Úterý 13. duben 2021 06:14
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Admiral Markets na Admirals
reklama
Purple Trading psychologie webinar 2

Ohlédnutí za děním okolo akcií GameStop, ACM a komunitou WallStreetBets očima ředitele Trading oddělení XTB Filipa Kaczmarzyka

Napsal:   Sekce: Novinky XTB

Filip Kaczmarzyk svoji kariéru v XTB zahájil již v roce 2007 v rámci trading oddělení na pozici Junior Trader. Od dubna 2009 zastával funkci zástupce vedoucího trading oddělení XTB. V listopadu 2010 začal pracovat pro institucionálního poskytovatele likvidity CFH Makrets v Londýně. Od května 2011 do května 2015 pracoval ve společnosti Noble Securities SA, nejprve jako ředitel obchodování OTC instrumentů, později jako ředitel FX trhů. Do XTB se vrátil v květnu 2015 na pozici ředitele trading oddělení a od 10. ledna 2017 je členem správní rady XTB. Je absolventem varšavské ekonomické univerzity se zaměřením na kvantitativní metody v ekonomii a informační systémy.

1. Mohli byste stručně popsat nedávnou situaci na akciovém trhu - co se stalo v USA s akciemi GameStop nebo AMC? Jakou roli v tomto procesu hrála komunita fóra Reddit?

Je zřejmé, že musíme začít s komunitou Redditu, protože právě ta stojí na počátku série událostí, které se nedávno staly na trzích. Stalo se to, že členové fóra rozhodli, že je čas ukázat velkým hedge fondům a investičním bankám, že akciové trhy nejsou pouze jejich. Tito členové tvrdí, že je nepřijatelné, aby velké banky shortovali akce, a tak chtěli, aby společnosti zkrachovaly. V plánu bylo vybrat akci, na které je zájem shortovat vysoký a celkový obchodovaný objem relativně nízký, a pokusit se zvednout její cenu tak, aby byli poškozeni prodejci short pozic. Pokud jsou objemy nízké a objednávky na trhu slabé, je velmi snadné posunout tento trh jedním či druhým směrem, zejména pro organizovanou skupinu investorů. V tomto případě si komunita zvolila právě GME. GameStop provozuje síť herních obchodů po celých USA, takže se všichni můžeme shodnout na tom, že s příchodem digitální éry by mohl být brzy tam, kde je Kodak právě teď. Loni se akcie obchodovala za 4 USD.

Mezitím vzrostla cena akcie GME v určitém okamžiku na více než 450 USD. Díky investorům z Redditu a mechanismu short pozic se vytvořil tlak, který popíši později. Začněme však krátkým vysvětlením samotného mechanismu short pozice. Když si investor myslí, že daná akcie bude klesat na ceně, může najít někoho, od koho akcie zapůjčí a prodá. Samozřejmostí je drobná provize za toto zapůjčení. Když pak cena akcie skutečně poklesne, koupí ji zpět za nižší cenu a vrátí vlastníkovi. Jejich zisk je rozdíl mezi kupní a prodejní cenou mínus ona provize z této půjčky. Trik však spočívá v tom, že krátký prodej nebo takzvaný short selling není všeobecně přístupný pro všechny. Zpravidla jsou to velké instituce, jako jsou banky nebo fondy. Tyto instituce ohlašují regulačnímu orgánu celkovou výšku vlastního kapitálu, kterou shortují, a tyto údaje jsou dostupné pro širokou veřejnost.

Vraťme se zpět k fóru. Členové tohoto fóra začali nakupovat velké množství akcií GME, což cenu zjevně zvýšilo díky nízkému počtu objednávek na trhu. Prodejci cenných papírů samozřejmě zaznamenali na svých krátkých pozicích ztrátu. Musíme mít na paměti, že pokud máme otevřenou krátkou pozici, musíme nechat nějakou jistinu (zálohu, nebo-li margin) u svého brokera, aby věděl, že jsme schopni doručit hotovost v den výplaty. Čím vyšší je cena akcií GME, tím více rezerv museli instituce vkládat. Bohužel, ne každý je schopen držet ztrátovou pozici donekonečna. Někteří ze short prodejců se rozhodli uzavřít své pozice. A samozřejmě, abyste uzavřeli krátkou pozici, musíte si koupit akcie, což následně zvyšuje jejich cenu. A to je přesně ten moment, na který investoři z Redditu čekali. Tento mechanismus se nazývá short squeeze. Zdá se, že fórum Reddit bylo ve velké míře pouze velkou jiskrou a to, co se stalo později, byl přirozený tržní mechanismus, který institucionální investoři skutečně nezohlednili.

Jakmile tento vzorec fungoval pro akcie GME, investoři z fóra Reddit samozřejmě začali vybírat další akcie a aktiva, takže se tento problém přenesl i na další trhy.

2. Zaznamenalo XTB zvýšení počtu nových klientů z důvodu této situace? Mnoho brokerů zablokovalo možnost registrace reálných účtů z důvodu, aby chránili stabilitu svých obchodních systémů.

Abychom si dokázali představit tuto situaci, podívejme se na následující čísla. Během jednoho dne jsme měli 2500 objednávek v krátkém čase, které byly umístěny na GME či AMC při otevření amerického trhu. To nám ukazuje, o jak velké mánii zde hovoříme. Všichni chtěli tyto akce obchodovat. Navíc jsme měli i zákazníky, kteří si otevírali účty jen kvůli daným akcím. Můžeme tedy jistě hovořit o zvýšeném zájmu. Podle mého názoru je ale důležitější, jak se nám podařilo zvládnout obsluhu nových, ale i stávající klientů. Každým dnem dosahovaly naše systémy nová maxima z pohledu počtu uživatelů online. Abychom procesy zjednodušili, tak jsme se rozhodli okamžitě upgradovat naši technickou infrastrukturu, abychom zlepšili celkovou kapacitu systémů. Rád bych řekl, že jsme tímto obdobím prošli bez větších problémů a naši klienti měli neustálý přístup ke svým portfoliím. Na rozdíl od některých brokerů na trhu jsme pokračovali v nabírání nových klientů a zajišťovali jsme stabilní obchodní podmínky pro stávající klienty. Jsme schopni dokonale zvládnout mnohem více a čekáme na nové klienty s kompletní nabídkou. Naneštěstí se musím přiznat, že vzhledem k vysokému počtu nových registrací je čas potřebný k ověření všech údajů klienta v současnosti delší a může trvat až 24 hodin.

3. V jednom okamžiku mnoho brokerů zablokovalo možnost investování do uvedených akcií. Jak to vypadalo v případě XTB?

XTB působí v případě akcií a akciových CFD jako tzv. broker - agent. Spolupracujeme s různými protistranami, abychom zaručili realizaci klientských pokynů přímo na trhu. Hlavním problémem na trhu bylo, že američtí brokeři zablokovali obchodování na těchto akciích. Důvod byl velmi jednoduchý a netřeba zde hledat žádné skryté motivy. Z důvodu zvýšené volatility a vysokých objemů musely clearingové domy navýšit margin požadavky, aby dokázaly zajistit párování a vypořádání objednávek. Protože brokeři měli problémy se složením většího kolaterálu, museli omezit obchodování. To je pravděpodobně něco, na co nikdo na fóru Reddit nemyslel i přesto, že to má dopad na celý tento plán.

XTB a jeho brokerům se podařilo zachovat v této situaci chladnou hlavu. Nikdy jsme žádné obchodování neomezili. Došlo sice k mírným zpožděním, které byly samozřejmě důsledkem vyšších objemů na trhu a omezení amerických brokerů, kteří obchody realizovali, avšak nakonec se všem klientům podařilo dostat do svých portfolií požadované akcie.

4. Jak velký byl zájem Vašich klientů o akcie GameStop a AMC?

Je jasné, že GME byla naší nejobchodovanější akcií od 25. ledna. Spolu s AMC tvořily více než 20 % zobchodovaného objemu všech akcií. GME patřila jen v lednu mezi TOP 3 nejoblíbenější akcie v každé pobočce XTB. A nezapomeňme, že většina obchodů se realizovala hlavně během posledního týdne v měsíci. Jak jsem již zmiňoval, měli jsme celou řadu nových klientů, kteří se ptali na BANG (BB, AMC, NOK, GME), protože si chtěli otevřít účet jen kvůli těmto akciím.

5. Mnoho brokerů, kteří zablokovali možnost investování do těchto akcií, ztratilo důvěru klientů. Co si myslíte o tom, co to může znamenat pro ně a trh, na kterém XTB působí?

Brokeři jsou samostatné firmy. Společnosti jako XTB se odlišují tím, jak zvládají krize a složité situace. Jsme si plně vědomi, že v sázce jsou peníze. Klienti musí vědět, že mají kdykoli úplný přístup ke svým prostředkům. Kromě toho musí vědět, že kdykoliv se naskytne příležitost na trhu, vědí, že broker zrealizuje jejich pokyny. Péče o zákazníky a jejich důvěru je hlavním cílem všech brokerů. Ztráta důvěry je rychlá a trvá několik minut. Její zpětné získání však trvá mnohem déle.

6. Co myslíte, jak tato situace ovlivní v budoucnu potenciální nová nařízení na Wall Street?

To je něco, nad čím jsem v posledních dnech přemýšlel a pokud mám být upřímný, netuším, kterou cestou to může jít. Můžeme s jistotou říci, že úřad SEC dosud nic neudělal. Na druhé straně, je něco, co mohl udělat?

Můžeme s jistotou říci, že existuje systematické riziko, nad kterým do této chvíle nikdo nepřemýšlel. Obchodování se odklání od burz více směrem k tvůrcům trhu a mimoburzovním obchodním centrům. To umožňuje institucím jako je Robinhood nabízet bezplatné obchodování s akciemi. Na vyrovnání obchodů s klienty se namísto velkých drahých bank často používají malé podkapitalizované instituce, to je další výhoda. Přinejmenším však můžete důvěřovat alespoň tomu, že tyto banky tam budou, pokud trhy budou divoké.

Regulování internetu je zjevně nemožné. Co je však možné regulovat, jsou trhy, tvůrce trhu a clearingové domy. Myslím si, že SEC přijme nová nařízení týkající se minimálních požadavků na kapitalizaci nebo kolaterál pro tyto společnosti. SEC nemůže zastavit toto šílenství, ale může zaručit, že obchodování příště nebude přerušeno nebo že bude dopad na systém a infrastrukturu menší.

7. Celá situace se často prezentuje jako boj mezi Davidem (malí investoři) a Goliášem (velké hedgeové fondy) a dokonce i jako historická událost. Říká se, že existuje možnost opakování této situace na akciích jiných společností nebo na stříbře. Myslíte si, že se taková situace sociálního povstání mnoha malých investorů může v budoucnu opakovat?

Jak jsem řekl na začátku. Všechno to fungovalo, protože vybrané trhy měly vysoký zájem short obchodníků a nízké objemy. To by nebylo možné při akciích společnosti Apple nebo Bank of America. Alespoň tomu věřím. Zároveň také nevěřím, že je to možné se stříbrem nebo jinou významnou komoditou. Tržní kapitalizace těchto aktiv je prostě příliš vysoká.

Vyžaduje se zde mnohem vyšší počet investorů, kteří se účastní na takovém systému. Fórum Reddit se za posledních pár dní výrazně rozrostlo. Trik však spočívá v tom, že čím je skupina větší, tím je pro někoho složitější organizovat ji a koordinovat celý proces. Myslím, že to se stalo v pondělí na Ripple. Zapomněli jsme také zmínit, že ne každý profitoval na šílenství GME. Jakmile se celá mánie od akcie odvrátila, mohli jsme vidět klesající spirálu v ceně a s největší pravděpodobností se za chvíli akce vrátí zpět na 4 USD. Co ti investoři, kteří se připojili pozdě za 300 USD?

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Od evropského QE nečekejme zázraky
  Na zítřejším zasedání Evropské centrální banky (ECB) se s velkou pravděpodobností spustí evropská verze kvantitativního uvolňování (QE), v jejímž čele bude stát nákup vládních dluhopisů zemí eurozóny.
 • Odchod Tesly z burzy. Elonov majstrovský ťah
  V posledných dňoch sa nehovorí o ničom inom, iba o odchode tejto ikonickej firmy z burzy. Elon Musk v utorok zverejnil list, v ktorom opísal svoj zámer stiahnuť z burzy akcie Tesly, aby mohla pokojnejšie robiť svoj biznis a napĺňať svoj dlhodobý plán. Udeje sa to? Čo to môže znamenať pre túto automobilku?
 • Odkud přijde další krize?
  Konjuktura v západních zemích a především pak v Číně už trvá překvapivě dlouho. Není se tedy co divit, že se množí scénáře možných krizí a také návody, jak se na ni připravit. Podívejme se na ně.
 • Odlišnosť Pohybov Cien Na Forexe, Akciách a Kryptomenách
  Na to aby sme zistili v čom sú kryptomeny (odteraz budem písať krypto) a akcie spoločné, musíme sa pozrieť čo vlastné sú. Akcie sú v jednoduchosti podiely vo verejne obchodovateľných spoločnostiach do ktorých ľudia môžu investovať alebo s nimi obchodovať. Väčšina akcií v dlhodobom období rastie, ale samozrejme, sú takisto firmy, ktorú zbankrotujú alebo stagnujú. Ak chcete investovať s čo najmenším rizikom, kupujte defenzívne akcie s vysokými dividendami alebo pravidelne nakupujte S&P 500 cez ETF, čo by spriemerovalo vaše nákupy či trh rastie alebo klesá a v dostatočnom časovom horizonte zarobíte. Ak chcete urobiť nadpriemernú návratnosť, musíte investovať do cyklických akcií, ktoré prekonávajú defenzívne akcie keď sa ekonomike darí.
 • Odraz ode dna pokračuje, index S&P 500 překonal rezistenci
  Americké akcie mají za sebou další ziskový týden, index S&P 500 tentokrát posílil o 2,87 %. Mírnou ztrátu zapsal pouze v pondělí, ostatní obchodní seance byly růstové.
 • Odraz ode dna znamenal pro index S&P 500 nejsilnější výsledek od roku 2013
  Reakce na začátek korekce byla silná, index S&P 500 přidal 4,3 %. Nebýt lednového růstového sprintu, denní graf by byl zhruba na linii růstového trendu.
 • Odštartuje ECB nový trend?
  Dnes náš čaká zasadnutie ECB, ktoré môže byť výbornou zámienkou pre začiatok silnejšieho pohybu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo možno očakávať.
 • Odvrácená strana mince
  Trading z pohledu problémů, které může napáchat a zamyšlení nad tím, proč se k němu přistupuje neseriózně.
 • ODY - trojka...
  Takže na základě množících se dotazů ohledně obchodování uzavřené trojice z mé strany, jsem založil tento blog.
 • O fundamentálním spekulantovi
  V předvánočním sloupku věnovaném fundamentu se tentokrát nebudeme zaměřovat na možné podhodnocené či nadhodnocené měny, ale podíváme se, co takový fundamentální spekulant („Fundas“) dělá během roku. Dnes tedy výjimečně bez grafu.
 • Ohlédnutí za prvním kvartálem roku 2018
  První kvartál roku 2018 přinesl mnoho zajímavých událostí, které se projevily i do vývoje finančních trhů. Co se týče globální ekonomiky jako takové, zásadní změny jsme se nedočkali, přičemž všechny instituce a centrální banky očekávají pokračování expanze. Podle jejich projekcí lze usuzovat, že by expanze měla pokračovat minimálně do konce příštího roku a s tím by měla klesat i nezaměstnanost.
 • Ochrana proti negativnímu zůstatku – proč je tak důležitá
  Ochrana proti negativnímu zůstatku (NBP – Negative Balance Protection) je pravděpodobně jedna z nejcennějších služeb, kterou vám retailový forexový broker může nabídnout.
 • OIL - černé zlato
  Mám sice po jarní havárce a po následných několika operacích zdravotní dovolenou. Právě proto mám nyní více času se zaobírat trhy z jiné strany a i více se podívat na jeden, který u sebe beru jako tzv. doplňkový. Jedná se o trh s ropou. Na toto téma by se dala napsat celá kniha, na to zde není prostor. Ve stručnosti, pár nejdůležitějších údajů a mých postřehů vycházejících z několika let obchodování s ropou může někomu pomoci.
 • OIL - černé zlato II. Situace v dolarovém indexu DXU10 a akciovém indexu US30.
  Plním svůj slib daný v diskusi a doplňuji článek z 12.8.
 • O jedné z nejstarších spekulačních bublin, aneb co se tehdy stalo?
  Snad každý obchodník o ní už slyšel, ale většina nemá ponětí o tom, co se tehdy stalo. O čem je tu řeč? Přeci o tulipánové horečce. Tato krize se řadí mezi nejstarší spekulační bubliny novodobé historie.
 • Okurková sezóna: A zase ten otravný money management...
  Úvaha o MM a praktická pomůcka pro úplné začátečníky – pokročilí nečtěte :-)
 • Omar Arnaout, generální ředitel XTB, rozhovor o José Mourinhovi, který se stal globálním ambasadorem XTB
  Rozhovor s generálním ředitelem společnosti X-Trade Brokers (XTB) Omarem Arnaoutem o José Mourinhovi, který se stal globálním ambasadorem XTB.
 • Online Trading není výplata na konci měsíce
  Online trading není zaměstnání a finanční trh není zaměstnavatel. Online trading je podnikání a na finančním trhu působí široký okruh konkurence, která chce uspět stejně dychtivě, jako my. Jakkoli jasně toto zní, naprostá většina z nás se na trhu chová, jako by tomu tak nebylo, jako by o konkurenci vůbec nešlo a zajímavý příjem tu čekal na každého. Nejlépe příjem každý měsíc. Takové chování a očekávání vede obvykle k nezdaru, protože nebere vůbec v potaz základní realitu trhů.
 • O obchodních signálech
  Přehled problematiky servisů placených signálů
 • Opakování - lekce číslo 1
  Obchodování na finančních trzích je tak trochu nudná a otravná věc. Abychom byli úspěšní, musíme neustále opakovat stejné postupy (nikoliv chyby), abychom dosáhli toho, čeho chceme, tedy pořádného zisku. A tak vlastně i psaní o tradingu je neustále se opakující kolotoč připomínání toho, na co je nutné nezapomenout.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading srovnani platformy 2