Úterý 19. březen 2024 05:44
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
XTB trading konference 2024

Trump naštval Dány, nechtějí mu prodat Grónsko. Situace může nahrát Rusům a Gazpromu

21.08.2019 11:04  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký prezident Donald Trump rozlítil Dány. Zrušil návštěvu skandinávské země, plánovanou na září, protože dánská premiérka Mette Frederiksenová s ním odmítla probírat možný prodej Grónska.

Grónsko je největším ostrovem světa, jenž je ještě zhruba o čtvrtinu rozlehlejší než Aljaška, kterou Američané pořídili roku 1867 od Rusů. Trumpův nákup Grónska by byl největším realitním obchodem dějin. Potíž je však v tom, že ostrov nebyl nikdy na prodej.  

Dánsko ostatně ani Grónsko Trumpovi prodat nemůže, i kdyby chtělo, neboť Kodaň už ostrov v podstatě nevlastní. V referendu konaném v roce 2008 obyvatelé Grónska hlasovali pro převzetí dalších pravomocí od Kodaně a jsou od té doby vlastně svrchovanými obyvateli svého území. Dánsko zodpovídá za obranu a zahraniční a měnovou politiku Grónska a posílá také ostrovu každoročně 500 milionů dolarů dotací. Jinak ale sama Kodaň uvádí, že prodej by byl stejně věcí obyvatel Grónska, nikoli Dánska.

Pro Američany má ostrov strategický význam, neboť na něm provozují vojenskou leteckou základnu v Thule. Americký prezident může být k úmyslu koupit Grónsko podnícen sílícím čínským zájmem zapustit ekonomické kořeny na nehostinném ostrově. Čínské společnosti se v uplynulé době zajímaly o větší stavební projekty v Grónsku, zejména ty týkající se výstavby letišť. Loni raději do dění vstoupila Kodaň a uzavřela s Grónskem partnerství pro výstavbu, jen aby čínský kapitál vyšachovala. Pokud by Číňané výrazněji do Grónska pronikli, mohlo by to pro Washington značit časem i geopolitické ohrožení. Peking by totiž měl silný vliv na de facto severoamerickém území, jež je z hlediska USA „za humny“.

Trump se však zrušením návštěvy Dánska – a ještě kvůli takové věci – mohl dopustit vážné taktické chyby. Kodaň je totiž momentálně jedním z nejloajálnějších spojenců USA v Evropě. Svými průtahy v povolování výstavby blokuje dokončení plynovodu NordStream 2, který má zemní plyn vést z Ruska do Německa. Plynovod leží Trumpovi v žaludku již delší dobu, a dokonce kvůli němu hrozí Německu, případně západoevropským firmám, jež se na něm podílí, sankcemi. Skutečnost, že Kodaň výstavbu plynovodu ve svých výsostných vodách blokuje, či alespoň pozdržuje, Trump jistě vítá.

Navíc se Dánsko připojilo k některým z dalších zemí EU, jako je Irsko či Švédsko, které odmítly zavést digitální daň na úrovni EU. Daň již jednostranně zavedla třeba Francie a chystá ji také Česko a další země, avšak Kodaň její zavedení odmítla s poukazem na možné zhoršení ekonomických vztahů s USA. Digitální daň by se totiž týkala převážně amerických platforem jako Google či Facebook. Trumpova administrativa skutečně nyní prošetřuje francouzskou digitální daň a pokud shledá, že je vůči americkým firmám diskriminační, patrně zavede dodatečná cla na francouzské zboží, například na vína – před několika dny dokonce Trump hovořil o možnosti uvalení dokonce stoprocentního cla na francouzské víno.

Po zrušení Trumpovy návštěvy dánská politická reprezentace nijak neskrývá své rozčarování. Objevují se hlasy, že Dánsko by nyní mělo za své nejbližší spojence jednoznačně počítat státy Evropské unie, a nikoli Spojené státy, vedené tak nevyzpytatelným politikem. To může signalizovat třeba i to, že Dánsko dá snáze zelenou dostavbě NordStreamu 2. Dostavba není jen v zájmu Ruska a jeho polostátního plynárenského kolosu Gazprom, který výstavbu plynovodu se západoevropskými partnery zajišťuje, ale také v zájmu třeba Německa. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se nedávno nechal slyšet, že Dánové dostavbě plynovodu brání pod nátlakem Spojených států.

Měl-li Schröder pravdu, tento tlak by nyní, po zrušení Trumpovy návštěvy, už zdaleka nemusel být tak účinný. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump má vítězství na dosah. Akciové trhy reagují pádem
    Po brexitu jsme se letos dočkali dalšího překvapení. Donald Trump se podle výsledků dnešního rána s největší pravděpodobností stane prezidentem Spojených států, což nad ránem vylekalo finanční trhy, které se dostávají pod silný prodejní tlak. Futures na americké indexy ztrácí okolo čtyř procent a o více než procento se na páru s eurem propadá také americký dolar. Daří se naopak bezpečným přístavům, jako jsou japonský jen, zlato, nebo dluhopisy. Volby budou na finančních trzích rezonovat také během dnešní seance a i když jsou trhy nervózní, do dalších dnů počítáme s tím, že se situace začne spíše stabilizovat.
  • Trump mluví o odložení voleb. Akcie padají, data jim nepomohla
    Dnešek přinesl zajímavá makrodata. Německá a americká ekonomika klesly za jediný kvartál o desetinu, čehož nebyly svědky celé generace. Počítalo se tím už dlouho, ovšem investoři podle nás tak trochu doufali, že čísla budou nakonec lepší, tak jako jiné statistiky z průběhu druhého čtvrtletí. Nakonec tedy důvod ke zlepšení sentimentu nepřišel. Naopak týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti se znovu zvýšily a naznačily tím, že se opravdu oživení nyní asi zadrhává, jak ostatně varuje Fed už nějaký čas.
  • Trump mluví o rychlé dohodě. Trhům se to líbí, ale zkušenost vybízí k opatrnosti
    Poslední dny jen dokládají, jak se nálada kolem jednání USA s Čínou dokáže přelévat z jedné strany na druhou a zpět. Hráči na trzích jsou však očividně opatrnější a nepodléhají přílišnému optimismu ani pesimismu o dalším vývoji obchodní války. Donald Trump sice v OSN kritizoval Čínu, ale pak také řekl, že začíná znovu kupovat americké zemědělské komodity a že jsou na sebe s Číňany nyní "hodní".
  • Trump môže v najbližších siedmych dňoch poslať ropu prudko nahor
    Je možné, že v nasledujúcich dňoch sa na trhoch s ropou zvýši volatilita. Kvôli Trumpovi. 17. mája totiž končí dočasné zrušenie sankcií voči Iránu (ktoré je dôsledkom dohody o nukleárnom programe) a Trump ho musí obnoviť. A či ho obnoví, nie je zatiaľ úplne jasné. Trump totiž nie je s Iránom veľký kamarát, popri viacerých verbálnych útokoch ho v januári zaradil na zoznam siedmych krajín, ktorých občanom zakázal vstup do USA. Tieto pravidlá boli medzičasom zmiernené, určité obmedzenia však stále platia. Z tohto je možné vyčítať, že Trump Irán príliš v láske nemá.
  • Trump může slavit. Dnes oznámený rychlejší než očekávaný růst americké ekonomiky táhne spotřeba domácností a u listopadových voleb republikánům
    Americká ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí expandovala tempem 3,5 procenta. Trh přitom ve střední hodnotě odhadů analytiků počítal s nižším růstem, 3,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí rostla nejsilnější ekonomika světa tempem 4,2 procenta, takže dohromady tato dvě čtvrtletí vykazují nejrychlejší růst od roku 2014. Expanze se opírá v prvé řadě o silnou spotřebu amerických domácností, která k růstu přispěla 2,69 procentního bodu. Spotřeba nečekaně zrychlila a přidala čtyři procenta. Jedná se o její nejlepší výkon taktéž od roku 2014.
  • Trump nakažen koronavirem, DAX30 pod tlakem
    Německý DAX30 se po býčího pohybu z minulého týdne zastavil v obchodním rozmezí 12 700 až 12 900 bodů. V pátek prorazil akciový index níže poté, co byl americký prezident Trump nakažen koronavirem. To vedlo k nejistotě mezi účastníky trhu. Technicky je pokles jednoznačně medvědím signálem, který může vytvořit cestu až na úroveň 12 200 bodů.
  • Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna
    Netrvalo dlouho a přišlo, co asi přijít muselo - Donald Trump hrozí dalšími cly na čínské zboží. Zcela ve svém stylu se snaží zaskočit protivníka: Z dříve avizovaných cel na zboží za 100 mld. USD se stává 200 miliard. Reakce tedy přišla rychle a byla výraznější, než se čekalo, takže to vypadá, že i čínská odpověď na první cla amerického prezidenta zaskočila.
  • Trump naplnil hrozbu, navýšil cla, poškozeno bude i Česko. Peking chystá protiútok, zatím na jeho pokyn státní fondy vykupují akcie
    Americký prezident Donald Trump dnes ráno středoevropského času naplnil svoji hrozbu a zvýšil cla na čínský dovoz v objemu 200 miliard dolarů ročně. Nová cla se týkají více než 5700 položek, včetně vánočních ozdob nebo dětských autosedaček.
  • Trump narazil na modrú stenu
    Demokratických škandálov pribúda, no názor demokratických voličov to príliš nemení. Iba 7% z nich tvrdí, že zváži podporu Clintonovej. Rovnako posledné odhady preferencií nerozhodnutých voličov ukazujú, že tí sa prikláňajú skôr na stranu demokratov. Trumpov boj však nie je prehraný, šance stále sú.
  • Trump nařídil čínské ByteDance prodat TikTok v USA
    Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.
  • Trump naznačil připravenost zahájit proces předání moci
    Americký prezident Trump tři týdny po volbách poprvé veřejně nepřímo připustil, že jeho nástupcem v Bílém domě bude Joe Biden. Ve zprávě na sociální síti Twitter naznačil, že svému týmu dal pokyn zahájit kroky směřující k předání moci nové administrativě. Nezapomněl ovšem dodat, že v právních bitvách o konečný výsledek voleb hodlá pokračovat.
  • Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu
    Na hlavních trzích bude zřejmě závěrem týdne pokračovat obchodování bez nosného tématu či trendu. Američtí hráči se sice vrátí, ale jen ve zkrácené obchodní seanci. Mezi jejich svátkem a víkendem zřejmě bude aktivita znovu tlumená. Navíc ani dnes nejsou na programu události, které by měly motivovat k větším akcím.
  • Trump, nebo Biden, otrlý egocentrik, nebo "dědeček hříbeček"? Kdo je lepší pro ekonomiku?
    Americká média a bubliny sociálních sítí polarizují politickou scénu natolik, že ve finále proti sobě stojí totálně otrlý Trump a „dědeček hříbeček“ Biden. Prvnímu jeho egocentrická otrlost umožňuje, aby po něm mediální útoky, které by málokdo jiný snesl, stékaly jako po teflonu. Druhý je tak široce konsensuální, ale i natolik bez barvy a zápachu, že může z pozice „méně výrazného ze dvou zel“ oslovit nakonec rozhodující část voličů. Prezidentskému klání tak ale bohužel chybí kandidát, který by Americe v příštích čtyřech letech mohl vrátit to, čím bývala. Přirozeně respektovanou velmocí.
  • Trump nedokáže pretlačiť svoje sľuby cez Kongres. Akcie a dolár strácajú
    Akcie a dolár sú dnes pod tlakom. Trumpovi sa nepodarilo „zreformovať“ Obamacare aj napriek republikánskej väčšine v Snemovni reprezentantov. Nedokázal nájsť balans medzi požiadavkami ultra-konzervatívnych republikánov (Freedom Caucus) a umiernených republikánov (Tuesday Group). Keď sa republikáni nedokázali dohodnúť ani Obamacare, ktorú 7 rokov bez prestávky kritizujú, tak sa vynárajú obavy aj ohľadom ďalších, kľúčovejších, bodov Trumpovho programu, ktoré pomohli zvýšiť optimizmus v americkej ekonomike a pomohli nahor akciám a do určitej miery aj doláru. Tými sú:
  • Trump nechce spěchat s dohodou a akcie znovu míří dolů. Ztrácí i dolar
    Ranní optimismus bere odpoledne za své. Zatímco se trhy nadchly pro možnost, že čínsko-americká jednání ještě mohou zabránit podstatným škodám z cel, zaskočil je opět Donald Trump. Ten prohlásil, že v rozhovorech s Čínou není kam spěchat, neboť z cel budou USA profitovat daleko více než z jakékoli smlouvy.
  • Trump nemá v úmyslu zakročit proti bitcoinu či kryptoměnám obecně, vrátí-li se do Bílého domu. Dnes to řekl v rozhovor pro CNBC, pochvaluje si, že si lidé za kryptoměny masově kupují „jeho“ nové tenisky
    Pokud se Donald Trump stane opět prezidentem USA, proti bitcoinu ani kryptoměnám obecně nijak nezakročí. Trump to dnes řekl v rozhovoru pro CNBC. Doplnil, že jej pozitivně překvapilo, v jakém objemu lidé kryptoměnami platili za luxusní „Trump-tenisky“, které nedávno uvedl na trh.
  • Trump nemá zájem vést obchodní jednání s Čínou
    Prezident Spojených států Donald Trump v úterý "zavřel dveře" pro obchodní jednání druhé fáze s druhou největší ekonomikou na světě, Čínou, a zdůraznil, že nechce jednat s Pekingem o obchodu kvůli pandemii koronavirus.
  • Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč
    Začátek týdne na finančních trzích kalila italská politika, ale na většině trhů převládal pozitivní vývoj. Jeho základ při absenci jiných impulsů či dat tkvěl hlavně v pozitivním vývoji jednání USA - Čína o vzájemném obchodě. Zdá se ale, že tržní optimismus narostl přece jen moc. Stačilo pár dalších poznámek a vše je jinak, vybírají se zisky a peníze tečou do bezpečných aktiv.
  • Trump nerozumie národnému účtovníctvu. Clá mu nepomôžu znížiť obchodný deficit.
    Trump mal piatok zase raz hviezdny moment. Na twittri napísal, že je veľmi jednoduché vyhrať obchodnú vojnu. Keď má USA s nejakou krajinou obchodný deficit 100 mld., tak je riešením s ňou neobchodovať. Nepriamo teda opäť vyzval k obchodným obmedzeniam.
  • Trump novým prezidentom
    Mali ste pravdu. Všetci, ktorí hlasovali v našom prieskume za Trumpa, čo bola väčšina, mali pravdu. Opäť, na rozdiel od predvolebných prieskumov, zvíťazila zmena. Následky budú veľké.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AGM Markets
iFOREX
GKFX
reklama
Instaforex ebook