krátce vyskočily téměř o 7 % poté, co provozovatel retailu s drogerií vykázal čtvrtletní zisk a tržby lepší, než se očekávalo. Společnost také zvýšila své dlouhodobé prodejní cíle.
  • Waller a Bostic očekávají další zvýšení sazeb
    Dnes před začátkem seance na Wall Street a před zveřejněním údajů o maloobchodních tržbách hovořil Bostic o úrokových sazbách. Podle jeho názoru by úrokové sazby měly být v květnu zvýšeny o 25 bazických bodů.
  • Wall Street a Apple: příběh jednoho poklesu
    Americký akciový trh zakončil úterý poklesem. Klíčovými faktory byly smíšené finanční výsledky Morgan Stanley a Goldman Sachs, které tlačily na bankovní sektor, a výprodej akcií Boeing a Apple, který měl vliv na pokles indexu S&P 500.
  • Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
    Na trhy se dnes dostala další řádka výsledků a americký technologický index Nasdaq Composite překonal další historickou metu nad 11.000 b., my se ale v úvodu zaměříme na informace z centrálních bank. Česká národní banka ani její britská kolegyně ponecháním sazeb na stávajících úrovních nepřekvapily. Britská libra se dostala na nejvyšší hodnoty od března, když britská centrální banka zdůraznila možné nevýhody záporných úrokových sazeb. Ty má prý v kufříku, jejich použití ale neplánuje. Některé části britské ekonomiky, šesté největší na světě, podle guvernéra Baileyho do budoucna ale nebudou životaschopné.
  • Wall Street a Fed budou testovat digitální měnu. Kryptoměny se odrážejí ode dna 📈
    Kryptoměnami otřásly zprávy o spolupráci Wall Street s newyorským Fedem při testování digitálních měn. Newyorská Federální rezervní banka bude na testování digitálních dolarů spolupracovat s téměř desítkou bank a finančních institucí. To ukazuje, že Wall Street tlačí na rozvoj blockchainového programu navzdory nedávné volatilitě trhu způsobené bankrotem FTX:
  • Wall Street a Main Street dávají cenám zlata zelenou
    Poté, co předminulý pátek dosáhlo zlato rekordního maxima, pokračovalo ve svém pohybu ze stejného místa, na němž se minulý týden zastavilo, a stanovilo několik rekordních maxim na spotovém trhu i na trhu s futures, a to dokonce navzdory prohlášení předsedy Federálního rezervního systému Jeromea Powella na Capitol Hill. Kromě toho dosáhly rekordních hodnot současně také akciové trhy a bitcoin.
  • Wall Street a Main Street považují výprodej zlata v nejbližší době za málo pravděpodobný
    K nejdramatičtějším pohybům na trhu se zlatem došlo počátkem minulého týdne, kdy spotové ceny klesly pod 2 000 USD za unci. Poslední týdenní průzkum o zlatě ukázal, že Wall Street a Main Street se ve svých názorech opět přiblížily. Obě strany považují pravděpodobnost výprodeje v nejbližší době za minimální.
  • 📈 Wall Street čaká na konečný verdikt
    Americké akcie sa obchodujú vyššie, keď Dow získal takmer 200 bodov, S&P 500 takmer 1,8% a Nasdaq okolo 2,4%. Investori čakajú na výsledok prezidentských volieb v USA, pretože zatiaľ neexistuje jasný víťaz a v mnohých štátoch sa hlasovacie lístky naďalej počítajú. Demokrati zatiaľ získali 227 volebných hlasov, zatiaľ čo Trump získal 213 hlasov a zvíťazil na Floride. Biden vedie v Nevade, Arizone, Wisconsine a Michigane, ale Trump je v čele v Pensylvánii, Severnej Karolíne a Georgii.
  • Wall Street čeká na data PMI
    Většina akciových indexů dnes koriguje. Situace na Wall street je však o něco pozitivnější, když hlavní indexy vykazují mírné zisky. V závěru minulé seance indexy klesaly kvůli plánovanému zvýšení daní v USA. Dnes investory čekají první data za druhý kvartál. Budou zveřejněny předběžné výsledky PMI v USA. Evropská data dopadla pozitivně, ačkoliv jsou stále k vidění problémy v sektoru služeb.
  • Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky
    Odpoledne znovu sledujeme poměrně nejistý začátek amerického obchodování, kdy tamní akciové indexy značně zaostávají za těmi evropskými. S&P500 už sklouzl lehce do záporu a Nasdaq ztrácí přes půl procenta, zatímco DAX a CAC40 se drží bezpečně v plusu a FTSE100 si připisuje 1,5 pct. I v Evropě se však zisky ztenčují a Praha pod vahou Erste lehce ztrácí.
  • Wall Street hledala směr
    Včera se dařilo zejména Big tech jménům jako Apple, Amazon a Microsoft. Výprodeje naopak pokračovaly druhý den za sebou v sektoru polovodičů, akcie Nvidia, AMD, nebo Micron oslabily o další 3 %. Dolů se vydal i energetický sektor, akcie Exxon nebo Conoco Philips oslabily o 4 %, shelfoví těžaři Occidental Petroleum nebo Apache ztratily - 4 % reps. -7 %. Špatný den zažili rovněž akcionáři v sektoru Travel & Leisure. Akcie Carnival Corp. zamířily dolů o 14 % a stáhly s sebou konkurenční Royal Carribean nebo Norwegian Curiselines. Dařilo se naopak necyklické spotřebě, např. akcie McDonalds posílily o +2 %. Wall Street závěr: Dow Jones +0,26 %; S&P -0,07 %, Nasdaq Comp. -0,03 %.
  • Wall Street hned v úvodu došel optimismus. AT&T -5 % po sražení dividendy
    Na začátku obchodování ve Spojených státech bezbřehý optimismus předešlých dní nevydržel a tamní hlavní indexy těsně po otevření lehce ztrácely. Nejvíce korigoval technologický sektor Nasdaq -1,0 % s jehož zvýšenou volatilitou je třeba počítat i na další dny. Dolar lehce oslaboval a výnosy dluhopisů mírně rostly.
  • Wall Street i Evropa klesají, sazby po Fedu zvýšily také banky v Británii, Švýcarsku i Maďarsku
    Čtvrteční výplach na burzách v globálním pojetím je „zásluhou“ americké centrální banky, která na svém včerejším zasedání posunula základní úrokovou sazbu o 0,75 % do pásma 1,50-1,75 %, což je nejvyšší hodnota od března 2020, tedy doba, ve které naplno propukla celosvětová pandemie nemoci Covid 19.
  • Wall Street i evropské trhy klesají, příčina je ale jiná. Pesimismus stahuje Modernu, čísla Lyftu jsou fiasko
    Wall Street zahajuje středeční obchodování poklesem, navazuje tak na slabý výkon evropských trhů, příčina výprodejů se ale pravděpodobně liší. V případě Evropy se dál přetřásá eskalující konflikt na Ukrajině, další sankce vůči Rusku a vysoké ceny energií, které negativně dopadají na téměř všechny sektory ekonomiky, s výjimkou energetického. Zámořské trhy jsou zase zasaženy nervozitou před zveřejněním úprav sazeb Fed, zápisu z jeho posledního zasedání a navazující tiskové konference J. Powella.
  • Wall Street i US dollar stále blízko maxim, VIX na minimech
    Předvánoční obchodní týden se nesl v poklidném duchu, americké akciové indexy se obchodovaly bez velkých intradenních výkyvů a týden zakončily prakticky na nule. Námi sledované futures kontrakty na indexy uzavřely týden na následujíccíh cenách: index S&P 5OO uzavřel na 2258,625, index Dow Jones zakončil týden na 19860,00 a technologický index Nasdaq 100 uzavřel na 4946,75. Index volatility VIX, který je přezdíván jako „index strachu“ se stáhl na velmi nízké hodnoty, ve středu klesl dokonce až pod 11 bodů, což je nejníže od loňského srpna.
  • Wall Street jako na houpačce
    Obchodování na Wall Street začalo včera poměrně slibným růstem, který byl ale vystřídán rychlým výběrem zisků. Předzvěst chabé výkonnosti technologií poskytly výsledky Alphabet (-3,7 %). Dolů dále zamířily po výsledcích akcie streamingové služby Spotify (-12,7 %). V poklesu pokračovaly akcie Netflix (-5 %). V očekávání výsledků klesaly i akcie Meta (-2,9 %).
  • Wall Street jako na houpačce
    Wall Street byla ve středu jako na houpačce a poskytla tak příležitosti hlavně k intra dennímu obchodování. Závěr však býky opět nepotěšil a ku příkladu technologický index Nasdaq už odmazal přes 10 % své hodnoty od loňského listopadu, tedy během pár týdnů a středečním závěrem se technicky dostává do fáze korekce. Výprodeje se táhly napříč sektory, nejlépe si vedlo odvětví necyklické spotřeby, na opačné straně spektra pak stály průmyslové tituly. Nejhorší den od dubna zažívají akcionáři automobilky Ford (-8 %).
  • Wall Street je býčí před otevřením na základě zpráv o výdělcích Alphabet Q4
    Během včerejšího obchodního dne oznámila mateřská společnost Google Alphabet výsledky za 4. čtvrtletí roku 2020, které ukazují vynikající výkonnost výnosů, která výrazně převyšuje očekávání analytiků trhu.
  • Wall Street jede na vlně: Pohled na reakci trhu na kroky Fedu a pokles výnosů dluhopisů
    Hlavní indexy z Wall Street vykazovaly po dynamické středeční obchodní seanci růst. Hlavním bodem zájmu bylo zveřejnění zápisu ze zasedání Federálního rezervního systému – vyplynul z něj opatrný pohled tvůrců politiky, který ovlivnil očekávání investorů ohledně sazeb.
  • Wall Street – jeho historie a největší pády
    Wall Street je jádrem finančního světa. Je to místo, kde se vytvářejí vzory pro akciové trhy na celém světě. Pracuje se zde s neuvěřitelnými částkami. Každý den je zde rychlý, hlasitý a chaotický. Pokud se něco velkého odehrává na Wall Street, ovlivní to celý svět.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader