Pátek 02. říjen 2020 01:32
reklama
XTB evolution
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Dukascopy

Nejlepší čínské akcie v roce 2019

22.02.2019 17:40  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V tomto článku s vámi chceme probrat 6 zajímavých čínských akcií s vysokými vyhlídkami. Při slovním spojení „investování v Číně“ stále  mnoho investorů cítí mrazení v zádech. Obrovská země s obrovskou ekonomikou, která, navzdory částečnému otevření ekonomiky svobodného trhu, je stále matoucí, netransparentní a především kontrolovaná. Investování do čínských akcií tudíž mnoho lidí vnímá jako riziko, protože se zdá, že prakticky nelze posoudit příležitosti a rizika. Je to pravda?

Na příkladu šesti čínských akciích, které v tomto článku rozebereme, chceme ukázat, že obavy z investování do Čínských akcií jsou mnohdy přehnané. Je potřeba mít na paměti jednu věc. Obezřetnost a opatrnost při investování na akciových trzích by měla být vždy na prvním místě. V případě Číny to platí dvojnásobně, zejména pokud jde o spekulativní akcie společnosti jako je níže prezentovaná NIO.

Pojďme se na rychle začátek podívat na situaci v Číně.

V dnešním článku s vámi chceme probrat následující témata:

 • Čínská ekonomika: vyšší růst, vyšší rizika?
 • Obchodní válka: jaký má skutečný dopad na čínskou ekonomiku?
 • Vyhněte se rizikovým oblastem
 • Nejlepší čínské akcie na rok 2019
 

Čínská ekonomika: vyšší růst, vyšší rizika?

Je pravda, že čínské úřady mají větší vliv na podnikání, než je tomu v případě státních orgánů v Evropě, Japonsku nebo USA.  A rozšířený názor, že ekonomická data, která jsou v případě Číny vždy tak přesná, neodpovídají skutečnosti, je oprávněný. Je těžko uvěřitelné, že by tak obrovská ekonomika mohla reálně růst tak rychlým tempem. Je tohle ale dostatečný argument pro to, abychom čínské firmy jednoduše vyloučili jako investiční cíl? Určitě ne.

Vývoj čínského exportu v milionech USD od 13.01.2004 do 14.01.2019

V Číně je celá řada nesmírně lukrativních společností, do kterých stojí za zvážení investovat. Na níže uvedených grafech vidíme nárůst importu a exportu během posledních 15 let. Je jasné, že čínská ekonomika roste, což se samozřejmě kladně orazí i na domácí spotřebě.

Vývoj čínského importu v milionech USD od 13.01.2004 do 14.01.2019

Míra růstu by byla vyšší než ve vyspělých státech i v případě, že by byla o 2 % nižší, než je uváděno. Tempo růstu čínského HDP zpomaluje. To však neznamená, že se její ekonomika zmenšuje. Po tolika letech stabilního nárůstu ani prakticky není možné, aby se tempo růstu neustále zvyšovalo.

Podstatné je také zmínit fakt, že Čína již není pouhou „pobočkou“ evropských a amerických společností závislá na jejich technologiích a know-how. Čínské firmy v poslední době stále častěji přicházejí s inovacemi na světové úrovni. Stále však často kopírují většinu produktů z USA a Evropy, což americká vláda rezolutně kritizuje. Co je nejdůležitější – Čínská ekonomika je již méně závislá na USA, Evropě a Japonsku, než jsou tyto 3 ekonomiky vzájemně závislé mezi sebou.

 

Obchodní válka: jaký má skutečný dopad na čínskou ekonomiku?

Přelom let 2018 a 2019 se nesl ve znamení obchodní války mezi USA a Čínou. Agresivní způsob, jakým vláda USA pro svůj stát prosazuje lepší obchodní podmínky, poškozuje globální ekonomiku jako celek a nepředvídatelné chování amerického prezidenta Donalda Trumpa způsobilo, že mnozí investoři se stali defenzivnějšími než předtím. Z Washingtonu opakovaně slyšíme, že obchodní válka má na čínskou ekonomiku kritický dopad, zatímco americké ekonomiky se tento konflikt prakticky nedotkl. Je to ale skutečně pravda? 2 výše uvedené grafy vypovídají o opaku. Čínské exporty sotva poklesly. A fakt, že importy klesají, postihuje evropské, asijské a americké společnosti zásobující čínské firmy daleko více než čínské společnosti samotné.

Čínské HDP od 13.01.1994 do 31.01.2019

Na výše uvedeném grafu sledujeme čínské HDP za posledních 25 let a na níže uvedeném grafu je zobrazen vývoj průmyslové produkce za posledních 25 let. To, že obě křivky mají klesající tendenci znamená nikoliv, že by čínská ekonomika ochabovala, ale pouze fakt, že růst hospodářského výkonu se zpomaluje. Samozřejmě, vysoký procentuální růst není v přirozených tržních podmínkách dlouhodobě stabilně udržitelný. To znamená, že ekonomický výkon měřený v USD nebo v CNY má tvar paraboly.

Vývoj průmyslové výroby v Číně od 12.01.1994 do 31.01.2019

Samozřejmě, takto obrovský konflikt nemůže být bez následků. Čína však kompenzuje část amerického sankčního tarifu tím, že  uměle drží svou měnu – CNY,  oslabenou vůči USD. V následujícím grafu vidíme index Shanghai Composite, který je od roku 2005 v dlouhodobém uptrendu.

Shangai Compise Index od 01.01.2004 do 31.01.2019

Vyhněte se rizikovým oblastem

A to i v případě, že Čína v obchodní válce netrpí tak, jak se snaží prezentovat vláda USA. Jak již bylo zmíněno na začátku: k investicím v Číně je potřeba přistupovat opatrně. V první řadě existuje jeden rizikový faktor, kterému je nejlépe se vyhnout obloukem: rychle rostoucí zadlužení čínských společností a domácností. Čínský kapitál nesmírně roste a Čína se tudíž dostává do podobných problémů, které se objevují i v USA každých několik let. To znamená: S obrovským nárůstem kapitálu čínských bank přichází riziko kolapsu. I přes to, že vládní ruka v Číně dosáhne daleko a snaží se tomu různými zásahy předejít jako například snížením minimální sazby vkladů.

 

Nejlepší čínské akcie

Podívejme se na společnosti, které profitují z velkého nárůstu čínských příjmů, ale také se orientují na globálních trzích. Pro snazší nákup a prodej daných akcií je lepší, aby byly obchodovány v USA nebo v Evropě. Ale není potřeba se omezovat pouze na Alibabu a Baidu, které nyní zná téměř každý investor. Společnosti, které jsme vybrali, se také obchoduji v USA a Německu. Pro kotaci jsme vybrali USD, protože obrat v USA je vyšší.

Alibaba: čínský Amazon

Alibaba (ISIN: US01609W1027, symbol: BABA – měna: USD) je řadou lidí považována pouze za internetový obchod. Ale společnost je mnohem víc než to. Alibaba provozuje speciální platformy pro velkoobchodní, maloobchodní a koncové uživatele a také aukční platformu pro použité zboží ve stylu eBay v Taobao. Dále disponuje vlastním platebním systémem „Alipay“ a vlastní poskytovatele finančních služeb „Ant Financial“. Tržby Alibaby neustále rostou a na rozdíl od Amazonu je mnoho let stabilně profitabilní.

Jedná se o extrémně zajímavou akcii, kterou pravděpodobně obchodní válka zasáhne pouze okrajově. S poměrem p/e 50 je však společnost drahá a tudíž je podstatné počkat na zajímavý tržní signál pro vstup do pozice, kterým by bylo například prolomení silné resistence na ceně 172 USD.

Tencent: všestranný

Tencent (ISIN: KYG875721634 – Symbol: TCEHY – měny: USD) operuje velmi málo mimo území Číny, takže v Evropě není moc známý. Ale v Číně pravděpodobně nenajdete moc lidí, kteří by toto jméno neznali. Jedná se o internetového giganta, jehož základem je komunikační platforma QQ. Ale působí také jako online obchod, online platební platforma. Internetové aktivity jsou však pouze jedním pilířem Tencentu.

Tencent vlastní více než 100 technologických patentů a je investorem  v technologických společnostech po celém světě, mezi kterými najdete i taková jména jako je Activision Blizzard, Spotify a Tesla. Tencent diverzifikuje své investice do celé řady firem a tudíž funguje jako internetová společnost , která také působí jako chytrý investiční fond. A vyplatí se – údaje o rozvaze společnosti Tencent jsou impozantní: Obrat a zisky několik let stabilně rostou. S příjmy přibližně 45 miliard USD v roce 2018 je Tencent jedním z největších hráčů v oblasti internetového obchodu.

 

Lenovo: High-tech vyrobené v Číně

Lenovo (ISIN: US5262501050 – Symbol: LNVGY – Měna: USD) je asi nejznámější značkou z našeho seznamu. Jedná se o jednoho z největších výrobců počítačů a smartphonů. Avšak působivé renomé na trhu samo o sobě není účinnou ochranou proti velmi volatilním ziskům v tomto ekonomicky cyklickém a spotřebitelsky orientovaném sektoru. V uplynulých letech se společnost střídavě pohybovala v ziskové a ztrátové zóně, zatímco akcie zobrazené jako ADR v amerických dolarech vykazovaly výrazný pokles až do léta 2016.

China Southern Airlines: letecký gigant

Název společnosti je trochu zavádějící, protože působí dojmem, že se jedná o regionální leteckou společnost. Faktem však je, že China Southern Airlines (ISIN: CNE1000002T6 – Symbol: ZNH) v roce 2003 převzala China Northern Airlines a Xinjiang Airlines. Navíc působí i mimo území Číny. Počtem cestujících je společnost China Southern Airlines čtvrtou největší leteckou společností na světě a největší mimo Spojené státy.

Letadla společnost China Southern Airlines létají do destinací po celém světě. Společnost vlastní více než 550 letadel, přičemž průměrně jsou všechna mladší sedmi let. V důsledku obrovského nárůstu letecké dopravy přidala China Southern Airlines 110 nových letů. Společnost používá převážně ověřené modely letadel od velkých výrobců Airbusu a Boeingu

JD.com: Super obchod

V Číně se obecně předpokládá, že on-line obchodní platforma Alibaba je srovnatelná s dominantním postavením, jaké má amazon.com ve zbytku světa. Ale to je chyba. JD.com (ISIN: US47215P1066 – Symbol: JD – Měna: USD) je čínským lídrem online obchodu ve vyšších cenových segmentech, jako jsou elektronika či luxusní zboží. Z hlediska objemu prodeje je dvakrát tak velký jako Alibaba. Mezi těmito dvěma společnostmi obecně panuje silná konkurence, přičemž  JD.com v některých oblastech spolupracuje s Tencent, Alphabet nebo Baidu, aby si zde udržel dominantní postavení nad Alibabou.

Skutečnost, že akcie společnosti JD.com v současné době stojí pouze čtvrtinu toho, co akcie Alibaby, je způsobeno skutečností, že společnost JD.com se v roce 2017 opět vrátila k ziskovosti a v roce 2018 se dostala do zisku. Je to podobné jako amazon.com, protože JD.com investuje do experimentů například se samohybnými vozidly a drony – a to vše stojí peníze. Alibaba, na druhé straně, je stabilně zisková a více zaměřena na pravidelné vykazování černých číslech. Pokud se JD.com povede udržet Alibabu dále od svých projektů, může získat impuls k dalšímu rozvoji a výhody proti své konkurenci.

 

NIO: velké riziko

NIO (ISIN: US62914V1061 – Symbol: NIO – měna: USD), se sídlem v Šanghaji, byla založena v roce 2014. Jedná se o vývojáře elektromobilů ve stejných kategoriích, tj. v řadě elegantních a současně sportovních vozidel v horní střední třídě. Společnost se veřejně obchoduje od roku 2018. Bude NIO konkurencí pro Teslu?

Odpověď je stále ve hvězdách, protože do konce roku 2018 se prodalo pouze něco málo přes 1000 vozidel. Společnost je stále ve své první fázi růstu a mohla se stejně snadno stát hvězdou akciového trhu jako zmizet v propadlišti dějin. Z krátké historie akcií NIO zatím nelze moc vyčíst. Spíše než pro konzervativní investory se tedy jedná o akcii pro riskantní spekulanty!

 

Stručně řečeno: navzdory růstu a působivým příležitostem na čínském trhu je investování do čínských akcií stále velmi spekulativní a je tudíž potřeba k těmto akciovým titulům přistupovat s odpovídající opatrností a umírněnými kapitálovými investicemi.

 

Chcete nakupovat nebo prodávat čínské akcie?

Jako intradenní obchodník nebo investor máte možnost u LYNX obchodovat širokou nabídku intrumentů – akcie, futures, opce, forex za nízké a transparentní poplatky. Udelejte si čas a porovnejte naše poplatky s těmi u konkurence a začněte obchodovat prostřednictvím naší profesionální obchodní platformy.

The post Nejlepší čínské akcie v roce 2019 appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nejlepší americké dividendové akcie
  Představíme vám způsob, jak jednoduše obohatit vaše akciové portfolio. Způsob jak docílit vyššího příjmu na pravidelné bázi a jak překonat výnosy nejdůležitějších indexů jako je index S&P 500 či DAX.
 • Nejlepší americké dividendové akcie 2019
  Snem každého dlouhodobého investora je nakoupit akcie a vyčkat, až se mu investice vrátí. Představíme vám způsob, jak jednoduše obohatit vaše akciové portfolio. Způsob jak docílit vyššího příjmu na pravidelné bázi a jak překonat výnosy nejdůležitějších indexů jako je index S&P 500 či DAX.
 • Nejlepší biotechnologické akcie roku 2020
  Akcie sektoru biotech jsou mezi investory nesmírně populární. Velké potenciální výnosy v blízké budoucnosti l...
 • Nejlepší bitcoinové a blockchainové akcie roku 2019
  Pokud chcete také využít výhod bitcoinového humbuku, měli byste pečlivě zvážit své možnosti. Má smysl nakupovat Bitcoiny v běžných cenách nebo investovat do produktů, jako jsou CFD a certifikáty spojené s cenovým vývojem kryptoměny?
 • Nejlepší bitcoinové a blockchainové akcie roku 2020
  Bitcoin je fenomén posledních let, který se dá s trochou nadsázky přirovnat ke zlaté horečce v 19. století. Nicméně splasknutí bitcoinové bubliny v roce 2018 mnoho investorů odradilo od přímého investování do Bitcoinu. Jaké jsou možnosti investice do bitcoinu v roce 2020? V následujícím článku rozebereme společnosti, které mohou nepřímo profitovat z potenciálního nárůstu hodnoty Bitcoinu a dalších kryptoměn.
 • Nejlepší blue chip akcie & ETF roku 2019
  Akciový trh má rád technické termíny. Přezdívky, parafráze a zkratky mohou být pro mnoho lidí nesrozumitelné. A mnoho investorů chápe tyto termíny špatně, protože jen samy o sobě často nevysvětlují, jaký význam se pod nimi skutečně skrývá.
 • Nejlepší blue chip akcie & ETF roku 2020
  Akciový trh má rád technické termíny. Přezdívky, parafráze a zkratky mohou být pro mnoho lidí nesrozumitelné. A mnoho investorů chápe tyto termíny špatně, protože jen samy o sobě často nevysvětlují, jaký význam se pod nimi skutečně skrývá.
 • Nejlepší čas pro obchodování indexů? 8:00 - 9:00 středoevropského času
  Obchodujete indexy? Pak vás rozhodně bude zajímat následující skutečnost: téměř polovina veškerých zisků, které za posledních 10 let nabral index S&P500, proběhla během jedné jediné hodiny. Jde o hodinu předcházející otevření evropských burz, tedy 8:00 - 9:00 středoevropského času (SEČ). Vyplývá to z analýzy dat, kterou provedl Eric Scott Hunsader na eMini pro S&P 500, tedy na futures, které lze na GLOBEXu obchodovat téměř 24 hodin pět dnů v týdnu.
 • Nejlepší čínské akcie a ETF v roce 2020
  Při slovním spojení „investování v Číně“ stále  mnoho investorů cítí mrazení v zádech. Obrovská z...
 • Nejlepší čínské akcie a ETF v roce 2020
  Při slovním spojení „investování v Číně“ stále mnoho investorů cítí mrazení v zádech. Obrovská země s obrovskou ekonomikou, která navzdory částečnému otevření ekonomiky svobodnému trhu, je stále matoucí, netransparentní a především kontrolovaná.
 • Nejlepší čtvrtletí pro dolar za posledních 6 let (měsíční souhrn na měnovém trhu), analýza EUR/JPY, CAD/JPY a EUR/GBP
  Dnes je 30. září, a tedy poslední den ve třetím čtvrtletí, což znamená, že můžeme očekávat někdy i trochu nelogic...
 • Nejlepší defenzivní akcie roku 2020
  V dobách, kdy ceny akcií prudce kolísají a akciové indexy mají tendenci klesat, se investoři zaměřují na defenzivní, antiticyklické akcie stabilních společností. Cyklické růstové akcie, jako jsou například akcie společností v polovodičovém sektoru nebo sektoru cloudového softwaru naopak investoři často opouštějí v chaotických fázích trhu, což zpravidla přinese dlouhou spirálu směrem dolů u hodnoty těchto akcií.
 • Nejlepší evropské dividendové akcie 2018
  Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.
 • Nejlepší evropské dividendové akcie 2019
  Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládá...
 • Nejlepší evropské dividendové akcie 2019
  Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.
 • Nejlepší evropské dividendové akcie 2020
  Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.
 • Nejlepší FinTech akcie roku 2020
  FinTech (Financial Technology) je oblast, která se v posledních letech stává stále důležitější. Jedná se o sektor s obrovským potenciálem. Nicméně, kde jsou velké příležitosti, jsou i velká rizika.
 • Nejlepší investice na 2019? Objevte investiční tipy 4 známých českých traderů
  Brexit, obchodní válka USA a Číny, rostoucí úrokové sazby centrálních bank – to je pouze malý výčet klíčových událostí, které budou hýbat trhy v roce 2019. Jak tyto klíčové události ovlivní světové burzy v roce 2019? A jak byste se na to měli připravit vy?
 • Nejlepší investice na 2019? Objevte investiční tipy 4 známých českých traderů
  Brexit, obchodní válka USA a Číny, rostoucí úrokové sazby centrálních bank – to je pouze malý výčet klíčových...
 • Nejlepší investiční příležitosti 2020? Objevte investiční tipy 2 známých českých investorů
  Prezidentské volby v USA, ukončení obchodní války s Čínou nebo snižování úrokových sazeb centrálních bank – to je pouze malý výčet klíčových událostí, které mohou hýbat trhy v roce 2020. Jak tyto klíčové události ovlivní světové burzy v roce 2020? A jak byste se na to měli připravit vy?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new