Středa 12. květen 2021 23:04
reklama
Purple Trading VIP zona
reklama
Capital.com
reklama
Purple Trading VIP zona

Dluhopisové fondy – jak fungují a stanou se velkými vítězi roku 2019?

27.09.2019 12:49  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dluhopisové fondy, někdy označované také jako penzijní, jsou investiční fondy, které investují výhradně do dluhopisů. V důsledku výplaty úroků z dluhopisů a obchodování s drženými cennými papíry se zvyšuje hodnota penzijních fondů.

Pokud však nechcete investovat přímo do penzijních fondů, existuje také možnost obchodovat s penzijními ETF, o nichž se budeme podrobněji zabývat v tomto článku. Nejprve se však podívejme na samotný pojem dluhopis.

Dluhopisové fondy – jak fungují

V následujícím článku se dočtete:

 1. Klesající úrokové sazby jsou pro dluhopisové investory přínosné
 2. Dluhopisy: když zpomalí růst, dluhopisoví investoři jsou šťastní
 3. Dluhopisy: Nepodceňujte faktor zisku z nárůstu ceny
 4. Měnové riziko faktoru a riziko selhání
 5. Faktor běhu času
 6. Nejlepší dluhopisové ETF v roce 2019
 7. Obchodování dluhopisových ETF

Klesající úrokové sazby jsou pro dluhopisové investory přínosné

Po celá léta jsou investice do dluhopisů převážně ztrátovou záležitostí, zejména když se podíváme na skutečné úrokové sazby (výnos dluhopisů snížený o inflaci). S výrazným zpomalením globálního růstu se však situace značně změnila – ze dvou důvodů:

Za prvé, akciové trhy stagnují. V důsledku toho neteče na tyto trhy tolik kapitálu jako v předchozích letech, což znamená, že konkurence oslabuje. Také celková výnosnost akcií zpomaluje, takže mnoho investorů hledá lukrativnější alternativu.

Za druhé téma rostoucích úrokových sazeb je mimo míru již několik měsíců. V důsledku zpomalujícího růstu kapitálových trhů úrokové sazby prudce klesají již delší dobu. A jakkoli absurdně může na první pohled následující tvrzení znít, toto je velmi pozitivní situace pro investory do dluhopisových fondů.

Dluhopisy: když zpomalí růst, dluhopisoví investoři jsou šťastní

Existuje několik důvodů. Především během období nízkého růstu nebo recese klesne inflace, protože ti, kteří chtějí něco prodat v negativním tržním prostředí, jsou nuceni snižovat ceny. To znamená, že reálná úroková sazba je tímto vývojem podporována, protože čím nižší je míra inflace, tím větší část úrokového výnosu vám jako investorovi zůstane.

LYNX TIP: Přijde finanční krize v roce 2019? Objevte 15 znaků blížícího se pádu burzy.

Čistý úrokový výnos je však pouze jednou stranou mince. Mnoho investorů, kteří přemýšlejí o dluhopisové investici a odmítají ji kvůli nízké či dokonce záporné úrokové sazbě zapomínají na faktor cenových zisků.

úroková sazba v USA opět směřuje k nule

Graf: Úroková sazba v USA je označena modře, úroková sazba v Německu je označena červeně.

Ve výše uvedeném grafu vidíme, že skutečná úroková sazba v USA opět směřuje k nule a například v Německu klesla na nové záporné hodnoty, což se může na první pohled zdát skličující. V praxi je však toto vhodné prostřední pro dluhopisy.

Problematická ekonomika v eurozóně a konání ECB, která se zjevně chystá opět snížit úrokové sazby, vedla k tomu, že dluhopisy jsou pro řadu investorů stále více lukrativní alternativou k akciím. Výsledkem je, že výnosy na místním dluhopisovém trhu jsou negativní i při dlouhých splatnostech. Ale to jen znamená, že ceny dluhopisů prudce rostou!

vývoj výnosů německých dluhopisů za pět let

Výše uvedené grafy ukazují vývoj výnosů německých dluhopisů za pět let. Ze spodního levého rohu do vrchního pravého rohu jsou grafy dluhopisů se splatností 30 let, 10 let, 5 let a 2 roky. Mezitím se výnos po dobu 30 let stal negativní. Jinými slovy: kdokoli, kdo tyto dluhopisy držel a neprodal v tomto období, platil každý rok 0,183% úrok, místo aby ho obdržel.

V tomto období tedy dluhopisy skutečně nebyly lukrativní formou investice. Podívejme se ale, co můžeme od dluhopisů očekávat nyní.

Dluhopisy: Nepodceňujte faktor zisku z nárůstu ceny

Při investování do dluhopisů hrají při potenciálních výnosech roli 2 důležité elementy – stejně jako u akcií. V případě akcií se jedná o cenu a dividendu. U dluhopisů se jedná o úrokový kupón (neboli nominální úrokovou sazbu). Druhým faktorem je tržní cena daného dluhopisu, která hraje rozhodující roli. A tato cena roste, když klíčové úrokové sazby a výnosy klesají.

Cena dluhopisu a výnos se vzájemně pohybují opačným směrem. Pokud výnos z dluhopisů klesne, cena stávajících dluhopisů se zvýší. Tento fakt vychází ze skutečnosti, že nominální úroková sazba dluhopisu je fixní. Podívejme se na následující ukázkový graf:

výtěžek z pětiletých dluhopisů

Výše máme výtěžek z pětiletých dluhopisů. Níže vidíte vývoj cen desetiletého federálního dluhopisu. Byl však vydán již v roce 2014 a nyní zbývá pět let, dokud platnost dluhopisu neskončí. Po celé období platí federální vláda jako dlužník investorovi roční úrokovou sazbu ve výši jednoho procenta.

Stávající dluhopisy se přizpůsobují úrovni obecných úrokových sazeb. Pokud by náš vzorový dluhopis s pětiletým zbytkovým termínem každý rok vyprodukoval jednoprocentní úrok, zatímco obecná úroveň výnosů by během těchto pěti let byla záporná (-0,86 %), pak by všichni chtěli tento dluhopis koupit, protože to z něho plyne mnohem větší zisk.

Pokud je po daném dluhopisu vysoká poptávka, cena stoupá. A když se cena dluhopisu zvýší, úroková sazba pro ty, kteří chtějí dluhopis koupit během doby jeho trvání, je nižší. V období klesajících výnosů rostou ceny dluhopisů.

A to zase znamená, že pokud by úrokové sazby obecně klesaly kvůli slabé ekonomice, dluhopisy by nyní měly vyšší výnosy než během půl roku, jednoho roku nebo možná dokonce dvou let, za předpokladu, že toto období ekonomické slabosti bude pokračovat a centrální banky budou nuceny vydávat nové peníze a / nebo snížit klíčové úrokové sazby.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

Proto, kdykoli výnosy z dluhopisového trhu poklesnou, existuje zajímavá příležitost ke koupi dluhopisů. Na základě prvního grafu jsme viděli, že v USA existují výrazně vyšší úrokové sazby. A v Evropě jsou rozdíly jen malé. Podívejme se na srovnání výnosů desetiletých dluhopisů v USA, Itálii a Německu:

srovnání výnosů desetiletých dluhopisů v USA, Itálii a Německu

Graf: V USA (červeně) a Itálii (zeleně) jsou výnosy desetiletých dluhopisů mnohem vyšší, 1,6 (USA) a 1,5 (Itálie). V Německu (červeně) je však návratnost -0,65 % drasticky záporná. V žádném případě však není jasné, kam by v tuto chvíli investovat své peníze z následujících důvodů.

Měnové riziko faktoru a riziko selhání

Mimo eurozónu existuje měnové riziko. Pokud investujete do amerických dluhopisů a hodnota amerického dolaru oslabí vůči euru, může se stát, že vyšší úroková sazba bude potlačená ztrátou v důsledku měnového rizika. Tento scénář vám dokonce může přinést ztrátu, pokud dolar z nějakého důvodu silně oslabí.

V zásadě platí, že čím vyšší je úroková sazba, tím vyšší je riziko selhání. Může se to projevit prodlením s výplatou úroků nebo dokonce ztrátou celého kapitálu, jelikož dluhopis se stane bezplatným a tudíž bezcenným.

Podívejte se také na aktuální úrokové sazby měn

Faktor běhu času

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je doba trvání dluhopisu. Čím delší je splatnost dluhopisů vložených do vašeho portfolia, tím vyšší je návratnost. To je pochopitelné, protože úrok je principielně poplatek za půjčení peněz. A čím déle nastavíte výpůjční dobu, tím déle je dluhopis aktivní a tím více musí dlužník (zpravidla stát, obec nebo společnost) zaplatit.

Čím delší je doba trvání, tím déle jste nuceni zavázat svůj kapitál na aktuální úroveň výnosu. To vás zajímá, pokud nechcete spekulovat o cenových ziscích, ale chcete dluhopis držet a ponechat si ho do konce období splatnosti. V takovém případě vám nemusí záležet na tom, zda se mezitím cena akcií tohoto dluhopisu na akciovém trhu zvýší nebo sníží.

Nicméně jste nuceni zavázat svůj kapitál na opravdu dlouhý časový horizont. Přičemž během této doby bude teoreticky možné stejné dluhopisy pořídit s mnohem lepšími výnosy. S kratšími časovými horizonty jste samozřejmě mnohem flexibilnější.

Nejlepší dluhopisové ETF v roce 2019

Současná fáze je zajímavá, protože je zvýšená pravděpodobnost dalšího poklesu celkových úrokových sazeb. Ačkoli se již neočekává, že se klesající úrokové sazby opět zvýší, jejich pokles znamená cenový nárůst dluhopisů. Nicméně nikdy nelze s jistotou říci, jaká ekonomická situace bude za rok nebo dokonce za 5 či 10 let.

Nákupem dluhopisového ETF do svého portfolia můžete rozložit své investice podle měnové oblasti, splatnosti a bonity a stále zůstat flexibilní. Výběr je poměrně velký a navíc na trh můžete vstoupit i vystoupit kdykoliv chcete.

A pokud svou investici rozložíte tak, že máte ETF v několika sekcích portfolia, které zase představují portfolio různých dluhopisů, můžete poměrně snadno dosáhnout široké diverzifikace příležitostí a rizik. Níže uvedená tabulka ukazuje pět dluhopisových ETF ve velmi odlišných oblastech, které jsou dobře obchodované a občas poskytují zajímavé zisky.

Název ETFISINETF-objemInvestuje do:Vyplácí dividendy?Výkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyRoční nákladyMěna fondu
ComStage Commerzbank 10Y US-Treasury Future ETFLU12752546365 Mil..US-Bonds 7-10 J.ano/ročně13.44%5.29%0.20%USD
Xtrackers Eurozone Government Bond Yield Plus 1-3 ETFLU0925589839600 Mil.Euro-Bonds 1-3J.kumulativně2.40%0.82%0.15%Euro
iShares Euro Government Bond 20yr Target Duration ETFIE00BSKRJX2065 Mil.Euro-Bonds 10+Jano/pololetně25.76%16.67%0.15%Euro
UBS ETF (LU) Markit iBoxx EUR Liquid Corporates ETFLU0721553864108 Mil.€-Corporate Bondsano/pololetně2.64%8.03%7.87%Euro
iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETFIE00B2NPKV687.562 Mil.Emerging Marketsano/měsíčně15.53%12.62%0.45%USD

Comstage 10Y US Treasury Future ETF

Comstage 10Y US Treasury Future ETF of Commerzbank (ISIN: LU1275254636) investuje do amerických vládních dluhopisů na dobu sedmi až deseti let. V posledních dvanácti měsících předvedl tento ETF kvalitní výkon. Nicméně je zde samozřejmě měnové riziko.

ETF je obchodován v eurech, ale americké ETF jsou denominovány v amerických dolarech. Pokud dolar ztratí půdu pod nohama, může to mít velmi negativní dopad na výkonnost tohoto ETF.

Comstage 10Y US Treasury Future ETF of Commerzbank

Graf: Roční vývoj fondu Comstage 10Y US Treasury Future ETF of Commerzbank. Zdroj: JustETF.com

Xtrackers Eurozone Government Bond Yield 1-3 Plus ETF

Xtrackers Eurozone Government Bond Yield 1-3 Plus ETF (ISIN: LU0925589839) pokrývá krátkodobé státní dluhopisy eurozóny se splatností v rozmezí od jednoho roku do tří let. Úrokové platby zde nejsou distribuovány, ale reinvestovány.

Tento ETF v současné době nabízí pouze nízký výnos kvůli negativním úrokovým sazbám na dluhopisy s krátkou splatností v mnoha zemích eurozóny. To se však může změnit, jakmile ECB začne aktivně podporovat trhy s dluhopisy.

Xtrackers Eurozone Government Bond Yield 1-3 Plus ETF

Graf: Roční vývoj fondu Xtrackers Eurozone Government Bond Yield 1-3 Plus ETF. Zdroj: JustETF.com

iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF

iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF (ISIN: IE00BSKRJX20) investuje do evropských vládních dluhopisů se splatností deset a více let. Ceny dluhopisů s delší splatností reagují na změny výnosového prostředí mnohem intenzivněji, jak můžete vidět z obrovského výkonu. Většina obratu ETF se odehrává na londýnské burze, kde toho ETF můžete prostřednictvím LYNX obchodovat.

iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF

Graf: Roční vývoj fondu iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF. Zdroj: JustETF.com

Markit iBoxx Liquid Corporates ETF

Čtvrtým ETF v tabulce je Markit iBoxx Liquid Corporates ETF (ISIN: LU0721553864) švýcarské banky UBS. Tento ETF investuje do podnikových dluhopisů eurozóny s různými splatnostmi.

Markit iBoxx Liquid Corporates ETF

Graf: Roční vývoj fondu Markit iBoxx Liquid Corporates ETF. Zdroj: JustETF.com

iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF

Pátý ETF z naší tabulky iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF (ISIN: IE00B2NPKV68) může sloužit jako spekulativní položka ve vašem ETF portfoliu. Jedná se o ETF, který investuje do dluhopisů rozvíjejících se trhů vydaných v amerických dolarech.

ETF zahrnuje i méně bezpečné dluhopisy (hodnocení pod investičním stupněm). Kromě obecně vyššího rizika selhání musíte u tohoto ETF zvážit i měnové riziko.

iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF

Graf: Roční vývoj fondu iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF. Zdroj: JustETF.com

Obchodování dluhopisových ETF

LYNX nabízí obchodování s dluhopisovými ETF přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Obchodujte dluhopisové ETF s LYNX

Obchodujte na více než 100 burzách na více než 30 trzích po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, ale i německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Investujte s LYNX
Small Caps - Nejlepší americké Small Caps

6 nejlepších amerických small caps akcií & ETF roku 2019

25. září 2019 | Akcie

Co znamená small caps? A v čem jsou small caps tak zajímavé? Objevte momentálně 6 nejžhavějších amerických small caps akcií a ETF.

Číst dále
Akciové trhy

Akciové trhy – 10 největších burz světa a jaký na ně má vliv politika?

05. září 2019 | Burzovní průvodce

Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují akciové trhy? Jaké jsou hlavní politické vlivy? A jak nedávné politické události ovlivnily akciové trhy?

Číst dále
technická analýza

Technická analýza: Praktický průvodce

21. srpna 2019 | Technická analýza

Technická analýza je často skloňovaným termínem. Co ale znamená? Objevte jak správně začít používat technickou analýzu.

Číst dále

The post Dluhopisové fondy – jak fungují a stanou se velkými vítězi roku 2019? appeared first on LYNX Czech Republic.

Klíčová slova: Obchodujte | Úrok | Vyšší úrokové sazby | Objem | Dluhopisoví investoři | Klesající úrokové sazby | Dluhopisové ETF | Nejlepší dluhopisové ETF | iShares | Obchodování dluhopisových ETF | Burzovní průvodce | Výnos dluhopisů | Obchodovat s akciemi | Úroková sazba v USA | Hodnota amerického dolaru | Úrokový výnos | Nové peníze | Objem obchodování | Výnosy desetiletých dluhopisů | J.P. Morgan | Výnosy | Krize | Ekonomická situace | Poplatky | Bezpečné dluhopisy | Měnové riziko | Markit | Burze | Itálie | Small caps | ROCE | Zisky | Trh | Švýcarské banky | Státní dluhopisy | Převodník měn | Pro investory | Portfolia | Míra inflace | Markets | Investiční | Investice do dluhopisů | Graf | Fondy | Eura | Dolar | Cena akcií | Cena | Analýzy | Ceny akcií | Burzy | LYNX | Investovat | Obchodovat | Zisk | Pravděpodobnost | Investoři | Úroková sazba | Finanční krize | Obchodování | Dluhopisy | UBS | Commerzbank | USD | EUR | Banky | Úrokové sazby | Yield | Výnosnost | Výnos | Výkonnost | Tržní cena | Trigger | Spread | Splatnost | Riziko | Portfolio | Poplatek | Obchodník | Měna fondu | Měna | Kupón | Investování | Investor | Investice | Intradenní obchodník | ISIN | Grafy | Futures | Euro | Emerging markets | Ekonomika | ECB | Dluhopis | Diverzifikace | Centrální banky | CFD | Dluhopisové fondy | Bond | Zhodnocení | Analýza | Akcie | Sazby | Kapitál | Akciové trhy | Politika | Rizika | Recese | Poptávka | Dividendy | Investiční fondy | ETF | USA | Inflace | Peníze | Technická analýza |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dlouhé zlaté pozice se před koncem roku propadají
  Šest týdnů nepřerušovaného prodeje od amerických prezidentských voleb a stále to nevypadá, že by se pokles zlata měl zastavit. Investoři prchají před futures i ETF a obligace se snaží zotavit, zatímco dolar míří stále výš.
 • Dlouhodobí investoři na trhu
  V dalším vývoji ceny zlata sehrají velmi důležitou roli rostoucí náklady na těžbu a snižující se výnosnost nalezišť.
 • Dlouhodobý výhled cen elektřiny je podle analytiků vždy nejistý
  Dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Předpokládaným růstem velkoobchodních cen vláda spolu s možným nedostatkem elektřiny v Evropě odůvodňuje investici do nového jaderného bloku v Dukovanech. Server Seznam Zprávy uvedl, že podle analýz, jimiž disponuje stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů, stoupne do doby dostavby nové elektrárny kolem roku 2036 cena elektřiny až trojnásobně.
 • Dlouho očekávané stres-testy evropských bank konečně uzřely světlo světa
  V pátek v deset hodin večer EBA zveřejnila tolik očekávanou zprávu o stres-testech vybraných velkých evropských bank. Trhy tak po dvou letech dostaly do rukou další ekonomické cvičení, které mělo odpovědět na to, co se stane s velkými bankami v Evropě poté, co se ekonomika Unie propadne do recese a propadne se trh akcií i nemovitostí. Do jisté míry je to obdoba cvičení, které pravidelně provádí i ČNB, ovšem s tím rozdílem, že stres-test pořádaný v ČR vychází z mnohem méně příznivých parametrů. Stačí si srovnat rozdíl mezi hloubkou propadu HDP, inflace, akciového a realitního trhu. Evropský test tedy nebyl až tak dramatický, jak se občas ozývá. Druhý fakt, který výsledky testů řekněme relativizuje, jsou použité kladné úrokové sazby. Nyní, kdy HDP eurozóny slušně roste a ECB stále zalévá trh novými eury a sráží tak mj. výnosy státních dluhopisů, by v negativním scénáři sazby po celé křivce navzdory skutečné deflaci měly vzrůst. Jistě, averze k riziku by se změnila, ale nevyvolal by takový scénář ještě větší poptávku po méně rizikových aktivech, jako jsou státní dluhopisy? No třeba ne? A aby obrázek o vypovídající schopnosti nejnovějších testů byl úplný, můžeme snad doplnit, že se cvičení neúčastnily portugalské a řecké banky a také, že oproti roku 2014 se testů zúčastnila méně než polovina bank.
 • Dlouhých či krátkých 14 dní? Koruna je nad 27,00 k euru, hranicí kurzového závazku ČNB
  Přesně dva týdny trval české koruně návrat nad hranici odvolaného kurzového závazku České národní banky. 20. dubna v 15:44 prolomila hladinu 27,00 EURCZK směrem vzhůru, kurzový závazek ČNB odvolala 6. dubna.
 • Dluh Británie přesahuje 2 biliony GBP a dosahuje nejvyšší úrovně za posledních šest desetiletí
  Celkový veřejný dluh Velké Británie dosáhl v září výše 2 bilionů GBP, což podle úřadu pro národní statistiku (ONS) představuje 103.5% hrubého domácího produktu (HDP) a nejvyšší úroveň od roku 1960. Jen za měsíc září dosáhla zadluženost země 36.1 miliard liber, což je nad prognózami a nejvyšší zaznamenanou měsíční hodnotou.
 • Dluh eurozóny byl letos v polovině roku vůči dluhu České republiky nejvyšší v tomto tisíciletí. Česko bylo loni druhou nejprůmyslovější ekonomikou v EU, vyplývá z nových dat Eurostatu.
  Letos v prvním pololetí došlo k citelnému růstu zadlužení napříč Evropou. Vyžádala si jej protipandemická opatření, resp. nutnost boje s jejich ekonomickým dopadem. V České republice narostl veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu z úrovně 30,2 procenta na začátku roku na 39,9 procenta k 30. červnu. To představuje nárůst o 9,7 procentního bodu.
 • Dluh – nepříjemná pravda
  Toto přísloví vysvětluje většinu toho, co se v politických kruzích aktuálně děje. Sledujeme teď oblíbený seriál Prodluž a předstírej...
 • Dluhopisová jízda pokračuje, akcie padají. Bankám ale pomohl Draghi
  Během středečního obchodování je na hlavních trzích znát značná nervozita. Nejen, že se celkově investoři přesouvají do bezpečných dluhopisů, ale zároveň sledujeme i relativně velkou volatilitu. Americké výnosy celkově propadly, ovšem během dne několikrát změnily směr. Přidaly se také výnosy v eurozóně, a to vedle jádra nakonec i na periferii.
 • Dluhopisová korekce ještě pravděpodobně zdaleka neskončila
  Výnos do doby splatnosti vůbec nejsledovanějšího dluhopisu – amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond) – dosáhl historického minima na úrovni 0,5 % v srpnu loňského roku. Vzhledem k tomu, že tržní ceny dluhopisů a dluhopisové výnosy do doby splatnosti se pohybují protisměrně (když jedno roste, druhé klesá a naopak) v srpnu loňského roku dosáhla tržní cena tohoto dluhopisu historického maxima. Od tohoto okamžiku začal výnos do doby splatnosti poměrně strmě růst. Na konci loňského roku byl na úrovni 0,9 %. Na začátku letošního roku růst tohoto výnosu do doby splatnosti pokračoval. Zatím vzrostl o 0,64 procentního bodu a jeho aktuální úroveň činí 1,55 %.
 • DLUHOPISOVÉ FONDY SE TĚŠÍ OBLIBĚ INVESTORŮ. ČEKÁ JE VŠAK NÁROČNÉ OBDOBÍ
  V posledních několika letech zaznamenávaly dluhopisy pravidelně mírný růst výnosů. Díky tomu, a také díky tradiční konzervativnosti českého investora rostla i jejich obliba – objem v nich zainvestovaného majetku stoupl v roce 2019 meziročně o 50 %.
 • Dluhopisové výnosy dál rostou, na FX se daří hlavně libře a dolaru
  Po včerejším svátku v USA se dnes na trhy vracejí objemy. Za pozornost stojí přitom hlavně situace na trhu s dluhopisy, kde pokračuje výprodej, který žene vzhůru dluhopisové výnosy. Ty se v případě amerických 10yr splatností vyhouply nad 2,90 % a i nadále zůstávají nepříjemným zdrojem nervozity. Byly to totiž mj. i vysoké výnosy, které se staly katalyzátorem únorových výprodejů na akciových trzích a jejich další růst rozhodně může býky na akciovém trhu udržovat v nejistotě. Indexy jsou totiž navzdory únorové korekci stále relativně drahé a příliš rychlý růst sazeb jim rozhodně neprospívá, i když je jejich dopad na reálnou ekonomiku zatím prakticky nulový.
 • Dluhopisové výnosy do doby splatnosti jsou rekordně nízké
  Z celkového globálního pohledu jsou dluhopisové výnosy do doby splatnosti rekordně nízké. Jak ukazuje tento graf, 30 % všech globálně emitovaných dluhopisů nese záporný výnos do doby splatnosti. Záporný dluhopisový výnos do doby splatnosti znamená, že pokud si investor takový dluhopis koupí a bude ho držet až do jeho splatnosti, s jistotou realizuje ztrátu.
 • Dluhopisové výnosy i dolar se po růstu ze začátku týdne vracejí zpět
  Středeční seance na finančních trzích zatím probíhá podle očekávání v klidu a na nízkých objemech. Může za to hlavně absence dat, kterých je v tomto týdnu jako šafránu, a již déle než dva měsíce trvající absence rizik, díky které je implikovaná volatilita na většině finančních aktiv na svém efektivním dně. Evropské akciové indexy si tak dnes zatím více méně udržují své ceny a zůstávají v na dosah včerejšího close.
 • Dluhopisové výnosy letí vzhůru, akcie padají
  Americký index S&P 500 si po většinu včerejší seance připisoval zisky okolo půl procenta a mířil tak za svým novým rekordem. V posledních 90 minutách obchodování však prakticky o všechno přišel a uzavřel pouze necelou jednu desetinu procenta nad úterním kurzem. Zveřejněné statistiky o počtu nově vytvořených pracovních míst v americkém soukromém sektoru či aktivitě ve sféře služeb potvrdily stávající ekonomickou sílu USA, což přimělo investory k výprodejům dluhopisů. Například výnos 30letého bondu vystoupal na nejvyšší úroveň od roku 2014, 10letý dosáhl 7letého maxima či dvouletý se vrátil na předkrizové úrovně. Z tohoto vývoje těžily především finanční domy, jejichž akcie si připsaly 0,8 %. Naopak na sazby citlivé utility či realitní developeři si pohoršili o 1,2 %, respektive 1,0 % a zastavili tak index S&P 500 v dalším růstu.
 • Dluhopisové výnosy před zítřejším Fedem znovu rostou. Daří se i drahým kovům
  Na trh s dluhopisy se po menší přestávce vrací výprodej. Evropské i americké bondy jsou dnes pod prodejním tlakem, což tlačí dluhopisové výnosy ještě nad úrovně z minulého týdne. V případě amerických desetiletých splatností se tak výnosy vyhouply už nad 1,86 % a v Německu rostou na 0,19 %. Růst výnosů pokračuje napříč všemi významnými trhy a je dalším z důkazů, že se obchodníci postupně připravují na blížící se zvýšení amerických úrokových sazeb. K tomu sice nutně nemusí dojít (a asi nedojde) zítra, obchodníci ale před zítřejším zasedáním zdá se vstupují do nových pozic v očekávání, že Fed zítra prosincové zvýšení sazeb začne na svém zasedání signalizovat.
 • Dluhopisové výnosy rostou v Evropě i v USA, EURUSD ve vlajkové formaci dál trpělivě čeká na ECB
  Po dvou celkem klidných dnech se na finanční trhy začíná znovu vracet aktivita. Platí to ale především pro měnový a dluhopisový trh, když akciové indexy v Evropě i nadále drží své vysoké ocenění a pohybují se na dosah včerejšího close. Evropští obchodníci s akciemi čekají hlavně na další vývoj situace v Katalánsku, kde by se již zítra měl sejít parlament k možnému vyhlášení nezávislosti.
 • Dluhopisový trh ČR: Čeká nás propad cen?
  Během dubna došlo k výraznému poklesu sklonu české výnosové křivky. Ten byl způsobený jak růstem výnosů na krátkém konci, tak - byť mírnějším - poklesem výnosů na dlouhém konci. Růst výnosů na krátkém konci byl evidentně důsledkem ukončení intervenčního režimu ČNB, po jehož ohlášení poskočily dvouleté výnosy o zhruba 30 b.b. nahoru, a dostaly se tak na dohled nulové hranice. Důvodem bylo očekávání trhu, že bude následovat výprodej spekulativních pozic v české koruně, k němuž však zatím nedošlo. Dlouhé výnosy také vyrostly, po ohlášení exitu se dostaly na dohled 1 % a riziková prémie vůči německým dluhopisům se tak na desetileté splatnosti dostala až na hodnoty neviděné od konce roku 2012. Poté, co se po ukončení intervencí nic zvláštního nestalo, se na dluhopisový trh opatrně začala vracet domácí investorská báze, tj. domácí finanční instituce. To vedlo koncem měsíce k poklesu dlouhých výnosů zpátky pod 80 b.b. tj. na úrovně nižší než na jeho začátku
 • Dluhopisům a zlatu se dnes daří na úkor akcií. Zásadní zprávy chybějí
  Negativní sentiment na klíčových světových trzích postupně během dneška převládl a nedá se říci, že by za tím stála nějaká konkrétní nová zpráva. Můžeme zopakovat, že podle Donalda Trumpa bude dohoda s Čínou ještě trvat, nebo že Fed svými komentáři znejisťuje trh o velikosti budoucí měnové podpory. To jsou však už starší či obecnější záležitosti. Ranní data o dalším propadu prodejů aut v Evropě se nesetkala s významnou bezprostřední reakcí a nepřepokládáme, že by se po nich trhy během dne ještě ohlížely.
 • Dluhopisům se dnes daří po komentářích, zvedají se také akcie
  Nová data nepřekvapila, Sněmovna reprezentantů se chystá na hlasování o impeachmentu, sentiment vůči riziku se mezitím trochu vylepšuje a na hlavních akciových indexech sledujeme většinou růst. V Evropě je to asi o 0,3 procenta, v USA kráčí v čele Nasdaq s půlprocentním ziskem, zatímco S&P 500 stoupá asi o 0,2 pct. Dílčí podporou jsou firemní zprávy. Pražská burza jako celek za dnešek pouze stagnuje.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy