Úterý 23. duben 2024 15:27
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Akcie na tenkém ledě. Zaměřte se na defenzivní tituly

29.08.2019 15:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Globální ekonomika se nadále zpomaluje a hlavní ekonomické ukazatele OECD naznačují, že stav ekonomiky je nejhorší od roku 2009. Hospodářská aktivita se navíc blíží úrovním recese. Pokud porovnáváme globální akcie s globálními vládními dluhopisy, zjistíme, že akcie již zaostávají za dluhopisy o 5,6 procenta. Investoři si tak musí uvědomit vážnost situace a přizpůsobit tomu svůj pohled na svět.

Jižní Korea, která se považuje za vzorovou ekonomiku z pohledu růstu, vysílá stále více znepokojivých signálů. To vypovídá i o neustálém zpomalování blízké Číny. Kromě toho nedávná čísla naznačují, že Německo je už na 80 procent v recesi a vypadá to, že svět
ho bude brzy následovat.

Na základě ekonomických indikátorů si myslíme, že investoři by měli snížit váhu akcií
ve prospěch dluhopisů a že expozice zbývajících akcií by měla být zaměřena na defenzivní
a kvalitní akcie. Celkově akcie nemají dostatečně atraktivní poměr rizika k výnosům
v porovnání s dluhopisy.

Nízké úrokové sazby drží ještě současné ocenění akcií nahoře, avšak pokud se naplno projeví recese, nižší zisky firem pravděpodobně stáhnou dolů prémie za akciové riziko, které dosud tlumily nižší sazby. Akcie se proto do konce roku budou pohybovat na tenkém ledě.

Dočkáme se v dohledné době snížení úrokových sazeb?

FED nereaguje na rychle se měnící podmínky ve světové ekonomice dostatečně pružně. Centrální banky se totiž zaměřují na ukazatele, které s největší pravděpodobností neovlivňují dynamiku nadcházející recese. Podle našeho názoru je obchodní válka mezi USA a Čínou
v tomto směru klíčovou veličinou. Problémem Fedu je však to, že chce být objektivní
a sledovat modelové strategie, avšak obchodní válka mezi USA a Čínou je vysoce dynamická a nedá se zakomponovat do žádných modelových vzorců.

Na zářijovém zasedání FOMC by Fed mohl snížit sazby až o 50 základních bodů, avšak tržní konsenzus odhaduje snížení pouze o 25 základních bodů a o dalších 25 bodů na říjnovém setkání. Nicméně situace na trhu se rychle mění k horšímu díky rétorice Donalda Trumpa. Fed by proto měl reagovat okamžitě.

Německo potřebuje tvrdý reset

Která rozvinutá země od počátku osmdesátých let nejvíce profitovala z globalizace? Pokud jste si mysleli, že Německo, odpověděli jste správně. Avšak nadupaná německá mašinérie
v této nové éře rekonfigurace globálního dodavatelského řetězce ztrácí dech.

Intenzivní zaměření Německa na vyrovnaný fiskální rozpočet vedlo k nízké domácí poptávce, což nutilo německý průmysl hledat růst jinde. Díky německé politice se hospodářství vyvinulo v exportní stroj naladěný na globalizaci. Přebytek z exportu pak směřoval na kapitálové trhy, a ne na domácí spotřebu a investice. Vedlo to k deficitu v infrastruktuře a neuvěřitelně slabému přístupu na internet, který neodpovídá tak vysoce rozvinuté zemi. Německo je proto nyní až na 27. místě v rychlosti přístupu na internet. To není ideální výchozí bod
pro digitální ekonomiku.

Podle našeho názoru by Německo mělo využít nízké úrokové sazby a masivně zvýšit výdaje na modernizaci své infrastruktury, ale také vytvořit domácí poptávku jako kompenzaci slabého exportu. Vzhledem k trajektorii obchodní války mezi USA a Čínou by se Německo nemělo spoléhat na globalizaci. Mělo by vzít věci do vlastních rukou a stimulovat svůj domácí růst. Pro Evropu by to znamenalo zásadní impuls pro další rozvoj.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX během týdne klesl o 0,3 procenta na 1129 bodu. Jde tak o první týdenní pokles v tomto roce. Vyplývá to z výsledků burzy. Předchozí týden akcie posílily o 0,7 procenta. Největší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits. Nejlépe se vedlo cenným papírům Komerční banky.
  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily o 2,1 procenta
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 2,1 procenta na 1173,1 bodu. Neztratily pouze akcie výrobce cigaret Philip Morris. Nejvýraznější propad vykázaly akcie ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V minulém týdnu pražská burza oslabila o 3,6 procenta.
  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily o 3,6 procenta
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 3,6 procenta na 1198,6 bodu. Nejrychleji rostly akcie Tatry Mountain Resorts (TMR). Nejvýraznější pokles vykázaly akcie Pilulky a Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V minulém týdnu pražská burza stagnovala.
  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, když index PX stoupl o 0,7 procenta na 1093 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce se dařilo akciím Erste Group, největší propad zaznamenaly akcie společnosti Stock Spirits. Předchozí týden akcie posílily jen mírně o 0,02 procenta.
  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily o procento
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, index PX stoupl o jedno procento na 1060,3 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejhůře vedlo akciím výrobce cigaret Philip Morris CR. Naopak nejvíce rostly akcie antivirové společnosti Avast. Předcházející týden české akcie posílily téměř o dvě procenta.
  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily o 0,1 procenta
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu nepatrně posílily. Index PX během týdne stoupl o 0,1 procenta na 1106 bodů. Vyplývá to z výsledků burzy. Největší růst zaznamenaly akcie banky Erste Group. Nejhůře se vedlo cenným papírům mediální skupiny CME. Předchozí týden akcie klesly o 0,7 procenta.
  • Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily o 2,9 procenta
    Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily. Index PX od minulého pátku přidal 2,9 procenta na 1051,1 bodu. Největší nárůst zaznamenaly opět akcie holdingu Unipetrol. Nejhůře se vedlo cenným papírům mediální skupiny CME, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie nepatrně oslabily.
  • Akcie na pražské burze zůstaly těsně pod hranicí 1102 bodů
    Akcie na pražské burze ve zkráceném týdnu stagnovaly, když index PX zůstal těsně pod hranicí 1102 bodů. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce se v týdnu dařilo akciím výrobce nápojů Kofola, naopak největší propad postihl akcie likérky Stock Spirits. Předchozí týden akcie posílily o 0,6 procenta.
  • Akcie na rekordech i přes události ve Francii a Turecku
    V předchozím týdnu rozhodovala Bank of England o vývoji úrokových sazeb, které ponechala prozatím nezměněné. Očekávalo se, že by mohlo dojít ke snížení sazeb jako reakce na Brexit. Znovu bude Bank of England o případných změnách rozhodovat v říjnu. Ve Spojených státech došlo k reportování maloobchodních prodejů, které předčily očekávání. Odhad nárůstu oproti předchozímu měsíci byl 0,1 % a report ukázal, že došlo k vyššímu nárůstu, a to konkrétně o 0,6 %.
  • Akcie našly podporu, výnosy rostou, ale dolar má stále problémy
    Včerejší den nakonec dopadl pro akciové trhy velice dobře. Amerika se odrazila výrazně výš a navázala na ni Asie a dnes také Evropa. Ačkoli odpolední vývoj vyvolával trochu obavy, nakonec trhy dokázaly čerpat podporu ze signálů, že namísto obchodní války mezi USA a Čínou převládne vyjednávání. Návrat do akcií odčerpal peníze z dluhopisového trhu a americké výnosy stouply vedle mírně klesajících evropských. Vývoj na akciových i dluhopisových trzích by měl být podpůrný pro americký dolar, jenže ten toho dokázal využít poměrně málo.
  • Akcie na úvod týdne trpí, poptávka míří do dluhopisů. Hlavním tématem slabá Čína
    Vstup hlavních trhů do nového týdne nepříznivě ovlivnila data z Číny. Přebytek sice narostl nad očekávání, objem obchodu však spadl, a to v obou směrech. Efekt cel tu bude, ale určitě nejde jen o něj. Zpráva je dalším signálem o zpomalování čínské poptávky, a částečně také o ochlazování světové ekonomiky. Tam to ale nemusí být tak špatné, neboť částečně jde o konec předzásobování z předchozích měsíců.
  • Akcie navázaly na pondělní korekci, S&500 míří k důležitému supportu
    Akciové indexy dnes navazují na včerejší výprodej a znovu se vracejí do červených čísel. To platí jak pro indexy v Evropě, tak pro indexy v USA, kde korekci znovu táhne hlavně technologický sektor. NASDAQ díky výprodeji v technologiích po včerejších 3 % přichází dnes o další více než 2 %, zatímco indexy v Evropě a americký S&P 500 ztrácejí okolo procenta a půl.
  • Akcie navazují na nervózní obchdovoání z minulého týdne, EUR i JPY mírně rostou
    Pondělní seance zatím mnoho důležitých fundamentů nepřinesla, a tak se vše točí i nadále kolem hlavního tématu minulého týdne, kterým jsou obavy z obchodní války mezi USA na jedné straně a Čínou i Evropou na straně druhé. Nervozita z minulého týdne se díky tomu plynule přenesla i do tohoto týdne, který zahajují akciové indexy opět v červených číslech. To přitom platí jak pro indexy v Evropě, tak v USA, a to navzdory nízkým zobchodovaným objemům, které jsou přibližně třetinu až polovinu pod dlouhodobým průměrem.
  • Akcie navazují na nervózní obchodovoání z minulého týdne, EUR i JPY mírně rostou
    Pondělní seance zatím mnoho důležitých fundamentů nepřinesla, a tak se vše točí i nadále kolem hlavního tématu minuléh...
  • Akcie navazují na páteční euforii, euro stoupá o procento
    Zprvu celkem opatrný začátek týdne se postupně mění v další velmi pozitivní den pro akcie. Zisky klíčových indexů rostou, přičemž v USA kráčí v čele Nasdaq a v Evropě patří k nejlepším AEX (oba míří k +2 pct). Americké dluhopisové výnosy smazaly prvotní mírný růst, evropské zůstávají pár bodů nad pátkem.
  • Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály
    Hlavní trhy i při pátku pokračují v pozitivním vývoji. Akcie ve Francii, Británii či Španělsku si připisují kolem půl procenta. Zpět zůstává Německo či Nizozemsko, které se nacházejí jen u včerejšího závěru. Daří se také evropským dluhopisům, na nichž sledujeme další pokles výnosů. Německý 10Y výnos je o 2 bazické body níž. Americké výnosy se naproti tomu pouze konsolidují na nižších úrovních, kam klesly včera. Na ceně stoupají průmyslové kovy i ropa a lehké zisky si drží také zlato.
  • Akcie navazují na včerejšek mírným poklesem, výnosy obracejí nahoru
    Včerejší makrodata z USA především zvedla obavy z většího růstu inflace, jejich dopad na akcie však nebyl nijak drtivý. Dnes se v úvodu trhy konsolidovaly, ale negativní vývoj stejně převažuje. Investoři stále balancují mezi vírou v silné oživení a pochybnostmi, jestli euforie nezašla už příliš daleko.
  • Akcie navazují na včerejší růst, JPY zlato i bondy naopak výrazně ztrácí
    Začátek týdne zatím finančním trhům vychází. Evropské akcie dnes navazují na včerejší růst a připisují si zisky o jedn...
  • Akcie navazují na včerejší výprodej, korekce znovu pomáhá hlavně bezpečným přístavům
    Ani úterní seance zatím výraznější úlevu na finanční trhy nepřináší. Nově příchozího makra je sice málo, na trzích se ale drží latentní nervozita, která dostává akciové indexy znovu pod prodejní tlak. V Německu dnes DAX klesá o 1,8 % a procento a půl ztrácejí v pre-marketu také futures na americké indexy.
  • Akcie na včerejší růst prozatím nenavázaly, euro zpět pod 1,14 EURUSD
    Po úspěšné včerejší seanci se dnes situace na finančních trzích znovu stabilizuje. Akcie v Evropě na včerejší solidní růst navázat nedokázaly, ale své pozice si drží. Stabilní zůstávají krátce před otevřením burz také futures na indexy v USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král