Sobota 19. září 2020 03:39
reklama
Admiral spread new
reklama
Bossa nove webinare
reklama
Dukascopy

CFD obchodování – kompletní průvodce a 10 trading tipů

24.06.2019 17:09  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

CFD je investiční instrument, který si nachází stále více zájemců, pro svoji jednoduchou dostupnost. Nicméně jedná o vysoce rizikovou formu investování a předtím, než začnete riskovat reálné peníze, měli byste znát všechny aspekty a rizika, které s sebou obchodování CFD nese.

V následujícím článku naleznete podrobný průvodce obchodováním CFD, ve kterém naleznete vše, co potřebujete znát než začnete s CFD obchodovat.

V následujícím článku se dočtete:

 1. Co je CFD?
 2. Jak funguje CFD?
 3. Na jakých trzích se CFD obchoduje?
 4. Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování CFD?
 5. Jaký je rozdíl mezi Market Makerem a ECN brokerem?
 6. 10 obchodních tipů pro obchodování CFD
 7. Jaké CFD obchodovat?
 8. Kde se inspirovat pro CFD trading?
 9. Obchodujte CFD u LYNX

 

Co je CFD?

CFD (Contract for difference) je smlouva mezi dvěma stranami, které se zavazují zaplatit rozdíl mezi otevírací cenou a uzavírací cenou určitého trhu nebo aktiva. Je to tedy způsob, jak spekulovat o pohybu cen, aniž by investor vlastnil skutečné aktivum.

Výkonnost CFD odráží podkladové aktivum. Zisk a ztráta se stanoví, když se hodnota podkladového aktiva posouvá ve vztahu k pozici otevírací ceny. Při obchodování s CFD nevlastníte aktivum, s nímž se obchoduje. Spekulujete pouze o pohybu cen nahoru nebo dolů.

 

Jak funguje CFD

Nyní chápete, jaké jsou smlouvy o rozdílech, je čas podívat se, jak fungují. Zde vysvětlíme čtyři klíčové koncepty obchodování CFD: spready, velikosti transakcí, doba trvání a zisk / ztráta.

 1. Spready a provize = Ceny CFD jsou kótovány ve dvou veličinách: kupní cena a prodejní cena. Prodejní cena (nebo bid cena) je cena, za kterou můžete otevřít krátkou pozici CFD. Kupní cena (nebo ask cena) je cena, za kterou můžete otevřít dlouhou pozici CFD. Prodejní ceny budou vždy mírně nižší než aktuální tržní cena a kupní ceny budou mírně vyšší. Rozdíl mezi oběma cenami se označuje jako spread. Většinu času jsou náklady na otevření pozice CFD pokryty ve spreadu: to znamená, že nákupní a prodejní ceny budou upraveny tak, aby odrážely náklady na provedení obchodu.
 2. Velikost transakce = CFD se obchoduje ve standardizovaných smlouvách. Velikost individuální smlouvy se liší v závislosti na podkladovém aktivu, ke kterému je kontrakt vztažen. Stříbro se například obchoduje na komoditních burzách v objemu 5000 trojských uncí na 1 lot. CFD na stříbro má stejnou hodnotu. U akcií CFD je velikost smlouvy obvykle reprezentativní pro jednu akcii ve společnosti, kterou obchodujete. Chcete-li otevřít pozici, která napodobuje nákup 500 akcií HSBC, zakoupíte 500 smluv HSBC CFD.
 3. doba trvání = Většina obchodů CFD nemá žádné pevné nastavení expirace platnosti. Místo toho je pozice uzavřena umístěním obchodu v opačném směru, než který byl otevřen. Pokud si držíte pozici CFD otevřenou po uplynutí denního cut-off času (obvykle o 10:00 hod. Britského času, i když se to může lišit pro mezinárodní trhy), bude vám účtován poplatek za noc (tzw. swap), který se vztahuje  velikosti pozice.
 4. Zisk a ztráta = Pro výpočet zisku nebo ztráty z CFD obchodu vynásobíte vypočtenou velikost pozice (celkový počet smluv) hodnotou každé smlouvy (vyjádřenou na bod pohybu). Pak vynásobte tento údaj rozdílem v bodech mezi cenou, kdy jste otevřeli smlouvu a kdy jste ji uzavřeli. Pro úplný výpočet zisku nebo ztráty z obchodu byste také odečetli veškeré poplatky.
 

Futures vs. CFD

 

Na jakých trzích se CFD obchoduje

Smlouvy o rozdílech lze použít k obchodování mnoha podkladových aktiv včetně veřejně obchodovatelných fondů (ETF).

CFD se obchodují na tzv. OTC trzích. Jedná se o sítě zprostředkovatelů, kteří organizují tržní poptávku a nabídku CFD. Kontraky tedy nejsou obchodovány na významných burzách, jako je například New York Stock Exchange (NYSE). Jedná se spíše o smlouvu mezi klientem a brokerem, kteří se zavazují vyrovnat rozdíl mezi počáteční hodnotou kontraktu a jeho výstupní hodnotou.

Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování CFD

Každý instrument je velmi specifický a každý investor se musí sám rozhodnout, který z nich sedí nejlépe jeho mentálnímu profilu, výši kapitálu na účtu a investičnímu záměru.

CFD je velmi specifické aktivum, které má celou řadu výhod, ale i nevýhod.

Seznam nejtransparentnějších zástupců z obou skupin naleznete níže:

Výhody obchodování CFD

 1. Vyšší páka
 2. Globální přístup na trh z jedné platformy
 3. Profesionální provedení bez poplatků
 4. Žádné požadavky denního obchodování
 5. Rozmanitost obchodních příležitostí

Nevýhody obchodování CFD

 1. Placení spreadu
 2. Slabá regulace CFD
 3. Možnost margin call

Rozdíl mezi market makerem a ECN brokerem

Market maker a ECN broker jsou 2 nejtypičtější brokerské modely při obchodování CFD.

ECN broker
Pokud obchodujete s brokerem ECN, vaše příkazy jsou odeslány přímo za nejlepší cenu nabízenou poskytovatelem likvidity bez cenové manipulace od brokera. Pokročilá cenová agregace znamená vyšší cenovou transparentnost, nižší nebo užší cenové rozpětí, žádné skluzy a nejrychlejší možné provedení obchodu. Obchody se dodávají přímo do nejlepší dostupné ceny bez zásahu market makera. Na rozdíl od fixních spreadů, které nabízejí někteří market makeři, se spready liší u jednotlivých aktiv.

Market maker
Druhým typem makléře je tvůrce trhu. Na rozdíl od makléře ECN, který dodává objednávky přímo poskytovateli likvidity, který nabízí nejlepší cenu, může být tvůrce trhu více motivován, aby vám v důsledku střetu zájmů nenabízel nejlepší dostupnou cenu. Market makeři v podstatě vytváří simulaci trhu na své platformě, na které nemáte přímý přístup k podkladovému aktivu.

Jako protistrana obchodu zpravidla funguje samotný broker. Jinými slovy, vždy, když prodáváte, broker od vás nakupuje a naopak. Jelikož se již z principu jedná o střed zájmů, nabízí se u tohoto obchodního modelu možnost cenové manipulace ze strany brokera.

Dočtěte se více o tom, jaký je rozdíl mezi Market makerem a ECN brokerem.

10 obchodních tipů pro obchodování CFD,

 1. Použijte příkazy stop-loss = Pokud chcete slyšet náš nejužitečnější tip obchodování CFD, je to toto: ujistěte se, že omezujete potenciální ztráty prostřednictvím příkazů stop-loss nebo dokonce garantovaných příkazů stop-loss.
 2. Obchodujte napřed na demo účtu = Než se do toho pustíte, doporučujeme také začít svou obchodní kariéru CFD s demo účtem. Pokud tedy chcete otestovat naše tipy pro obchodování s CFD zdarma, než začnete riskovat skutečné peníze, je to dobrý začátek. Zkuste si napřed otestovat, jak fungují vaše investiční strategie.
 3. Vzdělávejte se = Pochopte, co děláte, a to jak z hlediska základů obchodování s CFD, tak i z hlediska vaší konkrétní investice. Nezačínejte tedy investovat dříve, než budete rozumět principům daného trhu.  Neočekávejte také, že můžete být specialistou ve všech třídách aktiv nebo na všech trzích. Vyberte si malý počet instrumentů a držte se jich.
 4. Omezte pákový efekt = Můžete použít pákový efekt, ale pokud máte možnost, zvažte snížení pákového efektu na úroveň, která je přijatelná pro váš profil tolerance rizika.
 5. Otevírejte pozice úměrné velikosti vašeho účtu = Pákový efekt je dobrý sluha, ale zlý pán. Vždy se ujistěte, že na daný obchod riskujete předem stanovenou výši kapitálu, která v případě ztrátového obchodu nezruinuje váš účet.
 6. Proveďte vlastní analýzy = Neboli – důvěřuj, ale prověřuj. Investiční tipy či rady jsou dobré pro inspiraci. Nicméně za své obchody jste nakonec zodpovědní pouze vy. Ve vašem vlastním zájmu byste tedy měli provádět důkladné analýzy trhu, než provedete obchod. Základními přístupy k analýze jsou 2 – technická a fundamentální.
 7. Obchodní strategie je základ = Nezapomeňte nastavit strategii pro každý obchod, než jej otevřete. Měli byste například vědět, kde uzavřít scénáře nejlepšího i nejhoršího případu. Přemýšlejte o možných scénářích, jak může vaše investice fungovat. Co se stane, když se podkladová cena zvýší o 5%? Co když klesne o 5%? 10%? 50%? Můžete si dokonce připravit stůl jako náš pákový efekt.
 8. Po ztrátovém obchodě se držte své strategie = Ujistěte se, že po ztrátovém obchodě nezačnete obchodovat mimo svoji investiční strategii. Vaše emoce jsou při tradingu váš největší nepřítel. Stanovte si pravidla a držte se jich, ať se děje cokoliv.
 9. Očekávejte deštivé dny = Budou dny, kdy trh půjde proti vám a vy realizujete sérii ztrátových obchodů. Vždy mějte na svém účtu dostatek kapitálu, abyste si byli jisti, že můžete vydělat ztracené peníze zpět, aniž byste riskovali margin call.
 10. Nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku = Investice CFD vám mohou pomoci dosáhnout široké škály trhů a aktiv, takže existuje dostatečná příležitost k diverzifikaci. Můžete diverzifikovat svůj kapitál mezi více podkladových aktiv. jinými slovy: nespoléhejte se na výdělek z jednoho zdroje. Obchodování CFD může mít za následek skutečně volatilní výnosy, ujistěte se, že to není váš jediný zdroj příjmů.

Jaké CFD obchodovat?


U LYNX je možné obchodovat CFD na téměř všechna podkladová akcie po celém světě.

Jak vybrat tu správnou investici? Odpověď na tuto otázku by měla cenu zlata. Nikdo nedokáže předvídat budoucnost a nikdo neví, jak se trhy v budoucnosti budou vyvíjet. Do čeho chcete investovat musíte vědět hlavně vy sami. Existují určité techniky oceňování akcii, modely fundamentální analýzy nebo nástroje analýzy technické.

Vše slouží jednomu účelu – najít ten správný titul, který se vydá požadovaným směrem. Sepsali jsme pro vás několik tipů jakožto úvod do technické analýzy, kterou můžete použít pro výběr správné akcie. Případně se můžete nechat inspirovat tím, jak vybírají akcie tzv. investiční guru, kteří na akciových trzích dlouhodobě profitují.

11. Kde se inspirovat na investice do CFD?

Níže je několik webů, které považuji za velmi užitečné pro každého investora obchodujícího CFD.

 • Kurzy & Grafy akcií a indexů na webu LYNX – Historické grafy i aktuální kotace, včetně podstatných klíčových fundamentálních dat.
 • Blížící se kvartální výsledky firem na webu LYNX – Získejte přehled, které společnosti budou v nejbližší době zveřejňovat své kvartální výsledky (earnings), které mají zpravidla vliv na pohyb cen akcií.
 • Blížící se dividendy na webu LYNX – Objevte, které akcie se blíží svému ex-dividend date, což je klíčové datum pro získání dividendy od dané společnosti.
 • IPO kalendář na webu LYNX – Objevte, kdy která společnost vstupuje na burzu a které IPO už proběhly
 • Otevírací doba burz na webu LYNX – Zjistěte, kdy je možné obchodovat na vašich oblíbených trzích.
 • Burzovní prázdniny na webu LYNX – Mějte přehled, kdy jsou burzy uzavřené.
 • Úrokové sazby centrálních bank na webu LYNX – Mějte přehled o aktuálních  úrocích centrálních bank jako jsou FED, ECB, BoJ, Boe či PBC
 • Investopedia – Jak název napovídá – slouží jako Wikipedie pro investiční svět. Nabízí detailní vysvětlení všech investičních pojmů.

Obchodujte CFD u LYNX

CFD je možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné ivnestiční instrumenty.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, u společnosti LYNX máte široké možnosti, jak investovat do IPO. S LYNX můžete navíc obchodovat nejen akcie, ale i ETF, futures, opce, forex či za příznivé poplatky s přístupem na více než 100 světových burz ve více než 30 státech.

Obchodovat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím naší profesionální platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství či frekventovanější WhatsApp mobilní zpravodajství, abyste včas zaregistrovali důležité události na kapitálových trzích.

Můžete také využít nejrůznější konverze z více než 130 světových měn.

Obchodujte CFD s LYNX

S platformou LYNX Trading je investice do CFD velice snadná. Stačí pouze zadat ticker podkladového aktiva a vybrat možnost CFD.

Zjistěte více o investování do CFD
CFD
 • Investice do akcií: 11 cenných rad k obchodování s akciemi
 • Kam investovat: Vlastní portfolio ETF nebo aktivně řízený fond?
 • Forex obchodování: Průvodce pro začátečníky & 5 důležitých rad

The post CFD obchodování – kompletní průvodce a 10 trading tipů appeared first on LYNX Czech Republic.

Klíčová slova: FOREX | Obchodní strategie | Peníze | Stříbro | New York | ETF | Dividendy | Daně | Rizika | Spready | Kapitál | Sazby | Akcie | Aktiva | Ask | Transakce | Bid | Bod | Broker | CFD | Stock | ECB | ECN | Fed | Futures | Grafy | IPO | Intradenní obchodník | Investice | Investor | Investování | Kotace | Lot | Margin | Margin call | Market Maker | Market Makeři | NYSE | OTC | Obchodník | Opce | Podkladové aktivum | Poplatek | Portfolio | Pozice | Prodejní cena | Provize | Pákový efekt | Spread | Stop-Loss | Swap | Ticker | Trading | Tržní cena | Tvůrce trhu | Výkonnost | Úrokové sazby | Obchodování | Investiční tipy | Fond | Zisk | Výsledky | Emoce | Contract for Difference | New York Stock Exchange | Obchodovat | Obchodování s akciemi | Regulace | Investovat | LYNX | Burzy | Aktivum | Investiční strategie | Volatilní | Analýzy | Cena | CFD obchodování | CFD trading | ECN broker | Exchange | Expirace | Forex obchodování | HSBC | Instrument | Instrumenty | Investice do akcií | Investiční | Jak investovat | Kam investovat | Kurzy | Market | Obchodování s CFD | Trh | Zpravodajství | Cenové rozpětí | Ex-dividend | Protistrana | Investiční instrument | ASK cena | BID cena | Contract | Kontrakt | Co je CFD | Stock Exchange | Earnings | Přehled | Obchodování CFD | Ztráty | Úrokové sazby centrálních bank | Poplatky | Výnosy | ex | Investopedia | LYNX Trading | IPO kalendář | Výsledky firem | Kvartální výsledky |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy