Pátek 19. duben 2024 04:04
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader

Ranní nadhoz finančních trhů 28.6.2019

28.06.2019 11:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,43

USD/CZK

22,34

EUR/USD

 

1,138

PLN/USD

3,736

Ropa Brent

USD/barel

66,14

Zlato

USD/unce

1412

Aktualizováno

9:09

Zdroj: Thomson Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekonomická důvěra v eurozóně zaznamenala další pokles, když v červnu dosáhla hodnoty 103,3 bodu, tedy nejnižší od roku 2016. Hlavní měrou se na tom podíleli průmyslníci, kteří snižují svá očekávání na budoucí produkci i objednávky. Oproti tomu poskytovatelé služeb naději neztrácejí. Také evropští spotřebitelé meziměsíčně zhoršili své hodnocení z -6,5 na -7,2 bodu. Zdá se tedy čím dál pravděpodobnější, že květnový záblesk lepší nálady nebyl předzvěstí obratu v poklesovém trendu, ale spíše malou přestávkou na cestě ke dnu.

V podobném duchu lze interpretovat i data o německé inflaci. Ta si udržela tempo z minulého měsíce, když dosáhla hodnoty 1,3 %. Pro ECB mohou být oba výše zmíněné výsledky signálem, že avizované další měnové uvolnění skutečně může být zapotřebí, jak nedávno naznačil její prezident Draghi.

V reakci na očekávané setkání prezidentů USA a Číny došlo k poklesu na asijských akciových burzách, zatímco ostatní trhy zaznamenaly pouze minoritní změny. Dolar v průběhu dnešního rána mírně oslabuje vůči euru a nyní se pohybuje okolo hodnoty 1,137. Naopak česká koruna známky oslabení poslední dny rozhodně nevykazuje a k dnešnímu ránu se pohybuje okolo úrovně EUR/CZK 25,44. 

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes bude zahájen summit G20, kde v sobotu dojde k prvnímu setkání amerického a čínského prezidenta poté, co na sebe obě strany v květnu uvalily řadu cel. Americký prezident předem signalizoval, že v zájmu Ameriky není uzavřít dohodu za každou cenu a že ze svých požadavků proto nehodlá ustupovat. I čínský prezident k jednání přistoupí se řadou požadavků, mezi nimi je například podmínka o zrušení zákazu prodeje amerického zboží čínské firmě Huawei či odvolání všech dosud uvalených cel. Jednání proto nemusí probíhat tak hladce, jak se ještě začátkem tohoto týdne mohlo zdát. Americký prezident D. Trump ovšem nebude jednat pouze s Čínou, ale také s Japonskem a Indií, od čehož si slibuje „velmi velkou dohodu“.

Inflace v eurozóně za červen zůstane na současné úrovni 1,2 % a to především zásluhou cen energií, které byly taženy dolů klesajícími cenami ropy na globálních trzích, naopak ceny potravin budou mít opačný efekt. Jádrová inflace by měla o desetinku stoupnout na 0,9 %. Dojde-li k diskutovanému evropskému měnovému uvolnění, inflace by na takto nízkých hodnotách zůstat nemusela.

Také americký PCE deflátor, inflace relevantnější z pohledu měnové politiky, bude dnes ve středu zájmu. Americká inflace v posledních měsících ztratila dynamiku, což zneklidnilo americkou centrální banku natolik, že začala signalizovat uvolnění měnové politiky. Ani květnová data by podle našeho očekávání neměla vykázat výrazné zrychlení. PCE deflátor by měl zůstat na dubnových hodnotách, tedy na 1,5 % a jádrová inflace na 1,6 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

11:00

EUR

Jádrová inflace (červen, r/r v %)

0,9

1,0

0,8

 

 

 

 

11:00

EUR

Spotřebitelská inflace (červen, r/r v %)

1,2

1,2

1,2

 

 

 

 

14:30

USA

PCE Deflátor (leden, m/m v %)

-

0,2

0,2

 

 

 

 

14:30

USA

PCE Deflátor (leden, r/r v %)

-

0,2

0,2

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová PCE inflace (leden, m/m v %)

-

1,5

1,5

 

 

 

 

14:30

USA

Jádrová PCE inflace (leden, r/r v %)

-

1,6

1,6

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.11.2018
    Poradce amerického prezidenta pro ekonomické záležitosti L. Kudlow pochybuje o možnosti uklidnění v obchodním konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy. Na konci týdne se obě strany setkají na summitu G20. Nicméně prohlášení poradce je další známkou toho, že setkání nepřinese novou dohodu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.1.2019
    Americký prezident D. Trump podepsal zákon umožňující financování vládních institucí a ukončil tak nejdelší vládní „shutdown“ v americké historii. Financování vládních institucí je garantováno jen do poloviny února, do té doby může kongres nalézt kompromis ohledně financování hraniční zdi mezi USA a Mexikem. Nedá se tak říct, že by došlo k uklidnění celkové situace, řešení problému bylo jen odloženo na později.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.8.2018
    Americký Fed podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny. Podle centrální banky ekonomika roste „silným tempem“, nezaměstnanost je nízká a rizika dalšího výhledu jsou vyrovnaná. Tisková zpráva tak potvrdila prognózu RBI, že Fed zvýší opět sazby na svém následujícím jednání v září.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.8.2019
    V průběhu včerejšího dne oznámil americký prezident D. Trump, že na zbytek čínského dovozu uvalí dodatečná cla ve výši 300 mld. dolarů s platností od 1. září. Křehký mír, který obě strany navázaly během summitu G20 na konci června tak je narušen kvůli prezidentově nespokojenosti s postupem Číny. Podle jeho mínění Čína nenakupuje dostatek amerických zemědělských produktů, což neodpovídá domluvě. I přes tento razantní krok očekává, že jednání s Čínou budou pokračovat.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.2.2019
    Bílý dům informoval, že vrcholná schůzka amerického prezidenta D. Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una skončila bez dohody. Dřívější průběh jednání ani předběžná očekávání to však nenaznačovala. Jednání zástupců obou stran by měla pokračovat, hovoří se o tom, že by mohlo dojít k otevření styčných úřadů.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.3.2018
    Před zítřejším měnověpolitickém jednáním ČNB koruna mírně oslabuje na EUR/CZK 25,482. Vzhledem ke slabšímu výsledku inflace z února trh neočekává žádnou výrazně jestřábí rétoriku.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.3.2019
    Britští poslanci přebrali kontrolu nad programem parlamentní schůze a řešili východiska z brexitového patu. Žádný z alternativních plánů ale většinu nezískal. Poslanci naopak odsouhlasili legislativu, díky které se v příslušném britském zákonu změní datum brexitu. K tomu dojde buď 12. dubna, pokud neprojde brexitová dohoda, nebo 22. května, pokud naopak bude odsouhlasena.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.5.2018
    Podle posledních vyjádření všech aktérů se summit mezi USA a Severní Koreou přece jen uskuteční. D. Trump po odmítnutí jednat s Kim Čong Un hned další den obrátil a vše tak nasvědčuje tomu, že ke schůzi v Singapuru dojde.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.5.2019
    Vláda včera schválila ministerstvem financí navrhované zvýšení daně na tabákové výrobky, tvrdý alkohol a hazardní hry. Norma, kterou musí ještě schválit parlament a podepsat prezident, vstoupí v platnost od 1. ledna 2020. Podle předběžných odhadů by měly navrhované úpravy zvýšit růst spotřebitelských cen cca o 0,6 p.b. ČNB při svém rozhodování o nastavení úrokových sazeb tyto vlivy výjimkuje.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.6.2018
    ČNB zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 25 b.b. na 1,0 %, lombardní o 50 b.b. na 2,0 % a diskontní sazbu ponechala na 0,05 %. Pro zvýšení hlasovalo všech šest přítomných členů. Tento rok očekáváme ještě jedno navýšení a to v posledním čtvrtletí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.8.2018
    Německý předstihový IFO index podnikatelského prostředí narostl poprvé za posledních devět měsíců a to o více než dva body na 103,8 bodů. Obavy německých firem z globálních obchodních roztržek tak zřejmě zatím ustoupily do pozadí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 28.8.2019
    Zpřesněná data o německém hrubém domácím produktu potvrdila jeho mezikvartální pokles o 0,1 % za druhé čtvrtletí tohoto roku. Zároveň byla zveřejněna jeho podrobnější struktura, ze které vyplynulo, že hlavní podíl na tomto výsledku měl pokles exportu, který odepsal 1,3 %. Za tím lze hledat zpomalení čínské ekonomiky a globální obchodní spory. Nedařilo se ani německému stavitelství, které zpomalilo o 1 %. Naopak nadále rostla spotřeba domácností (+0,1 %) i vlády (+0,5 %).
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.10.2018
    První podstatnou statistikou tohoto týdne bude úterní HDP eurozóny za třetí čtvrtletí. Kromě Francie všechny hlavní ekonomiky unie vykazují další zpomalení jejich výkonu. Tým RBI shodně s trhem odhaduje mezičtvrtletní růst o 0,3 %, což je o desetinu méně ve srovnání s předchozím čtvrtletím.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.10.2019
    Unijní země se v pondělí dohodly na odkladu brexitu do konce ledna 2020, britský premiér Boris Johnson potvrdil, že Spojené království s prodloužením lhůty odchodu o tři měsíce souhlasí. Současně ale žádá po Bruselu záruky, že k dalšímu odsunutí termínu již nedojde. Britská opozice znovu zablokovala plán Johnsona na vypsání předčasných voleb. Vláda by je však mohla prosadit pomocí stručného zákona, který nevyžaduje dvoutřetinovou parlamentní podporu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.11.2018
    Druhý odhad růstu HDP americké ekonomiky potvrdil mezičtvrtletní růst o 3,5 % anualizovaně. Nicméně došlo k mírné revizi struktury růstu. Směrem dolů byl zrevidován růst spotřeby domácností. Opačným směrem však byl navýšen odhad investic. Ačkoli se oproti předchozímu čtvrtletí jedná o sedm desetin slabší tempo růstu, americká ekonomika je bez pochyby na vrcholu a výrazně nad svým potenciálem.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.11.2019
    Průzkum ekonomické důvěry zveřejněný pod hlavičkou Evropské komise v listopadu přinesl další nadějné zprávy. Zlepšení doznal ve všech sledovaných oblastech, tedy v průmyslu, službách, maloobchodě, stavebnictví i mezi spotřebiteli, a celkem tak index dosáhl úrovně 101,3, což představuje meziměsíční zvýšení o 0,5 bodu. Zároveň se zlepšují hodnocení respondentů, pokud jde o jejich výhled do blízké budoucnosti poháněný nadějemi na uklidnění geopolitických napětí.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.1.2019
    Dnes bude v britském parlamentu probíhat další hlasování o pozměněném návrhu smlouvy o Brexitu. Premiérka T. Mayová se bude snažit přesvědčit poslance, aby hlasovali pro upravený návrh smlouvy, což by odvrátilo nebezpečí tzv. tvrdého Brexitu. Podle vyjádření jednoho z představitelů EU však navržené úpravy nepřesvědčí opoziční poslance, aby změnili stanovisko. Někteří poslanci už připravili další plán, který počítá s prodloužením přechodného období.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 2.9.2019
    Od neděle 1. září vstupují v platnost nová 15% cla na čínské zboží (elektronika, obuv) v celkovém objemu 125 mld. dolarů. Také čínská cla na americké zboží v hodnotě 75 mld. dolarů se zvýšila na 5 až 10 %. Přesto obě strany souhlasily s pokračováním ve vyjednávání, kterého bychom se měli dočkat již začátkem září.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.3.2018
    Dolar včera večer posílil k EUR/USD 1,2326. Napomohl tomu nad očekávání dobrý výsledek HDP v USA a poptávka z Japonska, která přišla po potvrzení přímých diplomatických jednání mezi Severní Koreou a USA a také Japonskem. I když dolar posílil vůči koši měn všech států G-10, je to hlavně kurz EUR/USD, který se v posledních dnech trápí se vysokou volatilitou
  • Ranní nadhoz finančních trhů 29.3.2019
    Bankovní rada ČNB včera rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni (2T repo zůstala 1,75 %). Vyhodnotila inflační rizika jako zhruba vyrovnaná, což je posun k neutrální úrovni v porovnání s minulým zasedáním, kdy rizika byla vyhodnocena jako mírně proinflační. Zřejmě poslední možnost na zvýšení sazeb bude mít BR na květnovém zasedání. Poté dojde k zpomalení inflace i tuzemské ekonomiky, čímž se prostor pro zvýšení sazeb uzavře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Oanda
eTrader
FinFX broker
reklama
Purple trading AI