Pátek 26. duben 2024 00:34
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Rozbřesk: ČNB ve vyčkávacím módu, Trump na poslední chvíli odvolal útok na Írán

21.06.2019 09:11  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Už jen necelý týden zbývá do letošního čtvrtého zasedání bankovní rady ČNB. Sice se od něj tentokrát nic nečeká, ale přesto může naznačit, jak moc se – po vzoru nejvýznamnějších centrálních bank – šíří holubičí nálada v místní centrální bance. Ještě než odstartoval týden mlčení se někteří bankéři vyjadřovali poměrně jasně ve směru ponechání sazeb beze změny, nicméně zazněl i hlas o dalším možném zvýšení sazeb.

Asi nejvýznamnějším sdělením byla relativizace aktuálního – od prognózy často odchýleného – kurzu koruny, který ještě v nedávných dobách rozhodování centrální banky výrazně ovlivňoval. Červnové zasedání proto bude vlastně takovým průzkumem nálad panujících v bankovní radě. Další krok k tzv. normalizaci sazeb se s největší pravděpodobností letos už neodehraje, nicméně k dobru je třeba připsat, že se ČNB podařilo alespoň se v době konjunktury přiblížit se na dohled k neutrálním úrovním sazeb, zatímco třeba ECB zřejmě začne řešit, jak ještě více uvolnit už tak super uvolněnou měnovou politiku.

Bankovní rada sice tentokrát nebude dumat nad novou prognózou, která by mohla zohlednit ochlazení v zemích eurozóny, nicméně je pravděpodobné, že alespoň ve svém komuniké zvýrazní číhající zahraniční rizika a nejistoty. Výsledky české ekonomiky sice stále ještě kontrastují s vývojem na západ od našich hranic zejména díky silné domácí poptávce, nicméně dlouhodobá nejistota nakonec může i tento trend zvrátit. Tím spíše je na místě opatrnost v dalším přitvrzování měnové politiky i případných regulací. A vlastně i při samotném hodnocení současné a očekávané situace. Sice už nějaký čas prosakují nepříznivé zprávy z některých průmyslových oborů, nicméně celkové výsledky průmyslu – jako největšího tuzemského odvětví – včetně nových zakázek drama na obzoru neindikují. Na změnu celkové nálady v ekonomice to však časem stačit může. Nakonec není to ani šest let, kdy si zkušeností opatrného utrácení a škrtání investic místní ekonomika naposledy prošla. ČNB si nicméně může dovolit komfort opatrného vyčkávání a stejně tak může ignorovat dramatická očekávání finančních trhů, které už nyní kalkulují s dvojím snížením sazeb na horizontu jednoho roku. 


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna během včerejška podobně jako další měny v regionu mírně posilovala a posunula se zpět pod hranici 25,60 EUR/CZK. Diskuse o dalším uvolnění již tak uvolněné měnové politiky ECB by koruně mohly pomoci připsat si v následujících týdnech další drobné zisky, nicméně otázkou je, jak se k novému nastavení v zahraničí postaví příští týden samotná ČNB. Nepředpokládáme však, že by chtěla avizovat obrat ve své vlastní politice, a tak by úrokový diferenciál mohl koruně na chvíli začít opět pomáhat. 
Jak už nyní vidět na dluhopisovém trhu, atraktivita korunových aktiv narůstá. Výnos desetiletého státního bondu se dostal k hranici 1,40 a je tak nejníže od podzimu 2017. 

Zahraniční forex

Harašení zbraněmi mezi Íránem a USA prozatím eurodolarový trh nijak neovlivňuje, neb navrch mají aktuálně centrální banky. Trh stále ještě vstřebává holubičí vyznění posledního zasedání Fedu.
Specificky pro euro pak mohou být velmi důležité dnes dopoledne zveřejněné podnikatelské nálady za eurozónu (PMI) za měsíc červen. Letos speciálně v Německu setrvávají PMI na velmi pesimistických hodnotách, což euru velmi ubližuje.
Dodejme, že výsledek PMI by mohl ovlivnit i kurz švýcarského franku, který proti euru rovněž viditelně zpevňuje. Měnový pár EUR/CHF se přitom včera viditelně přiblížil hranici 1,10.

Ropa

Cena ropy Brent včera vyskočila o více než 4 % až nad 64 USD/barel po dalším vyhrocení konfliktu mezi USA a Íránem. V centru pozornosti stojí tentokrát sestřelení amerického dronu Íránem, které Donald Trump na twitteru komentoval jako “obrovskou chybu”, jež zjevně nenechá bez odezvy. 
Dle NY Times včera večer americký prezident dokonce schválil raketový útok na íránské vojenské cíle (pozemní radary a raketové základny), jenž byl ale na poslední chvíli odvolán. Důvody, proč k tomu došlo, nejsou známy, nicméně je zřejmé, že situace na Blízkém východě je více než napjatá. Z pohledu cen ropy představuje nyní případný ozbrojený konflikt mezi USA a Íránem nejvážnější riziko pro jejich výraznější růst. 

Akcie

Americké akciové trhy se nadále vezou na pozitivní vlně. Jednotlivé indexy krátce po otevření trhů v zámoří překreslily svá historická maxima. Z počátku se sice nechaly zbrzdit kvůli nové hrozbě Donalda Trumpa směrem k Iránu, následně se však obrátily opět k růstu, který udržely až do konce obchodování. Dow Jones +0,94 %; S&P 500 +0,95 %; Nasdaq Comp. +0,8%

Zvyšující se tlak USA na svého blízkovýchodního soka nadále žene vzhůru ceny ropy, a tak nejvýkonnějším sektorem byl během čtvrtečního obchodování právě sektor energií, ve kterém jsou ropné společnosti zastoupeny. Jako příklad můžeme uvést společnosti Marathon Petroleum (+4,7%), nebo Halliburton (+4,9%).


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: ČNB sazby nezvýší, ale připraví trhy na únor
    Česká národní banka dnes v tomto roce naposledy bude rozhodovat o sazbách a měla by si od jejich zvyšování na okamžik odpočinout. Jednak proto, že současné tempo zvyšování úrokových sazeb je velmi svižné (5krát za rok), a to nejen na dnešní evropské poměry, ale i v historickém kontextu (naposledy jsme viděli podobné utahování měnových kohoutů na přelomu roku 2007 a 2008).
  • Rozbřesk: ČNB se bude rozhodovat, kdy sáhnout ke zvýšení sazeb…
    Španělské volby opět ukázaly, jak je dnes složité dát v Evropě dohromady funkční vládu. Socialisté sice zvítězili, ale aby mohli vládnout, museli by se spojit se separatistickou katalánskou stranou. Konzervativci dopadli sice nejhorším propadákem v historii, na jejich úkor ale výrazně posílila radikálně pravicová VOX, která naopak jakoukoliv vyšší autonomii Katalánska odmítá. Naštěstí na rozdíl od Itálie Španělsko nepatří k růstovým odpadlíkům a tento týden by to mohla potvrdit i čísla za HDP za první kvartál.
  • Rozbřesk: ČNB se na nekonvenční politiku zatím nechystá
    Včerejší zasedání bankovní rady ČNB nepřineslo podle očekávání žádnou změnu úrokových sazeb a vlastně ani žádné novinky v oblasti nekonvenční měnové politiky. ČNB je vlastně spokojena s tím, jak se naplňuje její prognóza, a považuje svůj díl práce v tuto chvíli za splněný. Nejenom že letos snížila sazby o 200 základních bodů, ale rovněž zavedla nástroje na podporu likvidity finančního sektoru, uvolnila pravidla pro poskytování hypoték a výrazně snížila proticyklickou kapitálovou rezervu bank.
  • Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
    Guvernér ČNB vyjádřil své pochybnosti ohledně připravovaných daňových změn. ČNB si tak tentokrát jednoduše nemohla pomoci a opustila zažité pravidlo, že vládní politiku nehodnotí, ale pouze na ni reaguje nastavením politiky měnové. Guvernér Rusnok má pravdu, když mluví o tom, že podpora vyšších příjmových skupin skrze navrhovanou daňovou reformu je neefektivní, protože "u výše příjmových skupin skončí v úsporách a investicích ne zcela produktivního charakteru, například právě v nemovitostech". ČNB ovšem probíhající politickou debatu, ve které se relativně málo hledí na objektivní argumenty, bohužel ovlivní jen stěží.
  • Rozbřesk: ČNB si dál láme hlavu s realitním trhem?
    Česká národní banka považuje české nemovitosti za mírně nadhodnocené, a i proto dál přitvrzuje v opatřeních, která mají ztížit přístup domácností k úvěrům. Zchladit “realitní horečku? v dohledné době ale nebude jednoduchý úkol - řada faktorů je jednoduše mimo kontrolu centrální banky.
  • Rozbřesk: ČNB si láme hlavu s drahými nemovitostmi
    Ceny nemovitostí budou zřejmě pro Českou národní banku po vypnutí intervencí jedním z nejžhavějších témat. Minimálně soudě podle rostoucí četnosti prezentací na toto téma mezi členy bankovní rady. V posledních dnech se k tématu vyjadřovali oba dva viceguvernéři - Vladimír Tomšík i Mojmír Hampl. A dříve v průběhu měsíce Vojtěch Benda, který má blízko ke guvernérovi. Z dostupných prezentací se zdá, že ČNB má relativně jasno v tom, že ceny nemovitostí jsou již v tuto chvíli nadhodnocené. Není si jistá pouze tím o kolik a zda a jak na to reagovat.
  • Rozbřesk: ČNB s nekonvenčními nástroji nebude spěchat
    Tomáš Holub z ČNB včera podobně jako guvernér mírnil obavy trhů z opětovného zavedení kurzového závazku (intervence proti koruně 2). Jakoukoliv debatu nad nekonvenčními nástroji v tuto chvíli označil za hypotetickou. Česká koruna tak díky tomu dobývá zpět ztracené pozice a vrací se ke 27,30 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: ČNB sníží sazby a odkryje míru svého pesimismu
    Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB, od kterého se čeká nejenom snížení sazeb o dalšího půlprocentního bodu, ale také nová prognóza a případně i osvětlení záměrů centrální banky na dluhopisovém trhu.
  • Rozbřesk: ČNB ve starých dobrých kolejích
    Od prvního měnově politického zasedání bankovní rady po opuštění kurzového režimu se v podstatě nic moc neočekávalo a ČNB v tomto směru ani nezklamala. Na programu byla nová prognóza, která lehce vylepšila výhled české ekonomiky pro letošní rok a stejně jako všechny ostatní za poslední dva roky předpokládá rychlý nárůst tržních úrokových sazeb. Je ovšem zřejmé, že ke zvyšování sazeb ČNB prozatím nic nenutí.
  • Rozbřesk: ČNB ve vyčkávacím módu?
    Poslední týden před Štědrým dnem rozhodně nebude informačně chudobným, jak by se dalo s koncem roku pomalu a jistě čekat. V první řadě to bude už zítra německé Ifo, které by po vcelku mizerných indexech nákupních manažerů mohlo ukázat, v jaké kondici německá ekonomika vlastně je. PMI rozhodně potěšit nemohly, když se v Německu a vlastně i v celé eurozóně propadly až na čtyřleté minimum. A to rozhodně není moc příznivá zpráva s ohledem na konečně už končící velkorysý program kvantitativního uvolňování ECB. Na druhou stranu by tato situace mohla přece jen zjednodušit poslední rozhodování o sazbách, které ve čtvrtek čeká české centrální bankéře.
  • Rozbřesk: ČNB vidí prostor pro rychlý růst sazeb už v příštím roce
    Včerejší rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny bylo i tentokrát jednomyslné. ČNB se nicméně při rozhodování opírala o novou inflační prognózu, která předpokládá poměrně brzké odeznění pandemie a následnou akceleraci ekonomiky ve druhé polovině roku, s níž budou spojeny zvýšené inflační tlaky vyžadující i vyšší úrokové sazby.
  • Rozbřesk: ČNB v neutrálním módu
    Sice se jí nepodařilo dojít na cestě k neutrálním úrokovým sazbám až k cíli, nicméně na rozdíl od ECB rozhodně ČNB urazila velký kus cesty. V posledních zhruba dvou letech nejenže opustila kurzový režim, ale dostala svoji hlavní sazbu až na úroveň dvou procent, zatímco evropská centrální banka přemýšlí nad tím, jak ještě víc uvolnit svoji již tak super uvolněnou měnovou politiku. ČNB může po osmém zvýšení sazeb s klidem vyčkávat na další zprávy z ekonomiky a delší čas třeba nedělat s nastavením měnové politiky nic. A to se s ohledem na přetrvávající nejistoty v zahraničí nepochybně hodí.
  • Rozbřesk: ČNB vs. velká očekávání trhu
    Zatímco ECB vymýšlí, jakým způsobem stimulovat inflaci v eurozóně tak, aby konečně dosáhla dvouprocentního cíle, ČNB je tohoto problému stále ušetřena. Inflace se v ČR nachází v horní polovině tolerančního pásma, ať už se díváme na tu celkovou (2,7 %), čistou (2,5 %), jádrovou (2,7 %) nebo měnově politickou (2,8 %). Přitom tuzemská centrální banka ani nestačila završit tzv. normalizaci úrokových sazeb a finanční trhy implicitně předpokládají, že své sazby začne poměrně svižně snižovat.
  • Rozbřesk: ČNB vyhlásila přestávku
    Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za posledních devět let, na které by dokonce mohla pár měsíců setrvat. Nová prognóza sice ještě mírný posun nahoru předjímá, nicméně vyjádření guvernéra na tiskové konferenci vyznělo jednoznačně ve prospěch klidu zbraní. Tedy alespoň na nějaký čas.
  • Rozbřesk: ČNB vyjasní svůj postoj k růstu sazeb
    Hlavní událostí tohoto týdne bude na domácím poli, pomineme-li veškeré dění kolem pandemie, nepochybně zasedání bankovní rady ČNB. Proběhne tentokrát už ve středu a sice se od něj nečeká žádná změna sazeb, zajímavé být přesto může. Bankovní rada se totiž bude moci opět jasněji vymezit vůči jestřábí prognóze předpokládající start utahování měnové politiky už ve druhém kvartále letošního roku.
  • Rozbřesk: ČNB zatím není pod tlakem, druhá vlna pandemie to však může změnit
    Česká národní banka může být dnes možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně do ničeho netlačí. Oproti srpnové prognóze je jádrová inflace vyšší, koruna slabší a dosavadní čísla ukazují na rychlejší oživení ve třetím kvartále. Je tu jediná potíž. Při pohledu na rychle startující druhou vlnu pandemie jsou to všechno v zásadě staré zprávy.
  • Rozbřesk: ČNB zhorší prognózu a odloží další růst sazeb
    Dnešní zasedání ČNB ukáže, jak moc mají čeští centrální bankéři strach z globálních rizik. Poslední čísla z německé ek...
  • Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
    ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního bodu na 1 %. Repo sazba se tedy vrací na úroveň, kde byla naposledy v létě 2018, nicméně je pravděpodobné, že na této úrovni dlouho nezůstane. Bankovní rada se totiž rozhodovala na základě aktualizované prognózy předpokládající útlum ekonomiky v rozsahu, který zde byl po roce 2008.
  • Rozbřesk: ČNB znovu a nejspíše ne naposledy snižuje sazby
    ČNB už podruhé během posledních dvou týdnů snížila svoji hlavní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního b...
  • Rozbřesk: ČNB znovu zhoršila výhled české ekonomiky
    Stabilní sazby, žádné nekonvenční přístupy a vedle toho zhoršení výhledu ekonomiky. Tak by se dalo ve stručnosti shrnout včerejší zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři tak dali najevo, že ČNB již v dané fázi udělala vše, co bylo zapotřebí, a nyní budou vyčkávat, dokud se ekonomika nevzchopí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace