Úterý 16. duben 2024 12:21
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani

Akciové trhy korigují část předchozích ztrát

15.05.2019 11:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Kofola ČeskoSlovensko představí dnes odpoledne výsledky hospodaření za Q1 19.
  • Textilka PFNonwovens představí zítra ráno výsledky hospodaření za Q1 19.
  • Evropské akcie by po otevření trhů mohly mít tendenci k mírnému růstu.
  • Ve Spojených státech budou dnes zveřejněny důležité maloobchodní tržby a průmyslová výroba. V Evropě na sebe strhne pozornost HDP za eurozónu jako celek. Ráno byl publikován již údaj za Německo, který ukázal na růst tamní ekonomiky o 0,4 % q/q, což naplnilo očekávání trhu.  
  • Výsledky hospodaření dnes v USA prezentují Cisco Systems nebo Macy‘s. V Evropě je list reportujících firem nabitější. Čísla oznámí například RWE, Raiffeisen Bank, Credit Agricole nebo ABN Amro.

Obchodování na zámořských trzích

Komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa opět hýbou akciovými trhy. Po ostrých slovech směrem k Číně včera investory a obchodníky ujišťoval, že chce dosáhnout s jejími zástupci obchodní dohody. Na základě toho akcie část předchozích zpráv korigovaly. Všechny tři hlavní indexy si polepšily. Průmyslový Dow Jones a S&P 500 posílily o 0,8 %, technologický Nasdaq přidal dokonce 1,1 %. V rámci širšího S&P 500 se dařilo všem sektorům s výjimkou utilit, které v průběhu včerejší seance přišly o 0,9 %.

Převaha nákupních příkazů byla patrná i v asijsko-pacifickém regionu. Většina indexů si připisuje zisky. Paradoxně ale zejména čínské akcie reagují pozitivně i na zveřejněné statistiky o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, které zaostaly za očekáváním. Důvodem jsou spekulace investorů o dalších možných opatřeních na podporu ekonomiky. Regionální index MSCI Asia Pacific si připisuje zisky přes půl procenta.

Kofola ČeskoSlovensko

Společnost Kofola dnes po uzavření trhu představí své hospodářské výsledky za první kvartál. Z dlouhodobého pohledu sezónnosti patří první čtvrtletí k nejméně úspěšným obdobím roku. Za poslední čtyři roky připadá na Q1 přibližně 19 % celoročních tržeb. Na základě našeho modelu předpokládáme, že výsledky Kofoly za první kvartál pozitivně ovlivní hned několik faktorů. Tím prvním jsou meziročně nižší ceny cukru, kde od listopadu 2018 jeho cena osciluje kolem 330 USD za tunu, zatímco ve srovnatelném období loňského roku se ceny pohybovaly mezi 350 až 400 USD za tunu. Druhým pozitivním vlivem je vývoj cen ropy. Za první tři měsíce letošního roku se cena ropy Brent pohybovala mezi 55 až 68 USD za barel, kdežto v loňském roce to ve stejném období bylo 63 až 70 USD za barel. První čtvrtletí letošního roku je navíc posledním obdobím, kdy se ve výsledcích skupiny Kofola bude vyskytovat problematické HOOP Polska. Tato firma byla k 18. březnu prodána společnosti ZMB Capital a od té chvíle již není součástí konsolidačního celku Kofoly.

Meziročně by mělo dojít k mírnému růstu tržeb o 1,1 % na 1450,0 mil. CZK. Díky nižším cenám vstupních komodit by mělo dojít ke zlepšení ziskovosti firmy, když očekáváme EBITDA ve výši 100,0 mil. CZK, neboli o 2,8 % meziročně výše.

PFNonwovens

Textilka PFNonwovens zítra ráno představí své hospodářské výsledky za první kvartál. Celková produkce by dle našich odhadů neměla oproti loňskému prvnímu kvartálu doznat příliš velkých změn. Očekáváme ji na úrovni 27,1 tis. tun. Meziročně vyšší ceny polymerů by tak měly být hlavním faktorem růstu celkových tržeb a zvýšit je o 8 % na 1,58 mld. CZK. Přenosový mechanismus cen by měl působit na výsledky pozitivně. Čekáme nárůst mzdových nákladů, který by měl být mírněn pozitivním efektem z přecenění opčního akciového programu. EBITDA by měla dle našich odhadů dosáhnout 351 mil. CZK. Úrokové náklady by měly meziročně klesnout o více jak 30 %, když ve Q4 18 byla splacena emise dluhopisů v nominální hodnotě 2,3 mld. CZK. Na úrovni kurzových ztrát a zisků očekáváme +25 mil. CZK, zatímco ve Q1 18 vykázala textilka ztrátu ve výši 32 mil. CZK. Úroveň čistého zisku by tak měla doznat meziročně výrazné změny, když jej očekáváme ve výši 180 mil. CZK oproti 108 mil. CZK v prvním čtvrtletí 2018. Z pohledu dalšího vývoje firmy bude důležité, zda se daří postupně naplňovat harmonogram investic. Podle posledních zpráv by se měl v druhém kvartále letošního roku rozjet závod v Jihoafrické republice. Ve Q3 19 by pak měla zahájit výrobu dvanáctá linka v České republice. Plný dopad do výsledků hospodaření tak bude patrný až od roku 2020.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy jsou na pokraji kolapsu: Výsledková sezóna skončila
    Body zvratu na trzích někdy souvisí se zprávami, ale často tomu tak není. Samozřejmě, že zpravodajská událost následuje ve vyprávění za faktem, ale často se jedná o retrospektivní přiřazení. Pohyb je často neúspěšný a čistá bilance podkladových toků se posune v důsledku dlouhodobých fundamentálních faktorů.
  • Akciové trhy jsou nervózní z personálních změn v americké administrativě
    Americký index S&P 500 během včerejšího obchodování ztratil necelou jednu desetinu procenta. Pouze tři sektory se udržely v kladných číslech, a to průmyslové podniky (+0,3 %), finanční instituce a informační technologie, které si shodně polepšily o 0,1 %. Největším propadlíkem byli těžaři a zpracovatelé komodit, kteří přišli o 1,3 %. Průmyslový index Dow Jones si včera připsal půl procenta k dobru.
  • Akciové trhy klesají na slábnoucí americké stimulační naděje a špatné výdělky
    Globální akciové trhy pokračovaly v poklesu již třetí den po sobě, protože naděje na americký stimul před slábnoucími volbami. Ministr financí Steven Mnuchin uvedl, že dosažení stimulační dohody, která by pomohla orientovat se v ekonomickém dopadu koronaviru, by bylo před volbami obtížné, protože obě strany zůstávají v některých otázkách daleko od sebe.
  • Akciové trhy klesají, Praha jen mírně korigovala
    Hlavní index pražské burzy PX (-0,17 %, 1 356,73 b.) dnes oslabil. Vzhledem k tomu, že většina evropských burz klesá i o více než procento, jde pouze o mírnou korekci. Aktivita byla opět prázdninová. Celkový zobchodovaný objem byl ve srovnání s dlouhodobým průměrem ani ne třetinový.
  • Akciové trhy klesají v očekávání vydání ekonomických statistik tento týden
    Trhy jsou stále ovlivňovány geopolitickou situací na Ukrajině. Například ceny energií jsou extrémně vysoké, což zase ovlivnilo politická rozhodnutí mnoha světových lídrů. To je samozřejmě jen začátek změny globálního ekonomického a politického vektoru, který již nyní silně ovlivňuje hodnotu komoditních a surovinových aktiv.
  • Akciové trhy - komentář
    Včerejší vývoj na amerických akciových trzích, kdy se širší index S&P 500 již...
  • Akciové trhy končí týden v plusu
    Americké akcie se v úvodních minutách svého obchodování připojily ke globálnímu růstu, podpořenému dalšími schválenými stimuly čínské vlády pro svoji ekonomiku. Index S&P 500 přidává čtvrt procenta, když se s velkým přehledem největšímu zájmu těší informační technologie. Pokud mu tento vývoj během páteční seance vydrží, připíše si za celý týden zisky okolo 2,6 %. Podobně je na tom i evropský Stoxx 600 díky dnešnímu půlprocentnímu růstu. Prakticky všechny sektory rostou a i zde s velkou převahou vládnou technologické společnosti.
  • Akciové trhy: Konec obchodování korigoval denní zisky
    Ceny průmyslových výrobců (PPI) v USA byly v březnu nižší, než se čekalo. To samozřejmě dává spekulace nebo naději, že inflace odezní a Fed skončí s utahováním měnové politiky. Slušně vzrostla průmyslová produkce v Eurozóně, a to se prý řítila do recese. A byla také zveřejněna naše česká inflace. Zpomalila, ta jádrová sice taky, ale nižším tempem. Makrodata dnes pozitivně ovlivnila obchodování na akciových trzích.
  • Akciové trhy konsolidují a čekají na nové impulsy. Přinese je Jackson Hole?
    Počátek tohoto týdne byl poznamenán nejistotou panující na trhu poté, co předchozí dva týdny uzavřely v červených číslech. Tento vývoj je připisován především panující geopolitické nejistotě ohledně situace v Severní Koreji a problémům, kterým Donald Trump čelí na domácí politické scéně.
  • Akciové trhy: Konstelace hvězd nebyla dnes světovým burzám nakloněna
    Dnes reportovalo množství společností své kvartální výsledky. Drtivá většina pokořila odhady trhu. Nicméně se dnes čeká na výsledky gigantů Alphabet a Microsoft, kteří čísla oznámí po zavření trhu. Ty by mohly určit další směr obchodování.
  • Akciové trhy: Letní soutěž o nová maxima začala
    Akciovým trhům vládne nekonečný optimismus. Svědčí o tom silný ziskový start tohoto týdne. Jde o reakci na páteční data z trhu práce, který zaznamenal růst mezd na 2,7 % a vytvoření dalších 213 000 pracovních míst. Zatímco dolar klesl, akcie prudce rostly. Sentiment se tak projevil i v pondělním obchodování.
  • Akciové trhy likvidují ztráty z konce minulého týdne, pod tlakem jsou hlavně zlato a JPY
    Dnešní seance je zatím o jediném fundamentu. Nedělní zpráva o tom, že FBI prověřila všech 650 tis. nových mailů H. Clintonové a nenašla žádné důvody k obnovení jejího vyšetřování, zatím výrazným způsobem zasahuje do pondělní obchodní seance a pomáhá vnést trochu klidu do stále poměrně nervózního obchodování. Akciové indexy v Evropě díky ní dokázaly zahájit seanci vysokým pozitivním gapem a své zisky si bez problémů drží také odpoledne. Německý DAX je proti pátečnímu close výše o 1,6 % a odrazil se tak téměř ukázkově od supportu na úrovni minima z konce září.
  • Akciové trhy míří do červeného
    Americký akciový index S&P 500 včera nedoznal výraznějších změn, když oproti úterní seanci klesl jen o pět setin procenta. Na jedné straně se dařilo energetickým, finančním a průmyslovým titulům, které přidaly 0,4 %, na straně druhé největším propadlíkem byly farmaceutické společnosti, které přišly o půl procenta. Z pohybů jednotlivých odvětví je tak patrné, že včerejší obchodování bylo relativně klidné.
  • Akciové trhy míří za zisky
    Americké akcie zahájily dnešní obchodování růstem. Index S&P 500 zatím přidává 0,8 %, když vedoucím sektorem jsou energetické tituly (+1,7 %), které podporují rostoucí ceny ropy. Daří se všem sektorům s výjimkou utilit, které pod tíhou rostoucích dluhopisových výnosů ztrácejí jedno procento.
  • Akciové trhy: Na konci obchodování se Praha stočila do mínusu, Evropa roste
    Hlavní index PX pražské burzy dnes zahájil nový týden sice silnější, během seance ale klesl mírně pod nulu (-0,12 %, 1 488,83 b.). Aktivita byla dnes slabší. Dle zobchodovaného objemu jen necelých 60 % dlouhodobého průměru.
  • Akciové trhy na nových historických maximech
    Globální finanční trhy pokračovaly v růstu i dnes. Absence nových dat z ekonomiky a dozvuky politického souboje v USA o výši podpory postiženým lidem pandemií trhy příliš nezaujaly a pokračovala tak pozitivní nálada na obou stranách Atlantiku. Evropské akciové trhy si připsaly dalších pár desetin k dobru a se ziskem otevírá i Amerika. Tam již včera akciové trhy dosáhly svých nových historických maxim a dnešní úvodní obchodování naznačuje, že budou opět pokořeny. Z pozitivní nálady i nadále benefitovalo euro, které si vůči americkému dolaru připsalo 0,25 % a dnes zakončuje na úrovni 1,2240 EUR/USD.
  • Akciové trhy na pokraji dalšího propadu
    Americké akciové futures ve středu klesly kvůli rostoucím obavám, že Evropa ztratí přístup k ruskému plynu, což uvrhne region do recese, která by mohla mít globální dopady.
  • Akciové trhy na rekordních maximech, posiluje už i ropa
    Hlavní americké akciové indexy v minulém týdnu stabilně posilovaly a opět přepsaly historická maxima. Ve čtvrtek se to po více než 15 letech dokonce podařilo všem třem najednou. Futures kontrakt na S&P 500 dosáhl až na cenu 2185,25, Dow Jones vyšplhal na 18595 a technologický Nasdaq dosáhl 4811,00. Páteční seance pak přinesla mírné oslabení díky negativní reakci na zveřejnění maloobchodních tržeb, které byly o téměř půl procenta pozadu za očekáváním. Tuto zprávu okamžitě zaznamenal i US dolar, který oslabil nejvíce na páru s JPY.
  • Akciové trhy: Na rozdíl od evropských burz, pražský index klesl, čeká se na Fed
    Událost týdne, na kterou všichni čekají, bude zveřejnění nastavení úrokových sazeb americkým Fedem. Obchodování bude zřejmě ve světle hektických událostí minulých týdnů do rozhodnutí nervózní. Zveřejnění se dočkáme dnes v 19:00h SEČ. Evropské obchodování to již neovlivní, ale dopad na začátek zítřejší seance by to mít mohlo. Podle našeho odhadu zvýší Fed klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb do rozmezí 4,75-5,00 %. Předchozí odhady předpovídaly růst až o 50 bb. Samozřejmě se čeká na důležitý doprovodný komentář guvernéra Powella.
  • Akciové trhy na úvod týdne bez společného trendu
    Evropské akcie míří na úvod týdne za zisky. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidává zhruba třetinu procenta. V rámci evropských indexů jsou největší pohyby patrné na britském FTSE 100, který přidává dvě procenta. Důvodem je slábnoucí libra v reakci na zvyšující se obavy ohledně výstupu Velké Británie z EU bez dohody. Slabší britská libra tak pomáhá tamním exportérům, což se odráží i na růstu cen jejich akcií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader