Pátek 19. duben 2024 23:52
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Americké megacapy? Totální valuační úlet

12.09.2019 10:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Mezi nejpopulárnější akcie v držení velkých institucionálních i drobných akciových investorů momentálně patří největší americké technologické společnosti, konkrétně Microsoft, Google, Amazon, Facebook a Apple. Jsou to zároveň společnosti s největší tržní kapitalizací na světě, proto označení „megacaps“. V tomto krátkém textu chci pomocí základních fundamentálních finančních dat ukázat, že z valuačního hlediska jsou ceny jejich akcií totálně přestřelené, mimo jakékoliv valuační standardy stanovené například Benjaminem Grahamem, autorem nejslavnější publikace pro akciové investory Inteligentní investor. Domnívám se, že tyto akcie mohou být samozřejmě vhodné pro krátkodobou spekulaci, nicméně pro investory s dlouhým investičním horizontem jsou zcela nevhodné, neboť aktuální tržní ceny jejich akcií jsou velmi výrazně nad fundamentální vnitřní hodnotou. Akcie by musely spadnout o desítky procent, aby se fundamentální vnitřní hodnotě přiblížily.

Prvním valuačním ukazatelem je EV/EBITDA. EV je zkratka pro enterprise value, která je dána součtem tržní kapitalizace a čistého dluhu. EBITDA představuje provozní zisk před odpisy, amortizací, úroky a daněmi (earnings before depreciation, amortization, interest and taxes). U tohoto ukazatele se jako férová hodnota obvykle považuje 7-8násobek, u výjimečně rychle rostoucích společností 10násobek. Na grafu můžeme vidět, že valuace Facebooku a Applu by se ještě snad mohly považovat za férové, nicméně v případě Googlu a Microsoftu už tomu tak zdaleka není. A u Amazonu je to už totální úlet mimo jakákoliv tržní měřítka.


Zdroj: Bloomberg

Druhým populárním ukazatelem je P/E, poměr ceny akcie a čistého zisku na akcii. Zde se za férovou hodnotu obvykle uvádí 10násobek, v případě velmi rychle rostoucích společností řekněme 15násobek. Valuace Applu by snad ještě šla považovat, že je v mezích tržních standardů, i tak je nicméně na takto vyspělou společnost velmi vysoká. Microsoft, Google a Facebook s P/E kolem 25násobku můžeme považovat za totálně přemrštěné. A konečně Amazon opět vystupuje z řady s totálně „bláznivým“ P/E na úrovni 76násobku.


Zdroj: Bloomberg

Třetím populárním ukazatelem je P/B, tedy poměr ceny akcie a účetní hodnoty vlastního kapitálu na akcii. Zde se za neutrální férovou úroveň obvykle považuje 1,0-1,5násobek. Můžeme na grafu vidět, že všechny společnosti jsou velmi výrazně, až neuvěřitelně, nad touto hranicí. U P/B se podle mého názoru ani jedna společnost neblíží férové neutrální valuaci.


Zdroj: Bloomebrg

A konečně začtvrté můj oblíbený indikátor P/S, tedy podíl ceny akcie a tržeb na akcii. Zde se za neutrální úroveň může považovat hodnota někde mezi 1,0-2,0násobkem. Opět žádná ze společností se neutrální férové valuaci ani nepřiblížila.


Zdroj: Bloomberg

Podtrženo, sečteno, domnívám se, že jsou tyto akcie extrémně předražené, velmi výrazně nad fundamentální vnitřní hodnotou. Jsem toho názoru, že investoři s dlouhým investičním horizontem by se jim měli obloukem vyhnout, neboť je velice pravděpodobné, že v průběhu příštích řekněme pěti let si je budou moci koupit za podstatně nižší ceny. Kdo si je koupí nyní nebo kdo je už drží, vystavuje se dle mého soudu obrovskému riziku.

Z fundamentálního valuačního pohledu je hodnota firmy a potažmo jejich akcií dána očekávaným budoucím volným cash flow (free cash flow – FCF), jež je diskontováno k současnému okamžiku, tj. datu valuace neboli datu ocenění a sníženému o čistý dluh. Relativní valuace v podobě indikátorů výše jednoznačně indikují, že budoucí cash flow zdaleka nebude tak silné, aby mohlo tyto valuační násobky ospravedlnit. Na druhou stranu je proto také pravda, že kdo si může dovolit spekulovat na pokles, tzn. prodávat nakrátko, chybu neudělá. Bude se nicméně muset připravit na to, že investiční horizont bude muset mít velice dlouhý a nějakou dobu mohou jít ceny akcií i proti němu, tedy dále růst.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americkej vláde hrozí ďalšie zastavenie financovania
    Trump hrozí ďalším odstavením americkej vlády od financovania. V praxi to znamená, že nepodpíše vláde neesenciálne výdavky, ktoré už boli schválené v rozpočte. V praxi to znamená, že ostanú zatvorené inštitúcie typu národné parky, enviromentálne a hygienické inšpekcie, daňová správa, či Ministerstvo Zahraničia. Otvorené ostanú esenciálne úrady typu hraničná stráž, letová kontrola, pošta, súdy či zdravotníctvo.
  • Americké makro fouklo akciovým trhům vítr do plachet
    Evropské akcie poměrně rychle vymazaly ranní ztráty a zamířily opět k vyšším úrovním. Index Stoxx 600 přidává zhruba třetinu procenta, když se daří především cyklickým akciím. V čele se drží energetické tituly (+1,3 %), jejichž akcie reagují na rostoucí ceny ropy. V odpoledních hodinách podpořily globální sentiment makroekonomické ukazatele ze Spojených států, které ukázaly na silnější podnikové objednávky dlouhodobého zboží a zároveň na uvadající inflační tlaky v ekonomice. Není tak divu, že akcie v zámoří otevřely strmým růstem. Index S&P 500 roste o 0,9 % za podpory všech hlavních sektorů.
  • Americké makro výrazněji nepřekvapilo, dolar si ztráty ze začátku týdne zatím udržuje
    Ani páteční seance zatím na většinu finančních aktiv příliš vzrušení nepřinesla. Na akciovém trhu probíhá i tentokrát obchodování na výrazně podprůměrných objemech a trhy dál vyčkávají především na projev šéfa americké centrální banky, který promluví o měnové politice na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole. Evropské indexy dnes v rámci intradenního šumu jen nepatrně rostou a mírný růst zatím signalizují také futures na indexy v USA, kde dál čekáme na prolomení historického maxima na S&P500.
  • Americké maloobchodné predaje v júli vzrástli o 1,2%
    Maloobchodný predaj v Spojených štátoch v júli medzimesačne vzrástol o 1,2%, po júnovom náraste o 8,4%, avšak očakával sa nárast o 1,9%.
  • Americké maloobchodní prodeje
    „I když pomineme vliv inflace, Američané stále peníze utrácejí. Tržby kontrolní skupiny - část dnešní zprávy, která je jádrem hrubého domácího produktu - se po dvou měsících poklesu od března do dubna zvýšily. Zatím jsme se nedočkali náhlého poklesu spotřebitelské aktivity, a to díky solidnímu trhu práce.
  • Americké maloobchodní prodeje přinesly na trh opět strach
    Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru klesly méně, než se čekalo. Nicméně lednová data byla revidována silně směrem dolů, což je...
  • Americké maloobchodní tržby dostaly dolar pod tlak, páteční seance ale zatím z klidného režimu minulých dnů nijak nevybočuje
    Ani konec týdne zatím finanční trhy nevykolejil z klidového režimu. Přestože dnes evropské indexy mírně ztrácí, ztráty jsou relativně mírné a nijak nevybočují ze standardního intradenního šumu, když se pohybují v okolí několika desetin procenta. Obchodování na evropských burzách přitom znovu probíhá na výrazně podprůměrných objemech, které jsou přibližně třetinu až polovinu pod třicetidenním průměrem. Bezstarostná idylka tedy pokračuje.
  • Americké maloobchodní tržby nakonec zklamaly
    Optimistická očekávání týkající se červnových amerických maloobchodních tržeb se nakonec nenaplnila. V očekávání...
  • Americké maloobchodní tržby posílily, analýza EUR/USD
    Americké maloobchodní tržby posílily v prosinci dle odhadů ekonomů. V meziměsíčním srovnání si polepšily o...
  • Americké maloobchodní tržby rostou, EUR/USD pod 1,33
    Americké maloobchodní tržby vzrostly v červenci po čtvrté za sebou a meziměsíčně si připsaly zisk 0,2 procenta. Č...
  • Americké měně se daří, nikoliv ovšem vůči euru
    Uplynulý týden byl z pohledu amerického dolaru úspěšný, když si polepšil proti 13 z 16 klíčových měn. Proti japonskému...
  • Americké ministerstvo energetiky schválilo druhé největší uvolnění ropy ze strategických rezerv
    Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že půjčí 13,4 milionu barelů ropy ze strategických ropných rezerv jako součást obnoveného úsilí Bidenovy administrativy omezit rostoucí ceny ropy, které vystoupaly na nejvyšší úroveň od roku 2014.
  • Americké ministerstvo spravodlivosti vyšetruje Visu kvôli debetným kartám
    Akcie spoločnosti Visa (V.US) sa prepadli o viac o 5,0% po tom, čo denník The Wall Street Journal uviedol, že americké ministerstvo spravodlivosti vyšetruje, či obchodné praktiky v podnikaní v rámci debetných kariet spracovateľa platby vedú k nezákonnej dominancii trhu. Podľa WSJ protimonopolné oddelenie ministerstva skúma obvinenia, či spoločnosť Visa obmedzila schopnosť obchodníkov smerovať transakcie debetnými kartami cez siete kariet, ktoré sú často lacnejšie.
  • Americké mzdy rostly o 3,2 %. Dolar silnější na většině párů, daří se i ropě
    Po včerejší korekci dnes na finančních trzích zavládla o něco vstřícnější atmosféra, a to hlavně díky ranním zprávám z Číny, kam by měla už v pondělí odcestovat americká delegace k jednání o podmínkách uzavření obchodní dohody mezi oběma zeměmi. Indexy tak na výplach v USA nenavázaly a už od ranních hodin se drží v zelených číslech, což platí nejen pro Asii a Evropu, ale hlavně i pro Ameriku, kde rostou futures o více než jedno procento a likvidují tak přibližně polovinu včerejších ztrát.
  • Americké mzdy zpomalily a nezaměstnanost stoupla
    Přání slabšího trhu práce ani tentokrát nebylo vyslyšeno úplně, ale určité signály v únorovém reportu najdeme a finančním trhům by to ke spokojenosti mělo stačit, ačkoli prvotní reakce byla docela nejistá. Data zveřejněná americkým ministerstvem práce za únor jsou relativně ke konsensu smíšená, při silnější tvorbě nových pracovních míst, ale vyšší nezaměstnanosti a pomalejších mzdách. Jako hlavní číslo obvykle trh sleduje počet nových pracovních míst.
  • Americké nároky v nezaměstnanosti mnohem vyšší, než se očekávalo. US500 roste
    Americké nároky v nezaměstnanosti: 221 tis. vs. 214 tis. a dříve 210 k. Americký dolar po přečtení oslabil a futures S&P 500 (US500) posílily.
  • Americké Nonfarm Payrolls zklamaly. Co to znamená pro měnovou politiku Fedu?
    Americké akciové indexy se v pátek usadily níže. Nonfarm Payrolls nebyl jedinou důležitou zprávou, která byla v pátek ve Spojených státech zveřejněna. Ačkoli tento údaj nemohl mít žádný vliv na dolar, na akciový trh určitě vliv měl. Zpráva o nezaměstnanosti tak zaznamenala pokles o 4,2 %, což naznačuje, že míra nezaměstnanosti se stále blíží svým předpandemickým úrovním.
  • Americké nové objednávky zklamaly, USD ztrácí na většině měnových párů
    Po včerejším mírném pádu si dnes evropské indexy svou cenu ve většině případů drží, nebo své pondělní ztráty mírně kor...
  • Americké obchodování přináší zlepšení. Inflace i technika trhy zatím podržely
    Situace na finančních trzích je odpoledne lepší, k čemuž přispěla i nová data. Americké obchodování na akciových trzích ale začalo smíšeně a těžko zatím vyhlásit konec současné korekce. Evropské akcie trochu ubraly ze svých denních ztrát. Výnosy amerických dluhopisů mezitím lehce stoupají a dolar se snaží setřásat své mírné ztráty.
  • Americké obchodování smíšené, Asie oslabuje
    Indexy v zámoří uzavřely včerejší obchodování smíšeně. Průmyslový Dow Jones (-0,36 %, 27 934,02 b.) mírně ztratil, zatímco technologický NASDAQ (+0,24 %, 8 570,66 b.) svou hodnotu lehce zvýšil. Široký S&P 500 (-0,06 %, 3 120,18 b.) skončil prakticky beze změny. Ropa (WTI -3,23 %, 55,21 USD) včera padala druhý den v řadě a stáhla sebou energetický sektor, který měl nejhorší výkon. Kvůli špatným výsledkům a horším projekcím se na chvostu umístily prodejci Kohl’s (-19,49 %, 47,02 USD) a Macy’s (-10,9 %, 15,04 USD). To může svědčit o zpomalující maloobchodní poptávce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster