Pátek 29. březen 2024 16:40
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Čína očakáva spomalenie hospodárskeho rastu v roku 2019

05.03.2019 20:16  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kanadský dolár zaznamenal pokles k najnižším úrovniam za posledných 6 týždňov. Pokles hodnoty meny bol ovplyvnený kombináciou negatívnych faktorov, ako je rezignácia premiéra Justina Trudeau kvôli korupčnému škandálu a očakávané zmeny v monetárnej politike kanadskej centrálnej banky, ktorá bude zasadať v stredu. Pokračujúci pokles volatility na trhoch dostáva do popredia meny krajín s vyššími úrokmi na dlhopisoch ako je americký dolár, či meny rozvojových trhov. Kľúčovou udalosťou tohto týždňa je zasadnutie ECB a BOC, kde sa očakáva reakcia na pokračujúce sa spomaľovanie hospodárskeho rastu. Aj napriek zhoršovaniu sa predstihových indikátorov ako je index nákupných manažérov (PMI), súčasný pozitívny vývoj obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou a prípadné dosiahnutie obchodnej dohody v blízkej budúcnosti, môže viesť  ku obnoveniu globálneho hospodárskeho rastu. Zmeny v politikách centrálnych bánk sú preto možno predčasné, aj keď Kanada zažíva výrazné spomalenie hospodárskeho rastu. Ten by sa však mohol zlepšiť, v dôsledku nárastu cien ropy. Menový pár USDCAD  testuje silnú úroveň rezistencie v oblasti 1,336-1,338 USDCAD. V prípade, že táto úroveň nebude prekonaná, môžeme vidieť odraz smerom nadol k úrovni 1,320 USDCAD.

Ázijské akciové trhy uzavreli obchodovanie zmiešane. Čínsky premiér Li Keqiang sa vyjadril, že čínska ekonomika potrebuje viac ekonomických stimulov, kvôli pokračujúcemu spomaľovaniu hospodárskeho rastu. Čínsky premiér ďalej uviedol, že očakávané tempo hospodárskeho rastu v roku 2019 bude v rozmedzí od 6% do 6,5%, čo predstavuje pokles oproti hospodárskemu rastu v roku 2018 na úrovni 6,6%. Li Keqiang počas svojho prejavu ohlásil zníženie daní a poplatkov v objeme 2 bilióny juanov (289,28 miliárd dolárov), čo zahŕňa pokles HDP výrobného sektora o 3% z 16% na 13% . Premiér ďalej uviedol, že plánuje podporiť financovanie infraštruktúry krajiny formou špeciálnych dlhopisov v objeme 2,15 bilióna juanov. Očakáva sa, že vplyvom týchto fiškálnych stimulov vzrastie rozpočtový deficit krajiny v roku 2019 na 2,76 bilióna juanov, čo predstavuje 2,8%-ný podiel na HDP. Pre porovnanie, rozpočtový deficit Číny predstavoval v roku 2018 2,6%-ný podiel na HDP. Li ďalej uviedol, že podporovanie úverov malým a stredným firmám formou zníženia povinných minimálnych bankových rezerv, bude aj naďalej pokračovať. Premiér tiež poznamenal, že Čína bude udržovať súčasnú úroveň výmenného kurzu juanu, čo by mohlo zvýšiť šance na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, pretože Spojené štáty v minulosti kritizovali zneužívanie monetárnej politiku čínskej centrálnej banky v dôsledku  zámerného oslabovania kurzu juana, čo predstavovalo pre čínske podniky obchodnú výhodu. Akciový index Shanghai Composite (na xStation CHNComp), sa pohybuje v spodnej časti rastového trendového kanála. V prípade pozitívnych správ ohľadom obchodnej dohody, sa môže akciový index dostať k úrovni 11800 bodov.

Britský generálny prokurátor Geoffrey Cox dnes navštívil Brusel, s cieľom vyjednania zmien ohľadom tzv. Írskej poistky. Ak by rokovania dopadli úspešne, výrazne sa zvýši šanca na odhlasovanie dohody o brexite už 12 marca. V prípade neúspechu môže dôjde k predĺženiu termínu odchodu VB z EÚ. Nemenovaná osoba blízka Mayovej uviedla, že pravdepodobne nedôjde k výraznému posunu v rokovaniach v priebehu týždňa. Prelom by mohol nastať, keď Mayová odcestuje do Bruselu, čo bude pravdepodobne v piatok. Rokovania budú prebiehať aj počas víkendu. Libra narazila na support v oblasti 1,31 GBPUSD, pričom ďalší vývoj bude do vysokej miery závisieť od predbežných správ z Bruselu. Menový pár sa obchoduje v blízkosti supportu 1,31 GBPUSD, v prípade udržania tejto úrovne a pozitívnych správ, by mohla libra voči doláru posilniť na nové tohtoročné maximá.

Očakávané spomalenie hospodárskeho rastu číny v roku 2019 zabrzdilo rast ceny čierneho zlata. Rast ceny ropy podporujú očakávania ohľadom predĺženia dohody o znížení produkcie čierneho zlata, ktoré minulý týždeň načrtla Saudská Arábia, ako aj pokles produkcie v Spojených štátoch. Ropa WTI sa obchoduje v oblasti 56,60 USD/bbl. V prípade prerazenia rezistencie smerom nahor v oblasti 57,50-57,70 USD/bbl, by sa otvoril priestor na dodatočný rast smerom k úrovni 60 USD/bbl.

Tento týždeň nás čakajú nasledujúce kľúčové udalosti:

Bank of Canada bude mať v stredu zasadanie, na ktorom sa neočakáva zmena úrokových sadzieb, kvôli pretrvávajúcej neistote na trhu nehnuteľností a investícií.

Vo štvrtok sa bude konať zasadnutie ECB, na ktorom sa neočakáva zmena úrokových sadzieb. O zvýšenú volatilitu na trhoch sa môže postarať guvernér ECB Mário Draghi v jeho tradičnom prejave.

V piatok budú zverejnené dáta  z amerického trhu práce. Očakáva sa, že nezamestnanosť vo februári  poklesla na úroveň 3,9%. Taktiež sa očakáva, že vo februári pribudlo 185 000 nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína musí přestat spoléhat na západ
    Export Číny si během listopadu pohoršil a zdůraznil tak potřebu země zaměřit se spíše na domácí poptávku...
  • Čína: Může to být ještě horší, než se zdá
    Známky slabosti v čínské ekonomice, která tvoří téměř třetinu celosvětového růstu, vyvolávají velké obavy. Zdá se, že čínský růst je již slabší, než informují oficiální zdroje. I když Washington a Peking dotáhnou dohodu o ukončení obchodního sporu, je třeba poznamenat, že to není pro Čínu a její vývozce „všelékem", protože zpomalení poptávky je globální.
  • Čína nařídila těžařům bitcoinů ukončit činnost
    Pokud jsme minulý měsíc komentovali, že trh s kryptoměnami se potápí s poklesy, které dosáhly 30 % a 40 % u Bitcoinu a Etherea poté, co Čínská lidová banka oznámila zákaz plateb Bitcoinem ve své zemi, čímž zavřela dveře milionům uživatelů ve své zemi, což způsobilo masivní výprodej těchto produktů po celém světě, v posledních zasedáních vedl nový úder asijského giganta k tomu, že na trhu s digitálními měnami zmizelo téměř 300 miliard dolarů.
  • Čína nasazuje proti Trumpovi těžkou zbraň – slabý jüan
    Čínská měna výrazně oslabila na nejnižší úroveň za rok vůči dolaru. Pokles je poháněn čínskými orgány, které se spoléhají na směnný kurz a prostřednictvím něj reagují na Spojené státy v souvislosti s eskalací obchodního napětí.
  • Čína navrhuje pojistky proti volatilitě, analýza ZLATA, USD/JPY, EUR/CHF
    Německé vývozy a dovozy v červenci stouply na rekordní hodnoty od zavedení statistiky v roce 1991. Sezónně očištěné exporty meziměsíčně...
  • Čína navyšuje stimuly, do finančného sektora naliala rekordný objem prostriedkov
    História ukazuje, že na spomalenie čínskej ekonomiky má vláda tendenciu reagovať stimulmi. Zatiaľ si dávala načas, avšak vyzerá to tak, že od začiatku roka prešla do ofenzívy. Dnes naliala centrálna banka do finančného systému rekordný objem likvidity – 560 mld. CNY. Centrálna banka síce tvrdí, že to je kvôli historicky vyššiemu dopytu po likvidite kvôli termínu splatnosti daní, je to však s odstupom najvyššia úroveň v histórii, čiže tam bude aj stimulačný komponent. Najmä keď január býva mesiacom, kedy banky upravujú svoje ciele na úverovanie a to by rada vláda videla vyššie.
  • Čína naznačila, že by kvůli zákazu Huawei mohla zakročit proti německým autům. Takový krok by měl dopad i na český automobilový sektor
    S dílčím smírem USA a Číny, který se podařilo dojednat během tohoto týdne, obchodní rozmíšky zjevně nekončí. Čína ústy svého velvyslance včera pohrozila Německu odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí společnost Huawei jako možného dodavatele technologie pro sítě páté generace (5G). Zmínila miliony aut, které Německo do Číny vyváží. Pokud by Čína podnikla kroky vůči německým automobilům, neblaze to poznamená také český automobilový sektor.
  • Číňané houfně nakupují akcie v zemi, pohání je sílící optimismus, že čínská ekonomika zvládá koronakrizi nejlépe na světě. Citelný růst čínských akcií je dnes vzpruhou celému světu
    Čínské akcie dnes svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. Vyhoupl se tak na své dvouleté maximum. Obrat obchodů na burzách v Šanghaji a Šen-čenu dosáhl úrovně půldruhého bilionu jüanů, a byl tak nejvyšší za uplynulých pět let.
  • Čína nechystá odvetu a v Itálii se formuje vláda bez Ligy. Akcie startují vzhůru, euro je v klidu
    Klíčové finanční trhy nadále řeší zejména otázku, jakým směrem se bude ubírat čínsko-americká obchodní válka a jaké hospodářské škody způsobí. Krátce převládly obavy ze zhoršení kondice americké ekonomiky, ale během dnešního dopoledne optimismus na trzích roste a v případě akcií už jednoznačně převládl.
  • Čína nesouhlasí se sankcemi proti Rusku
    Čína neschvaluje sankce uvalené na Rusko. Kromě toho kritizovala USA za rozpoutání ukrajinské krize. Vedoucí představitelé země také dodali, že americká podpora rozšiřování NATO ponechala Vladimiru Putinovi jen málo variant postupu. Mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying Peking ve středu řekla, že "sankce nejsou nikdy zásadně účinným prostředkem k řešení problémů." Kritizovala také Spojené státy a Severoatlantickou alianci za rozmístění zbraní poblíž ruských hranic a položila otázku, zda někdy přemýšlely o důsledcích takového jednání.
  • Čína odhalila návrh nařízení pro průmysl umělé inteligence 📣
    Čínské ministerstvo průmyslu zveřejnilo návrh pokynů pro standardizaci odvětví umělé inteligence, jak informovala agentura Reuters. Tento krok měl dopad na čínské technologické akcie zaměřené na umělou inteligenci, včetně společností Alibaba a Baidu.
  • Čína odpoledne přestává dusit sentiment na trzích, akciím se však do plusu nechce
    Evropským akciím se podařilo částečně napravit slabý úvod, který negativně ovlivnily především zprávy o dalším utahování regulace v Číně. Během dopoledne nepotěšil ani nižší index podnikatelského klimatu v Německu Ifo, ale ten už neměl velký vliv a klíčové indexy začaly postupně stoupat. Momentálně je DAX asi půl procenta v záporu, FTSE 100 už jen mírně v červeném a CAC 40 dokonce těsně v plusu.
  • Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR
    Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahraničí těmito novými opatřeními riskují poškození vzájemné spolupráce a měly by se zaváděním jednostranných sankcí přestat. O nových sankcích informoval v pátek americký prezident Donald Trump, mají postihnout finanční zdroje Severní Koreje a také její dodavatele paliv.
  • Čína ohlásila kroky k liberalizaci úvěrového trhu
    Čínská centrální banka zruší spodní hranici pro úrokové sazby, za které domácí banky poskytují úvěry. Doposud banky m...
  • Čína ohlásila 3507 případů koronaviru, nejvíce za dva roky
    Pevninská Čína dnes ohlásila 3507 nových případů místního přenosu koronaviru. Jde o její nejvyšší denní bilanci za poslední dva roky, upozornila agentura Reuters. V pondělí Čína informovala o 1337 nových infekcích.
  • Čína osvobodí další zboží z USA od cla. Česká vláda zase zásilky z Číny zdraží.
    Čína představila dalších 79 amerických produktů dočasně osvobozených od odvetných cel zavedených v rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Česká vláda naopak schválila novelu výrazně zdražující drobné zásilky z Číny.
  • Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let
    Čína má po ruce několik ekonomických zbraní, kterými nyní může „kontrovat“ úderu, který jí a jejím firmám v čele s Huawei uštědřuje administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mezi ty klíčové patří čínská měna a čínské nerostné bohatství. Ani s jednou z těchto zbraní to však není tak úplně jednoduché.
  • Čína označila článek o amerických dluhopisech za „fake news“
    Čína využila slovník Donalda Trumpa a tvrdí, že včerejší článek agentury Bloomberg týkající se domnělé oficiální nechuti Číny dále nakupovat americké vládní dluhopisy je „fake news“. Těžko uvěřit, že by Bloomberg riskoval svou pověst a přišel s takovým článkem, aniž by si ověřil zdroj. Čemu tedy věřit? Původnímu článku, nebo jeho popření? Nebo oběma, či žádnému z nich?
  • Čína oznámila, že od 1. června implementuje cla na přibližně 60 miliard USD dovozů z USA
    Jedná se o odvetné opatření poté, co podobný krok minulý týden oznámily USA. Celní sazby se budou různit od 5 % do 25 %. Pro názornost celkové exporty zboží z USA do Číny v roce 20118 činily cca 120 miliard USD.
  • Čína plánuje nové stimuly, ropa a akcie ožívají. Analýza GBP/USD, EUR/USD, AUD/USD
    Evropské akciové trhy v úterý mírně posilují. Optimismus čerpají z USA, kde včera nakonec indexy zavřely v zelený...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank