Sobota 11. červenec 2020 03:19
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading letni strategie

Dvourychlostní Evropa se stává realitou

05.03.2019 12:33  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Rozšiřující se ekonomická propast mezi jádrem a periferií eurozóny znamená, že politická intervence je nevyhnutelná. Můžeme předpokládat, že se ke slovu opět dostane náš starý známý – cílené dlouhodobější refinanční operace (TLTRO), možná doplněné o pár inovativních opatření.

Náš oblíbený ukazatel, úvěrový impuls eurozóny – hlavní motor ekonomické aktivity – se vrací zpět do kladných čísel a po negativních výsledcích počátkem roku 2018 dosahuje 0,4 % HDP. Avšak i toto pozitivní tempo je velmi nízké ve srovnání se čtyřletým průměrem 0,8 %. Analýza jednotlivých zemí ukazuje výrazný rozdíl mezi jádrem eurozóny a její periferií. Ve Francii a Německu je úvěrový impuls na dobré cestě. V Německu dosahuje něco přes 0,6 % HDP a ve Francii opět roste téměř k 1,7 % HDP, což pomohlo omezit negativní makroekonomický dopad protestů žlutých vest ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018.

Naproti tomu na periferii eurozóny úvěrový impuls jasně klesá. V Itálii byl ve čtvrtém čtvrtletí 2018 téměř na nule a ve Španělsku klesá dál a dál do záporných čísel, v tuto chvíli na -2,1 % HDP, což je úroveň, na které nebyl od konce roku 2013. To jasně potvrzuje něco, co říkáme už od začátku roku 2018: eurozóna vstoupila do restriktivnějšího úvěrového cyklu, zejména na periferii, což bude mít negativní dopad na domácí poptávku – která výrazně koreluje s tokem nových úvěrů do ekonomiky – a nakonec povede k nižšímu růstu, než v roce 2019 předpokládá konsenzus trhu i Evropská centrální banka.

Můžeme počítat s novou dohodou TLTRO

V roce 2019 bude nízký růst hlavní problém eurozóny. Všichni víme, že růst je hlavně o úvěrech, zejména v těch obdobích, kdy centrální banky otevřou dveře dokořán pro půjčky s nízkými úroky. Od začátku roku vnímáme, že politici jsou, pokud jde o očekávaný růst, stále pesimističtější, takže se znovu zamýšlejí nad nutností dalších stimulů. A v tuto chvíli je fiskální stimul zcela mimo hru – ale už ne nadlouho: „V případě velkého šoku je potřeba reakce fiskální politiky“ (Jens Weidmann, 27. února) – pozornost se upírá především k monetární politice.

Je zvláštní si uvědomit, jak rychle lidé mění názor. Ještě v říjnu tvrdil Mario Draghi, že jen „několik málo“ členů rady guvernérů ECB zmínilo možnost cílených dlouhodobých refinančních operací – jinak řečeno „pokračujte, není tu nic k vidění!“ O tři měsíce později uvedl, že „někteří“ členové o tom mluví – rostoucí obavy – a nyní už i skeptičtější členové ECB, jako je Benoit Coeuré, potvrzují, že téma je zpět ve hře.

Pokud chceme pochopit, proč budou v příštích týdnech finanční trhy přetřásat otázku TLTRO, musíme nejprve popsat současnou situaci v evropském bankovním sektoru. Podíváme-li se na ceny akcií jako ukazatel důvěry investorů, můžeme klidně říct, že banky kotované v Evropě zatím nedokázaly získat důvěru investorů zpět. Do nynějška to nebyl až tak velký problém, protože v minulých letech byly banky díky TLTRO schopné získat přístup k velice levným penězům ECB a nemusely tak platit poplatky plynoucí z rizika půjčování si peněz na trhu. Prostřednictvím tohoto kanálu ECB mohly banky nabízet levné úvěry domácnostem a firmám v eurozóně, a tak posilovat investice i spotřebu.

Nyní se však banky ocitly na dohled červnovému „srázu TLTRO“ – tedy skutečnosti, že první program TLTRO v tu chvíli vstoupí do svého posledního roku a od příštího června dojde k významnému dopadu na regulatorní likviditu (zejména na Net Stable Funding Ratio (poměr čistého stabilního financování)). Vzhledem k tomu, že banky nebudou mít přístup k novým fondům ECB, budou se muset obrátit k tržním půjčkám s vyššími náklady, než na jaké byly zvyklé. Pro nejslabší banky, jako jsou malé a střední italské banky, to může znamenat skutečný problém při získávání financí. Rostoucí náklady na financování se u slabých i silných bank jistě promítnou do nákladů pro klienty, což znamená přísnější monetární podmínky, nižší úvěrový impuls a přísnější podmínky pro získávání půjček.

Pokud se má ECB vyhnout tomuto scénáři, který by uspíšil ekonomický propad eurozóny, předpokládá se, že zahájí nové kolo TLTRO. Je to v podstatě hotová věc. V tuto chvíli vlastně zbývá jen otázka, kdy nový program začne a zda bude součástí širšího balíčku opatření.

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dva postrehy z trhov: Volatilia klesá až nečakane rýchlo; medzera medzi EURUSD a úrokovým diferenciálom sa zatvorila
  Volatilita Trhy sa s BrExitom vysporiadali nečakane rýchlo. Index volatility VIX (merajúci očakávania volatility index...
 • Dva postřehy k euru po zasedání ECB
  Euro bylo, je a asi ještě dlouho bude carry měna. Nízké úrokové sazby jsou velkým lákadlem pro obchodníky, kteří si pů...
 • Dva svety Donalda Trumpa
  Trump je ako Schrodingerova mačka – jeho politiky existujú v stave pragmatizmu a radikalizmu zároveň. Investorský svet si zatiaľ vybral tú pragmatickú stránku. Avšak možno sa prerátal – to, čo je dobré pre USA, nie je dobré pre svet.
 • Dve americké vojny
  Pamätáte si na nášho sprievodcu rokom 2017? Tam sme písali o Cezhraničných daňových úpravách ako o potenciálne najväčšej udalosti nového roka. Zdá sa, že toto varovanie nestráca na aktuálnosti. Naopak, Európa sa už teraz pripravuje na podnet na Svetovú obchodnú organizáciu ohľadom jej možného zavedenia. Následky by boli dramatické na celý svet.
 • Dve definitívne riešenia krízu nezastavili
  Piatok priniesol euru ďalšie zisky. Spoločná mena pokračov...
 • Dve forexové zamyslenia na koniec týždňa (USD, AUD)
  Dolár mal v posledných rokoch tendenciu nevšímať si vývoj inflácie, pretože FEDu ďaleko viac horelo pri jeho druhom mandáte – plnej zamestnanosti...
 • Dvě nastupující globální mocnosti: O kolik je Indie za Čínou?
  Jestli v letošní Velké ceně Singapuru F1 tým Force India zaostal za lídrem celéh...
 • Dvě největší německé banky chystají sloučení, odbory i akcionáři se děsí
  Dvě největší německé banky chystají sloučení. Desetitisícům jejich stávajících zaměstnanců proto hrozí vyhazov. Možnému sloučení Deutsche Bank a Commerzbank, ústavů založených shodou okolností ve stejném roce 1870, nebude německá vláda bránit. Sama je k takovému kroku pobízí, protože v době další ekonomické krize už nechce, aby se německé firmy a podniky musely spoléhat na zahraniční bankovní domy.
 • Dve pozitívne správy z úvodu týždňa
  Tou prvou je vývoj verejných financií krajín EÚ a predovšetkým eurozóny v treťom kvartáli 2016. Ten dosiahol úroveňi 90,1% HDP, medzikvartálne to znamená pokles o 1,1% a medziročne o 1,4% HDP. Navyše v posledných troch rokoch je sezonalita jednoznačná – najnižší dlh počas roka zaznamenávala eurozóna vo štvrtom kvartáli, je teda reálne očakávať pokles aj v ďalšom kvartáli:
 • Dve zlé správy pre FED – vyhliadky pre rast HDP klesajú, zmena reálnych miezd je záporná
  Aktuálne je pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v USA na marcovom zasadnutí nad úrovňou 90%. Je teda vysoko pravdepodobné, že FED pôjde so sadzbami nahor. S týmto očakávaním sa stotožňujem, keďže FED plánuje v tomto roku dvíhať sadzby trikrát a má na to štyri možnosti (FED zvykne meniť politiku na dvojdňových zasadnutiach, ktoré sa konajú každé tri mesiace) a ekonomické dáta pri budúcich zasadnutiach nemusia byť tak dobré, ako sú v súčasnosti. Vyzerá to tak, že zvýšenie sadzieb na marcovom zasadnutí môže aktuálne ohroziť len veľmi slabý report z trhu práce (ktorý bude zverejnený o týždeň), alebo nejaký šok zo zahraničia/finančných trhov.
 • DXY
  Safe Havens ztrácejí svůj lesk v dobách, kdy se většina zemí těší hospodářskému vzestupu a současně snižuje poptávku po americké měně, která se obecně považuje za bezpečné útočiště v turbulentních dobách. Korelace mezi efektivním směnným kurzem amerického dolaru a akciovým trhem byla v negativním teritoriu již od začátku zimy (graf 1). Korekce akciového trhu téměř 10% na konci ledna a počátku února zvedla dočasně dolar. Další výkyvy na akciovém trhu nelze v krátkodobém horizontu vyloučit, ale silná globální ekonomika snižuje pravděpodobnost, že americký dolar získá podporu jako trvalé bezpečné útočiště. Vztah mezi výnosy DXY a SP500 jsou evidentní. Obdobně graf diference DXY a DJ30 na měsíčním grafu. Pohyb, který bude apretovat USD současně depreciuje výnos akciového trhu, což je zřejmé z grafu (DXY+SP500)/100*.
 • DXY se obchodoval druhý den za sebou na vyšších úrovních
  DXY se obchodoval druhý den za sebou na vyšších úrovních. Index klesl na low na úrovni 96,88 a poté posílil o 70 pips a prolomil nedávné high 97,55 (11. prosince 2018). V současné době se obchoduje kolem 97,54.
 • DXY – 1. 11. 2019
  Zlato se obchoduje na vyšších úrovních druhý den. Díky oslabení amerického dolaru posílilo o více než 30 dolarů. DXY pokračuje v obchodování na slabších hladinách a propad pod 97 potvrzuje další široký výprodej amerického dolaru. Jádrové výdaje na osobní spotřebu (PCE), které nezahrnují potraviny a energii, vzrostly o 1,7% z předchozích 1,8%. Chicago PMI v říjnu pokleslo na 43,2 z 47,1 (za měsíc), což je nejnižší úroveň od prosince 2015.
 • DXY – 13. 5. 2019
  Dolarový index dále oslaboval a prohloubil ztráty v třetím přímém obchodování – na základě potíží v obchodních jednáních mezi USA a Čínou, která patrně skončila poté, co prezident Donald Trump zvýšil cla na čínské zboží. Dolarový index vůči koši měn se aktuálně obchoduje -0,05 procenta na 97,255 (1219 GMT), když se v pátek dotkl minima 97,13. To je nejnižší od hladina od 18. dubna.
 • DXY – 18. 2. 2019
  Dolarový index zpomalil poté, co ministerstvo obchodu USA zaslalo zprávu prezidentovi Donaldovi Trumpovi, na jejímž základě by prezident mohl uvolnit sazby na dovážené automobily a autodíly. Dolar se proti koši měn pohybuje o 0,2 procenta níž na 96,69, dosáhl high 97,37, což je nejvyšší úroveň od 17. prosince.
 • DXY – 21. 2. 2019
  Dolarový index se konsolidoval v úzkém pásmu poté, co Federální rezerva potvrdila, že bude trpělivá před dalším zvyšováním úrokových sazeb a že ekonomika zůstává silná a robustní. Dolar se proti koši měn obchoduje okolo 96,50 dolarů, přičemž ve středu dosáhl nejnižší hodnoty 96,29 (nejnižší od 6. února).
 • DXY – 22. 2. 2019
  Dolarový index zůstal stabilní, když dnes vyjednavači USA a Číny diskutují o podrobnostech souboru dohod, jejichž cílem je ukončení jejich obchodní války. Dolar se proti koši měn obchoduje 0,05 procenta vzhůru na 96,63, když ve středu dosáhl low 96,29 – nejnižší úrovně od 6. února.
 • DXY – 22. 5. 2019
  Dolarový index mírně poklesl z 3-1/2 high poté, co prezident Federální rezervní banky St. Louis, James Bullard, uvedl, že další propad inflace by mohl přimět americkou centrální banku ke snížení úrokových sazeb, i když ekonomický růst si udržuje svou dynamiku. Greenback se aktuálně proti koši měn obchoduje -0,06 procenta na 98,008 (1145 GMT), když se v úterý dotkl maxima 98,13, což je nejvyšší hodnota od 26. dubna.
 • DXY – 23. 8. 2019
  Dolarový index vzrostl poté, co Patrick Harker z Philadelphia Fed a prezident Federální rezervní banky v Kansas Esther George uvedli, že nevidí okamžitou potřebu snižování sazeb. Investoři nyní čekají na projev guvernéra Fedu Powella na konferenci v Jackson Hole, který se má konat později během dne (1400 GMT). Hledají klíč pro vyjasnění měnové politiky po zápisu z červnového zasedání FOMC, které přineslo utlumení nadějí na agresivní snížení sazeb.
 • DXY – 25. 2. 2019
  Dolarový index klesl poté, co americký prezident Donald Trump uvedl, že sankce vůči Severní Koreji jsou v platné a zejména uplatňovány v plné míře, bez ohledu na jeho summit s vůdcem Kim Jong Un v Hanoji tento týden. Dolar proti koši měn vzrostl o 0,1 procenta na 96,36. Ve středu dosáhl minima 96,29, což je nejnižší od 6. února.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading letni strategie