Pátek 25. září 2020 16:51
reklama
XTB evolution
reklama
XTB evolution
reklama
Bossa live mentoring

Budoucnost elektromobility drží v rukou Čína

27.03.2019 11:10  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Elektromobily se v poslední době stávají horkým tématem v důsledku celosvětově klesajících zásob ropy a omezení vlád pro používání spalovacích motorů v důsledku obrovského znečištění. V Evropě se zakazují vjezdy do velkých měst. V některých zemích, jako například Rakousko se omezuje rychlost, zatímco Čína omezuje dokonce i možnost si automobil se spalovacím motorem koupit. Ve velkých městech je třeba se registrovat v loterii a čekat někdy až 8 let na registraci nového vozidla.

Některé evropské státy již přistoupily i k oznámením o zákazu prodeje benzinových a naftových automobilů po roce 2040. Patří k nim například Francie a Spojené království. Auta s hybridním motorem však bude možné kupovat i po tomto termínu.

Tato opatření přispívají k rychlému rozvoji elektromobility, protože v Evropě pro ně neplatí například omezení vjezdu ani rychlosti a v Číně se na registraci čeká oproti klasickým automobilům nesrovnatelně kratší dobu, zhruba rok, až dva. Čísla ze začátku roku 2019 hovoří o počtu 5,6 milionu vozů na elektrický pohon, což je oproti stejnému období z předchozího roku nárůst o 64 procent.

Lídrem v tomto trendu je Čína s celkovým počtem 2,6 milionu elektromobilů. Druhé místo zastává USA s počtem 1,1 milionu e-vozů.

Z konkrétních firem se průkopníkem v oblasti elektromobility stala jednoznačně Tesla, která se může pyšnit největším počtem nově registrovaných vozidel a to téměř 234 tisíc. Za ní následují čínské značky BYD a BAIC. Jenže samotné e-vozidla nestačí. Důležitá je i infrastruktura, kterou má Tesla podle oficiální stránky vybudovanou v počtu více než 1440 nabíjecích stanic Supercharger a téměř 12,9 tisíc nabíječkami v Evropě, Severní Americe a Asii.

Ohromným tempem postupuje i čínský automobilový startup Nio. Značka vznikla v roce 2014, ale rozmáhá se raketovou rychlostí, a to nejen prostřednictvím představování nových modelů, ale také budováním nových stanic pro rychlou výměnu baterií, kterých podle údajů z listopadu 2018 v Číně vybudovala 18 podél hlavní dálnice G4 na trase Peking - Hong Kong - Macau. Výměna baterie trvá přibližně 3 minuty a do roku 2020 automobilka plánuje vybudovat takových stanic až 1000. O podobný projekt se před časem pokoušela i americká Tesla, která ho ukončila po prvním neúspěšném pokusu, neboť stanice nebyla velmi populární.

Další službou, kterou Nio v rámci budování infrastruktury pro e-vozidla nabízí, je mobilní nabíjení prostřednictvím flotily elektrických dodávek Maxus EV80, které disponují dvěma nabíječkami s celkovou kapacitou 140 kWh a kromě vozidel značky Nio nabízejí své služby i majitelům zmiňované Tesly.

Zajímá vás, jak se fascinující trend elektromobility ovlivňuje a může ovlivnit kapitálové trhy? Co může jeho znalost znamenat pro vaše investice a obchodování? Přijďte a dozvíte se více na našem semináři, který se koná 17. 4. 2019 v Brně a 25.4. 2019 v Praze.

Registrace Brno 17.4. zde

Registrace Praha 25.4. zde

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bude Taliansko vrtieť Eurozónou?
  Nedávno sa začali objavovať úvahy o tom, že Európska centrálna banka začne zvyšovať úrokové sadzby už na budúci rok. Mnohí sa domnievajú, že ECB odštartuje začiatok cyklu rastu úrokov. Tie by mohli skončiť vyššie možno až o 4%, ako to bolo v roku 2008.
 • Bude tento týden pro eurobýky hop nebo trop?
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsVe čtvrtek nás čeká konec měsíce, v pátek a...
 • Bude to ECB, která konečně pohne s EURUSD?
  EURUSD se drží v posledních třech měsících v úzkém pásmu. Takto dlouhé období klidu často končí výrazným cenovým swingem. Může být jeho katalyzátorem ECB?
 • Bude USD atraktivní investicí i v roce 2017?
  Poslední americká data ukázala, že největší ekonomice světa se i ve třetím kvartále velmi dařilo – rostla až o 3,5 %, tedy o 0,3 % více, než činil první odhad. Trh přitom také čekal jen 3,2% růst. Investoři se po těchto pozitivních číslech nyní začnou pomalu soustředit na prosincové údaje z trhu práce a průzkumy z nákupního sektoru (ISM), které budou zveřejněny v prvním lednovém týdnu.
 • Bude uzavírání krátkých pozic (short squeeze) u EUR první věcí, s níž se ve 2. čtvrtletí setkáme?
  Andrew Robinson, Senior Forex Market Analyst, Saxo BankSLEDOVANÉ UDÁLOSTI - NADCHÁZ...
 • Bude VELOCYS s odpadom poháňať leteckú a automobilovú dopravu?
  Spoločnosť VELOCYS, britský dodávateľ technológií našiel spôsob, ako premeniť odpad z domácností a drevný odpad na pohonnú hmotu v leteckej a automobilovej doprave. V súčasnosti je priekopníkom v najväčšom projekte v Európe s cieľom znižovania uhlíkových emisií, pripravujúc výstavbu komerčného výrobného závodu vo Veľkej Británii, a to za účelom dosiahnutia udržateľnosti leteckeho a automobiloveho priemyslu a ponuky revolučnej zmeny vo výrobe palív. Viac sa dozviete vo videu TU:
 • Bude v noci intervenovať Bank of Japan?
  Trh sa nezadržateľne blíži k 80,00 USDJPY, či je tesne nad historickým dnom 79,75 USDJPY....
 • Bude v USA recesia? Najspoľahlivejšie ukazovatele hovoria že zatiaľ nie, vylúčiť sa však nedá
  Jenou z hlavných tém v ekonomických médiách v posledných týždňoch je možný príchod recesie v USA. Dôvodov, prečo si my...
 • BUDOUCNOST BROKERSKÉHO PRŮMYSLU
  Nizozemský broker DEGIRO nabírá na obrátkách od roku 2013, kdy začal nabízet své služby drobným investorům. Před nedávnem společnost dosáhla počtu 200 000 registrovaných klientů. DEGIRO zaznamenalo velmi úspěšnou první polovinu roku 2017, kdy se v porovnání s loňským rokem zvýšily tržby o 57%. Úspěch přichází díky využití technologie za účelem maximalizace efektivity platformy, díky čemuž je možné nabízet nejnižší dostupné poplatky. Automatizace a efektivita obchodní platformy umožňuje vše provádět s minimálním množstvím lidské angažovanosti, proto společnost dokáže zpracovat obrovské množství objednávek pouze s personálem o velikosti 180 zaměstnanců, což je oproti jiným brokerům několikanásobně méně.
 • Budoucnost českého turismu je nejistá
  Turisté ze sousedních zemí jsou pro ČR klíčoví ve všech regionech. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří 33 % všech zahraničních hostů. Jen z Německa k nám jezdí přes 2 miliony lidí ročně, mnohdy opakovaně a navštěvuje i méně známá místa.
 • Budoucnost Itálie? Nová vláda bude bojovat nejen se stagnací ekonomiky
  Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži Na základě prvních povolebníc...
 • Budoucnost prodeje pod vlastní značkou. Příležitost, nebo hrozba?
  Vzhledem k rychlému tempu vývoje inovací se ve finančním odvětví nabízí otázka, jak účinně pracovat s novými technologiemi tak, aby klientům poskytovaly lepší řešení pro podnikání. Může to znít jednoduše, ale až příliš často jsme svědky polovičatých řešení. Banky se navíc potýkají se zastaralou technologií, což vede k tomu, že většina z nich rozpočet na IT využívá spíše pro údržbu než pro inovace.
 • Budou další cla? Trhy dnes svírá nejistota a akcie padají
  Blíží se termín, kdy mají být uvalena nová americká cla na Čínu (15.12.). Odložení visí ve vzduchu, ale jisté samozřejmě není. Ubývající čas je ve vyjednávání typicky příležitostí zatlačit na druhou stranu, aby rychle přihodila nějaký ústupek. Komentáře ujišťující o příznivém průběhu jednání tak ustaly a naopak se objevily zprávy, že americký prezident sice nechce zavádět cla, ale chce od Číny vidět posun kupředu...
 • Budou obyvatelům Japonska padat peníze z helikoptéry?
  Japonské volby do Horní sněmovny, které proběhly tento víkend, znamenaly výrazné vítězství provládní koalice. Díky tomu získal japonský premiér Šinzo Abé dvoutřetinovou většinu potřebnou pro jeho největší politickou ambici: reformu japonské pacifistické ústavy. I když je možné, že to bude mít závažné geopolitické dopady, finanční trhy se spíše věnovaly tomu, jak silná podpora Abého vlády i přes pokulhávající ekonomiku a nová deflační rizika může naznačovat možnost nových ekonomických politických opatření.
 • BUDOU SLABÉ ÚDAJE O EKONOMICE SPOJENÝCH STÁTŮ MÍT VLIV NA ROZHODNUTÍ FED?
  Zápis ze schůzky FED bude zveřejněn v 9 hodin GMT +3. QE3 škrty budou opět hlavním problémem. Připomeňme, že Federá...
 • BUDOU SLABÉ ÚDAJE O EKONOMICE SPOJENÝCH STÁTŮ MÍT VLIV NA ROZHODNUTÍ FED?
  Zápis ze schůzky FED bude zveřejněn v 9 hodin GMT +3. QE3 škrty budou opět hlavním problémem. Připomeňme, že Federál...
 • Budou statistiky z amerického trhu práce dalším do party špatných čísel?
  Skupinu nepříznivých makroekonomických čísel včera rozšířil americký ISM index ze sféry služeb, který výrazně zaostal za očekáváním. Jeho hodnota je nejnižší od srpna 2016, čímž zvýšil obavy mezi investory ohledně budoucího hospodářského vývoje americké ekonomiky. Uvidíme, co přinese dnešní ucelená statistika z tamního trhu práce. Výnosy státních dluhopisů však padají s ohledem na rostoucí očekávání, že americká centrální banka v tomto měsíci sníží opětovně úrokové sazby. Americký index S&P 500 tak v reakci na oznámená data skokově oslabil o více jak jedno procento. Nicméně i na špatných číslech si obchodníci najdou něco pozitivního. A to, že měnová politika v USA se bude dále uvolňovat, což působí jako živá voda na skomírající akciový trh. Ten tak otočil kormidlo zpět na sever a během hodiny index vymazal všechny ztráty a seanci uzavřel dokonce se ziskem 0,8 %. A navíc za podpory všech hlavních indexů. V tomto duchu těžko tedy odhadovat, zda impulsem pro další růst akcií budou dobrá data z dnešních statistik o trhu práce, nebo naopak ta špatná.
 • Budúcnosť EUR/USD
  Do veľkej miery sa dá súhlasiť s analýzou Goldman Sachs s názvom "Euro po stabilizačnom balíčku". Napriek tomu, že existujú silné riziká na politickej strane, súčasné negatívne tendencie nútia k racionálnemu rozhodovaniu aj tam. To by malo pomôcť znížiť riziká rozpadu eurozóny a naopak pokračovať smerom k väčšej centralizácií fiškálneho charakteru smerom do Bruselu tak, ako to už naznačila Európska komisia.
 • Buffetta tíží přebytek hotovosti. Jsou na obzoru další velké akvizice?
  Miliardář Warren Buffett se nedávno nechal slyšet, že když má jím založená Berkshire Hathaway v rezervách ví...
 • Buffett dál investuje do Applu, koupil dalších 75 milionů akcií
  Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí koupila dalších 75 milionů akcií technologické firmy Apple. Buffett to řekl v rozhovoru s televizí CNBC. Berkshire tak nyní vlastní více než 240 milionů akcií Applu v hodnotě 42,5 miliardy dolarů (přes 900 miliard Kč).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy