Čtvrtek 28. květen 2020 17:58
reklama
XTB - volatilita
reklama
XTB - volatilita
reklama
RoboMarkets copyfx

Investoři zbystřete! Situace na Středním východě se může brzy vyostřit

31.05.2019 14:09  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Hrozba americko-íránského napětí se trochu vytratila z pozornosti finančních trhů. Investoři by ji však neměli podceňovat. Pokud by se vztahy mezi zeměmi vyhrotily, dopad na trhy by byl tvrdý. Americká média, včetně těch nejvýznamnějších, otevřeně hovoří o riziku válečného konfliktu.

Dnes 8. dubna označila americká administrativa íránské revoluční gardy jako zahraniční teroristickou organizaci. Následně 22. dubna skončila platnost výjimek amerických sankcí na dovoz íránské ropy, kterou využívaly země jako Čína, Indie, Itálie, Řecko, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Turecko.

Vypovězení dohody?

Spojené státy uvalily 8. května nové sankce na íránský těžební a ocelářský průmysl. Íránský prezident Hassan v rámci odvety tentýž den oznámil, že Írán přestane respektovat závazky vyplývající z jaderné dohody. Země tak přestane omezovat svůj export obohaceného uranu a těžké vody. To však znamená, že jednoho dne dosáhne strop zásob této komodity stanovený jadernou dohodou.

Navíc, pokud ostatní signatáři dohody, zejména Evropa, nepomohou Íránu ekonomicky, hrozí země nerespektováním dalších závazků týkajících se nukleárního programu. Jinými slovy, Írán by mohl opět obohacovat uran pro vojenské účely, což si může Washington interpretovat jako důvod k válce. V uplynulých dnech Spojené státy americké oznámily vyslání vojenských sil do regionu. Jde o letadlovou loď Abraham Lincoln a útočnou loď Arlington.

Jak si máme tento nárůst napětí vysvětlovat?

USA uvalily v listopadu 2018 na Írán nové sankce zahrnující 50 bank a jejich poboček. Dále kolem 200 lodních společností a íránských exportérů ropy (s výjimkou osmi zemí zmíněných výše).

Írán však s dodržováním sankcí váhá. Důvody jsou dva: íránský režim je přesvědčen, že americký prezident Donald Trump nebude příští rok opět zvolen. Zároveň věří, že ostatní signatáři jaderné dohody zemi ekonomicky pomohou, aby vyvážily dopad odstoupení USA od dohody, jakož i dopad nových amerických sankcí.

Evropa sice zprovoznila s Íránem platební kanál INSTEX, jeho efekt na obchod a íránskou ekonomiku je ale zatím malý. Ostatní dva signatáři dohody: Čína a Rusko se do tohoto sporu příliš zapojovat nechtějí. Čína dokonce zvažuje snížení dovozu íránské ropy, aby zmírnila riziko další konfrontace s USA.

V obou táborech navíc existují radikální hnutí, která se snaží o vyvolání konfliktu. V Íránu je to sbor revolučních gard, který se snaží rozšířit svůj vliv v regionu. V USA jsou to republikáni, například poradce pro národní bezpečnost John R. Bolton, který usiluje o změnu režimu v Íránu.

Co bude následovat?

Je pravděpodobné, že prezident D. Trump ve skutečnosti nechce vyvolat válku. Dokonce veřejně odmítl návrhy J. Boltona napadnout Írán. V této fázi by to vůbec nedávalo smysl. Strategie v podobě zavedení sankcí již přinesla své ovoce. Írán ekonomicky oslabily. Vedly k dvouciferné inflaci (nad 40 %), znehodnocení íránské měny, k poklesu HDP a v neposlední řadě ke snížení exportu ropy. Ten klesl na nejnižší úroveň za poslední desetiletí, a to na úroveň 0,5 milionu barelů.

Eskalace napětí, nebo vojenské provokace (např. obsazení íránských lodí americkým námořnictvem v Hormuzském průlivu) by neměli podceňovat, protože tento stav je pouze důsledkem nedostatku přímé komunikace mezi Washingtonem a Teheránem. Během Studené války byl k dispozici červený telefon, který propojil Washington a Moskvu, avšak v tomto případě nic podobného neexistuje.

Dopad na trhy

Vliv na trhy je zatím minimální. Investoři se momentálně více soustředí na americko-čínskou obchodní válku, z které plyne více rizik. Sankce na Írán nijak neohrozily trh s ropou, protože po jejich oznámení nahradili chybějící íránské barely jiní producenti. Což je také důvodem, proč cena ropy od konce dubna klesla o 8,3 %.

Nicméně jakékoliv geopolitické napětí na trhu je pro investory znepokojující. Měly by být proto obezřetní a podrobně sledovat vývoj situace na Středním východě. Eskalace napětí je momentálně nepravděpodobná, avšak náhodná událost může mít vážné důsledky a negativní dopady na globální finanční trh. Potvrzuje to zejména nulová komunikace, která panuje mezi znepřátelenými stranami.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Investoři s vědomím blížícího se zasedání FOMC postupně uzavírají pozice
  Trhy byly přes noc stále ochotné přistoupit na riziko, ale na rozdíl od toho, čeho jsme byli svědky v poslední době, dolar tentokrát z úrovní, na kterých se pohyboval během asijského obchodování, níže neklesal. Investoři s vědomím blížícího se zasedání FOMC postupně uzavírají své pozice, jelikož probíhají bouřlivé diskuse o rozsahu nebo výši kvantitativního uvolňování, jehož oznámení se očekává. Stále existují náznaky, že ne všichni členové Fedu jsou smířeni s plánem Bernankeho a Dudleye zahltit zajíkající se ekonomiku obrovským množstvím peněz - jestřáb Hoenig to včera vyjádřil jasně. Dudley vystoupí se svými názory dnes večer a jeho komentáře si zaslouží pozornost.
 • Investoři tento týden čekají na FED zasedání
  Začátek týdne byl opět ovlivněn situací na Ukrajině, kde intenzita nadále sílí. Během páteční telefonní konference líd...
 • Investoři tento týden čekají na FED zasedání
  Začátek týdne byl opět ovlivněn situací na Ukrajině, kde intenzita nadále sílí. Během páteční telefonní konference líd...
 • Investoři ukousli část hodnoty Apple
  Americké akciové trhy se po včerejších ziscích dnes vydaly na opačnou stranu. Index Dow Jones ztrácí 2,2 %, S&P 500 klesá o 1,7 % a technologický Nasdaq odepisuje 2,3 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce propadají technologické firmy (-4 %) v čele se společností Apple (-9 %). Hodnota akcií se propadla po včerejším snížení finančního výhledu společnosti pro první čtvrtletí tohoto roku. Firma nově očekává tržby ve výši 84 mld. USD (podle dřívějších odhadů měly být v rozmezí 89 a 93 mld. USD). Současně také Apple snížil odhad hrubé marže na 38 %. Společnost přisuzuje sníženou guidance několika faktorům včetně slábnoucí ekonomiky v Číně a horším než očekávaným prodejům nové řady iPhonů.
 • Investoři v obavách kvůli Řecku? Ani náhodou! Sázky na akcie rostou.
  Evropští lídři intenzivně jednají již několik týdnů ohledně Řecka, na evropském kontinentu se uskutečnilo mnoho mimořá...
 • Investoři vyčkávají na data z US trhu práce, akcie telcom pod palbou medvědů
  Akciové trhy ve čtvrteční seanci ztrácely, když investoři před dnešním vyhlášením důležitých údajů z amerického trhu p...
 • Investoři začali dívat na fakta a čísla.
  V úterý, akciový trh Spojených Státu ukončil obchodní seance s menším spadem hlavních indexů. Po dvou dnech růstu inde...
 • Investoři začali pohybovat o správnosti růstu akciových indexů.
  Včera akciový trh USA uzavřel obchodní seanci s mírným klesáním hlavních indexů, a index "blue chips" Dow Jones Indust...
 • Investoři začínají znovu sázet na Čínu
  Rok 2017 by mohl být rokem Číny. Myslí si to alespoň investoři, kteří začínají ve velkém sázet na to, že čínský ETF China 50, který se snaží kopírovat hodnotu šanghajského akciového indexu, v příštím roce konečně znovu poroste. Signalizuje to situace na opčním trhu, kde začíná open interest na call opcích výrazně převyšovat open interest put opcí.
 • Investoři zažívají žně. Daří se americkým akciím, zlatu i bitcoinu
  „Americký akciový index S&P 500 překonal svou historicky nejvyšší úroveň. Růstu akcií napomáhá avizována změna politiky Americké centrální banky (Fed), která pravděpodobně začne snižovat úrokové sazby,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • INVESTOŘI ZTRÁCEJÍ KVŮLI ŠPATNÉMU NAČASOVÁNÍ
  Akcie se minulý týden zhluboka nadechly po tom, co jsme mohli vidět ochlazení v Číně, což mnozí investoři vnímali jako...
 • Investoři zůstávají v očekávaní.
  Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
 • Investoři zůstávají v očekávaní.
  Včera během dne zprávy a nálady v obchodní sféře značně se zlepšili, což dovolilo indexům vrátit se do zelené zóny. Am...
 • Investování a správu financí čeká díky technologiím radikální proměna
  Díky novým technologiím může dnes více individuálních investorů a firem hledat alternativní řešení pro to, jak spravov...
 • Investování do ETF bez poplatků
  S neustále se měnícími podmínkami na trzích se pro investory stává stále důležitějším vytvoření dobře diverzifikovaného portfolia. Není samozřejmě nutné zmiňovat, jak důležité je hledání různých způsobů pro co největší minimalizaci investičního rizika.
 • Investovanie do dolára spomalilo, zelená bankovka zaznamenala najhorší kvartál za sedem rokov
  Americký dolár zaznamenal svoj najhorší kvartál za posledných sedem rokov po tom, čo séria jastrabích vyhlásení z Európy a Kanady poslala nahor tieto meny (euro, libra a kanadský dolár) a dolár strácal.
 • Investování je jako jízda na kole. Začátky jsou těžké, ale když už to umíte, pocit z jízdy je nepopsatelný
  Hovoří ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou a Slovenskou republiku Pavel Drahotský. Ve funkci nedávno vystřídal svého předchůdce Karola Piovarcsyho. Před příchodem do Saxo Bank působil dva roky ve vlastní family office, kterou založil, a předtím téměř osm let v Citibank, kterou opouštěl jako opouštěl jako viceprezident a ředitel divize investičních produktů.
 • Investování pro začátečníky
  V důsledku nízkých úrokových sazeb, zvolení nového prezidenta USA, voleb v Evropě a napětí v zahraničí, již několik týdnů přebírá zpravodajství kontrolu nad pohyby na trzích po celém světě. "Každá politická akce vyvolá reakci na trzích."
 • INVESTOVÁNÍ S NEJLEVNĚJŠÍM ČESKÝM BROKEREM
  Pokud investujete do akcií, je Vám jasné, že vyhnout se transakčním poplatkům brokera je nemožné. Poplatky za vypořádání obchodu, za správu účtu, roční sazby, nebo poplatek za úschovu, všechny zmíněné poplatky účtované brokerem mají značný vliv na Vaše investice. Neúměrně tyto poplatky ovlivňují menší investory a ty se strategií dlouhodobého držení pozic v portfoliu.
 • Investování v Česku – svět nevyužitých příležitostí
  Již několik desítek let žijeme v prostředí finanční svobody. Trh nabízí celou řadu nástrojů, jak zhodnotit peníze a různé způsoby investic poskytují nejen výdělek, ale také velmi vhodný prostředek, jak se zabezpečit na stáří. Využívají ale Češi dostatečně všech možností? A zajišťují se na nejisté časy a důchod dostatečně?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy