Úterý 01. prosinec 2020 00:41
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Bossa live mentoring
reklama
RoboMarkets webinare

Pravidla ESMA mění tvář investičního odvětví

30.05.2019 18:14  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Andrew Edwards, generální ředitel Saxo Capital Markets

Před necelým rokem, dne 30. června 2018 představil Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) pravidla a omezení pro prodej a marketing CFD (contract for difference) používaných obchodníky pro zajištění dlouhé i krátké expozice bez nutnosti vlastnit podkladová aktiva. Letos v únoru byla platnost pravidel prodloužena o 3 měsíce a byla potvrzena úroveň pákového efektu, který je možné nabízet drobným klientům obchodujícím s těmito produkty.

Kvůli obavám ze ztrát nezkušených obchodníků, kteří plně nechápou rizika těchto obchodů, ESMA zavedl limity na pákový efekt a zaručil omezení částky, o kterou může klient v takovýchto obchodech přijít. Saxo Bank je od začátku pevným zastáncem návrhů ESMA a vždy jsem věřil, že konzistentní a harmonizovaná legislativa na evropské úrovni bude mít pozitivní přínos pro klienty i celé odvětví.

Intervence ESMA byla včasnou reakcí na vysoké úrovně pákového efektu na trhu i na významný nárůst společností, které využívají volného pohybu v Evropě. Tyto společnosti působily v zemích s velmi nízkou úrovní legislativní ochrany a své marketingové aktivity zaměřovaly na méně informované zákazníky, kterým nabízely vysoký pákový efekt a pobídky k obchodování, které bylo nad jejich možnosti.

Legislativa se projevuje v marži

Zajímavé na tom je, že od loňského rozhodnutí klesly akcie všech velkých kotovaných firem o 30-40 %, což odráží skutečnost, že nová legislativa bude nadále stlačovat marže firem v celém sektoru. Současně to odradí nové firmy od vstupu na trh, protože nižší zisky jsou méně atraktivní pro ty, kdo počítají s obchodním modelem založeným na pákovém efektu.

Před zavedením těchto pravidel byla úroveň pákového efektu nabízená některými obchodními firmami zcela neodpovídající ve srovnání s tolerancí rizika u průměrného klienta. V některých případech šlo o jasnou nezodpovědnost, neetické jednání, které vedlo k propadu na dno odvětví. Některé části obchodního odvětví se nesnažily dostatečně ochránit zájmy klientů. V této diskuzi je však důležité neztratit ze zřetele skutečnost, že jde o problém pákového efektu a nikoli problém produktu jako takového. Klíčem k ochraně klientů je zodpovědné zastropování pákového efektu a nikoli zákaz produktů.

Pákový efekt má svůj účel

V žádném případě neříkáme, že by mělo dojít k úplnému zákazu pákového efektu. Obchodování s CFD a měnovými instrumenty přináší řadu výhod a obchodníkům umožňuje obchodovat v rámci celého globálního makroekonomického cyklu, vybudovat diverzifikovanou alokaci kapitálu a flexibilně a efektivně ochránit svou expozici na trhu. Klienti často využívají možnosti krátkých pozic CFD, aby ochránili dlouhé akciové portfolio, nebo použijí krátký akciový index jako záruku proti výkyvům trhu u investice do jednoho typu akcií.

Po dlouhou dobu byly opce vyhrazeny hlavně firemním klientům a segmentu HNWI (privátních movitých klientů) u větších bank. Produkty, jako jsou CFD, demokratizují přístup k těmto možnostem a obchodním strategiím a srovnávají příležitosti mezi velkými hráči na trhu a drobnými investory. Pákový efekt navíc otevírá dveře k větší diverzifikaci pro klienty s menšími účty.

Avšak při příliš velkém pákovém efektu mohou rizika obchodování s těmito produkty významně převážit jejich výhody a vyšší pákový efekt paradoxně zvyšuje možnost, že klient přijde o peníze, což vede k časnějším uzavíráním pozic. I přes prvotní reakce z některých částí odvětví na změny v pravidlech ESMA věříme, že tato legislativa přinese pro evropské obchodní firmy pozitivní změny. Po řadu let soutěžily firmy v nabídce pákového efektu a často používaly nepatřičné pobídky, aby přilákaly investory. Současně se nestaraly o primární nabídku produktu, ceny, platformy a služeb, která vede k dlouhodobému udržení klientů.

Co bude dál?

Za Saxo Bank jsem přesvědčen, že nabízení vysokého pákového efektu, který není v souladu se základními podmínkami trhu, je nezodpovědné. Při pohledu do budoucnosti očekávám, že legislativa vytvořená ESMA bude nadále ovlivňovat marže některých firem v našem odvětví. Marketingové rozpočty se sníží, protože některé nevyhovující firmy zažijí nezvratný propad. Některé společnosti se budou snažit prodat svá klientská portfolia CFD, což vytvoří příležitosti. Společnosti, které spoléhají na vysoký pákový efekt, pobídky a špatné prodeje, však budou neochotně ukončovat své aktivity. Budou přesto donuceny tyto aktivity ukončit, anebo najít kupce. Legislativa by však neměla odradit kvalitní firmy s etickými a silnými obchodními modely, které hodlají novou legislativu dodržovat. Pro ně to může představovat příležitost jak získat seznamy klientů a zahájit marketingové aktivity.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pravděpodobnost prosincového růstu sazeb v USA už vystoupala na 85 %. Pozor na přehnaný optimismus na akciích
  Malý update k tržnímu konsenzu ohledně očekávaného růstu amerických úrokových sazeb. Názory na to, že by vítězství Trumpa mohlo přispět k odložení růstu sazeb se ukazují jako chybné a po jeho včerejším vítězství rostou nejen americké výnosy, ale i šance na prosincové zvýšení sazeb. Ty jsou nyní na 85 % a začíná se zdát, že Fed nebude mít na výběr.
 • Pravdepodobnosť recesie v USA sa pohybuje v rozmedzí 20-25%
  Podľa modelu FEDu (ktorý vychádza vo veľkej miere z výnosovej krivky), je aktuálne pravdepodobnosť recesie v USA v najbližších 12 mesiacoch okolo úrovne 20%. Je to najviac od krízy.
 • Pravděpodobnost zářijového růstu sazeb po včerejším reportu Fedu klesla
  Včerejší report z posledního zasedání americké centrální banky (Minutes) nepřinesl zásadní nové informace. Naopak byl ...
 • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA v marci vyskočila na 80%
  Včera neskoro večer vyhlásil popredný člen FEDu Williams (prezident regionálneho FEDu v San Franciscu), že marcové zvýšenie úrokových sadzieb je na stole a že sa veľmi seriózne zvažuje. To katapultovalo nahor pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na marcovom zasadnutí (15.3.) na 80%. Pred tým sa pohybovala táto pravdepodobnosť okolo 50%.
 • Pravdepodobnosť, že FED v roku 2019 zníži sadzby, prudko poskočila k 50%
  Po udalostiach z utorka noci (výrazné zníženie prognóz tržieb Applu a následnej menšej panike na trhoch) a včerajška (prepad výrobnej dôvery za december), sa stala na futures trhoch veľmi zaujímavá vec, ktorá odzrkadľuje aktuálny postoj trhov k budúcemu vývoju ekonomiky – implikovaná pravdepodobnosť, že FED tento rok zníži sadzby vyskočila k 50%, a to z menej než 20%. Ešte niekedy v novembri pritom bola takmer na nule.
 • Pravděpodobný nový guvernér BOJ přiživuje sázky na pokles jenu
  Japonská měna pokračuje v sestupu, který zahájila loni v listopadu v očekávání uvolněnější měnové politiky. Další oslabování jenu podporují informace o tom, že novým guvernérem japonské centrální banky (BOJ) se pravděpodobně stane Haruhiko Kuroda. Muže, který nyní zastává post prezidenta Asijské rozvojové banky, platí za zastánce agresivní měnové expanze, a jeho příchod by tak mohl přispět k dalšímu oslabování jenu a růstu akcií, zejména exportně orientovaných firem.
 • Pravdy a omyly o prípadnom Brexite
  Blížiace sa referendum o zotrvaní Veľkej Británie v únií momentálne rozpútava vášnivé debaty o potenciálnych...
 • Právě teď je ideální doba ke změně dodavatele elektřiny či plynu. Domácnosti mohou změnou ušetřit tisíce, a to i kvůli koronavirové krizi, která vytváří tlak na pokles cen
  Češi, kteří chtějí v příštím roce ušetřit až tisíce za energie, by právě teď měli zbystřit. V září totiž pro řadu z nich nastává ideální čas na změnu dodavatele elektřiny či zemního plynu.
 • PRAVICOVÝ VŮDCE NICOS ANASTASIADES VYHRÁL KYPERSKÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY
  Nicos Anastasiades, vedoucí konzervativců na Kypru, vyhrál včerejší druhé kolo prezidentských voleb. Anastaside...
 • Pravidla dostavby Dukovan jsou vládou schválena
  Vláda v režimu tajné bezpečnostní pravidla dostavby Dukovan schválila. Zakázku nesmí dostat nikdo, kdo by představoval strategické riziko.
 • Prázdninové obchodování devizových trhů
  Začátek nového týdne byl na středoevropských trzích klidný a odpovídal prázdninovému duchu. Koruna bez výraznějšího...
 • Prázdninové obchodování na devizových trzích
  Koruna k euru na začátku týdne mírně oslabila a z úrovně 25,85 se koruna lehce přehoupla přes úrovně 25,9 CZK/EUR...
 • Praze do plusu pomohla povýsledkový CETV, Facebook zažívá zmrtvýchvstání
  Pražská burza se dnes vyšvihla až nad 1126 bodů, následně drobně zkorigovala a obchodování ukončila 0,26 % v plusu na 1124,64 bodech. Hlavním tahounem dnes byla povýsledková reakce CETV +3,5 %. Výraznější výprodej jsme dnes zaznamenaly na Monetě, která uzavřela -1,29 % na 83,85 CZK. Je vidět, že většina investorů nebude čekat na dividendu a tento titul opustí raději dříve.
 • Pražská burza a akcie ČEZ
  Pražská burza se v poslední době tak trochu probudila ze stagnace růstem o necelého 0,5 % na 1005 bodů. Až na 3 tituly byly všechny ostatní zelené a společnost ČEZ se dokonce doatala na 400 korunách za akcii. Zelené byly v poslední době všechny pražské finanční tituly, i když celoevropský index Euro Stoxx 600 Banks spíše klesal. Komerční banka si polepšila asi o 1,1 % na 940 korun za kus, banka Erste zůstala na zelené 0 a její cena se pohybuje nad hranicí 912,30 korun za akcii. Rakouská banka VIG si připsala jen 0,1 % na 646 korun a Moneta se s růstem 0,5 % opět přiblížila na hranici 80 korun.
 • Pražská burza čtvrtým růstem po sobě vylepšila maximum od března
  Pražská burza počtvrté za sebou rostla. Index PX dnes vylepšil své maximum od 10. března, když přidal 0,66 procenta na 907,14 bodu. Růst táhly akcie bank, Erste a Moneta si polepšily o víc než pět procent. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru i dolaru.
 • Pražská burza čtvrtým růstem vystoupala na téměř dvouleté maximum
  Pražská burza počtvrté po sobě vzrostla a dnešek zakončila na maximu téměř za dva roky. Index PX přidal třetinu procenta na 1137,41 bodu. Růst táhly akcie energetické firmy ČEZ a antivirové společnosti Avast, dolů šly cenné papíry bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna k euru dál vylepšila téměř dvouletý rekord, zpevnila také vůči dolaru.
 • Pražská burza dále posilovala, nahoru ji táhly akcie ČEZ a KB
  Pražská burza dnes stejně jako v minulém týdnu posílila. Růst ale zpomalil. V předchozích dnech dosahoval hodnot od desetin procenta až po jednotky procent, nyní index PX stoupl jen o 0,12 procenta na 892,44 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 • Pražská burza dále posilovala, opět jí pomáhaly akcie bank
  Pražská burza dnes dále posilovala. Index PX stoupl o 0,68 procenta na 876,21 bodu. Opět burzu táhly nahoru hlavně akcie bank a pomohlo i posílení cenných papírů energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 • Pražská burza dále rostla, pomohly jí akcie bank i ČEZ
  Pražská burza dnes navázala na páteční růst. Index PX stoupl o 0,49 procenta na 988,83 bodu. Nahoru burze pomohly akcie bank i energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Nejvýrazněji zdražily akcie petrochemického holdingu Unipetrol, podle analytičky Jany Knechtlové z Patria Online dosáhly nejvyšší ceny za zhruba osm let.
 • Pražská burza dále rostla, pomohly jí akcie Erste, Monety a O2
  Pražská burza dnes stejně jako v předchozích dvou dnech mírně rostla. Index PX stoupl o 0,31 procenta na 863,87 bodu. Nahoru burze pomohly akcie bank Erste a Moneta nebo operátora O2. Naopak v červených číslech skončily například cenné papíry Komerční banky, energetické firmy ČEZ a tabákové společnosti Philip Morris ČR. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare