Úterý 19. březen 2024 07:13
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex krypto ebook
reklama
Purple pivot points
reklama
XTB trading konference 2024

Ranní nadhoz finančních trhů 2.10.2019

02.10.2019 10:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


25.78

USD/CZK

23.59

EUR/USD

 

1.093

USD/PLN

4.010

Ropa Brent

USD/barel

59.37

Zlato

USD/unce

1476

Aktualizováno

8:49

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Růst českého hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí byl revizí o desetinu procentního bodu zvýšen a dosáhl 2,8 % meziročně a 0,7 % mezikvartálně. Největší měrou se na tomto výsledku podílela spotřeba domácností, která spolu se spotřebou vlády zůstává motorem ekonomického růstu, a saldo zahraničního obchodu. Naopak tvorba fixního kapitálu podruhé v řadě mezikvartálně poklesla, tentokrát o 0,6 %.

Zářijový český index nákupních manažerů ve výrobě zůstal na srpnové úrovni 44,9 bodů. Nachází se tak na úrovni srovnatelné s obdobím před finanční krizí a zároveň pevně v pásmu kontrakce, tedy pod 50 body. Z pozorovaných hodnot lze usuzovat na budoucí pokles průmyslové produkce v řádu jednotek procent.

Inflace v eurozóně v září dosáhla úrovně 0,9 %, tedy ještě o desetinu procentního bodu méně, než očekával trh. Nachází se tak hluboko pod cílem Evropské centrální banky, která by inflaci ráda viděla těsně pod 2 %. Zpětně se potvrzuje obava bankéřů ve Frankfurtu, že ochlazování zpracovatelského sektoru způsobené geopolitickým napětím stáhne inflaci směrem dolů.

Český schodek rozpočtu za měsíc září dosáhl hodnoty 21 mld. Kč, tedy nejhorší od roku 2014. Aktuální výsledky potvrzují trend pozorovaný v předchozích měsících, a totiž že příjmy se nedaří plnit podle původního plánu. Výrazně nejvyšší měrou se na tomto manku podílí výběr DPH, kde alikvotně schází necelých 16 mld. Kč. Situace je ovšem obdobná v téměř všech dalších daňových příjmech, jako je daň z příjmu FO, spotřební daň i v pojistném na sociální zabezpečení. S ohledem na trvající zaostávání reálného výběru za původním plánem se kloníme k názoru, že konečný deficit rozpočtu bude nakonec vyšší, než vládou ohlášených 40 mld. Kč. I bez dalšího zhoršení ekonomické situace odhadujeme spíše 45 mld. Kč.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes nečekáme žádná významnější ekonomická data a ve středu pozornosti tak bude hlavně britský premiér Boris Johnson, který by měl poslat do Bruselu svůj návrh na řešení patové situace okolo brexitu. V něm by měl nastínit svoji variantu řešení budoucího hraničního režimu mezi Irskem, které zůstává členem Evropské Unie a Severním Irskem, které spolu se Spojeným královstvím odchází. Johnson odmítá předchozí variantu, tedy takzvanou irskou pojistku, podle které by si EU měla po neurčenou dobu zachovat částečný vliv na ekonomické regulace na ostrovech, a díky tomu by nemusela vzniknout tvrdá hranice. Podle dostupných informací dnes Johnson navrhne schéma, které je v principu podobné původnímu návrhu, nicméně je časově omezené na dobu několika let. Jeho podobu by mohl nastínit již v projevu plánovaném na dnešní odpoledne.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: 

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: USA tovární objednávky, EUR maloobchod
PÁ: USA trh práce 

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.3.2019
    Ohledně nastavení úrokových sazeb se včera vyjádřil viceguvernér M. Mora. Podle jeho názoru existuje prostor pro nejvýše jedno zvýšení sazeb, k tomu však podle něj nedojde na nejbližším měnověpolitickém jednání koncem března. Významným faktorem při rozhodování budou zvyšující se rizika zahraničního ekonomického vývoje. Podle Mory by se mělo zvýšení sazeb odložit, abychom mohli lépe zanalyzovat, v jakém rozsahu ovlivní negativní zahraniční vývoj tuzemskou ekonomiku.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.4.2018
    Jednání o obchodní dohodě mezi japonským premiérem S. Abe a americkým prezidentem D. Trumpem skončilo neúspěšně. D. Trump odmítl udělit Japonsku výjimku na nově uvalená cla na hliník a ocel, zatímco japonský premiér marně apeloval na opětovné vstoupení USA do Transpacifického partnerství.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.5.2019
    Americký prezident odložil rozhodnutí ohledně uvalení cel na evropský dovoz aut. Nejistota se tak prodlužuje na dalšího půl roku. Ani ohledně americko-čínských sporů není jasněji. Další šanci na vyjednávání budou mít obě strany na summitu G20 v Japonsku na konci června.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.6.2018
    Ceny průmyslových výrobců v Německu v květnu vzrostly o 0,5 % meziměsíčně a 2,7 % meziročně, v obou případech nad odhady trhu. Meziměsíčně i meziročně vzrostly hlavně ceny paliv a energií.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.6.2019
    Na včerejším zasedání amerického Fedu podle očekávání ještě nedošlo ke změně úrokových sazeb, nicméně vnímání centrálních bankéřů se posunulo ve směru měnového uvolnění. Sazby by se tak mohly změnit již na dalším zasedání koncem července. Nejistoty spojené s obchodními válkami a jejich nepříznivý vliv na americkou i globální ekonomiku spolu s nižší úrovní cenového růstu jsou hlavními důvody pro snížení úrokových sazeb. Prognóza Fedu zůstala nadále příznivá, výhled HDP se takřka nemění, směrem dolů je přehodnocena inflace a nezaměstnanost. Kurz amerického dolaru proti euru od včerejška postupně oslabuje až na aktuální úroveň 1,127. To by mělo pomoci koruně, její kurz proti euru se však neměnil a zůstal poblíž 25,63.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.7.2018
    Kurz renminbi vůči dolaru oslabil o téměř procento. Čínská centrální banka navýšila fixaci kurzu nad USD/CNY 6,7, přičemž oslabení renminbi nebude bránit. Čína se tak může připravovat na měnovou válku jako odpověď na americké obchodní sankce. V důsledku měny střední a východní Evropy oslabily včetně koruny, ta znovu překonala EUR/CZK 25,9.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.8.2018
    Srpnový Michigan index spotřebitelské důvěry neočekávaně klesl o 2,6 b. na 95,3 b. Spotřebitelé vnímají, že „podmínky k nákupu“ se zhoršily, ale zároveň uvedli, že neočekávají akceleraci inflace. Každopádně průzkum poukazuje na slabší nákupní chuť.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.8.2019
    Včera byl zveřejněn finální odhad růstu spotřebitelských cen v eurozóně za červenec. Jádrová složka inflace zůstala nezměněna na hodnotě 0,9 % y-o-y, celková inflace však byla o desetinu přehodnocena směrem dolů na 1,0 %. Inflace tak dále ztrácí tempo a vzdaluje se od cíle ECB. Ta připravuje na září obsáhlý balíček opatření pro stimulaci ekonomiky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 20.9.2018
    Středečního jednání bankovní rady ČNB se zúčastní všichni její členové. Nepředpokládáme, že by tato informace měla zásadně změnit situaci. Již čtyři členové bankovní rady ze sedmi se vyjádřili ve prospěch zářijového zvýšení úrokových sazeb.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.10.2018
    Míra nezaměstnanosti v eurozóně podle očekávání trhu poklesla na 8,1 %. Nejnižší nezaměstnanost je tradičně v Německu, naopak nejvyšší se stále drží v jižních státech unie. Španělská nezaměstnanost se jako jedna z posledních drží v pásmu dvouciferných hodnot.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.11.2018
    Vláda schválila navýšení minimální mzdy o 1 150 korun na 13 350 s platností od začátku příštího roku. Jedná se tak o druhé největší navýšení v historii. Společně s růstem platů ve státní správě by tak tyto dva faktory měly být hlavními tahouny růst mezd v příštím roce, obdobně jako v tomto. Proto očekáváme, že průměrné mzdy v celé ekonomice vzrostou v tomto roce o 8,4 % a v roce příštím o 7,8 %.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.11.2018
    Bankovní rada ČNB včera rozhodla počtvrté v řadě a popáté v tomto roce zvýšit své úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba byla navýšena na úroveň 1,75 %. Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy na horizontu měnové politiky jako mírně proinflační. Nová prognóza počítá pouze s jedním dalším zvýšením sazeb v prvním čtvrtletí příštího roku a následně až v roce 2020.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.1.2019
    V noci na dnešek byly zveřejněné statistiky Číny. Prosincové maloobchodní tržby dopadly o desetinky lépe, než trh očekával, což znamená meziroční růst o 8,2 %. Průmyslová výroba v prosinci zaznamenala znatelnější zlepšení o 5,7 % a HDP za čtvrté čtvrtletí vzrostlo dle očekávání o 6,4 %. V celém roce 2018 vzrostla tamní ekonomika o 6,6 %, což je nejpomalejší tempo od roku 1990.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.12.2018
    Bankovní rada ČNB včera rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %. Dle očekávání si tak ČNB dává pauzu před dalším zvyšováním sazeb, které dle našich odhadů přijde hned z kraje příštího roku.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.1.2019
    Americký prezident D. Trump pozval lídry obou stran do Bílého domu na jednání ohledně ukončení vládního „shutdownu“. Ten už trvá jedenáct dní, ačkoli část připadla na svátky a víkendové dny. Demokraté však od nového roku převzali většinu v dolní komoře a mají tak větší páku proti administrativě D. Trumpa.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.2.2019
    Člen bankovní rady V. Benda včera opět zopakoval, že slabší koruna otevírá prostor pro zvyšování úrokových sazeb. Jeho názor však pro trhy nebyl překvapením, neboť byl jedním ze dvou členů rady, kteří opakovaně hlasují pro zvyšování úrokových sazeb.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.3.2018
    Dnes proběhne jednání měnověpolitické rady Fedu. Tým RBI i většina trhu očekává navýšení klíčové úrokové sazby do pásma 1,5 % - 1,75 %. Otázka je s jakou rétorikou centrální bankéři přijdou. My očekáváme příklon k o něco více jestřábí strategii, což by znamenalo celkem čtyři navýšení úrokových sazeb za rok 2018.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.3.2019
    Na včerejším večerním zasedání FOMC vedení Fedu již letos neočekává žádné další zvýšení úroků. Navíc politika redukce bilance se květnu začne omezovat a velmi pravděpodobně skončí již 30. září (původně se očekávalo konec roku). Hlavním důvodem dalšího posunu Fedu holubičím směrem jsou dle vyjádření FOMC stále zřetelnější rizika oslabování globálního ekonomického růstu. I v důsledku toho americká centrální banka v nově zveřejněné prognóze snížila výhled inflace o jednu desetinu na 1,8% a růst ekonomiky z 2,3 % na 2,1 % v roce 2019 a o další desetinku v obou případech i pro rok 2020. Fed tedy bude dále vyčkávat a pouze změna cenového růstu nebo inflačních očekávání ho může rozhoupat k nějaké akci. Americký dolar reagoval oslabením vůči všem měnám, proti euru ztratil 0,8 % a nyní se pohybuje okolo úrovně 1,143. Naši kolegové vzhledem k výraznému názorovému obratu již nepředpokládají další růst základních sazeb v USA. Naopak v roce 2020 prognózují jejich snížení.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.5.2018
    Obchodní válka mezi USA a Čínou se prozatím odkládá. Obě země se předběžně dohodly na smíru. USA neuvalí cla na zboží z Číny a ta naopak slíbila navýšit nákup amerického zboží.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 21.5.2019
    Meziměsíčně vzrostly ceny průmyslových výrobců v dubnu o 0,7 %, meziročně se zvýšily o 4,3 %, což je nejvyšší hodnota od prosince 2011. Největší měrou se na tom podílely ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry a ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. I ve zbytku letošního roku bude dynamika produkčních cen urychlována slabší úrovní kurzu koruny společně s vyššími cenami materiálových a zejména energetických vstupů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook