Pátek 29. březen 2024 10:15
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex Ebook

Kam míří technologické akcie?

25.02.2019 12:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Komentář Billa McQuakera, Portfolio Managera, Multi Asset, Fidelity International.

V loňském roce zaznamenaly technologické akcie slušné výnosy. Počátek roku 2019 se však nese ve znamení mírného poklesu, což investory znepokojuje. Ptají se, jestli tohle je konec obchodů s technologiemi. Polovodiče se však již staly neoddělitelnou součástí našeho života a je zřejmé, že z něho nezmizí.  A investoři s tím musí žít, ať se jim to líbí, nebo ne.

Všechno to začalo s iracionální přebujelostí

Již více než 25 let se investoři potýkají se vzestupy a pády technologického sektoru. Rok 2018 nebyl výjimkou. Boom internetu a jeho následný rozvoj koncem devadesátých let a počátkem jednadvacátého století je nejlépe charakterizován populárním výrazem „iracionální přebujelost", jehož autorem je bývalý šéf FEDu Alan Greenspan. Tento prudký rozvoj je také nejjasnější ukázkou volatilního „vztahu“, který měli investoři k technologickým akciím. Ty nyní zažily po slušných výnosech v roce 2018 mírný pokles, což rozhodně znepokojilo investory. Stále je to však daleko od výprodejů z roku 2000.

Příběh technologických akcií je však mnohem složitější, než aby mohl být popsán jen extrémním oceněním z roku 2000, které zaznamenaly všechny tituly s ".com" v názvu, nebo dnešními vizemi Zuckerberga a Bezose. Podstatou příběhu je samotná technologie polovodičů, jejíž vývoj a jeho směr je pro technologický sektor přinejmenším stejně důležitý jako Instagram pro marketing.

Polovodiče jako stavební kameny pro růst v 21. století

Význam polovodičů je snadné přehlédnout, protože pozorujeme jen konečný výsledek jejich použití, ne polovodič jako samotný fyzický objekt. Jsou to však klíčové součásti elektronických zařízení, které tvoří neoddělitelnou součást našeho každodenního života. Jednoduše řečeno, pokrok v oblasti polovodičových technologií je zodpovědný za to, že každý z nás má v kapse superpočítač.

Tento rychlý pokrok v technologii předpovídal už zakladatel Intelu Gordon Moore, který v šedesátých letech minulého století předpokládal, že množství komponentů na integrovaných obvodech se každé dva roky zdvojnásobí. Jednalo se o naplněné proroctví a výdaje na výzkum a vývoj se tak v tomto odvětví staly obecně předvídatelnější. Schopnost křemíkového věku stále exponenciálně růst klesá. Novou hranicí by mohlo být strojové učení, ale jeho potenciál se ještě musí potvrdit.

Výrobci polovodičů poskytli investorům nestálou jízdu:


Source: Refinitive, Fidelity International, January 2019.

Polovodiče jsou často označovány jako stavební kameny růstu v 21. století, podobně jako ocel v průmyslové výrobě koncem 19. a 20. století. Stejně tak jako ocel ale neměla pouze komerční využití a umožnila industrializaci válčení, je i zde znepokojující stránka polovodičů.

Druhá strana polovodičového příběhu

Zatímco novinové titulky o obchodních válkách mezi USA a Čínou se často soustředí na tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, hnijící sójové boby a iPhony, neměli bychom zapomínat, že nejnovější technologie polovodičů budou pravděpodobně podporovat revoluci ve vojenských záležitostech charakterizovaných robotikou a internetem věcí.

Zpráva Rady poradců prezidenta pro vědu a technologii nabádá, aby si USA udržovaly vedoucí postavení v oblasti polovodičů jak z ekonomických, tak z národně-bezpečnostních důvodů. Cílem je čelit čínským plánům na rozšíření kapacit, motivovaných hospodářskými a národně bezpečnostními cíli. Současné čínské polovodičové technologie nejsou nejmodernější, ale zvýšení jejich produktivní kapacity je klíčem k ambicióznímu plánu Číny do roku 2025, kterému Spojené státy musí čelit. To všechno hovoří o skutečné povaze obchodního sporu: není to jen Trump a republikáni, není to jen obchodní schodek a rozhodně tento spor tak snadno nezmizí.

V tomto okamžiku se investoři ptají, zda se jedná o konec technologického obchodování. Vzhledem k tomu, že máme ještě v paměti investory vyděšené internetovou bublinou a silný vzestup technologických akcií v USA od poloviny roku 2017, je rozumné klást si tuto otázku, a to zejména s ohledem na velkou váhu technologických akcií v hlavních indexech. Je ale zřejmé, že technologie nemizí a investoři s tím musí pracovat, ať se jim to líbí, nebo ne.

Price return, 12 months to:

31/12/2014

31/12/2015

31/12/2016

31/12/2017

31/12/2018

S&P 500

11.4%

-0.7%

9.5%

19.4%

-6.2%

Philadelphia Semiconductor Index

28.4%

-3.4%

36.6%

38.2%

-7.8%

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kam až stoupne inflace? Akcie dopoledne lehce v plusu
    Včerejší aukce amerických dluhopisů nedopadly špatně, převis poptávky byl 2,3-2,4x. Taková poptávka však v rámci letoška patří k podprůměrným, takže efekt na výnosy byl dohromady malý. Dnes se navíc výnosy v USA vydávají nahoru, na 10Y o 2 bazické body.
  • Kam bude směřovat zlato?
    Rok 2022 byl pro zlato býčí. Finanční krize na mnoha vyspělých trzích měla splaskávající účinek. Inflace v USA a Evropě dosáhla vysokých hodnot, nekončící konflikt Ukrajiny s Ruskem a nutnost intervencí centrálních bank připravily půdu pro to, aby se zlato znovu objevilo jako bezpečné aktivum proti rostoucí inflaci a nejistotě na trhu. Technický pohled na zlato je býčí, pokud se v roce 2023 udrží nad úrovní 1500 USD.
  • Kam dál po snížení sazeb ECB? – Makrodata na týden 8.-12.9
    Snížení sazeb ECB v minulém týdnu překvapilo investory a EURUSD se usadil pod psychologickou úrovní 1,30. Ani slabší n...
  • Kam Fed dostane zlato – na 1 600 USD, nebo na 2 000 USD?
    Trh se zlatem čeká na rozhodnutí amerického Fedu o úrokových sazbách. Krátkodobé i dlouhodobé vyhlídky zlatých cihel momentálně závisí na plánech regulátora.
  • Kam Fed nasměruje dluhopisy? Trhy jsou dopoledne opatrné
    Dnešní den bude ve znamení vyčkávání na výsledek zasedání Fedu. Americká centrální banka ho zveřejní v 19 hodin a následovat bude tisková konference. Téměř určitě se zvedne prognóza růstu HDP, a to pro letošek podstatným způsobem. Spolu s tím by měli bankéři čekat i rychlejší vzestup inflace, zde však zůstává otázkou, jak moc. Co se týče nějaké měnověpolitické akce, Fed podle nás zůstane pasivní a pouze bude zdůrazňovat, že má jak zasáhnout v případě potřeby. Podle nás je Fed vývojem tlačen do vyčkávací pozice a bude dál sázet na to, že se inflační očekávání usadí. Více jsme se tématu věnovali už v našem Týdenním výhledu.
  • Kam investovat – uranové akcie pro rok 2018
    Uran je materiál používaný především v jaderných elektrárnách pro generování energie. Od problémů jaderného reaktoru Fukushima je tento sektor poměrně hojně kritizován, své místo si nicméně stále drží.
  • Kam kráčíš, koruno?
    Na konci září trhy s napětím očekávaly, jak bankovní rada ČNB na svém pravidelném zasedání rozhodne o nastavení úrokových sazeb na další období. Výsledek hlasování byl tentokrát poměrně nejistý, protože před zasedáním existovaly silné argumenty jak pro zvýšení sazeb, tak pro jejich ponechání beze změny. Jaké vidíme my?
  • Kam míří index S&P 500 na konci roku 2023? Proč by měl přesáhnout svou současnou hodnotu a proč naopak ne?
    Předpovídání budoucí výkonnosti indexu S&P 500 je samozřejmě ze své podstaty nejisté a existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit jeho vývoj.
  • Kam míří kryptoměny?
    Minulý týden dorazil velmi přísný test pro většinu kryptoměn, které se náhle ocitly pod silným prodejním tlakem. Už od začátku týdne přicházely na trh zprávy, které nebyly pro trh příliš pozitivní, ale důvěra investorů byla stále poměrně vysoká. Nakonec se korekce změnila v silný výprodej, který pokračoval ještě o víkendu, ale zároveň můžeme vidět náznaky stabilizace. Jaký bude další vývoj bitcoinu a dalších kryptoměn?
  • Kam míří Spojené státy?
    V krátkodobém horizontu je americká ekonomika právě tak silná, jak o ní prezident Trump tvrdí. Jakmile se však podíváme hlouběji na informace o trhu s nemovitostmi a na schodek rozpočtu, je celý obrázek jednoznačně temnější. Všichni víme, že recese se blíží, nevíme jen, kdy přijde. Rozhodující bude určitě výsledek nadcházejících amerických voleb, kde není vyloučen triumf Donalda Trumpa.
  • Kam môže ísť EURUSD, pokiaľ by ECB začala uťahovať politiku?
    Trhy aj ekonómovia sú ohľadom ochoty ECB začať uťahovať politiku optimistické. Podľa prieskumu Bloombergu sa od nej v dohľadnej dobe očakávajú nasledovné kroky:
  • Kam môže ísť v roku 2017 ropa?
    Nie som fanúšikom vydávania price-targetov, lebo si nemyslím, že sa dajú dopredu podchytiť všetky premenné, ktoré ovplyvňujú dané aktívum (pri rope to platí dvojnásobne), každopádne som našiel zaujímavý vzťah medzi vývojom cien ropy a rozdielom medzi dopytom po rope a ponukou, na základe ktorého je možné načtrnúť aspoň nejakú možnú trajektóriu budúceho vývoja.
  • Kam porastie EURUSD?
    Poslednú dobu začína mnoho obchodníkov shortovať pár, keďže jeho posledný rast bol priveľký. A verte, ...
  • Kam pošle BoE libru? - denný výhľad
    Bank of England (BOE) môže už vo štvrtok naznačiť, ako vážne to s Brexitom na finančnom trhu bude. Jej rozhodnutie (13:00 CET) sa očakáva, bez ohľadu na verdikt, v sprievode vysokej volatility. Skončí GBP/USD po štvrtku na 1.37 alebo naopak na 1.30?
  • Kam pošle Grexit euro?
    Akciový index Dow Jones včera poklesol na najnižšiu úroveň ...
  • Kam pro výnosy při padajících sazbách? Extra téma: Dlouhodobý investiční produkt - online konference Patria Finance 29. listopadu od 15:00
    Dlouhé období boje s inflací a vysokých úrokových sazeb je u konce ve světě i v Česku. Sazby centrálních bank postupně obracejí dolů, což nemůže zůstat bez odezvy na tržních produktech. Schyluje se tak i ke konci mimořádně výnosných spořicích účtů či protiinflačních dluhopisů. Je proto načase se ptát, kam nově směřovat investice a kde hledat atraktivní výnos. Právě na toto téma se zaměříme na online konferenci Patria Finance ve středu 29. listopadu od 15:00 pod plným názvem "Konec éry vysokých úroků. Kam pro výnosy při padajících sazbách? Extra téma: Dlouhodobý investiční produkt". Čím vším Vás budeme inspirovat?
  • Kam půjde cena kryptoměny Ripple?
    XRP je jednou z nejzajímavějších kryptoměn, zájem o předpovědi cen XRP proto raketově vzrostl. Investoři se podle řady katalyzátorů a protivětru snaží rozeznat, kam tato mince míří.
  • Kam sa po britskom referende môžu vybrať libra, akcie či zlato?
    Po zajtrajšom britskom referende o vystúpení z EÚ bude na viacerých trhoch horúco. Ceny/kurzy viacerých aktív sa v posledných týždňoch hýbu spolu s pravdepodobnosťou úspešnosti britského referenda. Na základe týchto spoločných pohybov je možné získať aspoň nejaké čísla, kam by sa mohli ich hodnoty v prípade takého či onakého výsledku ich hodnoty pohnúť.
  • Kam sa podela inflácia?
    Taký dlhší článoček pre prílohu Financie v Hospodárskych Novinách: ECB v posledných rokoch natlačila stovky miliárd eu...
  • Kam sa v stredu po zasadnutí OPECu môže vydať ropa? (3 scenáre)
    Zrejme najočakávanejšou udalosťou tohto obchodného týždňa je stredajšie zasadnutie OPECu, na ktorom sa bude rozhodovať o nových kvótach. Pozrime sa teraz na to, kam by sa mohli dostať ceny ropy pri troch rôznych scenároch. Vychádzame pritom z vývoja cien ropy v predošlých mesiacoch a reakcie ropy na „no deal“ na aprílovom zasadnutí OPECu:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
UFX
FX Solutions
Tickmill
reklama
CapXmaster srovnani