Středa 24. duben 2024 12:02
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster

Nejrychlejší růst zahraničního dluhu ČR od konce 90. let se loni zastavil a dluh zůstává stabilizovaný i letos

20.09.2019 12:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zahraniční dluh České republiky loni přestal dramaticky růst a relativně stabilizovaný je i letos. Vyplývá to z předběžných údajů za druhé letošní čtvrtletí, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Ke konci letošního června činil zahraniční dluh ČR 4,34 bilionu korun. Zatímco rok 2017 zakončilo Česko s bezkonkurenčně nejvyšším zahraničním zadlužením ve své historii, loni zahraniční dluh poklesl o takřka patnáct miliard korun. Letos v prvních třech měsících roku zahraniční dluh narostl o 11,5 miliardy na 4,37 bilionu, ve druhém čtvrtletí však poklesl o 23,8 miliardy, a tedy nadále zůstává citelně pod úrovní roku 2017. Historicky nejvyšší úroveň dluh vykázal ve čtvrtletním sledování ke konci třetího kvartálu právě roku 2017, kdy činil 4,46 bilionu korun.

Zatímco v roce 2017 dosahoval zahraniční dluh úrovně odpovídající zhruba 86,5 procenta hrubého domácího produktu, loni už to bylo jen 81,8 procenta HDP.

Zastavil se tak nejrychlejší nárůst zahraničního dluhu od druhé poloviny 90. let. V meziročním pohledu totiž předloni zahraniční dluh narostl nejvýrazněji od roku 1997, a sice o 25 procent. Předloňský vývoj zahraniční zadluženosti byl výrazně poznamenán končícím intervenčním režimem České národní banky. Centrální banka totiž při obraně české měny nakupovala za nově vytvářené koruny od spekulantů eura. Šlo často o zahraniční subjekty, které získané koruny ukládaly tak či onak u českých bank. Tyto vklady cizinců v tuzemských bankách se zásadně promítly do enormního nárůstu zahraniční zadluženosti ČR. Ve čtvrtém kvartálu 2017 a během roku 2018 pak došlo k jejich částečnému splacení, což přispělo k loňskému mírnému snížení zahraniční zadluženosti ČR. Snížení objemu vkladů cizinců v tuzemských bankách bylo patrné i v letošním druhém čtvrtletí, kdy naopak rostlo zahraniční zadlužení vlády, kvůli nárůstu objemu českých dluhopisů držených cizinci. Pro zahraniční investory jsou české dluhopisy poměrně atraktivní v době nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích, protože představují svého druhu bezpečné útočiště, podpořené stabilizovanými a relativně málo zadluženými veřejnými financemi České republiky.

Objem vkladů cizinců v ČR klesal i letos od ledna do března. Zvýšil se ovšem pro změnu objem dluhopisů držených zahraničními investory. Oba tyto trendy tedy ve druhém letošním čtvrtletí pokračovaly. Úroveň zahraničního dluhu by měla zůstat poměrně stabilizovaná i v příštích čtvrtletích.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nejnovější trendy, know-how z oblasti mezinárodních investičních nemovitostí i projekty z celého světa, do Prahy přichází veletrh Inter-Ree
    Již 12. a 13. dubna v hotelu Grandior přivítá Praha tuzemské i světové špičky realitního oboru na veletrhu International Real Estate Expo (zkr. Inter-Ree). První ročník události, kde se setkají developeři, realitní makléři, odborníci na investice do nemovitostí i samotní investoři z celého světa, nabídne více než 100 mezinárodních vystavovatelů, poradí, na co si dát při nákupu či správě zahraniční nemovitosti pozor a představí odborný program s přednáškami významných osobností domácí i zahraniční realitní scény.
  • Nejnovější výzkum ukázal, že kryptoměny již zaujaly i ženy
    Podle výzkumníků BTC Markets je mezi novými zájemci o investování stále více žen, které se nyní stejně jako muži o tuto činnost zajímají více, než dřív.
  • Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 1. čtvrtletí: S Teslou si investoři užili pořádnou jízdu
    Po pomalém lednovém vzestupu přišla pandemie viru COVID-19, která během pár týdnů spláchla všechny zisky do kanálu. To bylo nejlépe vidět na akciích Tesly, které si v 1. kvartále užily divokou jízdu. Začalo to uzavíráním krátkých pozic, které přineslo růstovou špičku a nárůst ceny o 50 %, a skončilo karanténou, kterou doprovázel pád zpět na hladinu odpovídající začátku roku.
  • Nejobchodovanější akcie Saxo Bank v 2. čtvrtlet: Navzdory obavám z COVIDu-19 vystřelily akcie prudce vzhůru
    Po výrazné březnové korekci začali investoři ve 2. čtvrtletí víceméně bez rozmyslu nakupovat. Tím hnali trh zpět tam, kde se nacházel, než udeřil COVID-19. A díky tomu zažil index S&P500 svůj nejlepší kvartál od roku 1998. Tento trend se zřetelně odráží i u pěti nejobchodovanějších akciových titulů mezi klienty Saxo Bank.
  • Nejoblíbenější akcií českých investorů zůstává Tesla. Coca-cola si ale získala největší nárůst nových příznivců
    Podle nejnovějších čtvrtletních údajů o akciích ze sociální platformy pro obchodování a investování eToro drobní investoři z celého světa v prvním čtvrtletí nakupovali akcie bank.
  • Nejoblíbenější bankovní inovací je platba QR kódem, mladí Češi uvažují o víceměnových účtech
    Platba mobilem, přihlášení do bankovnictví otiskem prstu nebo úhrada jídla v restauraci naskenováním kódu. Bankovní inovace usnadňují manipulaci s penězi, QR kódy používá na placení skoro polovina (44 %) Čechů. Víceměnové účty vlastní 15 % zákazníků, z těch, kteří jej nemají, láká jejich založení především mladé dospělé mezi 18 a 24 lety. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Nejoblíbenější formou hazardu jsou stírací losy, za výhru se nakupují nemovitosti. Do práce by přestalo chodit 1 % Čechů
    Nějakou formu hazardní hry již vyzkoušelo 85 % Čechů. Nejoblíbenější jsou stírací losy a loterie. O výhru by se podělilo 86 % z nich, zbývajících 14 % by se nerozdělilo a ani by se s výhrou nikomu nesvěřilo. Za peníze z hazardu by si dotazovaní nejčastěji koupili nemovitost nebo by část peněz investovali, 5 % respondentů by věnovalo menší obnos na dobročinné účely. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
  • Nejpomalejší čtvrtletní růst od roku 2016, ale Microsoft sází na AI
    „Zisky Microsoftu překonaly očekávání, ale tržby nedosáhly nejpomalejšího čtvrtletního růstu od roku 2016, který činil pouhá 2 % oproti předchozímu roku.
  • Nejprve čínská rána, pak snaha o zotavení. Dolaru nesvědčí averze k riziku
    Už v dopoledních hodinách začaly z Číny chodit informace o plánovaných odvetných clech, a to po konkrétních skupinách výrobků - letadla, auta, sója... Spolu s tím se akcie příslušných amerických výrobců začaly připravovat na propad se začátkem obchodování. Evropa mezitím navyšovala své ztráty v duchu celkově negativní nálady a v obavách z dalších omezení pro zahraniční obchod.
  • Nejrychlejší růst HDP od roku 1947. USA zaznamenalo za třetí kvartál skok o 33,1 %
    Světová obchodní organizace v pondělí rozhodla, že Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států ve výši čtyř miliard dolarů ročně kvůli subvencím americké vlády, které poskytovala americkému výrobci letadel Boeing. Analytici však neočekávají, že Evropská unie zavede cla dříve, než bude znám nový americký prezident. Americký delegát vyzval Evropskou unii, aby cla nezaváděla, jelikož Washington již upustil od nelegálních subvencí a dále pohrozil, že v případě zavedení budou Spojené státy reagovat protiopatřeními.
  • Nejsilnější komoditou je letos kakao, nejslabší je cukr
    Dosavadní letošní komoditní trh má překvapivého vítěze i poraženého. Nejsilnější komoditou se nestal ani kov, ani energetická surovina, ale kakao, které vydělalo skoro polovinu své hodnoty. Naopak nejhůře ze všech komodit se dařilo cukru, který od počátku roku ztratil necelou čtvrtinu ceny.
  • Nejsilnější růst zaznamenala na pražské burze MONETA (MONET.CZ)
    Obchodování na finančních trzích se první obchodní den nového měsíce nese spíše na pozitivní vlně. Jednou z mála výjimek je německý DAX (DE30), který krátce před koncem seance ztrácí desetinu procenta. Hlavní index pražské burzy PX (CZKCASH) vzrostl o 0,48 % a seanci uzavřel na 1290,45 bodech. Dosud rostl ve všech seancích tohoto týdne. Obchodované objemy dosáhly na 603,3 mil. korun.
  • Nejsi očkovaný? Máš padáka! Firmy začínají propouštět své neočkované zaměstnance; zda jde o nový trend, to se teprve uvidí
    Americká divize společnosti T-Mobile se připravuje propustit všechny své zaměstnance, kteří nejsou očkování proti covidu. Pokud si zaměstnanci nezajistí plné očkování do 2. dubna letošního roku, čeká je vyhazov. Zprávu dnes přináší agentura Bloomberg, které měla možnost nahlédnout do dokumentů z vnitřní komunikace firmy.
  • Nejslabším článkem byl index DJIA
    Čtvrteční obchodování na Wall Street bylo bez větších změn na akciových indexech. Nejmenší výkonnost ukázal průmyslový Dow Jones Industrial Average, který odepsal 0,66 %, což reprezentuje 221 b. Technologický gigant Google přidal 4,31 %. Své výsledky za předchozí kvartál odprezentovala společnost Walt Disney. Čistý zisk na akcii byl 0,93 USD při tržbách 21,815 mld. USD, což bylo v rámci konsensu. Třetí den v řadě posilují akcie Amazon, AMZN US +2,02 %. Jednotlivé indexy uzavřely následovně: Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 0,7 % (33.309 b.), S&P 500 o 0,2 % (4.130 b.) a technologický Nasdaq Composite posílil o 0,2 % (12.328 b.).
  • Nejslabší pokles inflace v tomto roce
    Inflace v meziročním srovnání opět poklesla, tentokrát z 8,8 % na 8,5 % v srpnu. Tento výsledek je v souladu s prognózou trhu. Hlavním důvodem dalšího poklesu inflace zůstává vysoká srovnávací základna. Za nejmenším poklesem cenové hladiny v tomto roce stojí ceny pohonných hmot, jelikož jejich ceny se snížily v meziročním srovnání pomaleji než v předchozích měsících.
  • Nejsme na vytyčené cestě, říká šéf Fedu Powell. Akcie rostou, dolar ne
    Euro se dnes pohybuje jako na houpačce, naopak americké a evropské burzy zažívají žně. Hybatelem jsou informace z USA, odkud přišla nejdříve nečekaně silná data z prosincového trhu práce. Ta se zalíbila dolaru, naopak někteří investoři do akcií z nich zřejmě vyčetli, že Fed by ke zvyšování úrokových sazeb mohl přistoupit aktivněji, než jak předpokládají nyní.
  • Nejsou letušky. Doba ultralevných letenek je i proto pryč
    Doba ultralevných letenek je pryč. Meziročně letenky v Česku zdražují o zhruba 40 procent, v porovnání s dobou před pandemií jsou výše o bezmála 30 procent.
  • Nejsou lidi, zpohodlněli a platí je stát na dluh. Česko v důsledku pandemie proto zaplaví sta tisíce pracovníků z ciziny
    Stavebnictví, pohostinství, hotelnictví. V těchto a v řadě dalších segmentů české ekonomiky se firmy stále palčivěji potýkají s nedostatkem vhodné pracovní síly. Nejsou lidi. Dnes nově zveřejněná data by měla potvrdit znatelně klesající tuzemskou míru nezaměstnanosti, v červnu podle odhadu činila 3,7 procenta, o 0,2 procentního bodu méně než v květnu. Tato čísla jsou na první pohled jistě příznivá. Ukazují, že česká ekonomika pandemickou situaci zvládla velmi dobře. Vládní programy typu Antiviru zabraly. Ovšem za cenu stovek miliard nového dluhu se úspěšně zachraňovala pracovní místa. Takže řadu zaměstnanců místo jejich zaměstnavatele ve skutečnosti platil daňový poplatník, a to často i tehdy, když se v práci zrovna příliš nepředřeli.
  • Nejtvrdší propad na Wall Street od 1987, extrémní volatilita
    I dnešní obchodování provázela extrémní volatilita a extrémní propady cen akcií. Koronavirus je samozřejmě hlavním důvodem. Americké akcie se dnes propadly na minima za poslední dva roky a dnešní pokles akciových indexů byl největším jednodenním poklesem od roku 1987.
  • Nejúčinnější vakcínou je ta od Moderny, na mutace je dobré očkování látkou Pfizeru, zjistili američtí vědci. Tyto dvě vakcíny jsou ovšem také dražší než jiné
    S postupující vakcinací se i v Česku více a více lidí rozhoduje pro odklad svého vlastního očkování. Doufají, že si „vyčekají“ účinnější vakcínu, jež by se mohla objevit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI