Čtvrtek 25. duben 2024 11:20
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král

Strašák deflace už zase obchází eurozónou

24.06.2019 09:35  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mario Draghi šokoval minulý týden trhy svým prohlášením, že Evropská centrální banka (ECB) sníží úrokové sazby nebo začne nakupovat aktiva, pokud se inflace v eurozóně nezrychlí a nadále zůstane pod cílem ECB. Stagnující inflaci totiž centrální banka nedokázala navzdory bezprecedentnímu stimulu výrazně zvýšit směrem k svému targetu.

Zatímco inflace v eurozóně zůstala po většinu času od konce roku 2012 pod cílem centrální banky, ECB zastavila program kvantitativního uvolňování v závěru roku 2018 s nadějí, že inflace bude vykazovat postupné známky zlepšení a nenastane hrozba deflace.

Ale s poklesem celkové míry inflace na 1,2 procenta (v květnu y/y), z dubnových 1,7 procenta, strach, že centrální banka selhává ve svém inflačním cílování, zvýšil spekulace mezi ekonomy, že ECB obnoví kvantitativní uvolňování (QE).

ECB je aktuálně ponechána, aby s relativně omezenou municí, bojovala s dalším hospodářským poklesem po snížení úrokových sazeb na rekordní minima a nabobtnalou rozvahou na více než 5 bilionů dolarů.

Draghiho kritici projevili znepokojení nad neustálým poklesem inflačních očekávání, která zpochybňují schopnost ECB dosáhnout cíle 2 procent po letech měnových stimulů.

Draghi naznačil, že jeho preferovanými nástroji jsou další úpravy pokynů centrální banky, škrty v úrokových sazbách a další QE, případně s preferencí snížení sazeb vkladů.

ECB není jedinou cedulovou bankou, která bojuje s nízkou inflací; USA, jak ukazují výhledy Fed, také „trpí“ nízkou inflací. Globální ekonomika zpomalila na nejnižší úroveň za poslední tři roky.

Tento dvojitý úder představuje riziko „japonizace“ pro světovou ekonomiku. Zoufalá snaha Japonska vytáhnout své hospodářství z propasti představuje varování ostatním ekonomikám, jako je eurozóna, a signalizuje tak potřebnou hloubku stimulačních opatření.

Eurozóna se vyhnula některým dřívějším chybám, kterých se Japonsko dopustilo, a podnikla řadu kroků k řešení rizik spojených s „japonizací“. Růst produktivity eurozóny je však ještě nižší a plošší než v devadesátých letech minulého století v Japonsku, a části eurozóny stále riskují, že se v případě zhoršení globálního poklesu dostanou do deflace.

Možnosti eurozóny bojovat proti „japonizaci“, zejména na úrovni jednotlivých zemí, jsou omezenější, než tomu bylo v Japonsku. Snížení sazeb a další QE patrně nejsou nástroje, které by eurozóně pomohly – o čemž svědčí „obtloustlá“ bilance ECB, inflace totiž dále „hubne“.

Tomáš Krejčí, eTrader

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Strach z omezených dodávek komodit
    Trhy žijí strachem z další eskalace konfliktu na Ukrajině, v jejímž centru stojí globální trh s komoditami - na prvním místě ropa a plyn. V paralelním střetu Západ uštědřil Rusku tvrdou ránu finančními sankcemi, které lze ještě stupňovat. Daleko komplikovanější je ovšem potrestat Rusko na komoditním trhu.
  • Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát
    Šéf Fedu Powell včera zčista jasna uvedl, že Fed by mohl ukončit nákupy aktiv o pár měsíců rychleji, než se původně očekávalo. Hlavní indexy na Wall Street tak výrazně oslabily, kdy indexy S&P 500 a DJIA ztratily přibližně 1,8 % a Nasdaq odevzdal 1,6 %. Akciím AT&T se nadále nedaří najít své dno, když oslabily přibližně o 4 %, a ocitly se tak na 12letém minimu. Ve vytrvalém sestupu pokračovaly i akcie Alibaba, které prolomily svá minima z prosince 2018 a dostaly se na nejnižší úroveň od června 2017.
  • Strach z pomalého růstu se vrací. Po ECB trhy poslala dolů Čína
    Včerejší snížený výhled ECB vrátil na trhy obavy z horšího výkonu hlavních ekonomik. Za slabší eurozónou lze částečně vidět i pomalejší růst v Číně a k tomu jsme dostali nové informace dnes ráno. Ani ty nepotěšily. Čínský vývoz za únor v dolarovém vyjádření propadl o 21 % meziročně. Dovozy pak klesly o 5,2 %.
  • Strach z recese tlačí ceny stříbra prudce vzhůru
    Ceny drahých kovů pokračují v růstu. Stříbro dnes přidává více než 2 % a zlato roste 0,9 %. Zisky přicházejí po úspěšné včerejší seanci a například stříbro jen od konce května vzrostlo už o více než 20 % na nejvyšší úrovně od loňského února. V růstu drahým kovům pomáhá hlavně strach z recese, který tlačí dolů výnosy z dluhopisů.
  • Strach z recese znovu udeřil, eurodolar neodolal a míří dolů
    Trhy dnes ráno nezačínaly v dobré náladě, kolem poledního se dokázaly na čas sta...
  • Strach z rozpuštění americké vlády poslal Wall Street níže 📉 US500 ztrácí 0,4 %
    Vzhledem k tomu, že se politici obou amerických stran nemohou dohodnout na návrhu ročního rozpočtu, existuje reálné riziko "rozpuštění vlády", kdy některé vládní úřady přestanou fungovat, dokud parlament rozpočet neschválí. Tento postup by mohl přispět k poklesu HDP nebo ke zpoždění zveřejňovaných makroekonomických údajů. Podle deníku Washington Post "americká vláda již včera oznámila federálním zaměstnancům, že pozastavení provozu se zdá být nevyhnutelné, protože Bidenova administrativa zahajuje formální proces přípravy velké části Washingtonu na nedělní zastavení provozu". Lael Brainardová, ekonomická poradkyně Bílého domu, uvedla, že zastavení činnosti vlády by mohlo pro americkou ekonomiku představovat zbytečný makro problém, ačkoli zveřejňování údajů by se nemuselo výrazně zpozdit.
  • STRACH Z TRIPLE DIP RECESE DOSTÁVÁ GBP POD TLAK
    Strach z triple dip recese včera vytvořil nový tlak na britskou libru (GBP). Lednová data ukázala překvapivý pád brits...
  • Strach z Trumpa rychle vyprchal, prozatím
    Strach z Donalda Trumpa na trzích nevydržel dlouho, tedy alespoň prozatím? Napětí zklidnil sám nový kormidelník největší světové ekonomiky Donald Trump. V prvním projevu po volbách působil velice umírněně a nezmínil ani jeden z řady kontroverzních předvolebních návrhů (zeď s Mexikem, vypovězení NAFTY). V krátkém vystoupení zdůraznil, že chce zemi spojovat, ne rozdělovat (zatím zdá se ne moc úspěšně), a soustředil se především na domácí ekonomiku a na nutnost podpořit ji fiskální injekcí - vyššími investicemi vlády a nižšími korporátními daněmi. To se trhům zatím líbí.
  • Strach z Trumpa v Bílém domě rekordně zdražuje zlato. To nyní poprvé v dějinách vyskočilo na cenu 50 000 Kč za unci
    Zlato včera poprvé v historii překonalo hranici 50 000 korun českých za troyskou unci, vyplývá z dat agentury Bloomberg (viz graf níže). Za výrazným růstem ceny drahého kovu stojí i obava z „neřízené střely“ Donalda Trumpa v Bílém domě. Po jeho nynějším úspěchu v primárkách trhy sází na další růst ceny zlata. Historicky rekordní ceny, takřka 2142 dolarů, dosáhlo také právě v americké měně.
  • Strach z viru nemizí. Po evropských akciích se hroutí Amerika, koruna slábne
    Výprodej akcií pokračuje po Asii a Evropě také ve Spojených státech. Všechny tři hlavní akciové indexy otevřely více než 3 % v záporu, pro širší index S&P 500 to byl dokonce největší propad od srpna. Index akciových blue-chip Dow Jones Industrial Average umazal dosavadní letošní zisky.
  • Strašák inflace táhne trhy dolů. V Evropě nejvíce klesaly banky a automotive
    Evropské akcie v dopoledních hodinách klesaly a navázaly tak na včerejší obchodování ve Spojených státech. Hlavním důvodem je strašák inflace. Centrální banka v USA s ní bude muset bojovat také rychlejším rozpouštěním své bilance, aby stáhla přebytečnou likviditu z trhu. Výnosy desetiletých dluhopisů rostly nad 2,6 %.
  • Strašák jménem nezaměstnanost
    Ve světle srpnových údajů o počtu pracovních míst mimo zemědělství je počet analýz, které tvrdí, že se americký trh práce dále zotavuje, zarážející. My tento optimistický pohled na americkou ekonomiku nesdílíme. Sami jsme si zanalyzovali nějaká data a dospěli ke zcela odlišným závěrům. Mnohé statistické údaje z trhu práce jasně ukazují, že strukturální trendy v různých sektorech ekonomiky dále upadají. Zotavení tedy bude pravděpodobně mnohem pomalejší, než se předpokládá, a nejhorší nejspíš ještě nemáme za sebou, alespoň co se nezaměstnanosti týká.
  • Strašák obchodních válek obchází trhy, jenu však přihrává další body
    Globální finanční trhy se včera dostaly pod tlak, když se přes ně převalila nová vlna strachu z obchodních válek. Veče...
  • Strašák obchodních válek obchází trhy, jenu však přihrává další body
    Globální finanční trhy se včera dostaly pod tlak, když se přes ně převalila nová vlna strachu z obchodních válek. Večer se potvrdilo, že USA opravdu chtějí zavést cla na čínské zboží za 60 mld. USD. Potvrdilo se také, že Čína nezůstane mlčet, ale její reakce je zatím mírná - rozhoduje o clech za 3 mld. USD. Vedle toho dnes začínají platit cla na dovoz oceli a hliníku do USA. EU se přitom podařilo dohodnout výjimku, jenže je pouze přechodná a o urovnání obchodních sporů se dál bude jednat. Nejistotu stále udržují chystaná americká opatření proti čínským investicím a další čínská odveta.
  • Stratasys posiluje o 12 % díky zvýšené nabídce na akvizici 📈
    Akcie společnosti Stratasys (SSYS.US), která se zabývá 3D tiskem, posilují o téměř 12 %, protože společnost Nano Dimension zvýšila svou nabídku na převzetí na 19,55 USD za akcii. Předchozí nabídka převzetí ve výši 18 USD za akcii byla odmítnuta. Vedení společnosti argumentovalo tím, že je vysoce podhodnocená a nabídka není "v nejlepším zájmu akcionářů".
  • Strategické partnerství CoinAll s kryptoburzou OKEx
    Společnost CoinAll oznámila strategické partnerství s kryptoburzou OKEx, přičemž kvalifikované projekty by měly mít výhradní prioritu uvedení na burze OKEx.
  • Strategické suroviny chce kontrolovat stát
    Vláda chce do budoucna více posílit kontrolu nad strategickými surovinami v České republice. Ložiska našich nerostů, jako je kobalt, wolfram, grafit i uhlí, bude do budoucna přednostně zkoumat státní podnik Diamo. Pouze v případě, že tato státní firma nebude mít o dané naleziště zájem, budou se do průzkumů moci zapojit také soukromí investoři. Tak by to mělo být. Tohle nerostné bohatství by mělo být státní a zisk by měl jít na rozvoj naší země.
  • Strategický pohled na ropu - proč pokles ještě nemusí být u konce?
    Ropa není v posledních měsících ani zdaleka předmětem tak intenzivních debat, jako tomu bylo ještě na přelomu roku, kd...
  • Strategie Česká republika 4Q 2019
    Nové vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika. Publikace obsahuje aktualizovanou makroekonomickou prognózu Raiffeisenbank. Dopodrobna vysvětlíme, proč čekáme ochlazení české ekonomiky (nikoliv recesi, natož pak krizi) a proč věříme, že Bankovní rada ČNB bude nucena v příštím roce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, ač to nyní ještě připouští. A proč na rozdíl od ČNB předvídáme další mírné oslabení české koruny.
  • Strategie ČR 4Q23
    Zde najdete nejnovější vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika pro Q4'23.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost