Neděle 20. září 2020 00:03
reklama
Bossa nove webinare
reklama
Purple Trading USA volby
reklama
Dukascopy

Komentář Fidelity International: Možné reakce trhu na Brexit bez dohody

29.05.2019 13:04  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Zdá se, že finanční trhy Brexit příliš nezajímá, soudě podle poměrně tiché reakce na zprávu, že se Theresa Mayová rozhodla odstoupit. Její květnový odchod však zvýšil možnost výstupu bez dohody. Akcie indexu FTSE All Share se ve své skupině už obchodují za výprodejové ceny, ale Fidelity International věří, že krátkodobý pokles trhu způsobený výstupem bez dohody může spíš nabídnout investiční příležitosti než hrozbu.

Komentář Leigh Himswortha, Manažera portfolia:

„Pokud můžeme věřit bookmakerům, je pravděpodobné, že další vůdce se pokusí zaujmout vůči Evropě tvrdší postoj.  Nejzřejmějším důsledkem všeho je, že současná dohoda o odstoupení od smlouvy, kterou vyjednala Theresa Mayová, je passé. Nový premiér bude muset znovu jednat s EU. To naznačuje, že šance na vystoupení UK bez dohody nebo nové referendum poněkud vzrostly.

Vzhledem k tomu, že je z právního hlediska, a i z hlediska procesu v parlamentu, mnohem snazší absolvovat výstup bez dohody, protože k němu nejsou zapotřebí žádné další právní předpisy, vidím toto řešení jako pravděpodobné. Ledaže by nějakým zázrakem nový premiér během letních prázdnin dokázal okouzlit EU nějakým novým návrhem dohody. To podle mne zřejmě nenastane.”

Reakce trhu na rostoucí šanci na odchod bez dohody:

Podle Leighta Himswortha bude to mít takový odchod malý dopad na finanční trhy. Předpokládá především pokles hodnoty libry. Měli bychom si připomenout, že dohoda o odstoupení od smlouvy nebo „žádná dohoda“ je pouze prvním krokem.  Spojené království musí následně vyjednat obchodní podmínky nebo jinak určit budoucí vztahy s Evropou.

To by samozřejmě mohlo trvat mnoho let, obzvláště za předpokladu, že „bez dohody“ znamená hádky o dlužné peníze, což by byl první z mnoha kroků. A ani u jiných zemí, když nastane vyjednávání o nových obchodních dohodách, nemusí být tak vřelé vztahy, jak by se dalo očekávat, což ukazuje probíhající americko-čínská roztržka.

„Domnívám se, že okamžitý dopad bude menší v odvětvích souvisejících s akciovými trhy, naopak u oblastí jako zemědělství, zdravotnictví a vzdělávání bude určitě zpočátku dopad mnohem větší. Pokles libry může také způsobit opětovnou inflaci, což bude znamenat problémy pro celou ekonomiku.

Jakýkoli krátkodobý pokles trhu však může být spíš investiční příležitostí než hrozbou. Daleko větší význam pro investory bude mít směřování americké měnové politiky a její vliv na výnosy dluhopisů, nebo současná situace s Čínou, kde hrozí, že oslabí světovou ekonomiku mnohem více než lokální problémy Spojeného království,“ shrnuje Leigh Himsworth, portfolio manažer Fidelity International.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Komentář Fidelity International - „FED vyčkává a uvidí“
  Poselství z květnové schůzky amerického FEDu je jasné a jednoduché - po holubičích signálech, které přišly v březnu, včetně revizí očekávání, updatovaného vývoje sazeb, jenž nepředpokládá v roce 2019 jejich růst, a oznámeném konci kvantitativního uvolňování bez zvýšení sazeb - je včerejší zpráva hlavně o trpělivosti a kontinuitě.
 • Komentář Fidelity International: Jak bude vypadat konec roku 2018?
  Po několika čtvrtletích silného a nadprůměrného růstu celosvětová ekonomika v roce 2018 zpomalila. Hlavní překážky globálního růstu jako omezování likvidity u americké měny, ekonomické zpomalení v Číně a vysoké ceny ropy se v průběhu roku nadále zintenzivňovaly a pokračovat budou pravděpodobně až do konce roku. Zvýšené napětí v mezinárodním obchodě a s tím související nejistota, by se mohly stát výraznější brzdou růstu. Tato situace je zvláště nepříznivá pro rozvíjející se trhy. Nicméně vzhledem k tomu, že americká ekonomika stále využívá fiskálních stimulů a zejména na rozvinutých trzích se aplikují akomodační politiky, celosvětová ekonomická expanze ještě může dál pokračovat, i když pomaleji.
 • Komentář Fidelity International: Jak ovlivňují vztahy mezi Čínou a Spojenými státy světový obchod?
  Paras Anand, ředitel asset managementu Asia Pacific, Fidelity International uvádí, že přestože posun obchodních vztahů mezi USA a Čínou z bodu mrazu měl krátkodobě pozitivní dopad na oba trhy i globální ekonomiku, nebylo by moudré přikládat tomu velkou váhu vzhledem k předpokládanému budoucímu vývoji trhu.
 • Komentář Fidelity International: Jak vypadají britské investice při nevyřešeném brexitu?
  Tam, kde jsou vítězové, jsou i poražení. A nějaké poklady se mohou skrývat i v nyní nemilované, vyloženě britské části akciového trhu. Britský akciový trh přitom před různými scénáři Brexitu zavírá oči. A má pro to dobrý důvod. Mezi společnostmi britského indexu FTSE 100 je jen pár z těch vyloženě britských. Pouze čtvrtina zisků FTSE 100 pochází z Velké Británie. Zhruba 22 % výnosů tvoří americké tituly, asijsko-pacifické generují 21 % a zbytek Evropy 17 % výnosů. Britský index FTSE 100 přitom dobře odráží situaci světové ekonomiky, a ne pouze finanční, ekonomické nebo politické postavení Spojeného království.
 • Komentář Fidelity International k americkým volbám 2020 – důsledky pro zdravotnictví
  Zdravotnictví je pro americké volby, které se budou konat na podzim, velmi důležitým tématem. Od února 2019 zde vyvstávají dvě otázky. Tou první je reforma zdravotního pojištění. V době před prezidentskými volbami v USA oba demokratičtí kandidáti Bernie Sanders a Elisabeth Warren obhajují plán „zdravotní péče pro všechny“. Vyloučilo by to ze hry soukromé pojišťovny, zavedlo systém jediného plátce a u zbytku odvětví by to vyvolalo značný tlak na ceny. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že pro takový plán je jen lehce přes polovinu voličů, a související odhady nákladů se pohybují od 28 do 32 bilionů USD za 10 let.
 • KOMENTÁŘ FIDELITY INTERNATIONAL KE SPEKULACÍM O NOVÉM PREZIDENTOVI ECB
  V říjnu 2019 by měl současný president Draghi opustit svou pozici v Evropské centrální bance a s blížícím se rokem 2019 se téma nástupnictví stává aktuálnějším. V tuto chvíli není jasný hlavní kandidát na tuto pozici a není ani striktně dáno, že by se měli střídat prezidenti ze severní a jižní Evropy. Důležitější je kvalita kandidáta.
 • Komentář Fidelity International k postoji Bank of England
  Podle názoru Sajiva Vaida z Fidelity International Bank of England (BoE) i nadále profituje z globálního trendu, který lze letos vidět i u dalších hlavních centrálních bank, a sazby nemění. Vzhledem k rostoucí nejistotě na domácím i globálním poli a s ohledem na růst a inflaci je to překvapivé. Podle Vaida by se základ měl do konce roku snížit o 25 bazických bodů. Je potřeba „snížení pro jistotu“ bez ohledu na brexit.
 • Komentář Fidelity International k vývoji Brexitu
  Dohoda o Brexitu byla poslanci v Dolní sněmovny zamítnuta 230 hlasy. Porážka byla výraznější, než se očekávalo, a Tereza Mayová má nyní tři dny na to přijít s plánem B. Politická situace je stále nejistá. Potenciální scénáře zahrnují rozšíření článku 50, odchod z Evropské unie bez dohody nebo obojí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn předložil vládě návrh o vyslovení nedůvěry, očekává se, že bude ve středu projednáván v Parlamentu.
 • Komentář Fidelity International k vývoji obchodního napětí mezi USA a Čínou
  Obchodní napětí mezi USA a Čínou zajímá investory. Chtějí vědět, co by pro podniky a světový obchod znamenala totální obchodní válka. Náhlá hrozba prezidenta Trumpa zvýšit daně z téměř veškerého čínského vývozu do Spojených států opět vyvolala napětí na trzích. Přišla přitom jen pár dnů před tím, než se obě strany plánují setkat v novém kole obchodních jednání ve Washingtonu.
 • Komentář Fidelity International k zasedání Fedu
  Všeobecně očekávané zvýšení sazeb v USA prokáže, že ti co pochybovali, špatně dělali. FED sledoval v roce 2017 bodové grafy, tedy něco, k čemuž se trh loni touto dobou stavěl velmi skepticky.
 • KOMENTÁŘ FIDELITY INTERNATIONAL: NOVÝ BRITSKÝ PREMIÉR, BREXIT A TRHY
  S Borisem Johnsonem jako nově nastupujícím premiérem Velké Británie zůstávají možnosti, jak se Velká Británie vypořádá s Brexitem, zhruba stejné: dohoda o Brexitu podobná té, kterou předložila Theresa May; volby umožňující získání většiny pro konzervativce; nebo nové referendum.
 • Komentář Fidelity International před zasedáním ECB
  „Zápis prosincového jednání Evropské centrální banky naznačil přání posunout se v doporučeních (forward guidance) a rozhýbat trh tak, aby přecenění probíhalo dříve a byl více zajištěn růst sazeb. Někteří věří, že posun v diskusi o sazbách naznačuje, že kvantitativní uvolňování skončí už v září, spíše, než že poběží až do konce roku. Ačkoli přísnější měnová politika by byla vhodná s ohledem na to, jak ekonomika eurozóny nadále pokračuje v růstu nad úrovní trendu, řada řečníků z ECB vyjádřila obavy ohledně síly eura v uplynulých čtrnácti dnech. Bude zajímavé sledovat, na jakou stranu se Draghi přikloní na nadcházející tiskové konferenci."
 • Komentář Fidelity International – Růst sazeb cel na čínské zboží v USA
  Americká cla se v pátek, před druhým dnem setkání obchodních vyjednavačů ve Washingtonu, které stále ještě může přinést řešení, více než zdvojnásobila. Vzrostla na 25 procent z 10 u téměř jedné třetiny všech čínských produktů.
 • Komentář: Hlavní očekávané ekonomické události 46. týdne
  Další finanční pomoc Řecku V pondělí se pozornost investorů soustředila na Řecko a na schůzi minist...
 • Komentář: Jak obchodovat hurikán Sandy?
  Ničivý hurikán Sandy míří z karibských vod k východnímu pobřeží Atlantiku. Na své trase by mohl ochr...
 • Komentář k datům z amerického trhu práce
  Dnes odpoledne jsme se dočkali dvou významných fundamentů z trhu práce ve Spojených státech amerických. Výborně d...
 • Komentář k dennímu vývoji měnového páru EUR/USD
  Výnosy 10letých italských dluhopisů se dnes rapidně zvýšily o 36 bazických bodů na konečných 4,87 pr...
 • Komentář k dennímu vývoji měnového páru EUR/USD
  USA Agentura ADP dnes odpoledne ve 14:15 zveřejnila výsledky o počtu nově zaměstnaných osob v soukr...
 • Komentář k dennímu vývoji měnového páru EUR/USD
  Evropská „superbanka" Lídři Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek sejdou v Bruselu na svém posledn...
 • Komentář k devizovému trhu: Euro k dolaru na nových minimech
  Euro se v nočním obchodování dostalo na letošní nejnižší hodnoty, v Asii se pár propadl až na 1,2250. Dnešní konec obchodování byl pod 1,23 dolarů za euro. Problémy eurozóny s dluhem se stále promítají do španělských desetiletých bondů. Ty opět padaly až na úroveň s výnosem 7,04 %, poměrně vysoká hladina. Nutno podotknout, že nás tento týden čekají aukce italských bondů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare