Středa 23. říjen 2019 18:36
reklama
UFX
reklama
RoboMarkets SQ
reklama
RoboMarkets

Market Alert: Akcie se propadají, riziková averze roste kvůli novým Trumpovým clům

31.05.2019 12:42  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Shrnutí:

 • Růst napětí posílá americké akcie na dvou a půl měsíční minima
 • Dočkáme se Trumpovy put opce?
 • Riziko na trzích pomáhá zlatu, naopak ropa se propadá

V pátek jsme dosud svědky výrazného výprodeje na akciových trzích. Globální trhy padají po oznámení nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa na Mexiko kvůli nelegální migraci. Otevírá se tak další fronta obchodních válek?

Mexiko i Velká Británie čelí Trumpově zlobě

S novými cly na dovoz mexického zboží je čím dál zřetelnější, že americký prezident nahlíží na cla jako na prostředek geopolitického vyjednávání, který se nebojí použít k prosazování svých cílů. Donald Trump zároveň vystupňoval svůj útok na čínskou společnost Huawei, když slíbil omezit výměnu zpravodajských informací s Velkou Británií, pokud tato země dovolí Huawei účast na budování svých 5G mobilních sítí. Zatím se tak zdá, že eskalace napětí mezi USA a Čínou bude pokračovat, což není vůbec dobrou zprávou pro světový obchod. V plánu zatím nejsou žádná bilaterální jednání, která by měla situaci řešit.

 

Budeme svědky Trumpovy put opce?

V minulých letech se několikrát projevila "slabost" guvernérů Fedu, kteří v reakci na propadu na trzích vystoupili s tím, že centrální banka může použít nástroje měnové politiky, aby tyto propady zastavila. V závislosti na obsazení pozice guvernéra se mluví o Bernankeho/Yellenové/Powellově put opci. Naposledy jsme takovému vystoupení byli svědky na počátku roku po dramatickém prosincovém propadu na akciových trzích.

Nebylo by velkým překvapením, kdybychom se po posledních Trumpových krocích dočkali dalšího poklesu akciových trhů, který nedělá Trumpovi zrovna dobrou reklamu. Nebylo by ani velkým překvapením, kdyby svá slova a záměry v reakci na propad akcií zmírnil. Pokud by se tak ani po značném poklesu nestalo, na řadu by mohl přijít Fed. Je samozřejmě otázkou, na jaké strike ceně bychom se put opce mohli dočkat. 

O kolik by trhy musely klesnout, než by Fed zasáhl?

Index S&P500 by měl dnes otevřít okolo 7 % pod dubnovými historickými maximy. V závěru minulého roku se ztráty vyšplhaly k deseti procentům, než americký prezident zmírnil svůj postoj, odložil další cla a souhlasil se schůzkou s čínským prezidentem v Buenos Aires. Pokles o další 3 % by index S&P500 poslalo někam k úrovni 2660 bodů.

Nicméně se nabízejí zásadní otázky. Bude se historie opakovat, nebo je Trump už smířen s většími oběťmi? Americký prezident své vyhrůžky často plnil, ovšem propad cen akcií nedělá příliš dobrou výchozí základnu jeho prezidentské kampani za znovuzvolení. A i pokud by svůj postoj zmírnil, bude to stačit? Po odložení dodatečných cel v prosinci trh stále pokračoval na nižší hodnoty a spadl okolo dalších deseti procent.

Pokles amerických akcií okolo 10 % přinutil Trumpa změkčit svůj postoj v závěru minulého roku. Stačil by desetinový pokles ke stejnému kroku i tentokrát? A pokud ano, stačilo by to k zastavení propadu akcií? Zdroj: xStation5

 

Další dva trhy, které se vyplatí sledovat:

Zlato

Zlato se dostalo na dvoutýdenní maximum dnes ráno v průběhu pádu akciových indexů. Zvýšená riziková averze, první zmínky z Fedu o poklesu sazeb a potenciální inflační dopady amerických cel by mohly přispět k růstu cen drahých kovů. Cena právě vyskočila nad klesající trendovou čáru, která je v platnosti už od února.

 

Ropa

Brent by mohl následovat podobné cenové pohyby, jakých jsme byli svědky v říjnu, kdy neklesla nabídka ropy v souvislosti se sankcemi vůči Íránu. Cena je zpět pod Ichimoku mrakem na D1. Zdroj: xStation5

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Mário Draghi nový prezident ECB
  Mário Draghi (ECB, Talinako) sa stáva jasným fa...
 • Mario Draghi opět srazil EUR/USD pod 1,07, Austrálie zveřejnila výborná data z trhu práce; analýza AUD/USD, AUD/NZD, EUR/USD
  Australský dolar (AUD/USD) si v noci připsal přes 1,2 procenta zisku, když investory oslnila výborná čísla z tamn...
 • Mario Draghi pokračuje v holubičím tónu, Evropská komise mírně snížila výhled růstu HDP
  Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes v německé Bundesbance uvedl, že kdyby centrální banka ...
 • Mario Draghi poslal euro pod 1,3100 EUR/USD
  Kvůli svátku zavřené londýnské trhy a absence amerických ekonomických zpráv vedly k tomu, že vývoj kurzu eura....
 • Mario Draghi povzbudil euro, dolar čeká ve strachu na Yellenovou
  Euro dnes posílilo na devítidenní maximum proti dolaru a výnosy dluhopisů zemí eurozóny stouply, když prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zdůraznil oživení ekonomiky. Uvedl, že všechny signály nyní ukazují na silnější a rozšířenější oživení v eurozóně. Navzdory tomu podle prezidenta ECB potřebuje ekonomika eurozóny stále výraznou monetární podporu ze strany ECB, aby inflace neztratila na dynamice a byla trvale udržitelná v střednědobém horizontu. Ačkoliv inflace nedosahuje cílová 2 procenta, Draghi uvedl, že deflační síly byly nahrazeny reflačními.
 • Mario Draghi přiznal pokles inflačních očekávání v eurozóně, euro oslabuje; Švýcaři plánují udržet fixaci kurzu EUR/CHF, Abe rozpustil parlament; analýza ROPY a EUR/AUD
  Japonský jen v noci ukončil své silné oslabování poté, co tamní ministr financí Taro Aso upozornil právě na signi...
 • Mario Draghi přiznal, že se bojí deflační spirály, posílil sázky na červnový zásah ECB
  V neděli v Portugalsku odstartovalo 3 denní fórum Evropské centrální banky (ECB) na téma monetární politika v měn...
 • Mario Draghi startuje politické turné, ropa sleduje schůzku v Alžíru
  Šéf ECB Mario Draghi vyráží tento týden na politické turné. Navštíví Brusel a Berlín. V pondělí ho budou zpovídat poslanci v Evropském parlamentu a ve středu poslanci Bundestagu (zde neveřejně). Cíl se zdá být podle posledních výroků přicházejících z ECB jasný. Mario Draghi je přesvědčen, že centrální bankéři toho již o moc víc pro návrat inflace k cíli udělat nemohou. Opakuje proto čím dál hlasitěji, že míč je na straně národních vlád.
 • Mario Draghi upoutal pozornost svým prohlášením...
  V pondělí prezident ECB Mario Draghi upoutal pozornost svým prohlášením, že př&iacu...
 • Mark Carney podporuje členství Británie v EU, analýza GBP/USD
  Mark Carney, guvernér britské centrální banky (BoE), dnes v projevu před britským parlamentem z pozice šéfa centr...
 • Market alert: Bitcoin prudce roste díky obchodním válkám
  Rychlý návrat nejistoty okolo obchodního konfliktu mezi USA a Čínou měl v posledních dnech výrazný dopad na akciové indexy, australský dolar nebo třeba ceny sójových bobů. Nicméně je třeba zmínit i velkého vítěze nastalé situace: Bitcoin. Jen v květnu už přidal 60 % a od počátku roku už tato kryptoměna více než zdvojnásobila svoji hodnotu. V této analýzy se podrobně věnujeme důvodům cenovému vzestupu a instrument analyzujeme také na grafu.
 • Market Alert: Co můžeme dále očekávat na zlatě a stříbře?
  Ceny zlata propadly až o 50 dolarů za unci po zveřejnění rozhodnutí americké administrativy o pozdržení některých cen na importy z Číny. Jedná se o počátek konce výjimečné rally z posledních měsíců? A jak by se mohly poslední události dotknout stříbra, které mezi koncem května a polovinou srpna přidalo pětinu své ceny? Na tyto dva horké trhy se podíváme v dnešní analýze.
 • Market Alert: Co očekávat od čtvrtečního zasedání ECB?
  Čtvrteční zasedání ECB je jednou z nejvíce očekávaných událostí tohoto roku na finančních trzích. Banka by měla odpovědět na zpomalující evropskou ekonomiku a tržní očekávání jsou vysoká. V této analýze se podíváme na možné scénáře a dopad na dva hlavní dotčené trhy. DE30 a EURUSD.
 • Market alert: Co očekávat od pátečního NFP reportu?
  Americký report NFP přitahuje dlouhodobě pozornost obchodníků. Tentokrát by mohl být zájem ještě vyšší vzhledem ke zklamání z únorových výsledků a také včerejší ADP report nevykreslil zrovna pozitivní obrázek o trhu práce v USA. Nejvyšší reakci čekáme na Wall Street a americkém dolaru. V této analýze nastíníme, co bychom mohli od zítřejšího NFP reportu očekávat.
 • Market alert: Co očekávat od večerního zasedání Fedu?
  Po nervózním květnu jsme se v posledních týdnech dočkali výrazného růstu na finančních trzích. Jedním z hlavních důvodů bylo očekávání pomoci centrálních bank v případě problémů globální ekonomiky. Tyto naděje přiživil v úterý guvernér ECB a ještě předtím jsme se dočkali několika komentářů holubičího charakteru z Fedu. Potvrdí dnes večer americká centrální banka vysoká očekávání, a jaký dopad by mohla mít na zlato, US500 nebo EURUSD?
 • Market Alert: Čo očakávať od NFP dát?
  NFP dáta za máj boli slabé a urýchlili diskusiu o znížení úrokových sadzieb v USA. Zatiaľ čo investori sú si istí, že k zníženiu sadzieb dôjde už v júli, NFP dáta za jún sú stále najdôležitejšími dátami.
 • Market alert: Jaké impulsy přinesou trhu středeční novinky z centrálních bank?
  Středa bude kritickým dnem pro dění na trzích v tomto týdnu. Hlavně na měnovém páru EURUSD a akciovém indexu DE30 bychom se mohli dočkat zajímavých pohybů po zprávách z důležitých centrálních bank - Fedu a ECB. V této analýzy nastíníme, co můžeme od těchto centrálních bank očekávat a zhodnotíme aktuální technickou situaci na evropské měně a DE30.
 • Market alert: Je optimismus na akciových trzích opodstatněný?
  Německý akciový index DE30 vzrostl z prosincových minim už o 18 % a následoval tak ještě působivější růst na Wall Street. Vysoký růst přišel navzdory špatným makrodatům z německé ekonomiky. Výrobní index PMI klesl v březnu pod 45 bodů, což se stalo pouze pětkrát za posledních 20 let. Jsou tedy poslední růsty německých akcií oprávněné? Budeme svědky lepších výsledků PMI v dubnovém reportu?
 • Market alert: Libra prochází výraznými pohyby v souvislosti s Brexitem
  V posledním týdnu jsme svědky výrazných pohybů na britské měně. Pár GBPUSD si prošel největší dvoudenní rally za poslední více než dekádu díky rostoucím nadějím na uzavření smlouvy o Brexitu. Libra posílila o více než 600 pips z minim minulého týdne, i když se stále čeká, jak jednání o vystoupení Velké Británie z EU dopadne. Budeme svědky dalších zisků, nebo přijde prudký pád britské měny?
 • Market alert: Měli by se investoři obávat obchodních válek?
  Už 4 měsíce jsou investoři krmeni informacemi o tom, jak skvěle se vyvíjejí rozhovory o nové obchodní smlouvě s Čínou a že se bude jednat o fantastickou dohodu. Neděle však podobné spekulace dramaticky utnula. Americký prezident Donald Trump tweetoval o dalším zvýšení cel. Investoři doufají, že se jednalo více o nátlak jako součást strategie vyjednávání, než o skutečnou hrozbu, která by měla závažné důsledky pro globální ekonomiku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets