Čtvrtek 04. červen 2020 00:28
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets copyfx

Slabší americká data paradoxně podporují akciové trhy

14.06.2019 11:16  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hlavní události

 • Tendr na výstavbu nového jaderného zdroje by mohl být vypsán na konci roku 2020 a jeho výsledky být známy do dvou až tří let.
 • Evropské akcie budou na počátku seance přešlapovat na místě.
 • Dnes bude zveřejněna celá řada zajímavých makroekonomických ukazatelů, a to zejména ve Spojených státech. Dozvíme se údaje o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě nebo spotřebitelské důvěře. V Evropě budou k dispozici pouze finální čísla francouzské spotřebitelské inflace.
 • Société Générale zvýšila doporučení pro britského poštovního doručovatele Royal Mail Group na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy si včera připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones i S&P 500 přidaly 0,4 %, zatímco technologický Nasdaq si polepšil o 0,6 %. Hlavním tahounem byl včera energetický sektor, který vzrostl o 1,3 % v reakci na rostoucí ceny ropy, které byly ovlivněny útoky na ropné tankery v Ománském průlivu. Dařilo se ale i ostatním sektorům, jediným, který uzavřel v červeném, se staly farmaceutické společnosti (-0,1 %). Zdá se, že trhy jsou v posledních dnech velmi citlivé na makroekonomické ukazatele, které mohou naznačit, jak rychle americká centrální banka přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Spekulace na dřívější uvolňování měnových kohoutů včera podpořily jinak nepříliš sledované žádosti o podporu v nezaměstnanosti, kterých se sešlo více oproti očekávání trhu.

Většina asijských trhů končí dnešní ranní obchodování v červeném. Ztráty však nejsou nijak dramatické, když se pohybují do půl procenta. Výjimkou jsou japonské akcie, jejichž indexy Topix nebo Nikkei 225 shodně přidávají třetinu procenta.

Trhy dnes budou bedlivě sledovat odpolední statistiky o amerických maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a spotřebitelské důvěře. Zklamání v podobě slabších čísel se promítne do dalšího nárůstu spekulací na dřívější snížení sazeb Fedu, naopak lepší data tato očekávání zchladí. V prvním případě lze očekávat pozitivní reakci akciových trhů, v tom druhém by akcie zřejmě reagovaly oslabením.

ČEZ

Vládní zmocněnec Jaroslav Míl v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že na základě zpracovaných podkladů se potvrdilo, že lokalitou pro výstavbu nového jaderného zdroje jsou Dukovany. Investorem a tím, kdo zajistí financování vystavby, bude ČEZ přes dceřinou firmu Elektrárna Dukovany II. Mezi investorem a státem bude uzavřena smlouva. Tendr by se dal vypsat na konci roku 2020 a ukončit v řádu dvou až tří let. Pokud nedojde k administrativním zdržením, dá se dle něj zvládnout, aby byl první blok v provozu do roku 2040.

V první řadě chce stát postavit zdroj o výkonu do 1200 MW s tím, že cílem je následné rozšíření na dvojnásobek. Takto by se nahradily stávající bloky Dukovan plus by bylo vybudováno 400 MW navíc. Na druhou stranu ale připouští, že celkových 2400 MW by mohlo být rozloženo do několika dílčích výkonů. Dle něho zároveň neexistuje žádná jiná alternativa. Jediná, která se nabízí, jsou plynové elektrárny, což by ale znamenalo výrazné zvýšení závislosti na lokalitě, odkud plyn pochází, i na tranzitních trasách, čímž by nebyla zajištěna energetická bezpečnost země.

K potenciálním hrozbám žalob od minoritních akcionářů uvedl, že uzavřená smlouva mezi ČEZ a státem by měla tato rizika eliminovat. Na dotaz, zda nepřichází v úvahu výkup akcií od minoritních akcionářů, uvedl nikoliv.

Rozhovor celkově nepřinesl žádné podstatné novinky, pouze mírné upřesnění termínu i toho, že na stole jsou varianty výstavby menších modulárních bloků, což vnímáme příznivě. 

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Slabá týdenní data odstartovala mini korekci
  Komoditní sektor má za sebou nejhorší týden od prosince, protože korekce zasáhla po horších průmyslových datech z Číny a Evropy většinu trhů. Navíc se přidala snaha zastavit další růst ceny ropy. Komoditní index DJ-USB ztratil téměř dvě procenta, protože většina komodit s vyjímkou pár zemědělských ztrácela. Nejvíce postižený byl sektor základních kovů díky známkám čínského zpomalení, následoval zemědělský sektor, kde došlo před dvěma důležitými reporty k vybírání zisků.
 • Slabé HDP a CPI EMU, co maloobchod USA?
  Hlavní makroekonomické zprávy týdne jsou soustředěny na pátek. Trhy se dozví HDP Francie, Německa a eurozóny (Q3), říjnový CPI eurozóny a Maloobchodní tržby USA. Třetí čtvrtletí by mělo být ve znamení hospodářského oslabení eurozóny jako celku, včetně tahouna bloku Německa, z důvodu ukrajinské krize, hospodářských sankcí s Ruskem a také deflačních rizik. Slabost se pravděpodobně protáhne i do roku 2015. Podobně lze hovořit i o inflaci eurozóny. Již pouze minimální cenový růst stále slábne prakticky v celé Evropě. Maloobchodní tržby USA přes oslabení v období srpen – září stále decentně rostou.
 • Slabé HDP nedostává pod tlak korunu ani forint, data z eurozóny jsou zatím relativně dobrá
  Data o HDP v regionu příliš nenadchla. V Česku hrubý domácí produkt klesl mezikvartálně o 0,3, meziročn...
 • Slabé měny již nedokáží zázraky
  Rok 2015 byl opět rokem soubojů o slabé měny. Odvážný krok směrem k vyšším sazbám v USA ostatní centrální banky zatím neopětovaly...
 • Slabé údaje podporují pokračující uvolňování
  Globální trhy jsou stále zmatené v tom, jaký je další směr po strmém středečním propadu. Asie je okrajově nahoř...
 • Slabé výsledky průzkumu ZEW nepřispějí k uvolnění tlaku
  Evropské akciové indexy otevřou v úterý se vší pravděpodobností níže, protože index S&P přes noc mírně p...
 • Slabina Evropy: absence vize kancléřky Merkelové
  Ve své kariéře jsem poznal mnoho politiků, ale teprve nedávno mi došlo, že jen hrstka z nich je opravdu připravena si za svými přesvědčeními (pokud tedy vůbec nějaká mají) skutečně stát. Matně si vybavuji, že kdysi dávno to vypadalo trochu jinak; v dnešní politice jde pouze o řešení každodenních problémů a sledování průzkumů mínění voličů o tom, co jsou ochotni připustit. Nejde o vůdčí schopnosti ani o úplnou morální integritu.
 • Slabí poskytovatelé úvěrů jsou nejvíce zranitelnou oblastí eurozóny
  Velmi nízké úrokové sazby ECB oslabují zisky bank, podporují růst úvěrů a také vedou k nadměrnému riziku. Tato zranitelná místa v eurozóně jsou už několik let stále větší a větší. Úrokové sazby s vysokou pravděpodobností zůstanou v následujících deseti letech na nízkých úrovních, což může vést k dalším deformacím.
 • Slábnoucí IFO, nepřesvědčivé nové domy USA?
  Letní vyhrocení situace na Ukrajině a výměna obchodních sankcí mezi Evropy a Ruska oslabila podnikatelskou náladu nejen v celé eurozóně...
 • Slabost v průmyslu přetrvává
  Průmyslová výroba v prosinci vykázala oproti listopadu pokles o 0,9 %. V meziročním srovnání po očištění o vliv počtu pracovních dnů se meziroční snižování výroby prohloubilo na 3,4 % z předchozího záporu 3,2 %. Data bez očištění ukazují meziroční pokles výroby o 0,9 %. My i medián trhu počítal s růstem poblíž 1,7 % a nejpesimističtější odhad ukazoval pokles o 0,5 %.
 • Slabší data z ekonomiky s korunou nepohnula
  Středoevropské měny prožily začátek týdne v relativním klidu. Koruna se pohybovala v úzkém pásmu pěti haléřů mezi 27,58 a 27,63 CZK/EUR bez tendence...
 • Slabší data z eurozóny euru nepůsobí vážné ztráty, dolar čeká na informace z Fedu
  Indexy nákupních manažerů v eurozóně nepotěšily svým únorovým poklesem. Předběžná data za Německo se na očekávání nedotáhla pouze těsně, ale Francie za nimi zaostala o něco více a přispěla k horším údajům za celý měnový blok. Na druhou stranu, indexy nadále zůstávají velmi vysoko z historického pohledu a těžko rozvíří nějaké velké obavy.
 • Slabší data z Evropy a USA obchodníky nerozhodila. Ti dál trpělivě vyčkávají
  Také během úterní seance zatím pokračuje líné obchodování na akciovém trhu a vyčkávání na to, co přinese čtvrteční zas...
 • Slabšie dáta z eurozóny by mali byť dočasným fenoménom. Banky pokračujú v prudkom uvoľňovaní úverových štandardov
  V posledných týždňoch sa po sérii slabších dát čoraz hlasnejšie hovorí o spomalení ekonomického rastu v eurozóne. Zatiaľ to však vyzerá na dočasnú/jednorazovú záležitosť. Výraznejšie spomalenie rastu totiž obvykle sprevádza uťahovanie úverových štandardov. V praxi to znamená, že banky sa banky sa obávajú a požičiavajú menej alebo s vyššími rizikovými prirážkami. To sa v eurozóne v žiadnom prípade nedeje.
 • Slabšie NFP netreba preceňovať, ďalšie ukazovatele z amerického trhu práce sú dobré
  Dnešné vládne čísla z amerického trhu práce (NFP) sklamali. V máji podľa nich vytvorila americká ekonomika 138 tis. pracovných miest (čakalo sa 181 tis.), navyše aprílový údaj bol revidovaný nadol z 211 tis. na 174 tis. Dolár aj výnosy z amerických dlhopisov na to zareagovali negatívne. Obchodníci čakajú, že by sa to mohlo prinútiť FED byť o niečo viac holubičím.
 • Slabšie PMI z USA poslalo trhy nadol
  Americké maloobchodné tržby v marci skončili omnoho lepšie ako sa očakávalo (medzimesačný rast o 1,6%), zatiaľ čo európske PMI za apríl potvrdilo problémy európskeho hospodárstva. Americké PMI výrobného sektora skončilo v apríli nezmenené na úrovni 52,4 bodov (očakával sa nárast na úroveň 52,8 bodov). Kompozitné PMI zaznamenalo pokles z 54,6 bodov na 52,8 bodov (očakávala sa úroveň 54 bodov). Výsledková sezóna v USA sa zatiaľ nesie v pozitívnom duchu. Dnes napríklad reportovala hospodárske výsledky za prvý kvartál 2019 spoločnosť Honeywell, ktorá prekonala očakávania zisku na akciu o 1,92%. Americký akciový index US500 však stiahli nadol horšie PMI dáta. V súčasnosti index testuje úroveň 2900 bodov. V prípade, ak bude support udržaný, mohli by sme vidieť odraz k historicky najvyšším úrovniam (2940-2950 bodov).
 • SLABŠÍ HDP USA VEDE K ZISKŮM AKCIÍ
  Zisky akcií v USA jsou již druhý den ziskové a tři hlavní indexy se nacházejí v pozitivním teritoriu. Dow Jones Indust...
 • Slabší růst čínské ekonomiky nelze svádět jen na obchodní válku
  Růst čínské ekonomiky zaostal ve třetím čtvrtletí za očekáváním v prvé řadě kvůli slabému výkonu tamního průmyslu, jehož meziroční expanze zpomalila z šesti procent ve druhém čtvrtletí na 5,3 procenta.
 • Slabší říjnová inflace potvrzuje náhled ČNB. Intervence pomohou růst cen vrátit k 2% cíli
  Říjnová inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,1 procentního bodu nižší, intervence ale podle pr...
 • Slabučké US dáta posielajú dolár na kolená, trh čaká na Fed
  Americký dolár sa dostal pod silný predajný tlak v stredu poobede po mizerných dátach z Americkej ekonomiky. Maloobchodné tržby na mesačnej báze v máji spadli z 0.4% až na -0.3%, rovnako aj tržby očistené o predaje áut. Jadrové maloobchodné tržby spomalili z 0.6% na 0.0%.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new