Neděle 20. září 2020 16:39
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

16.07.2019 17:17  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčových komodit. Zdá se, že zlato je v nejlepší pozici, aby využilo obnoveného snižování sazeb centrálních bank a výnosů dluhopisů. Riziko obnovení měnové války by naopak mohlo oslabit americký dolar, což je pro komodity další pozitivní zpráva.

Existuje poměrně velké riziko, že obnovení monetární politiky nemusí vychýlit kompas a přinést tolik potřebnou podporu globálního růstu. V důsledku toho možná zažijeme posun směrem ke globální fiskální expanzi se zaměřením na infrastrukturu, životní prostředí a nerovnost. Jedním ze sektorů, který by mohl využít toho, že vlády chtějí utrácet peníze, které nemají, jsou komodity. Zejména pak jde o zlato, protože inflace se opět dostane do popředí jen několik čtvrtletí poté, co byla prohlášena za mrtvou.

Vypadá to, že se v následujících měsících přiblíží konec pětiletého období obchodování zlata v rozmezí a žlutý kov zamíří k úrovni 1 483 USD/unci, což představuje 50% obrat proti prodeji v období let 2011 až 2015. Zvýšení podporují i očekávání, že centrální banky sníží sazby s cílem podpořit růst, což se ukazuje jako stále obtížnější vzhledem k tomu, že globální dodavatelské řetězce jsou narušeny obchodními válkami.

Boom zlata

Pokles výnosů dluhopisů vedený Spojenými státy je dalším hlavním důvodem toho, že zlato opět získává na síle. Nezapomínejme také, že v Evropě se ještě daleko větší objem nesplacených dluhopisů posunul do negativních výnosů. Proč je to pro zlato důležité? Protože to ruší náklady příležitosti držení nekuponových nebo bezdividendových aktiv, jako je právě zlato.

Zatímco cykly uvolňování Fedu v minulosti vždy ladily se silným dolarem, maximální potenciál síly USD se už podle našeho forexového stratéga Johna Hardyho pravděpodobně vyčerpal v počátcích změn politiky Fedu. Proto se ptáme, zda je konečně na čase, aby USD začal oslabovat. To by zlatu a komoditám obecně poskytlo příznivý vítr, který v posledních letech postrádají.


Největším rizikem scénáře rostoucích cen komodit je možnost uzavření velké obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, která sníží očekávání trhu ohledně míry poklesu amerických sazeb. Podíváme-li se však na současná data, globální úvěrový impuls jasně naznačuje, že ekonomické dno je teprve před námi.

Stříbro

Stříbro se obchoduje na 26letém minimu ke zlatu a vidíme zde možnost určitého růstu, zejména díky investorům, kteří zatím raději obchodují se stříbrem z krátkých pozic. Ideální scénář, který by mohl znovu vlít krev do žil stříbru, zahrnuje slabší dolar, nízké fixní výnosy a výše zmíněné zaměření na fiskální výdaje.

Měď

U mědi jsme už zřejmě zažili nejnižší bod kolem 2,60 USD/libru pro vysoce kvalitní měď a 5 750 USD/tunu u LME. V budoucnosti předpokládáme, že podporu získá kvůli omezení nabídky, což vyváží současné obavy z poptávky dříve, než se poptávka zvýší. Očekáváme také, že výdaje do infrastruktury a posun směrem k elektrifikaci vyžadující větší objemy mědi se pouze zvýší, protože veřejnost stále více volá po opatřeních, která zastaví klimatické změny a znečištění.

Ropa

Výkyvy surové ropy v posledních šesti měsících zatím přetrvávají a řada podnětů vytváří trh, na kterém je velmi obtížné se orientovat. V minulém čtvrtletí byl hlavním tématem nižší růst vedoucí k znatelnému snížení globální poptávky po surové ropě. Čtyři za sebou jdoucí mimo-sezónní nárůsty zásob americké surové ropy přispěly k dalšímu tlaku na ceny předtím, než ropa našla podporu na 50 USD/barel (WTI) a 60 USD/barel (Brent).

Předpokládáme, že OPEC a Rusko potvrdí své závazky udržet strop na produkci ropy po zbytek roku. Přidejme k tomu pokračující riziko produkce ze strany tzv. křehké pětky, rostoucí příklon k riziku vyvolaný předpokládaným snížením amerických úrokových sazeb, slabší dolar a v neposlední řadě rostoucí geopolitická rizika na Středním Východě. V tomto scénáři můžeme očekávat, že ropa Brent se v následujících měsících zotaví až k hranici 70 USD/barel, avšak pravděpodobně ji nepřekročí.


Zemědělským komoditám vládne počasí

Zemědělské komodity budou pečlivě sledovat předpověď počasí. Problémy, které v loňském roce kvůli suchu zažívali zemědělci v Evropě a černomořské oblasti, se v posledním čtvrtletí přesunuly do Spojených států. Přívalové deště a záplavy prudce snížily vyhlídky na americkou úrodu kukuřice, zatímco kvalita pšenice je nyní také zpochybňována.

Sojové boby sice oživily, ale mají problém dosáhnout odpovídající energie kvůli obchodní válce i výskytu amerického prasečího moru, který snížil poptávku z Číny. Zatímco farmáři mimo Spojené státy, zejména v Jižní Americe, předpokládají, že využijí rostoucích cen pro vlastní produkci, celkový dopad na globální zásoby nemusí nutně ospravedlňovat nárůst cen, a proto v nadcházejících měsících můžeme očekávat riziko opětovného poklesu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komoditní spready a jejich obchodování
  Při zvýšené volatilitě a nejistotě na trhu hledají mnozí obchodníci možnosti pro ochranu proti nepříznivému vývoji, mi...
 • Komoditní spready na červen
  Jednou ze strategií zaměřujících se na minimalizaci rizika a zvýšení statistické pravděpodobnosti úspěšného obchodu jsou komoditní spready. Květen přináší několik zajímavých obchodních příležitostí v oblasti komoditních spreadů. Jednu z nich najdete v tomto článku a celkem 5 nejzajímavějších analýz komoditních spreadů je možné získat v rámci nového Komoditního newsletteru.
 • Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování
  Hledáte cestu, jak zhodnocovat své prostředky pomocí časově nenáročné strategie? Komoditní spready mohou být odpovědí. Jak název napovídá, jedná se o specifický přístup k obchodování komodit. Obchodování komoditních spreadů je krom své časové nenáročnosti oblíbené také pro omezené riziko.
 • Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování
  Komoditní spready mohou být odpovědí. Jak název napovídá, jedná se o specifický přístup k obchodování komodit. Obchodování komoditních spreadů je krom své časové nenáročnosti oblíbené také pro omezené riziko.
 • Komoditní spready 101 – Základy obchodování spreadů
  Při zvýšené volatilitě a nejistotě na trhu hledají mnozí obchodníci možnosti pro ochranu proti nepříznivému vývoji, mi...
 • Komoditní supercyklus je u konce. Hledejme nový motor
  Země, které dosud růst své ekonomiky opíraly o boom na komoditních trzích, se musejí připravit na pokles...
 • Komoditní trh má za sebou bolestivý týden
  Nejhorší týden na Wall Street od roku 2011 byl jednou z příčin podobně brutálního týdne v oblasti komodit. Obecně orientovaný Bloomberg Commodity Index ztratil více než 6 % a všechny jeho komponenty se propadly do červených čísel. Za rychlým oslabováním stála nevyhnutelná zpráva, že se čínský koronavirus rozšířil z Asie i do zbytku světa.
 • Komoditní trhy mají za sebou úspěšný měsíc, nejvíce rostl zemní plyn
  Přestože zbývá ještě několik hodin do závěru obchodní seance, velmi dobré březnové výsledky komodit se snad dají komen...
 • Komoditní výhled: Analytici ve většině případů počítají s dalším růstem
  Pár dnů zpět jsme na tomto místě zveřejnili aktuální výhled pro měnové páry podle průzkumu agentury bloomberg mezi, která se dotazuje analytiků předních finančních institucí po celém světě (včetně XTB). Dnes bychom se mohli jen tak pro zajímavost podívat také na komodity. Výhled je vždy ke konci sledovaného období a tabulka níže zachycuje aktuální ocenění pro dané období podle ceny forwardu (horní řádek), medián odhadu analytiků (prostřední řádek) a rozdíl mezi tímto mediánem a aktuální cenou daného aktiva (spodní řádek).
 • Komoditní výhled: Komodity z pohledu klimatických změn a inflace
  Kombinace obav z pomalého růstu, geopolitického napětí, klimatické změny a inflačních tlaků připravila globálním komoditám potenciálně volatilní rok 2020. Zatímco globální růst – a s ním i poptávka po klíčových cyklických komoditách – zůstanou nadále nevýrazné, budeme svědky nejrůznějších problémů na straně nabídky, jejichž příčinou budou společenské nepokoje a klimatická změna.
 • Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato
  Zářijový útok na největší ropnou rafinerii světa ukázal, jak zranitelné jsou globální dodávky ropy. Navíc by globální fiskální panika, které jsme si zvlášť všímali v našich posledních čtvrtletních vyhlídkách, v nadcházejících měsících mohla být doplněna o slabší dolar. I přes rizika recese poskytne kombinace těchto dvou faktorů podporu zejména drahým kovům i klíčovým americkým zemědělským komoditám.
 • Komoditní výhled: Zlatí býci sbírají síly, inflace v centru pozornosti
  Zlato má díky geopolitické nejistotě a zvýšené hrozbě korekce u rizikovějších aktiv potenciál pro skutečné dlouhodobé posílení. Všechny komodity nyní v podstatě využívají pozornosti, která se upírá k inflaci s tím, jak současný expanzivní cyklus směřuje ke své závěrečné fázi a roste tlak na ceny. Investoři tlačí komoditní indexy na několikaměsíční maxima.
 • Komoditný vodopád
  Ak niečo stálo za pozornosť posledné dni tak je to určite hromadný výpredaj komodít. Za posledných päť dní je striebro...
 • Komoditný výhľad na 20. týždeň
  Drahé kovy Drahé kovy minulý týždeň odmietli pokles aj napriek tomu, že USD index vzr&aac...
 • Komoditný výhľad na 21. týždeň
  Drahé a základné kovy Minulý týždeň sme na drahých kovoch videli minim...
 • Komoditný výhľad na 22. týždeň
  Drahé kovy ešte stále nenašli svoje smerovanie. Od polovice apríla sa obchodn&eacut...
 • Komoditný výhľad na 23. týždeň
  Drahé kovy majú za sebou veľmi ťažký týždeň. Po niekoľko-týždňovom obchodovan&iacut...
 • Komoditný výhľad na 24. týždeň
  Drahé kovy sa po prepade na nové niekoľko mesačné (striebro dokonca na ročné) minimá stabilizovali a vzhľadom na očakávania spustenia QE od ECB by mohli byť aspoň krátkodobo podporené. Protivetry rastu drahých kovov by mal robiť silnejší USD (USD index sa nachádza tesne pod 5-mesačnými maximami). Očakávame však, že zlato aj striebro by sa mali dostať aspoň po 50MA, teda zlato k úrovni 1287 a striebro k úrovni 19.45.
 • Komoditný výhľad na 25. týždeň
  Minulý týždeň sme na drahých kovoch očakávali rast aspoň po 50MA (pre zlato a striebro), tieto ciele boli dosiahnuté. Na rast sme špekulovali na základe...
 • Komoditný výhľad na 26. týždeň
  Najväčším prekvapením v komoditnom spektre bol určite masívny rast drahých kovov, ktorý prišiel po zasadaní FOMC. Obchodníci...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy