Pátek 26. duben 2024 00:54
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.03.2019

25.03.2019 09:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

HEADLINES

·        Akcie se na konci minulého týdne kvůli obavám o ekonomiku propadly

·        Důvodem obav byl nečekaný a výrazný pokles indexu PMI v eurozóně

·        Ifo index podnikatelů v Německu by mohl negativní sentiment ještě utvrdit

·        Odklad brexitu je zatím povolen pouze do 12. dubna

·        Fed snížil prognózu růstu sazeb a od září zastaví pokles bilance

·        ČNB kvůli rizikům tento týden sazby nezvýší

USA

Z hlediska nových dat z USA bude tento týden stát za pozornost spotřebitelská důvěra a data z trhu nemovitostí. Což není mnoho a tak trhem bude především hýbat sentiment ovlivněný dříve zveřejněnými daty a také pravděpodobně politikou – brexitem – případně dalšími výroky k obchodním válkám a případně ke zdi s Mexikem.

Do pozornosti se dostala po několika měsících výnosová křivka v USA, protože v pátek došlo k její inverzi, kdy se úrokové sazby na peněžním trhu nacházejí výše než výnosy desetiletých vládních dluhopisů. Je to jev, který historicky byl schopen předjímat příchod některých recesí.

Jen malou záplatou na pokles z minulého týdne bylo víkendové zveřejnění zprávy z vyšetřování amerického presidenta, podle kterého není dostatek důkazů o tom, že by Trump před volbami kolaboroval s Ruskem.

  • Akciový index S&P 500 minulý týden skončil v záporu -0,77 %, což bylo důsledkem pátečního poklesu v reakci na evropský PMI. V pátek S&P ztratil 1,9 %.
  • Klesaly cyklické sektory v čele se sektorem finančním.
  • Americká centrální banka pozitivně trhy překvapila, když snížila očekávanou trajektorii úrokových sazeb silněji, než se čekalo. Pro letošek nečeká žádné zvýšení a pro příští rok jedno. Fed navíc oznámil, že od května zpomalí snižování své bilance a v září její pokles zcela zastaví.
  • Z dat pozitivně překvapil Filadelfský Fed index s nárůstem na 13,7 bodu a také prodej existujících domů, který v únoru vyskočil o 11,8 % m/m.
  • Naopak PMI index v průmyslu klesl na 52,5 bodu z předchozích 53,0 b., když se čekal růst na 53,5 b. PMI ve službách klesl na 54,8 b. z 56,0. V obou případech index zůstává v pásmu expanze sektoru.
  • Dolar proti euru minulý týden v prostředí klesající averze vůči riziku smazal zisky před-minulého týdne a oslabil na EUR/USD 1,130

Evropa a ČR

V Evropě bude trh především stále vstřebávat dříve zveřejněné údaje o PMI. Z nových dat získá pozornost především již dnes Ifo index podnikatelské důvěry v Německu a později index důvěry v ekonomiku od Evropské komise.

V centru pozornosti ale stále bude jednání o brexitu. To se původně mělo uskutečnit tento pátek, ale nepovedla se zatím uzavřít žádná dohoda. Summit EU minulý týden umožnil odklad brexitu na 22. května, ale jen v tom případě, pokud se tento týden povede dohoda schválit. Pokud ne, odklad brexitu je povolen jen do 12. dubna. Ač je to po tom všem neuvěřitelné a skoro nikdo si to skutečně nepřeje, stále je zde riziko, že nastane brexit bez dohody, což by bylo z hlediska akciových trhů špatně. Mimochodem narůstá tlak na Mayovou, aby opustila post premiérky.

Hlavní událostí v ČR bude zasedání ČNB. Ta ale s ohledem na rizika pro růst ekonomiky sazby zatím nezvýší, ačkoliv by to současné tempo domácí ekonomiky ospravedlnilo.

  • Poté, co Euro Stoxx 600 předminulý týden vzrostl o vysokých 2,84 %, následoval minulý týden pokles o 1,33 %. Jen v pátek se index propadl o 1,22 %.
  • Důvodem poklesu byl slabý index PMI za březen (viz v pátek zaslaný komentář) a klesaly tak cyklické sektory v čele se sektorem finančním.
  • V ČR jsme slyšeli vyjádření z ČNB kdy na jedné straně „jestřáb“ Vojtěch Benda hovořil o potřebě až trojího zvýšení sazeb pro letošní rok, zatímco Marek Mora čeká pro letošek žádné či jedno 25-ti bodové zvýšení sazeb.
  • Slabé výsledky PMI vedly k oslabení středoevropských měn a koruna oslabila na EUR/CZK 25,75.

ASIE

Negativní sentiment se přenesl i do asijského obchodování a akciové trhy se nacházejí ve výrazných záporech.

Komodity

Ropa

  • Obavy ze zpomalení globálního růstu dolehly i na cenu ropy, která klesla na 66,5 USD/barel. Před zveřejněním slabých indexů PMI byla cena ropy nad 68 USD/barel.

Brožka Michal
CYRRUS

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.08.2021
    Čínské vedení se nově snaží o nastolení větší majetkové rovnosti. V minulém týdnu začaly po projevu tamního prezidenta, který vyzdvihoval „společnou prosperitu“, ztrácet akcie luxusních oděvních značek. V překladu to totiž může znamenat výraznější daňovou zátěž bohatých Číňanů, kteří patří k významným kupcům luxusních výrobků. Např. akcie LVMH odepsaly od 12.8. přes 13 %. Výrazně padají akcie likérky Kweichov Moutai – ta vyrábí exkluzivní čínské destiláty. Jen pro zajímavost, s kapitalizací $300 mld. jde stále o nejhodnotnější nápojářskou firmu světa (Coca Cola má kapitalizaci $244 mld.). A to její akcie ztratily od konce května více než 30 %. Obecně tak padají tituly, které v uplynulých letech těžily z bohatnutí čínské střední třídy.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.11.2020
    Rytmus trhům stále určuje vakcína. Pfizer již podal k FDA oficiální žádost ohledně schválení vakcíny. K prvnímu očkování v USA by tak mohlo dojít v půlce prosince. Ve střednědobém horizontu tak stále zůstává hlavním tématem rotace z hodnotových do růstových titulů. Respektive v případě tříd aktiv rotace z vládních dluhopisů do korporátních či akcií obecně. Krátkodobě však může dojít k taktické pauze – zejména pokud strmě porostou nové infekce covid-19.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 2.3.2020
    Pro následující týden bude rozhodující počet nově nakažených v Evropě. Na starém kontinentě se virus začíná šířit do většiny zemí. Na druhou stranu výrazně klesá počet nových infekcí v Číně. Za včerejšek pouze 202 nových případů. Čínské firmy již začínají obnovovat výrobu. Pokud bude rychle přibývat počet nakažených v Evropě, případně dojde k vyhlašování rozsáhlých karantén, mohou trhy dále oslabovat. Prudce se v posledních dnech zvyšoval počet nakažených v Itálii. Je třeba dodat, že celosvětově se z 89 000 nakažených již více než 45 000 vyléčilo.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.3.2020
    Podle některých odhadů by HDP eurozóny mohlo v případě tříměsíčního přetrvání karantén a uzavřených hranic poklesnout v roce 2020 asi o 4%. Stejný, tedy 4% pokles, předpovídají mnozí i pro USA. Největší propad zaznamená ekonomika ve druhém kvartále, kdy se naplno projeví dopad současných tvrdých opatření. Očekává se, že americké hospodářství může předvést svůj nejhorší kvartální pokles v moderní historii. Sestupné tendence nastanou i v případě firemních zisků. Např. Goldman Sachs očekává, že korporátní zisky v roce 2020 propadnou o 33%. Dominantním scénáře většiny prognóz zatím zůstává silné hospodářské oživení v roce 2021.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 23.9.2019
    Minulý týden prudce vyskočily repo sazby. Americká centrální banka poskytla bankám krátkodobou likviditu. Očekává se, že tento týden dodávky likvidity ještě zvýší, aby situaci na trhu stabilizovala. Nyní se hovoří o krátkodobé lince v objemu $90 mld. Problém souvisí s koncem kvartálu a faktem, že minulý týden mnoho korporací potřebovalo hotovost na zaplacení daní. Někteří se obávají, že záležitost souvisí s redukcí bilance Fedu. Ta vedla ke snížení bankovních rezerv. Powell naznačil, že by mohla bilance opět začít expandovat. Nicméně tato situace by se měla uklidnit a neměla by mít výraznější tržní vliv na trhy.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 24.10.2022
    Během minulého týdne burzy silně posilovaly. S&P 500 přidal 4,7 %, jde o nejlepší týdenní výkonost od konce června. Nyní se obchoduje cca 22 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita se dostala těsně pod hranici 30 bodů. Za růstem stál především povzbudivý průběh výsledkové sezóny a některá optimistická makrodata. Zároveň opět hrají roli technické faktory jako likvidace shortů. K nákupům přistupují kvantitativní investoři. O dalších pohybech na trzích rozhodne kromě měnové politiky i ekonomická dynamika. Dalším faktorem pro směřování burz do konce roku bude vývoj korporátních zisků – výsledková sezóna odstartovala.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 24.1.2022
    Klíčovou událostí týdne je zasedání americké centrální banky, které se uskuteční ve středu. Tento týden monetárně politické rozhodnutí nepadne, nicméně centrální bankéři zřejmě nastíní své následující kroky. Trh aktuálně zaceňuje čtyři hiky v letošním roce. V červenci pravděpodobně Fed zahájí proces redukce své bilance. Současné výprodeje na burzách prozatím nepředstavují důvod k tomu, aby Fed svůj příklon k jestřábí politice zpomalil.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 24.2.2020
    Přestože akciové trhy se nachází blízko historických maxim, vyplývá určitá nejistota z vyšších cen bezpečných aktiv – zlato, dolar, americké vládní dluhopisy. Zatím nedochází k výrazným revizím prognóz ekonomického růstu směrem dolů. Hlavním scénářem tak zůstává kulminace počtu nakažených na konci 1Q a výrazné zlepšení ekonomické aktivity v následujících kvartálech. Začínají přicházet povzbudivější data o počtu nově nakažených v Číně – většinou pod 1 000 nově nakažených za den (před týdnem cca 2 000 denně). Určitou nejistotu může způsobit růst počtu na nakažených v ostatních zemích – překvapivé je vypuknutí epidemie v Itálii, kdy se nyní nachází více než 150 nakažených. V následujících dnech tak trhy mohou kolísat v závislosti na informacích Číny potažmo jiných zemí, kde se nemoc výrazněji šíří.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 24.5.2021
    Na kryptoměnách jsme v uplynulých dnech byli svědky výrazných pohybů. Ty pravděpodobně přetrvají i v následujících dnech. Faktorem, který spustil otřesy na bitcoinu bylo rozhodnutí čínských autorit zakázat tamním finančním institucím podílet se na transakcích s kryptoměnami. Lokální vlády v Číně se také snaží podnikat kroky proti těžbě bitcoinů – Čína patří mezi velmoci v těžbě bitcoinů. Další ze série negativních zpráv pro virtuální mince je plán Bidenovy administrativy, aby transakce s kryptoměnami nad $10k byly součástí daňových přiznání. V posledních týdnech se také množí studie centrálních bank ohledně možnosti vývoje vlastních digitálních měn – tzv. central bank digital currency (CBDC). Lze očekávat, že CBDC by měly výraznější podporu ze strany vlád a proto by mohly vést k omezení zájmu o soukromé kryptoměny. Tj. vidíme více negativních faktorů, které promlouvají do propadů na trzích kryptoaktiv. Přestože kryptoměny stále představují poměrně okrajový trh, bylo patrné, že otřesy na této třídě aktiv promlouvaly do širšího negativního sentimentu na trzích.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 24.6.2019
    Hlavní událost tohoto týdne se odehraje až na jeho konci. Na zasedání G20 v japonské Osace by se měli sejít presidenti USA a Číny. Očekávání nejsou vysoká, takže dosažení dohody se obecně nečeká. Jde jen o to, zda toto jednání ukáže, že dohody může anebo nemůže být v dohledné době dosaženo.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.07.2022
    Během minulého týdne burzy citelně posílily. S&P 500 přidal 2,5 %, evropské indexy posílily pod vlivem taktické deeskalace napětí ze strany Ruska více než jejichž americké protějšky (+2,9 %). Volatilita sestoupila pod hranici 25, aktuálně dosahuje zhruba 23. Hlavní obavou investorů zůstává ochabování ekonomického růstu. V tomto momentě však burzy prozatím nezaceňují hospodářské ochlazení adekvátně. Přestože vidíme, revize hospodářských výsledků směrem dolů, stále zůstávají odhady zisků poměrně euforické. Investoři jako by jednostranně vnímali pouze pozitivní aspekty hospodářského zpomalení – tj. nižší sazby a dluhopisové výnosy. Rizika tedy zůstávají dále asymetricky nakloněna směrem dolů.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.09.2023
    Včerejší týden ukázal poklesový trend. S&P 500 odepsal 2,9 % a nachází se tak na nejslabší úrovni od začátku června. Výkonnost Stoxx Europe 600 dosáhla -1,9 %. VIX s ohledem na výprodeje vystoupal na 17 bodů. Hlavním poklesovým faktorem je zasedání Fedu a jeho politika higher for longer. Investoři se domnívají, že delší období vyšších sazeb mohou firmy již pocítit. Doposud americké firmy nepociťovaly akutní problémy s refinancováním svých dluhů, v roce 2024 se však setkáme se značnou potřebou korporací refinancovat své závazky. Podle našeho názoru zůstávají rizika stále nakloněna směrem dolů.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.10.2021
    Čínský developer překvapivě splatil úroky na dolarových dluhopisech. Stalo se tak v pátek, tedy den před koncem třicetidenní lhůty. Tato zpráva však není v kontextu celkového hospodaření firmy až tak zásadní. Evergrande si pouze koupila čas. Již tento pátek skončí lhůta pro možnost splacení další dlužné úrokové platby ($47 m). Určitá forma restrukturalizace je takřka nevyhnutelná. Pravděpodobný scénář je převzetí operací firmy lokálními vládami. Vyplacení kupónu znamená, že firma prozatím nebude čelit žalobám a vyhne se jednání s věřiteli. K mírně pozitivnímu sentimentu přispěly i informace o obnově některých pozastavených rezidenčních projektů v jižní Číně.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.11.2019
    Hlavní americký index poprvé v historii pokořil hranici 3 100 bodů. S&P 500 posiluje již šestý týden v řadě. Jde tak o nejdelší růstovou šňůru od podzimu 2017. Tenkrát posiloval osm týdnů v řadě. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.1.2021
    V očkování nastává určitý progres, celkově však proces stále výrazně pokulhává za původními plány. Negativní zprávou je pravděpodobný výpadek dodávek vakcín společnosti Astra Zeneca pro EU. USA se v počtu vakcín přehouply přes úroveň 20m – tu původně plánovaly na prosinec.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.4.2022
    Od půlky dubna dochází k citelnému oslabení čínské měny proti USD. Aktuálně se jeden dolar obchoduje za 6,55 renminbi. Jde o nejslabší úroveň od loňského dubna. Oslabení měny představuje pro čínské autority způsob, jak zmírnit negativní dopady politiky nulové tolerance vůči covidu – Čína je typickou exportní ekonomikou. Slabší kurz reflektuje obavy ze zpomalení ekonomického růstu. Úroveň měny taktéž zrcadlí divergenci v měnových politikách Fedu a PBoC. Čínská centrální banka bude muset politiku uvolňovat.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 25.5.2020
    Rozvolňování karantén se zatím daří bez opětovného nárůstu nových infekcí. Mnohé státy oznamují dřívější otevírání hranic. Přestože návrat k normálu ještě potrvá, lze pozorovat, že se ekonomická aktivita odrazila ode dna. Právě uvolňování karantén, které nedoprovází nárůst nových infekcí pomáhá představuje pro akciové indexy klíčovou podporu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 26.07.2021
    Tento týden se uskuteční zasedání Fedu. Na červencovém setkání centrální bankéřů s největší pravděpodobností zásadní informace nezazní. Vzhledem k obavám z dopadu varianty delta na ekonomický růst můžeme jakoukoliv zmínku o taperingu prozatím vyloučit. Relevantnější tak bude až zářijové zasedání amerických centrálních bankéřů, na kterém již vyjdou aktualizované ekonomické prognózy. Lze předpokládat, že první náznaky taperingu uslyšíme právě na zářijovém meetingu FOMC. Čistě teoreticky by mohla první slova padnout i na setkání v Jackson Hole, které se koná koncem srpna. Na zářijovém zasedání taktéž dojde k publikaci aktualizované projekce sazeb – tzv. dot plot. Zde nelze vyloučit další jestřábí překvapení – např. predikce prvního zvýšení úroků v roce 2022 nebo větší počet hiků v letech následujících.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 26.09.2022
    Během minulého týdne burzy opět silně oslabovaly. S&P 500 odepsal 4,6 % a nyní se tak nachází necelé procento nad svým letošním minimem z půlky června. Hlavním faktorem je přísný jestřábí tón Fedu. Ten již víceméně ignoruje dopad měnové politiky na ekonomický růst a chce za každou cenu porazit inflaci. S&P 500 se obchoduje cca 23 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita vystoupala k hranici 30 bodů. Investiční banka Goldman Sachs snížila svůj odhad na kurz S&P 500 na 3 600 (na konci 2022).
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 26.10.2020
    Ve čtvrtek se uskuteční zasedání ECB. Očekává se, že frankfurtská instituce ponechá sazby beze změny, ani nenavýší objem dluhopisů, které nakupuje v rámci svého protipandemického programu (PEPP). Předpokládá se však, že ECB přistoupí navýšení PEPP o dalších €500 mld. na svém prosincovém zasedání. Eurozóna se aktuálně potýká s deflačními tlaky – ceny na meziroční bázi již poklesly dva měsíce po sobě, což se naposledy odehrálo v roce 2016. Zároveň ochabuje ekonomická aktivita v EMU. Lagardeová by mohla přijít alespoň s detaily o budoucím navýšení PEPP.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new