Čtvrtek 25. duben 2024 16:09
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Jak vidí brexit finanční trhy a investoři: celkem pozitivně, největší šanci teď dávají měkkému brexitu a druhému referendu

18.03.2019 10:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské akcie v pátek zakončily obchodování na nejvyšší cenové úrovni za uplynulých pět měsíců. Kromě naděje na zmírnění či smír v obchodní válce USA a Číny byl důvodem růstu evropských akcií také vývoj na britských ostrovech.

Celoevropský index STOXX 600 posílil o 0,7 procenta a skončil nejvýše od loňského 4. října. Investoři pozitivně přijímají náznaky, že Británie příští týden v pátek večer neopustí Evropskou unii takzvaně bez dohody. Tedy dohody, která by zajistila minimalizaci ekonomických škod spjatých s vystoupením.

Většina investorů soudí, že nyní existují tři hlavní scénáře dalšího vývoje kolem brexitu. Vystoupení s dohodou, tedy takzvaný měkký brexit, dále uspořádání druhého referenda o brexitu a konečně takzvaný tvrdý brexit, čili vystoupení bez dohody.

Mezinárodní bankovní domy a finanční instituce zpravidla nepřičítají scénáři tvrdého brexitu vyšší než dvacetiprocentní pravděpodobnost. Riziko takového scénáře se podle finančníků navíc v posledních týdnech a měsících spíše snižuje. Hned tři finanční instituce, a sice banky Berenberg, Nordea a Goldman Sachs, v poslední době snížily pravděpodobnost scénáře tvrdého brexitu.

Mimochodem, obdobně vidí situaci také bookmakeři sázkové kanceláře Ladbrokes. Podle nich má nyní scénář tvrdého brexitu pravděpodobnost 22 procent. Přitom ještě v první polovině února ty bylo hned 36 procent. I podle sázkařů, stejně jako podle finančníků, tedy riziko vystoupení bez dohody v posledních týdnech klesá.

Bookmakerům i finančníkům se jako stále méně pravděpodobné jeví to, že by Londýn uvízl až v takovém chaosu, který by i přes jeden či více odkladů samotného vystoupení z EU nakonec přece jenom k tvrdému brexitu vedl. Minulý týden britský parlament schválil vládní ustanovení, které vylučuje tvrdý brexit za jakýchkoli okolností.

Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje je podle většiny bankovních domů schválení dohody dojednané premiérkou Theresou Mayovou nebo nějaké její obdoby. Premiérce se už dvakrát nepodařilo získat v parlamentu souhlas. Poprvé pohořela v polovině ledna a podruhé, méně výrazně, pak minulý týden. 

Mayová nyní plánuje třetí hlasování a zákonodárcům hrozí, že pokud její návrh neschválí, odklad odchodu Británie z EU se může odložit o mnoho více než jen o předpokládané tři měsíce, až o dva roky. Aby návrh Mayové prošel, potřebuje získat dalších 75 hlasů navíc k těm, které se pro návrh vyslovily minulý týden. Připravenost podpořit návrh nově vyjádřilo deset poslanců severoirské Demokratické unionistické strany a také jeho někteří dosavadní kritici z řad konzervativců, kteří se obávají, že pokud návrh do třetice neprojde, k žádnému brexitu nakonec nemusí dojít. Představitelé Konzervativní strany ale tvrdí, že o návrhu se – pravděpodobně zítra – bude hlasovat jen tehdy, pokud bude mít slušnou naději na schválení, tedy pokud dojde k výraznému nárůstu deklarované podpory ve srovnání s minulým týdnem.  

Ve čtvrtek začíná další summit EU. Nelze vyloučit, že by v případě krachu třetího hlasování nastalo ještě hlasování čtvrté. To by se zřejmě konalo po zmíněném summitu EU, přičemž investoři koketují s myšlenkou, že Brusel by na poslední chvíli právě na tomto summitu odsouhlasil určité ústupky Londýnu. Tím by zvýšil šance, že plán Mayové přece jenom nakonec projde. Z ekonomického hlediska by takové ústupky měly smysl, neboť tvrdý brexit by byl hospodářskou ránou pro obě strany „rozvodového řízení“.

Trhům by však nevadilo ani to, pokud by po dalším Mayové selhání převzal otěže ve věci brexitu parlament. Což je také jedna z možností. Zákonodárci by pak postupovali prostřednictvím indikativního hlasování, jehož výsledkem by nejpravděpodobněji byl měkčí brexit, než jaký se odehraje, dojde-li na vystoupení s dohodou dle stávajícího premiérčina návrhu. V zásadě přitom lze říci, že čím měkčí brexit bude, tím budou trhy a investoři radši, jelikož čím měkčí brexit, tím menší změny – a tím méně nevyzpytatelnosti a nejistoty – budou po vystoupení z EU následovat.

Druhým nejpravděpodobnějším scénářem je po měkkém brexitu druhé referendum. Jeho pravděpodobnost je ale podle většiny finančníků zhruba poloviční v porovnání se scénářem měkkého brexitu. Cestu k druhému referendu by otevřel definitivní krach dohody dle premiérčina návrhu, po kterém by nastal odklad brexitu. Jak je uvedeno, Mayová svým vzpurným poslancům hrozí, že může trvat až třeba dva roky.  V takto získaném čase by se mohla rozehrát kampaň za další referendum. I to je z hlediska trhů poměrně příznivý scénář. Z různých důvodů totiž trhy mohou živit naději, že druhé referendum by znamenalo odmítnutí vystoupení Británie z EU. To je pochopitelně z hlediska trhu ten vůbec nejkýženější scénář. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak uzdravit veřejné finance v Česku?
    Mezinárodní instituce varují: bez ozdravení veřejných financí budeme mít do tří let nejhlubší deficit veřejných financí v EU
  • Jak vážný je řecký problém s neplacením daní?
    Včera si mě pozvali do ČT na téma nových problémů, které se objevily kolem implementace řeckých úsporných opatření a j...
  • Jak v čase inflace investovat do zlata… Dejte do něj menší procenta
    S investováním do zlata opatrně. Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v polovině letošního ledna v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to značí, že zlato nepředstavovalo ani příslovečnou ochranu před inflací, za niž je často vydáváno.
  • Jak včerejší volby změnily Ameriku?
    Republikáni upevnili svou pozici v Senátu a Demokraté se zmocnili Sněmovny reprezentantů. Co to ale znamená pro trhy? Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen předkládá svůj pohled na výsledky amerických voleb do Kongresu.
  • Jak velký jestřáb zůstal Powell po datech? Trhy před vystoupením převážně negativní
    Včerejší komentáře z Fedu (Bostic, Dalyová) se držely linie z posledního zasedání. Bankéři dál mluví o nutnosti stlačit inflaci a nejsou ohledně jejího poklesu tak optimističtí jako finanční trhy. Na jednu stranu nechávají pro nejbližší zasedání otevřenou možnost zvýšení sazeb o 50 i 25 bodů a mluví o důležité roli dat, na stranu druhou ovšem zůstávají pevní v tom, že se sazby mají dostat nad 5 procent a vytrvat tam do příštího roku.
  • Jak velkým nebezpečím je dnešní report z trhu práce?
    Závěr týdne dodá nová data, na která se investoři soustřeďují už minimálně několik dní. Půjde o zaměstnanost, nezaměstnanost a mzdy v USA. Akcie se před jejich zveřejněním začaly zvedat, dluhopisové výnosy se zklidnily po svém nárůstu, dolar lehce koriguje poslední zisky a paritě se blíží tentokrát zdola.
  • Jak velký pohyb čekat na libře když Mayová ve volbách neuspěje?
    Britské parlamentní volby se konají už příští týden a protože konzervativcům podle všeho začínají klesat volební preference, uděláme si menší update ohledně toho, jak jsou momentálně naceněná rizika na GBPUSD a s jakými pohyby případně počítat. Pomůže nám k tomu ukazatel implikované volatility an GBPUSD opcích, který je docela dobrým indikátorem toho, s jak výraznými riziky můžeme při podobných jednorázových a dlouhodobě očekávaných fundamentech počítat.
  • Jak velký vliv má politika na akciový trh? 
    Politika a finance jsou bezpochyby velmi úzce propojené pojmy, které se navzájem velmi ovlivňují. Významné politické události mohou během krátké doby vyvolat rozruch ve společnosti, který se následně reflektuje určitým způsobem do finančních trhů. Přesto z dlouhodobého hlediska má většina politických vlivů dopad pouze na dotčenou ekonomiku, které se bezprostředně týkaly.
  • Jak ven z energetické apokalypsy?
    Ceny na energetických burzách nadále atakují astronomické úrovně. Zatímco evropský plyn včera pokořil 300 EUR/MWh, elektřina se obchoduje nad hranicí 600 EUR/MWh. Jen pro porovnání a dokreslení toho, jak vážná je aktuální situace – průměrná cena plynu byla v minulé dekádě pod 20 EUR/MWh, v případě elektřiny okolo 40 EUR/MWh. Pokud by se měl energetický šok plně propsat do koncových cen pro odběratele, do existenčních problémů by se dostaly nejen domácnosti, ale také podstatná část energeticky náročného průmyslu.
  • Jak vidí australskou ekonomiku centrální banka?
    Australská centrální banka (RBA) dnes v brzkých ranních hodinách zveřejnila svůj zápis z posledního jednání banko...
  • 🔎 Jak vidí CEO banky JP Morgan Jamie Dimon budoucnost? Vybrali jsme pro vás 7 nejzajímavějších bodů
    Jeden z nejznámějších bankéřů světa, Jamie Dimon, který je dlouholetým CEO největší americké banky JP Morgan, zveřejnil před pár dny svůj tradiční dopis pro akcionáře. V něm každoročně popisuje svůj pohled na aktuální ekonomické výzvy, geopolitickou situaci, příležitosti a rizika, která aktuálně vidí.
  • Jak vidí dnešní snížení náš úvěrový expert Libor Vojta Ostatek?
    „Z pohledu hypotečních úrokových sazeb bude mít dnešní krok centrálních bankéřů dopad především na kratší fixace. Zlevnit by měly úrokové sazby s fixací do 3 let. U jednoleté ceny peněz došlo za poslední dva měsíce k výraznému poklesu ceny zdrojů, kdy byla nejdříve prolomena hranice 6 % a následně 5 %. Cena hypoték bude klesat, jak moc, závisí na bankách. Sazba od 4,99 % by mohla být v nabídce větších bank už v únoru.“
  • Jak vidí měnové trhy zástupci bank a brokerů?
    Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka...
  • Jak v novém roce obchodovat se zlatem
    Od března do října 2022 klesla cena zlata o 22 %. Od té doby zaznamenala cena zlata do nového roku šestiměsíční maximu...
  • Jak v Polsku hořce poznávají, že si za stovky miliard inflaci pouze odsunuli v čase
    Polské veřejné finance se dostávají pod značný tlak a země bude zřejmě kvůli tomu nucena ukončit své programy ochrany obyvatelstva před inflací, známé jako „inflační štíty“. V jejich rámci Varšava už loni snížila spotřební daň a DPH z elektřiny, plynu či paliv a v letošním roce pak například DPH ze základních potravin, ale třeba také hnojiv až nulu. „Inflačních štítů“ ve velkém využívají i Češi z příhraničních oblastí, kteří so Polska vyrážejí na nákupy potravin či pohonných hmot. Vyhledávaný je v Polsku také třeba nákup cigaret, jelikož krabička tam vyjde o několik desetikorun levněji než v Česku.
  • Jak vybírat akcie podle Johna Neffa
    V minulém článku jsme se zmiňovali o Johnu Neffovi jako skromném a disciplinovaném člověku, který i přes investiční úspěch, vždy zůstal především obyčejným mužem. V tomto článku se budeme více věnovat jeho výběrovým kritériím a ukážeme si, jaké akcie John Neff kupoval a proč.
  • Jak vybrat brokera v roce 2019 – 10 tipů pro začínající investory a tradery
    Je výše poplatků to jediné, co by mělo investora při výběru brokera zajímat? Nebo jsou důležitější věci, kvůli kterým může investor přijít i o celý svůj kapitál? Výběr brokera není jednoduchý úkol. Na investora se doslova valí desítky nabídek, sliby na rychlé zbohatnutí nebo zaručené tipy na investování.
  • Jak vybrat nejlepšího brokera v roce 2019 – 10 tipů pro začínající investory a tradery
    Je výše poplatků to jediné, co by mělo investora při výběru brokera zajímat? Nebo jsou důležitější věci, kvůli kterým může investor přijít i o celý svůj kapitál? Výběr brokera není jednoduchý úkol. Na investora se doslova valí desítky nabídek, sliby na rychlé zbohatnutí nebo zaručené tipy na investování.
  • Jak vybrat správné akcie podle Davida Dremana
    Kdo byl David Dreman již nyní víme. V předchozím článku jsme si pověděli, že David Dreman byl absolutní protiproudař, někdo, kdo vždy vybral opačnou cestu, než zbytek investorské veřejnosti. Kontrariánský přístup se stal jeho druhou přirozeností. Když vybíral akcie, hledal vždy tam, kam se ostatní nedívaly – na bezvýznamné, neoblíbené tituly.
  • Jak vybrat správného brokera?
    Pokud přijde řeč na investice a úspory, rozhodnutí o využívání služeb správného brokera není z těch, která by se měla brát na lehkou váhu. Akcie mnohých společností či bank se zdají být více než nestálé. Existuje proto mnoho různých faktorů, které by investoři měli vzít v úvahu ještě před samotným začátkem investování.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost