Párové obchodování akcií
Obchodování na světových burzách patří mezi jedno z nejvýnosnějších a nejvíce „sexy“ podnikání, na které člověk může narazit. Nejsou potřeba žádní zaměstnanci, kanceláře ani zákazníci. Na podnikatelské poměry stačí k rozjezdu relativně malý kapitál, který lze za krátkou dobu proměnit ve skutečné bohatství. Kdo by nechtěl vydělávat miliony?
Instrumentů, které můžeme na světových burzách obchodovat, je nepřeberné množství. Od měnových párů, přes akcie, opce až po futures kontrakty. Každý instrument má svoje charakteristiky, rizika i potenciál zisku. Pro začínajícího tradera jsou nejsnáze srozumitelné akcie: koupím-li akcii, kupuji podíl v dané společnosti. Když se daří, hodnota akcie stoupá. Když se dařit přestane, hodnota akcie (společnosti) klesá. S trochou předvídavosti a zájmu o obor je možné sledovat trendy a tímto jednoduchým způsobem na obchodování vydělávat.
Co ale s neočekávanými událostmi, které otřesou celým (nejen tradingovým) světem? Útok na WTC v New Yorku, finanční krize v roce 2008, Brexit? To jsou události, které srazí světové burzy na kolena a připraví tradera o pracně nastřádaný profit, případně o celý účet.
Každý profesionální obchodník ví, že řízení rizika je základem dlouhodobé prosperity. Banky a investiční fondy po celém světě štědře platí týmy odborníků, které mají za úkol jediné: minimalizovat rizika, minimalizovat rizika a ještě jednou: minimalizovat rizika! Stabilní strategie vydělávající pár procent ročně je pro profesionála neporovnatelně lepší, než agresivní skalpování, které sice dokáže vydělat 100% za měsíc, ale také může za pár dní zruinovat účet… Se strategií, která spolehlivě vydělá 5% ročně, je výše absolutního zisku jen otázkou kapitalizace.
Párové obchodování akcií
Bankovní domy hledají spolehlivé a stabilní strategie obchodování na burze již od počátků své existence. V průběhu let byly popsány desítky a stovky metod, více či méně úspěšných. Některé strategie fungovaly pouze krátce, některé vydělávají již desítky let. Jednou z dlouhodobě fungujících strategií je párové obchodování akcií neboli statistická arbitráž.
Statistická arbitráž byla teoreticky popsána již v 50. letech australským investorem a manažerem hedgeového fondu Alfredem Winslow Jonesem. Praktického nasazení se ale dočkala až s nástupem výkonných počítačů, které umožnily v reálním čase zpracovávat ohromné objemy dat a vyhledávat ziskové akciové páry. Boom strategie tak přišel až v 80. letech díky Gerry Bambergerovi, Nunzio Tartagliovi a jejich týmu expertů z Morgan Stanley.
V roce 1987 oznámila společnost Morgan Stanley, že na automatizovaných systémech Tartagliova týmu vydělala 50 milionů dolarů, což byl na tehdejší poměry nepředstavitelný zisk. Přestože byla skupina v roce 1989 rozpuštěna, akciové páry zůstaly jedním z pilířů obchodní strategie banky. Postupem času, jak se detaily strategie dostávaly k širší veřejnosti, se akciové páry staly jednou z nejpopulárnějších neutrálních strategií vůbec. Dnes tvoří základ obchodního portfolia profesionálních obchodníků, bank a fondů na celém světě.
Princip párového obchodování akcií
Koncept párového obchodování je překvapivě jednoduchý: Najdeme dvě akcie, jejichž poměr cen je dlouhodobě stabilní a spekulujeme na to, že zůstane stabilní i nadále. Jinými slovy: vychýlí-li se (dlouhodobě stabilní) poměr cen mimo obvyklý rozsah, spekulujeme na to, že se po čase opět vrátí k normálu.
Na obrázku níže vidíme příklad dvou vysoce korelovaných akcií – SMLP a ENLC (obě akcie pocházejí z odvětví distribuce zemního plynu). Vidíme, že ceny akcií mají velice podobný průběh.

Příklad dvou vysoce korelovaných akcií: SMLP – společnost Summit Midstream Partners LP ENLC – společnost EnLink Midstream LLC
Při obchodování akciových párů tedy nespekulujeme na pohyb ceny jedné akcie, ale na relativní pohyb cen dvou akcií (páru) vůči sobě – návrat krátkodobě vychýleného poměru cen zpět k dlouhodobému normálu. V příštím díle našeho seriálu si podrobně popíšeme, v čem přesně je tento přístup lepší než obchodování akcií samostatně. V tuto chvíli se zaměříme na praktické aspekty párového obchodování.
V praxi probíhá párový obchod tak, že v jeden okamžik nakoupíme podhodnocenou akcii a nadhodnocenou prodáme. Jestliže se předpoklad opětovného sblížení cen potvrdí (což máme statisticky ověřené), inkasujeme profit. Je lhostejné, jestli je tento profit generován růstem podhodnocené akcie, poklesem nadhodnocené nebo libovolnou jinou kombinací pohybu cen. Podstatné je, že pokud se rozdíl v cenách sníží, inkasujeme profit.
Pro lepší pochopení uvádíme obrázek, kde je zjednodušeně zobrazen princip obchodování rozdílu v cenách akcií. Rozdíl v cenách akcií je v tomto případě zjednodušeně vyjádřen jen jako prostý rozdíl cen akcií (existuje totiž hned několik způsobů, jak tento rozdíl vyjádřit). Opět uvádíme ukázku na akcích SMLP a ENLC:

Princip obchodování párového obchodování
Je těžké uvěřit, že tak jednoduchá strategie, založená výhradně na Close cenách a jejich chování v minulosti může vydělávat peníze. Pokud by byly akciové trhy 100% efektivní, nemohlo by být obchodování akciových párů profitabilní. Ale reálné chování trhů má k ideálu daleko a tak tato strategie přináší konzistentní zisky s minimálním rizikem již více než 40 let. Ve skutečnosti právě samo párové obchodování přispívá k efektivitě trhu – odtud název „statistická arbitráž“.
Množství obchodních příležitostí
Akciový pár může být složen z libovolné dvojice akcií. S ohledem na zajištění rizika proti dopadům fundamentálních zpráv (podrobněji v příštím díle) se však zpravidla volí akcie ze stejného sektoru ekonomiky. Je pochopitelné, že pár složený z akcií dvou společností podnikajících ve stejném odvětví bude lépe zajištěn před než pár složený z akcií dvou zcela nesourodých firem.
Z veřejných zdrojů dostupných můžeme snadno sestavit seznamy akcií rozdělených do jednotlivých sektorů. V rámci akcií obchodovaných na burze NYSE a NASDAQ se dle zvolené podrobnosti dostaneme k 8 až 140 sektorům, čítajících cca 6500 akcií. I při nejjemnějším rozdělení (nejvíce sektorů) dostáváme 340.000 potenciálních akciových párů!
Automatizace obchodování
Párové obchodování je principiálně jednoduché, vyžaduje však velký hrubý výpočetní výkon. V jednu chvíli je třeba sledovat desítky až stovky akciových párů, vyhodnocovat jejich obchodní model a v případě signálu ke vstupu/výstupu přesně a bezchybně exekuovat patřičné příkazy. Dobrá zpráva je, že existuje software, který všechnu práci odvede za vás. Po prvotním nastavení programu, je obchodování minimálně časově náročné – většinou stačí 10 minut denně, před zavřením trhů.
Zhodnocení vloženého kapitálu
V rámci spolupráce s QuantOn Solutions obchodujeme akciové páry v partnerství s brokerem LYNX od června roku 2017 do konce ledna 2019 s celkovým skvělým zhodnocením 12,5% a s maximálním drawdownem 11%. Průměrné roční zhodnocení této strategie je tedy 7,9%. Velký počet obchodů, konkrétně
1611 zajišťuje velmi vysokou statistickou relevantnost výsledků. Jak vidíte z ilustrace, strategie je zcela v souladu s backtestovanými výsledky, neboť se její výkonnost nachází přesně uprostřed konfidenčního intervalu. Velkou výhodou této strategie rovněž je, jak již bylo řečeno, že se jedná o market neutral strategii. Je to tedy strategie, která je absolutně nekorelovaná s celkovým trhem akcií v USA.
Jedná se tedy o možný skvělý doplněk do Vašeho portfolia, neboť tradiční investiční přístupy v podobě investování do akcií, dluhopisů, nemovitostí v turbulentních dobách a krizích nezajišťují dostatečnou diverzifikaci, neboť tyto aktiva mají tendence se v době hospodářských krizích chovat velmi korelovaně. Právě tedy principiálně obchodování kvalitní strategie akciových párů může být skvělou strategií, která Vám může potenciálně zajistit zhodnocení „za každého počasí“ v dlouhodobějším horizontu. A právě v tom tkví její značný potenciál.
Chcete-li o obchodování akciových párů vědět více, obraťte se prosím na mě na email: tmej@quantonsolutions.com a já Vám rád poskytnu ohledně této strategie další informace.
Podrobnější informace naleznete v přiloženém PDF souboru.
The post Párové obchodování akcií appeared first on LYNX Czech Republic.
Čtěte více
-
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, dnes nabízí bližší pohled na vývoj německého inde... -
Pár minut poté - videokomentář na komoditu zlato
Vedoucí Patria Forex ukazuje na grafu zužující se kanál ve kterém osciluje cena zlata a tak poskytovala poměrně pěkné... -
Pár minut poté ... videokomentář na měnový pár USDCZK
Videokomentář Jana Kovalovského na aktuální vývoj kurzu USDCZK. Informace uvedené ve videokomentáři nejsou investiční... -
Pár minut poté ... videokomentář na WTI
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, nabízí bližší pohled na vývoj ropy WTI. ... -
Pár minut poté ... videokomentář na WTI
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, nabízí bližší pohled na vývoj ropy v posledních ... -
Pár minut poté ... videokomentář na WTI
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, nabízí bližší pohled na vývoj ropy v posledních ... -
Pár minut poté ... videokomentář na WTI
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, nabízí bližší pohled na vývoj ropy v posledních... -
Pár minut poté ... videokomentář na WTI
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, nabízí bližší pohled na vývoj ropy WTI. &nb... -
Pár minut poté ... videokomentář na zlato
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, nabízí bližší pohled na vývoj zlato, jakožto komodity opředené mnoha příběhy... -
Pár NZD/USD se vyšvihl nad hladinu 0,70 (TA,H4)
Krátkodobý býčí trend sílí a pár se dostal nad významnou rezistenci na úrovni kulaté hladiny 0,70. Tak vysoko byl napo... -
Pár slov k dnešnímu zasedání Bank of Japan...
Dnes ráno zasedala Bank of Japan (BoJ) a přestože žádným způsobem neupravila svoji měnovou politiku, tak trhy zůstaly ... -
Partnerka Squire Patton Boggs Danica Šebestová promluví o právních otázkách kolem blockchainu
Blockchain se využívá v různých oblastech od financí a logistiky do zdravotnictví a hazardních her. Při implementaci blockchainu by společnosti měly zvážit právní aspekty používání této technologie. -
Párty na európskom úverovom trhu pokračuje
To, že ako sa bude vyvíjať ekonomika eurozóny v najbližších mesiacoch neurčujú primárne ukazovatele ako IFO index podnikateľskej dôvery (ktorý sa dnes vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 1969!), ale to, že ako ochotné budú banky požičiavať. Lebo keď zastane na úverovom trhu hudba, tak ako v roku 2008, resp. 2011 (tento rok platí len pre Európu), tak sa „pokazia“ aj ostatné ukazovatele z ekonomiky. -
Pár USD/JPY prudce roste, míří k silné rezistenci na 111,50 (TA+FA, H4)
Pár USD/JPY dnes výrazně sílí. Reagoval na ranní zprávy Bloombergu, že se Bank of Japan (BoJ) chystá poskytovat půjčky... -
Pár USD/JPY se odrazil od hladiny 1,10 (FA+TA, D1,M5)
Včera jsme se na USD/JPY dočkali ubránění hladiny 1,10. S touto úrovní pár naposledy bojoval na podzim 2014. Vzhledem ... -
Pár USD/RUB za 2 týdni klesl pod hladinu 36.
Důvodem k posílení kurzu ruského ruble posloužila některá stabilita ohledně Krymu. Včera prezident Ruska, Vladimir P... -
Paříž - odkryjí volby fakt, že je třeba jít s pravdou ven?
Při návštěvě Paříže jsem se zeptal řidiče taxíku na jeho politické názory a on na mě okamžitě zakřičel... -
Pasca likvidity sklapla
Dlho očakávaný 3-ročný tender ECB bol hlavnou udalosťou vče... -
Pasivita BoJ posílá USD/JPY pod 104 ke dvouletým minimům
Pár USD/JPY výrazně propadl po ranním zasedání Bank of Japan (BoJ), na kterém se banka nedohodla na dalším uvolňování ... -
Pasivně agresivní FED
Na poslední zasedání FEDu trhy příliš nereagovaly, což může budit dojem, že se vlastně nic nestalo. Přitom opak je pravdou: červnové zasedání bylo začátkem definitivního konce pokrizové éry. Navíc nám FED sdělil, že už v rozhodování nebude klást tolik důrazu na data. Obě změny jsou významné.