Neděle 27. září 2020 07:23
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new

Slabá makroekonomická data z USA spustila výprodejní tsunami

03.10.2019 09:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hlavní události

 • O rumunská aktiva ČEZ údajně vyjádřila zájem více jak dvacítka firem.
 • ČSSD nadále chce prosadit sektorové zdanění bank, které chce zatížit daní až ve výši 0,3 % celkových aktiv. ANO návrhy odmítá a poukazuje na vznik Národního rozvojového fondu.
 • Evropské akcie prohloubí na začátku seance své předchozí ztráty. Trhy se budou mimo jiné muset také vypořádat s oznámením, že od 18. října uvalují Spojené státy cla na dovoz evropských letadel a některých potravin.
 • Dnes bude zveřejněna řada makroekonomických ukazatelů jak v USA, tak v Evropě. Největší pozornost si vyslouží index ISM ze sféry služeb ve Spojených státech, obdobné indexy PMI budou publikovány i v dalších zemích. Kromě toho se dočkáme amerických objednávek dlouhodobého zboží nebo maloobchodních tržeb či cen průmyslových výrobců za eurozónu.   

Obchodování na zámořských trzích

Dozvuk úterního slabého indexu ISM z amerického zpracovatelského průmyslu a včerejší horší data a revidovaná čísla k nižšímu za předchozí měsíc o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru USA (ADP report) poslaly akciové trhy po celém světě hluboko do červeného. Index S&P 500 propadl o 1,8 %, když nejvíce se investoři zbavovali akcií cyklických firem, jako jsou energetické firmy, finanční domy nebo informační technologie.

Výprodejní tsunami oběhla celý svět a vrátila se do asijsko-pacifického regionu ještě s větší sílou. Nejvíce zasáhla trhy v Austrálii a Japonsku, kde tamní indexy přicházejí o dvě procenta. Ztráty ostatních burz se pohybují do jednoho procenta. Zelený ostrůvek bychom na akciové mapě hledali velmi obtížně.

Americký ISM ze sféry služeb bude tahákem dnešního dne. Na jeho důležitosti se podepsal stejný ukazatel ze zpracovatelského průmyslu, který v úterý klesl na nejnižší hodnotu od poslední recese ve Spojených státech. To velmi vystrašilo obchodníky po celém světě a vzhledem k tomu, že služby jsou hlavním zdrojem tvorby HDP v USA, dají nám dnešní údaje důležité signály o stavu světové ekonomické jedničky. Konsensus Bloombergu počítá s hodnotou okolo 55 bodů. Cokoliv pod touto úrovní v blízkosti hranice 50 bodů by výprodeje na akciových trzích výrazně umocnilo. Na druhou stranu pozitivní překvapení by napětí na trzích uvolnilo, což by mohli obchodníci využít opětovně k levnějším nákupům akcií. Naše odhady jsou posazeny spíše k nepatrně lepšímu výsledku.

ČEZ

Dle deníku E15 existuje více jak dvacítka firem, které se přihlásily do tendru na prodej rumunských aktiv ČEZ. Uchazeči měli vyjádřit svůj zájem do 25. září. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž číslo konkrétně nekomentoval, jen uvedl, že zájem je větší, když Rumunsko je atraktivní trh. Mezi nimi je například rumunská státní distribuční společnost Electrica nebo největší výrobce energie v zemi, společnost Hidroelectrica.

ČEZ prodává celkem sedm společností a zájem bylo možné vyjádřit o všechny v jednom balíku nebo pouze o jednotlivé společnosti. Největší význam mají distribuční síť, větrné parky a čtyři menší vodní elektrárny. Rumunsko vloni vygenerovalo EBITDA přes 3 mld. CZK. Velký zájem uchazečů naznačuje, že by konečná prodejní cena mohla být zajímavá a mohla by se přiblížit 30 mld. CZK.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Slabá data z Německa potlačuji pár EUR/USD.
  Dnes ráno byly zveřejněny slabá data op ekonomice Německa od výzkumné instituce Ifo. Podle dotazovaní 7000 německých s...
 • Slabá earnings sezóna se blíží konci
  Již více než 90 % S&P 500 titulů reportovalo earnings a přesto, že 71 % překonalo odhady analytiků, nejedná se o v...
 • Slabá exportní nabídka a silně rostoucí spotřeba v Asii favorizují kakao
  Nákup březen 17 kakao. Graf, data zdroj: Teletrader, GainCapital Group: vývoj průměrné historické sezónnosti březnového futures na kakao (ICE) v 10, 15, 20 a 30 letech. Graf březnového futures na kakao znázorňuje dlouhodobou korelaci sezónních pohybů cen. Na grafu je vidět, že v desetileté historii (zelená), patnáctileté historii (modrá), dvacetileté historii (žlutá) a třicetileté historii (fialová) docházelo v průběhu roku u březnového futures na nákup kakaa v období od konce října do prosince k sezónnímu růstu ceny.
 • Slabá inflace eurozóny, solidní Philadelphia?
  eziroční inflace respektive inflace bez cen potravin, energií a tabákových výrobků podle odhadu Eurostatu v září klesla na 0,3% z 0,4%...
 • Slabá koruna brání výraznějšímu zlevnění pohonných hmot v ČR
  Benzín v uplynulém týdnu zlevnil, nafta jakbysmet. Litr benzínu je o šest haléřů levnější než před sedmi dny, stojí 32,57 koruny, a je tak nejlevnější od letošního dubna. Nafta v průměru vyjde na 31,74 koruny, o sedm haléřů méně než před týdnem, a je rovněž nejlevnější od dubna.
 • Slabá koruna není klíčovým důvodem momentálně citelné české inflace, mnohem spíše za ni může dosavadní rychlý růst mezd v ČR
  Rozmohl se nám tu teď takový nešvar. V médiích často zní, že za současnou inflaci v ČR – momentálně nejrychlejší v rámci EU – může předně oslabení koruny v době koronakrize. To však neodpovídá skutečnosti.
 • Slabá koruna zvyšuje ceny na čerpacích stanicích
  V uplynulém týdnu docházelo ke zdražování pohonných hmot. Benzín zdražoval rychleji než nafta, což vedlo ke snižování cenových rozdílů obou paliv. V nadcházejícím týdnu se ceny na čerpacích stanicích budou dál zvyšovat. Pumpaři si budou vytvářet prostor pro udržení svých marží, které se z důvodu oslabování kurzu koruny vůči dolaru začínají tenčit. Slabší koruna prodražuje dovoz do České republiky, což se týká i ropy a pohonných hmot.
 • Slabá libra pomáha britskej ekononomike tlmiť dopady BrExitu – britskí exportéri vedú globálny rebríček optimizmu
  Predajný tlak z posledných dní dostal libru najnižšie za posledných 30 rokov. Hoci sa pri hodnotení dopadov na ekonomiku natíska interpretácia, že nižšia dôvera, ktorá stojí za slabou librou, poškodzuje ekonomiku, tak v hre je aj opačný efekt – podpora exportov. A vyzerá to tak, že nateraz je tento druhý efekt veľmi silný. Pekne je to vidno z indexu prieskumu dôvery medzi exportérmi – Briti sú v tomto smere prví na svete, a to dokonca v situácii, kedy im hrozí strata prístupu na jednotný trh graf od (@WilliamsonChris):
 • Slabá libra žene britské akcie vzhůru, výrobní sektor v Evropě i v USA příjemně překvapil
  Pondělní seance zatím na evropských trzích probíhá v klidu a podle očekávání také na nízkých objemech. Přestože dnešek nabídl několik zajímavých dat, aktivita na trzích byla během evropské seance poměrně nízká, což má na svědomí hlavně svátek v Německu, díky němuž jsou zobchodované objemy na evropských burzách přibližně čtvrtinu až třetinu pod třicetidenním průměrem. Veškerá pozornost se dnes točí okolo slábnoucí britské libry, kterou dostal pod tlak ranní komentář britské premiérky, podle které může Británie přistoupit k aktivaci článku 50 již příští březen. Vše zlé je ale pro něco dobré. Britské akcie díky slabé libře rostou a akciový index FTSE100 přidává více než procento.
 • Slabá lira není jediným problémem Turecka. Zemi mohou výrazně potrápit i rostoucí výnosy
  Jen malé připomenutí toho, že vysoká inflace a slabá lira nejsou tím jediným, co může do budoucna trápit tureckou vládu, spotřebitele a podniky. Pád liry je totiž doprovázen prudkým pádem cen vládních dluhopisů a tedy výrazným růstem dluhopisových výnosů. Stačí pohled na 10leté vládní výnosy a mělo by být zřejmé, jak závažná celá situace začíná být. Desetileté výnosy z dluhopisů v domácí měně (TRY) se totiž v srpnu přehouply přes hranici 20 % a od začátku roku se téměř zdvojnásobily. Prudce přitom rostou i výnosy z vládních dluhopisů denominovaných v dolarech, které v případě desetiletých splatností vylétly nad hranici 9 %.
 • Slabá nálada v americkém i evropském průmyslu riziku příliš nesvědčí
  Data o náladě v americkém i evropském průmyslu na odhady nedosáhla, což znovu podněcuje obavy o výkonnost globální ekonomiky a nesvědčí riziku. Širší americký index S&P 500 se vydal dolů a pokud se tam udrží, bude to pro něj první pokles za čtyři seance.
 • Slabá očekávání ve výsledcích NFP. Pokles USD/JPY pod 108.00 je pravděpodobný.
  Po poklesu zpět pod 109.00, který byl vyvolán pondělním oznámením, že americký prezident Trump obnoví tarify na ocel a hliník z Brazílie a Argentiny, mimo jiné také navrhuje tarify „až 100%" na určité francouzské zboží (v hodnotě přibližně 2,4 miliardy dolarů). Vzhledem k těmto událostem došlo k oslabení 10-letých amerických výnosů a měnového páru USD/JPY.
 • Slabá týdenní data odstartovala mini korekci
  Komoditní sektor má za sebou nejhorší týden od prosince, protože korekce zasáhla po horších průmyslových datech z Číny a Evropy většinu trhů. Navíc se přidala snaha zastavit další růst ceny ropy. Komoditní index DJ-USB ztratil téměř dvě procenta, protože většina komodit s vyjímkou pár zemědělských ztrácela. Nejvíce postižený byl sektor základních kovů díky známkám čínského zpomalení, následoval zemědělský sektor, kde došlo před dvěma důležitými reporty k vybírání zisků.
 • Slabé HDP a CPI EMU, co maloobchod USA?
  Hlavní makroekonomické zprávy týdne jsou soustředěny na pátek. Trhy se dozví HDP Francie, Německa a eurozóny (Q3), říjnový CPI eurozóny a Maloobchodní tržby USA. Třetí čtvrtletí by mělo být ve znamení hospodářského oslabení eurozóny jako celku, včetně tahouna bloku Německa, z důvodu ukrajinské krize, hospodářských sankcí s Ruskem a také deflačních rizik. Slabost se pravděpodobně protáhne i do roku 2015. Podobně lze hovořit i o inflaci eurozóny. Již pouze minimální cenový růst stále slábne prakticky v celé Evropě. Maloobchodní tržby USA přes oslabení v období srpen – září stále decentně rostou.
 • Slabé HDP nedostává pod tlak korunu ani forint, data z eurozóny jsou zatím relativně dobrá
  Data o HDP v regionu příliš nenadchla. V Česku hrubý domácí produkt klesl mezikvartálně o 0,3, meziročn...
 • Slabé měny již nedokáží zázraky
  Rok 2015 byl opět rokem soubojů o slabé měny. Odvážný krok směrem k vyšším sazbám v USA ostatní centrální banky zatím neopětovaly...
 • Slabé údaje podporují pokračující uvolňování
  Globální trhy jsou stále zmatené v tom, jaký je další směr po strmém středečním propadu. Asie je okrajově nahoř...
 • Slabé výsledky průzkumu ZEW nepřispějí k uvolnění tlaku
  Evropské akciové indexy otevřou v úterý se vší pravděpodobností níže, protože index S&P přes noc mírně p...
 • Slabina Evropy: absence vize kancléřky Merkelové
  Ve své kariéře jsem poznal mnoho politiků, ale teprve nedávno mi došlo, že jen hrstka z nich je opravdu připravena si za svými přesvědčeními (pokud tedy vůbec nějaká mají) skutečně stát. Matně si vybavuji, že kdysi dávno to vypadalo trochu jinak; v dnešní politice jde pouze o řešení každodenních problémů a sledování průzkumů mínění voličů o tom, co jsou ochotni připustit. Nejde o vůdčí schopnosti ani o úplnou morální integritu.
 • Slabí poskytovatelé úvěrů jsou nejvíce zranitelnou oblastí eurozóny
  Velmi nízké úrokové sazby ECB oslabují zisky bank, podporují růst úvěrů a také vedou k nadměrnému riziku. Tato zranitelná místa v eurozóně jsou už několik let stále větší a větší. Úrokové sazby s vysokou pravděpodobností zůstanou v následujících deseti letech na nízkých úrovních, což může vést k dalším deformacím.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXGiants
IronFX
Dukascopy
reklama
Dukascopy