Čtvrtek 28. březen 2024 23:07
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Názor Fidelity International: Používání plastů a role investorů při recyklaci?

27.08.2019 10:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pro investory je poslední dobou čím dál důležitější faktor ESG – tedy, jestli je investice odpovědná, zda splňuje environmentální, sociální aspekty a chová se odpovědně i při řízení společnosti. Asset manageři mohou – a měli by – uplatňovat kritický přístup při hodnocení každé společnosti, jejíž cenné papíry nakupují, a zjišťovat, do jaké míry je dlouhodobá strategie firem v souladu s udržitelnými cíli. „To, že si to společnosti uvědomí, pomůže životnímu prostředí. Objevují se už náznaky takového fungování u některých firem,“ říká Mike Dolan, ředitel výzkumu Fidelity International. „Nejen náš výzkum, ale i ochota společností víc přemýšlet nad dopady své činnosti, je součástí našeho celkového hodnocení investic a může výrazně ovlivnit naše závěry.

V současné chvíli se svět se topí v plastovém odpadu. Více než dvě třetiny celosvětové produkce plastů se používá na obaly, přičemž převážná část je na jedno použití. Doposud ležela starost ohledně snižování dopadu na životní prostředí pouze na společnostech v obalovém a spotřebitelském sektoru. Nyní tato odpovědnost začíná přecházet i na chemické společnosti, které vyrábějí základní materiály, z nichž jsou plasty produkovány. Běžně se používá více než 30 různých druhů plastů, většina z nich se vyrábí z ropy a představují asi 6 procent její celosvětové spotřeby. Ekologové protestují proti tomu, aby chemické společnosti nezodpovídaly za své produkty po prodeji, protože to znamená, že tržní cena „panenského plastu“ nezohledňuje celkové náklady na plasty. Vlády už na to částečně reagují daňovými opatřeními směřovanými na chemické společnosti. Spojené království například plánuje počínaje dubnem 2022 zavedení daně na jakékoli plastové obaly, které mají recyklovaný obsah nižší než 30 procent.

V současné době se ve světě zrecykluje méně než 20 procent všech plastů, většinou za použití mechanických metod. Jde např. o drcení čistých druhů plastů, jako jsou PET lahve, na drobné pryskyřicové „peletky“. Naproti tomu chemická recyklace rozkládá plasty na jejich základní složky a poté je znovu používá. Je tedy univerzálnější. Chemická recyklace může být použita i na smíšené plasty nižší kvality, s nimiž má mechanická recyklace problém. Výrobci, kteří se spoléhají pouze na mechanické metody, pravděpodobně nebudou nikdy schopni uspokojit rostoucí poptávku po recyklovaném materiálu právě kvůli omezenému množství vysoce kvalitních čistých surovin. Technologie recyklace chemikáliemi se postupně rozvíjí a někteří leadeři v oboru předpovídají, že komerční využití je vzdálené dokonce i několik let. Zatím zůstává kapacita a dostupnost procesu omezená, ale v příštích desetiletích se očekává, že v oblasti nakládání s plastovými odpady poroste nejvíce právě chemická recyklace. „Některé předpovědi naznačují, že by jen v USA mohla generovat 10 miliard dolarů na ekonomickém výstupu. Tento vývoj by samozřejmě ovlivnil smýšlení o plastovém odpadu, jako cenném zdroji suroviny pro nové způsoby recyklace,“ vysvětluje Mike Dolan.

Role asset managerů

Ti, kdo spravují investice, by měli přesvědčovat vedení firem, aby byl vliv plastového odpadu zahrnutý do rozhodovacích procesů. Investiční možnosti okolo výzkumu a vývoje, ale i potenciální dopad na poptávku po plastech by měl být součástí doporučení asset managerů. „Pro nás to znamená nejprve u společností stanovit, kolik procent produktů a kolik zisku pochází z plastových obalů a kolik z plastů na jedno použití. Dále kolik recyklovaného materiálu, pokud existuje, se používá při výrobě, a jak se společnosti snaží usnadnit recyklaci svých produktů. Doporučujeme společnostem, aby si stanovily cíle na podporu recyklace a snižování množství odpadu. Při výrobě a přepravě je podle nás klíčové, aby se zabránilo únikům plastových částeček do vodních toků,“ vysvětluje Mike Dolan, ředitel výzkumu Fidelity International. „Společnosti musí ale přemýšlet nejen o plastech, ale dlouhodobě diverzifikovat, protože růst spotřeby plastů není zdaleka jistý.“ Podle některých odhadů se výroba plastů v příštích dvou desetiletích sice zdvojnásobí, ale celková informovanost společnosti o dopadech plastů na životní prostředí by mohla odvést část poptávky směrem od plastů. Zájem o bioplasty, které jsou vyráběny z přirozeně se vyskytujících polymerů, jako je škrob a celulóza, pravděpodobně poroste, což by mohlo pro některé společnosti vytvořit obchodní příležitosti. Následně by mohlo dojít i k převzetí části tržního podílu od tradičních petrochemických výrobců.

„V posledních měsících jsme téma plastů analyzovali s několika chemickými a obalovými společnostmi a jejich reakce se velmi lišily. Například přední výrobce polypropylenu považuje debatu o plastech za příležitost a sám zlepšuje recyklovatelnost svých produktů. Spoluprací se společnostmi zabývajícími se recyklací odpadů si zajistí vysoce kvalitní suroviny a vyvíjí takové produkty, které minimalizují odpad a vytěží maximum zdrojů. Jiný výrobce obalového materiálu zase očekává vyšší výnosy z přechodu na hliníkové plechovky a investuje do recyklačních zařízení, aby si zajistil přístup k recyklovaným surovinám. Bohužel, přístup jiných však zdaleka není takto proaktivní. I proto angažovanost společností v této problematice integrujeme do celkového posuzování každého investičního případu,“ shrnuje Mike Dolan, ředitel výzkumu Fidelity International.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Na začátku týdne si euro připisovalo ztráty
    Začátek týdne nebyl pro společnou evropskou měnu příliš příznivý. Kurz EUR/USD opět zamířil dolů, když se posunul...
  • Na zahraniční obchod doléhá drahá ropa a zemní plyn
    Deficit zahraničního obchodu dosáhl v srpnu 28,2 mld. CZK. Ve srovnání s loňským rokem byl o 0,4 mld. CZK hlubší. Nepříznivě se na výsledku odrazil především růst cen komodit na světových trzích, který vedl k prohloubení meziročního schodku s ropou a zemním plynem o 15,9 mld. CZK. Ceny ropy i zemního plynu se nicméně v září již snižovaly, což by mělo vést i ke zmírnění deficitu v této kategorii. Hlubší byl v srpnu i schodek obchodu s chemickými látkami a přípravky, a to o necelé 4 mld. CZK. Pozitivně se na srpnové bilanci naopak odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly (o 12,4 mld. CZK) a elektřinou (o 10,8 mld. CZK). Dobrou zprávou je, že poprvé od května loňského roku meziroční tempo vývozu zboží (27,9 % y/y) předčilo tempo dovozů (25,5 % y/y).
  • Na záchrannej sieti by sa mohli podieľať aj finančné inštitúcie
    O pomoc k záchrannej sieti pre krajiny patriace do eurozóny (European Stability Mecha...
  • Na zaměstnance ČNB inflace nedolehne, všichni si letos automaticky platově polepší o zhruba 20 procent. Lidé by se jimi měli inspirovat a dojednat si k pracovní smlouvě inflační doložku – je to nejlepší zbraň proti inflaci
    Existuje řada způsobů, jak bojovat s inflací. Ten úplně nejlepší, který nenutí člověka jakkoli se omezovat, je prostě vyjednat si u svého zaměstnavatele navýšení výdělku, které inflaci celou pokryje. To ovšem vůbec není jednoduché. Zaměstnavatelé sami čelí také růstu jiných nákladů, než jsou ty mzdové, takže příliš velkorysé přidávání by je mohlo „položit“.
  • Na zlatě se vytváří zajímavé technické nastavení
    Zlato se opět obchoduje poblíž nejnižších úrovní za poslední měsíc, ale býci hledají naději v nedávném odrazu, ke kterému došlo v pátek a kterému předcházela malá doji svíčka. Zlato se v pátek zotavilo z počátečního poklesu a do konce dne výrazně posílilo, protože údaje o zaměstnanosti v USA byly smíšené a měnový pár EUR/USD se odrazil ode dna.
  • Naznačí Fed změnu inflačního cíle?
    Dnes se dozvíme údaj o srpnové dynamice tuzemských cen výrobců. Na ni sice kladně působí postupné zvyšování cen ropy, ovšem v opačném směru působí mdlá inflace ve státech eurozóny a také pandemické ekonomické ochlazení, které odrazuje od zvyšování cen. Podle nás tak ceny výrobců narostou meziměsíčně jen o 0,1 %, což by odpovídalo -0,1 % meziročně. Zbytek trhu s námi souhlasí, a pokud se trefíme, bude se jednat o přesné zopakování červencového výsledku.
  • Naznačí FED změnu QE?
    Zítra začíná dvoudenní zasedání amerického FEDu, které završí ve středu večer tisková konference. Zatímco se neočekává, že by centrální banka plánovala změnu měnové politiky, což několikrát zopakovala, ale může dojít k naznačení možné úpravy programu kvantitativního uvolňování (QE). Ekonomika se totiž začátkem roku rozjela a nákupy dluhopisů možná nebudou v nejbližších měsících tolik potřeba.
  • Naznačí zápis z jednání BoE, že QE2 bude ve Velké Británii brzy realitou?
    Témata? Ústup z pozic na pozadí překvapivého zvýšení úrokových sazeb v Číně měl za následek uzavření pod úrovní 1170. Velm...
  • Naznačují úspory amerických spotřebitelů pro burzy býčí směr?
    Mathieu Bolduc, akciový analytik Saxo BankSoukromé úspory amerických občanů a míra amerických úspor jsou ...
  • Názor: Bitcoin je součástí systému a může se stát velkou hrozbou pro akcie
    Většina lidí vám ohledně bitcoinové bubliny asi řekne, že jde sice o zajímavý jev, jich osobně se ale netýká. Do bitcoinů totiž neinvestují a pokud nějaká bublina praskne, jich se to nijak nedotkne. Jenže podle názoru Roba Currana ve WSJ o není ani zdaleka pravda a bitcoin už je významnou součástí systému.
  • Názor trhu na úrokové sazby Fedu začíná být mírnější
    V předchozím článku jsem uvedl, že trh je přesvědčen o blížícím se přechodu Evropské centrální banky k uvolněnější politice. Viceprezident ECB Luis de Guindos zároveň uvedl, že růst eurozóny by letos mohl být slabší, než ECB předpokládala. Zmínil, že ekonomické vyhlídky se od prosince zhoršily, ale také že inflace může být o něco nižší, než uváděly prognózy.
  • Názory analytiků: Shiba Memu nebo Chimpzee, která mince velí budoucnosti?
    Ve světě, který je uchvácen půvabem kryptoměn, vynikají dva soupeři: Shiba Memu a Chimpzee. Jeden z nich, odvážný narušitel, je připraven svými smělými ambicemi redefinovat krypto prostředí. Druhý je soucitný rytíř, který pochoduje jiným směrem.
  • NBP dnes zvýší sazby na 7,0 %
    Dnes zasedá polská centrální banka, která velmi pravděpodobně zvýší úrokové sazby. Otázkou je o kolik - rekordně vysoká inflace by si zasloužila razantní krok, avšak komentáře ze strany členů Výboru pro měnovou politiku byly relativně holubičí s tím, že řada centrální bankéřů vidí konec zvyšování sazeb na dohled. Z tohoto důvodu se nám jeví jako pravděpodobné, že NBP zvedne odpoledne oficiální úrokové sazby jen o 25 bazických bodů a tím se úrovní sazeb fakticky dotáhne na ČNB (tj. na 7,0 %).
  • NBP - intervencia
    "Dnes sme intervenovali na EURPLN"..."Predali sme aj in&eacut...
  • NBP nečekaně zvyšuje úrokové sazby o 40 bps
    Neočekávaně, nikoliv však zcela překvapivě, zvýšila polská centrální banka svoji základní úrokovou sazbu z 0,10 % na 0,50 % a zahájila tak po téměř deseti letech nových cyklus zvyšování úrokových sazeb. O tom, že je cyklus na spadnutí již dnes svědčil i dopolední výrok polského premiéra Morawieckiho, který uvedl, že ceny energií se propisují do inflace a je mandátem NBP s ní bojovat. Z tohoto úhlu pohledu má tedy NBP i politický mandát bojovat s inflací a tak můžeme čekat, že zvyšování sazeb bude pokračovat na každém dalším zasedání. Tento dojem by mělo potvrdit i zatím nevydané komuniké NBP k rozhodnutí o sazbách a zítřejší konference guvernéra Glapińskiho. Pro zlotý je dnešní rozhodnutí NBP pochopitelně skvělou zprávou, neboť jednak končí politika slabého kurzu a jednak začne narůstat úrokový diferenciál proti hlavním měnám euru a dolaru.
  • NBP nehodlá na své uvolněné politice nic měnit
    Ačkoliv včerejší zasedání NBP nepřineslo žádné změny, jeho výstupy jsou velmi důležité, neboť ukazuje na to, že polská centrální banka stále považuje extrémně vysokou inflaci za dočasnou a hodlá provozovat současnou velmi uvolněnou měnovou politiku (zahrnující také intervence proti zlotému). Pro polskou měnu to není nic povzbudivého, neboť vysoká inflace v Polsku bude přetrvávat, a tudíž reálné úrokové sazby budou velmi negativní a budou činit zlotý neatraktivní. To se v situaci, kdy např. Fed utáhne svoji politiku, může stát pro zlotý velkou komplikací a polská měna může poměrně výrazně oslabit. Takové riziko bude stále ve vzduchu dokud NBP zásadněji nezmění svůj postoj, což se velmi pravděpodobně neodehraje až do zveřejnění nové prognózy v listopadu.
  • NBP ponechala sazby beze změny
    Polská centrální banka na svém dnešním zasedání ponechala podle očekávání trhů úrokovou sazbu beze změny na úrovni 6,75 %.
  • NBP ponechala sazby beze změny
    Polská centrální banka na svém dnešním zasedání ponechala hlavní úrokovou sazbu podle očekávání trhů beze změny na úrovni 5,75 %.
  • NBP ponechala sazby beze změny
    Polská centrální banka na svém dnešním zasedání ponechala úrokové sazby podle očekávání trhů beze změny na 6,75 %.
  • NBP ponechala svoji sazbu beze změny
    Polská centrální banka na svém dnešním zasedání ponechala podle očekávání trhů svoji úrokovou sazbu beze změny na úrovni 5,75 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new