Čtvrtek 25. duben 2024 05:57
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Inflace v USA a Německu lehce nad očekáváním

15.07.2019 09:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflační data z velkých ekonomik skončila konečně na celkem dobrých číslech. Co to ale znamená pro trh?

V Německu byly zveřejněny výsledky HICP v meziročním srovnání za červen (Harmonizovaný index spotřebitelských cen) na úrovni 1.5 procenta, přičemž se očekával výsledek 1.3 procenta jako tomu bylo i po minulé měsíce. To jsou docela pozitivní zprávy pro německou ekonomiku .. Eurozónu poslední měsíce sužuje nízká inflace, která je daleko od inflačního cíle těsně pod 2 procenty.

Ve Spojených státech inflace (jádrová) očištěná o jídlo a energie mezi-měsíčně stoupla také nad očekávání o 0.1 procenta tedy na 0.3 procenta. V meziročním srovnání za červen se nachází na úrovni 2.1 procenta, rovněž nad očekáváním (2.0 procenta). Klasický index spotřebitelských cen, se nachází úrovni 1.6 procenta, tj pod dvěma procentními body, což představuje střednědobou úroveň "stability" a cíl Fedu.

To znázorňuje i následující graf:


Zdroj: Zerohedge.com

Vyšší inflace by mohla představovat problém při snižování sazeb. Uvidíme tedy jak ECB a Fed na tyto novinky zareagují. Připomínám však, že trh do konce roku 2019 očekává vícenásobné snižování sazeb v US (pravděpodobně uvidíme i v červenci) a v EU se hovoří o snižování o 10 bodů. Pokud by však inflace postupně rostla, tak k razantnímu snižování sazeb by vůbec nemuselo dojít. Aktuální data v US však názor Fedu pravděpodobně nezmění.

Patrik Mackových, TopForex

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace v srpnu opět těsně pod třemi procenty
    Spotřebitelské ceny se v srpnu oproti červenci zvýšily o 0,1 %, v meziročním srovnání inflace zůstala na 2,9 %. Ceny potravin tradičně v srpnu meziměsíčně poklesly, nicméně jejich meziroční dynamika se i nadále drží vysoko nad třemi procenty vlivem rostoucích cen agrárních komodit. I v srpnu se udržel rychlý růst cen dovolených. Příspěvek cen spojených s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) tvoří stále zhruba polovinu cenového růstu. Naopak nižší ceny ropy znamenaly hlubší pokles cen pohonných hmot, klesaly i ceny oděvů a obuvi.
  • Inflace v Turecku
    Prosincová inflace sice dosáhla hrozivé úrovně 64,8 %, ale přesto můžeme hovořit o určité stabilizaci. Meziměsíční tempo růstu indexu CPI dosáhlo "pouze" 2,9 %. To je nejméně od května, kdy inflaci zmanipulovala vláda v rámci předvolebního populismu rozsáhlým programem dotací cen energií v čele s plynem. Dodnes mají domácnosti část své spotřeby plynu zadarmo.
  • Inflace v tuzemsku dále zvolňuje
    Svižný desinflační vývoj pokračuje v Česku i v letních měsících. V červenci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 8,8 %, v souladu s tržním očekáváním. Mírně nad očekávání zrychlila meziměsíční dynamika inflace z 0,3 % na 0,5 %. Hlavním důvodem je významný růst cen v oddíle reakce a kultura (+5,3 %), což odráží především sezónní zdražení dovolených (+22,8 %). K růstu cen došlo také v případě ubytování a stravování, podobně jako u pohonných hmot.
  • Inflace v únoru dále mírně zrychluje
    Spotřebitelské ceny se v únoru meziměsíčně zvedly o 0,3 %, což v meziročním srovnání znamenalo další zrychlení inflace o desetinu procentního bodu na 3,7 %. Tato hodnota je v souladu s naším odhadem a mírně převyšuje konsenzus trhu. Další zrychlení cenového růstu bylo dáno zejména vyššími cenami dovolených (tradiční sezónní zvýšení), pokračoval i růst cen elektřiny. Naopak některé potraviny včetně alkoholických nápojů oproti lednu zlevnily. Nižší ceny ropy na světových trzích pak přispěly k dalšímu poklesu cen pohonných hmot.
  • Inflace v únoru dále zrychlila
    Spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. V meziročním srovnání spotřebitelská inflace zrychlila na 2,7 %. Oproti lednu nejvíce vzrostly s vrcholem sezóny ceny dovolených a potraviny. Dále také pokračoval lednový nárůst cen energií zejména zemního plynu. Na druhou stranu byl korigován směrem dolů lednový nárůst cen alkoholu. Již čtvrtý měsíc v řadě také poklesly ceny pohonných hmot, které stále reflektují propad ceny ropy na globálních trzích v závěru minulého roku. Podle našich odhadů se však tento efekt v únoru vyčerpal a v následujícím měsíci pohonné hmoty opět mírně zdraží. Jádrová inflace také mírně zrychlila a dále překonává nejvyšší hodnoty v historii měření podle současné metodiky (od roku 2007).
  • Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž
    Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o + 0,3 % meziměsíčně, což je lehce pod naším odhadem i odhadem trhu (0,4 % m/m). Meziroční dynamika tak dál zvolnila z 2,3 % v lednu na 2,0 % - tedy přesně na cíl centrální banky.
  • Inflace v únoru klesla, dynamika cen ale zůstává pořád silná
    Česká inflace v únoru klesla na meziročních 16,7 % z lednových 17,5 %. Oproti tržnímu konsensu (16,6 % y/y) tak byl únorový růst spotřebitelských cen nepatrně vyšší, ve srovnání s naší prognózou (16,9 % y/y) naopak mírně nižší. ČNB očekávala 16,5 % y/y.
  • Inflace v únoru pravděpodobně zahájila trend postupného poklesu
    Česká inflace v únoru klesla na meziročních 16,7 % z lednových 17,5 %. Oproti tržnímu konsensu (16,6 % y/y) tak byl únorový růst spotřebitelských cen nepatrně vyšší, oproti naší prognóze naopak mírně nižší (16,9 % y/y). ČNB očekávala 16,5 % y/y.
  • Inflace v únoru vzrostla na 11,1 %
    Spotřebitelské ceny v ČR se v únoru zvýšily meziměsíčně v průměru o dalších 1,3 %. Téměř totožně vysoký byl jejich nárůst i po sezónním očištění, když činil 1,2 %, po výrazném lednovém zvýšení cen o 2,9 % (SA). Z hlediska struktury k meziměsíčnímu zdražení ve spotřebitelském sektoru přispěly nejvíce náklady spojené s bydlením (příspěvek 0,5 pb), významně podpořené pokračujícím růstem cen energií, a potraviny (příspěvek 0,3 pb).
  • Inflace v únoru zrychlila na 3,7 %
    Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,3 % a meziroční míra inflace zrychlila na 3,7 % z předchozího tempa 3,6 %. To bylo o desetinku nad očekáváním trhu a naopak o desetinku pod naším odhadem.
  • Inflace v USA ani v dubnu nepřestala klesat
    Růst spotřebitelských cen v zámoří za duben dosáhl 0,4 pct, jak se čekalo. Stejný byl také růst jádrového indexu. Meziroční inflace mírně klesla z 5,0 na 4,9 procenta, zatímco se čekala stagnace. Jádrová inflace také mírně klesla, a to na 5,5 z 5,6 pct. Takový výsledek trhy naladil pozitivně, což nepřekvapí. Jde o argument ve prospěch poklesu sazeb Fedu, na který jsou trhy nastaveny.
  • Inflace v USA a politika Fedu
    Trhy přestávají věřit líbivým příběhům politických autorit o snižující se inflaci k 2% cíli, protože americký Fed není ochoten výrazněji vykročit proti uvolněným finančním podmínkám. Fed je tak nyní tlačen trhem k tomu co měl již dávno učinit - být přísnější.
  • Inflace v USA bez překvapení
    Data o spotřebitelských cenách v zámoří dopadla zhruba v souladu s očekáváními. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 pct oproti konsensu 0,0 pct, v případě jádrového indexu to bylo očekávaných 0,3 procenta. Meziroční změny pak dopadly přesně podle odhadů, tedy celková inflace 3,1 a jádrová inflace 4,0 procenta. Dezinflace sice pokračuje, ale oproti říjnu už pouze drobně. Dál ji táhnou zejména energie.
  • Inflace v USA bude určovat budoucí směřování akciového trhu
    Zatímco americký akciový trh je připraven na novou vlnu poklesu způsobenou nepříliš sebevědomým vedením Republikánské strany, jak by si investoři přáli, řada obchodníků již dává přednost vybírání zisků před nejdůležitější zprávou o indexu spotřebitelských cen. Ta bude zveřejněna zítra, což bude další riziko pro Fed a jeho měnovou politiku. I když ceny začnou klesat, index spotřebitelských cen zůstane výrazně nad cílovou úrovní centrální banky, což pravděpodobně nijak výrazně neovlivní několik příštích rozhodnutí výboru pro úrokové sazby.
  • Inflace v USA bude v průběhu roku 2022 zrychlovat
    Minulý týden americký Federální rezervní systém poprvé od roku 2018 zvýšil úrokové sazby. Rozhodnutí bylo učiněno s cílem zkrotit prudce rostoucí inflaci v zemi. Spotřebitelské ceny nyní dosahují 7,9 % a podle analytiků i samotného Fedu bude jejich míra pravděpodobně i nadále stoupat. Jinými slovy, jedno či dvě zvýšení sazeb nebudou schopny pozitivně ovlivnit spotřebitelské ceny. Odborníci očekávají další prudký nárůst inflace v důsledku současných problémů s energiemi a komoditami, neboť jejich ceny nyní rostou. Ropa vzrostla na 130 USD za barel, stáhla se zpět na 95 USD, vrátila se nahoru a otestovala hranici 108 USD. Nikdo to nečekal, zejména vzhledem k tomu, že před dvěma lety se ropa obchodovala za 40 USD za barel. Ceny plynu se oproti říjnu 2021 poněkud snížily, když dosáhly 6 300 USD za 1 000 metrů krychlových. Dnes stojí zemní plyn zhruba 5 000 USD za 1 000 metrů krychlových.
  • Inflace v USA dál na vzestupu
    Březnový report o spotřebitelských cenách ve Spojených státech ukázal čísla poblíž tržního konsensu. Celková inflace stoupla na 8,5 z 7,9 procenta, zatímco se čekalo 8,4. Jádrová inflace naopak za konsensem nepatrně zaostala, když zrychlila na 6,5 z 6,4 pct. Inflaci ženou podle očekávání vzhůru energie, když benzín je meziročně skoro o polovinu dražší, topný olej pak zdražil o 70 procent.
  • Inflace v USA dál na vzestupu, Fed nebude s utahováním otálet
    Březnový report o spotřebitelských cenách ve Spojených státech ukázal čísla poblíž tržního konsensu. Celková inflace stoupla na 8,5 z 7,9 procenta, zatímco se čekalo 8,4. Jádrová inflace naopak za konsensem nepatrně zaostala, když zrychlila na 6,5 z 6,4 pct.
  • Inflace v USA dál roste
    Americký Úřad pro pracovní statistiky (Bureau of Labor Statistics) v pátek zveřejnil listopadové údaje o indexu spotřebitelských cen. Zpráva v souladu s očekáváním ukázala ještě vyšší míru inflace.
  • Inflace v USA dosáhla 9,1 %
    Představitelé Fedu mohou diskutovat o historickém zvýšení sazeb o 100 bazických bodů již tento měsíc po vydání nejnovější zprávy o inflaci v USA.
  • Inflace v USA i eurozóně by se měla odrazit ode dna
    Dolar včera proti euru pokračoval v oslabování kvůli horším než očekávaným makroekonomickým údajům. Během čtvrtka dolar proti...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AVAFX
IC Markets
Deltastock
reklama
Purple trading AI