Pátek 19. duben 2024 15:35
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei SwiftTrader

Propouštění v automobilce General Motors poukazuje na nové trendy v ekonomice

28.11.2018 17:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Největší americká automobilka, legendární General Motors, ohlásila plán na výrazné škrty. Firma hodlá zavřít 5 továren na domácím trhu a dalších několik po světě. Propustí až 14 tisíc zaměstnanců. Cílem je ušetřit peníze pro investice do inovací, zejména elektromobilů. Firma potřebuje více softwarových inženýrů pro “chytrá” auta a méně tradičních mechaniků pro spalovací motory. Rozhodnutí signalizuje mnohé o stavu amerického a globálního automobilového průmyslu. Bezpochyby ukazuje na pokračující robotizaci a elektromobilitu. Rovněž vypovídá o vlivu ceny ropy a nastavení monetární politiky Americké centrální banky (FED).

Růst globálního i amerického automobilového průmyslu se prakticky zastavil a nyní je otázka, zda se objemy prodejů udrží na současných vysokých úrovních, anebo budou klesat. Klíčové bude zachování ziskových marží ve chvíli, kdy materiálové i mzdové náklady rostou. Automobilka General Motors chce předejít podobné situaci, do jaké se dostala v letech světové hospodářské krize, kdy zaváhala a příliš pozdě reagovala na ochlazení poptávky.

Nízké úrokové sazby amerického FEDu od roku 2009 vedly k levným úvěrům a jednodušší dostupnosti leasingů za účelem nákupů automobilů a to často nad možnosti spotřebitelů. Zlé jazyky tvrdí, že v segmentu autopůjček se vytvořila podobná bublina, jako před deseti lety u hypoték. Celková velikost tohoto segmentu je ale mnohonásobně menší, takže případný dopad na ekonomiku by neměl být tak silný jako u hypoteční krize. Růst úrokových sazeb každopádně bere spotřebitelům chuť i reálnou možnost nakupovat na úvěr “velké” položky dlouhodobé spotřeby, jakými auta jednoznačně jsou.

Automobilka hodlá snižovat produkci zejména na domácím trhu, tedy v USA. Spojené státy jsou zkrátka pro průmyslovou výrobu stále drahé a díky zavádění cel na ocel a hliník se staly ještě relativně méně konkurenceschopné. Společnost zavírá závody, které vyrábí méně populární modely a reaguje primárně na změny trendu ve spotřebitelské poptávce. Zákazníci místo sedanů nakupují více SUV, crossover automobilů a užitkových vozů, které pro automobilky přinášejí podstatně vyšší marže. Nízké ceny ropy v posledních letech pomohly k vyšší popularitě větších aut s vyšší spotřebou pohonných hmot. General Motors má potíže konkurovat zejména v segmentu malých levných aut, kde jde o nejnižší prodejní cenu. Zároveň posilující kurz dolaru zdražuje exporty amerických automobilek.

Budoucí fokus automobilky se zcela správně přesouvá k automatizaci, vysokomaržovým segmentům a zejména k elektromobilům. Zavírání fabrik by mělo vést sice k nižším tržbám, ale vyšším ziskovým maržím. Celkové dopady na zisky by tedy nemusely být negativní. Zavírání továren však bude mít výrazný dopad na dodavatele subkomponentů.

Rovněž je nutné zmínit, že se jedná o politicky citlivé téma. V automobilovém odvětví je vysoká zaměstnanost a zavírání továren nevrhá dobré světlo na zavádění cel proti Číně ze strany současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tomu se plány automobilky nelíbí a rád by ji přesvědčil, aby zachovala výrobu v USA. Prezident Trump dokonce chce, aby General Motors přesunul některé továrny za zahraničí zpět do Spojených států. Finální podoba plánu General Motors se tedy dost možná změní a nynější zprávy mohou být pouze prvním kolem vyjednávací taktiky.

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Hlavní ekonom BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Propad společností Apple a Tesla s sebou táhne dolů také americký akciový trh
    Propad některých největších světových technologických společností převážil zisky jiných, které z hospodářského oživení těžily nejvíce. To je důvod, proč index S&P 500 klesl poté, co předchozí den rostl v souvislosti s rozhovory o tom, že centrální banky přejdou k přísnější politice v boji proti inflaci, aniž by podkopaly ekonomiku. Index Nasdaq 100 také klesl, protože obři jako Apple a Tesla vykázali velké ztráty.
  • Propad společnosti Groupon o 30 % po výsledcích za 4. čtvrtletí
    Groupon (GRPN.US) je dnes jednou z nejhorších amerických akcií, která klesla o téměř 30 %. Propad přichází v reakci na zveřejnění zprávy o výsledcích za 4. čtvrtletí 2023. Zpráva nebyla až tak špatná, když společnost ve většině ukazatelů překonala očekávání. Nicméně tržby, hrubé vyúčtování i počet aktivních zákazníků byly meziročně nižší. Nicméně výsledky ukázaly, že obrat společnosti nabírá v posledním čtvrtletí roku 2023 na obrátkách a dnešní pullback lze do jisté míry považovat za vybírání zisků po zhruba 140 % mezi polovinou listopadu 2023 a polovinou března 2024.
  • Propad španělské ekonomiky neustává, aukci nepomohl downgrade. Miliardář Ross chystá vstup do bank
    Pokles španělské ekonomiky neustává. Ve 3Q propadala páté čtvrtletí v řadě, tempem nikoli mírnějším proti...
  • Propad trhů nabral na obrátkách, eurodolar zamířil dolů, koruna ztrátám uniká
    Ranní vývoj na trzích byl ještě slušný, během dne se ale akciové trhy vydaly svižně dolů a ukázaly cestu t...
  • Propad trhů zhoršuje Čína, strach z centrálních bank, ale i výsledky
    Začátkem týdne ke zlepšení situace na finančních trzích nepomáhá víkendové vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách a podporu nedodala ani solidní čísla ve formě německého indexu Ifo. A ani dosavadní podpora ze strany firemních výsledků už moc nefunguje, když jsme dostali například několik negativních zpráv ze zdravotnického sektoru.
  • Propadu eura nezabránila data ani výsledky aukcí, kurz klesá pod 1,28
    Americká data přinesla celkově dobré zprávy. Zaměstnanost v soukromém sektoru se...
  • Propad USD přinesl rally na drahých kovech a dalších komoditách
    Komoditní trhy dnes mají pré. Reagují pozitivně na propad amerického dolaru po včerejším zasedání americké centrální b...
  • Propad v průmyslu se zmírňuje, situace je ale dále složitá
    Index nákupních manažerů (PMI) v české výrobě ukázal v listopadu nárůst, který je v souladu s jak našim odhadem, tak s odhadem trhu. Hodnota stoupla z 42,0 na 43,2 bodu, což lze interpretovat jako pokračující zhoršování situace v českém průmyslu, ale v pomalejším tempu a s určitou nadějí na zlepšení. Firmy zároveň zůstávají relativně optimistické ohledně rychlosti oživení poptávky, což zabraňuje výraznějšímu tempu propouštění.
  • Propad zaměstnanosti, skeptický Fed a smíšený vývoj trhů
    Dnešní vývoj na hlavních finančních trzích je pomíchaný tak, že z něho těžko vyčíst nějaké jednotné téma či myšlenku. Akcie v Evropě klesají při ztrátách v Německu či Francii na úrovni jednoho procenta. Německo dnes sice zveřejnilo horší data o průmyslových objednávkách, ale zároveň kancléřka Merkelová představila plán poměrně rychlého uvolňování omezení.
  • Propouštění České pošty dává smysl. Vždyť třeba lidnatější Belgie si vystačí s citelně nižším počtem poštovních zaměstnanců
    Česká pošta letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu. V mezinárodním srovnání dává takový krok smysl. A ekonomické opodstatnění má také z důvodu napjatých veřejných rozpočtů, které je nyní třeba oddlužovat.
  • Propuká třetí světová válka, nebo ne? Trhy se kloní k druhému, zatím
    Smrt elitního íránského generála Solejmáního z rukou Američanů sice burzovním obchodníkům před víkendem poněkud „pocuchala nervy“, avšak žádný rapidní příval nervozity, či dokonce panické výprodeje nezpůsobila. Na burzách totiž zpětně převládlo přesvědčení, že ze strany USA nejde o zcela nepředvídaný, naprosto tedy šokující tah, ale o vlastně předpokládatelnou odezvu na poslední dobou stupňující se íránské provokace. Mezi ně patří i například útok na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny loňského září, který na trhu s ropou přechodně způsobil paniku.
  • Propuknutí koronaviru zmírňuje dopad čínské daně na kovový šrot
    Osvobození Číny od dovozních cel na měděný a hliníkový šrot v USA výrazně nezvýší dodávky materiálu, protože poptávka po kovech poklesla v důsledku vlivu koronaviru.
  • Prorazí býcí na indexu DAX30 úroveň 13 800 bodů?
    Vzhledem k americkému svátku „Den Prezidentů USA", zkráceným obchodním hodinám a očekávané nízké volatilitě začátkem týdne, jsou šance na velké pohyby německého indexu DAX30 malé.
  • Prorazí DAX30 výše z obchodní rozpětí 12 500 bodů 12 800?
    Během posledního obchodního týdne se německý index DAX30 pohyboval v jasně identifikovatelném rozpětí 12 500 až 12 800 bodů. Německý akciový index otestoval oblast 12 500 bodů, avšak tuto úroveň neprorazil jelikož údaje o zaměstnanosti v USA byly překvapivě silné, především po zklamání z nejnovějších ADP výsledků.
  • Proražení XRPUSD
    Koncem minulého týdne se měnový pár XRP/USD vymanil z krátkodobého obchodního rozmezí. Cena prorazila nad horní hranici rezistence rozpětí na úrovni 0,65 USD, a poskytla tak býčí signál. Tento týden začal pro XRPUSD velmi silně a cena dosáhla až na 0,91 USD.
  • Pro retailové investory se bitcoin stal ochranou před ekonomickými otřesy: jak to ovlivní kryptoměnu?
    Bitcoin se stal bezpečným přístavem pro kapitál občanů Ukrajiny a Ruska po vypuknutí války na Ukrajině. Ve snaze zachránit své prostředky umožnili investoři obou zemí bitcoinu vytvořit silný býčí impuls, jaký jsme nepozorovali již více než rok. Následně aktivum pokračovalo v růstu a dosáhlo lokálního maxima kolem 45 000 USD.
  • Proroků pádu přibývá. Je však letošek opravdu jiný od předchozích růstových let?
    Na trzích stále častěji slyšíme hlasy investorů a manažerů hedgeových fondů, kteří volají po výraznější korekci akciových trhů v USA.
  • Pro růst jihoafrického randu není dolar překážka
    Po propadu z minulého týdne je jihoafrický rand jednou z mála měn rozvíjejících se trhů, která má stále nakročeno k měsíčním ziskům.
  • Pro Rusy a Číňany přestalo Česko existovat. Už sem skoro nejezdí, jejich úbytek se tak dohromady počítá na více než milion hlav
    Tuzemský turistický ruch se loni z velké části zotavil ze dvou předchozích let těžce poznamenaných pandemií covidu a souvisejícím dramatickým útlumem turismu. Loni však již byl objem návštěvnosti na hodnotě 89 procent úrovně posledního předpandemického roku 2019. Pokles proti roku 2019 je dán výhradně snížením počtu zahraničních hostů, protože počet českých turistů byl už loni naopak vyšší než roku 2019.
  • Prosím o účet, zaplatím bitcoinem. Nová funkce umožní uživatelům Coinmate rychlé mikroplatby
    Rychlejší a efektivnější placení bitcoinem – to nyní nabízí česká kryptoburza Coinmate. Funkce Lightning Network, která je druhou vrstvou nad samotným Bitcoin blockchainem, bude sloužit především pro malé a opakující se platby. Lightning poskytne uživatelům příležitost jednoduše vkládat a posílat bitcoin za minimální transakční poplatky. Qerko nedávno zavedlo možnost platit bitcoinem například kávu nebo oběd v restauraci a Coinmate zavedením funkce LN umožní toto placení svým uživatelům, a to zcela zdarma.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI