Sobota 04. červenec 2020 00:22
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy

Co způsobí omezení finanční páky?

Napsal:   Sekce: Regulace forexu

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) připravuje sadu opatření, kterými hodlá poměrně zásadně změnit podmínky poskytování investičních služeb pro drobné investory.

Co vede evropského regulátora k těmto změnám a jaký to bude mít dopad na brokerské společnosti a jejich klienty? Zeptali jsme se obchodního ředitele největšího českého obchodníka s cennými papíry, společnosti X-Trade Brokers (XTB), Vladimíra Holovky.

Mohl byste krátce popsat nejzásadnější body zamýšlených změn?

Tyto změny by se znatelně dotkly především drobných investorů a obchodníků, kteří využívají při svých investicích finanční páku, tedy možnost financovat své investice částečně cizím kapitálem. V současné době lze využívat efekt finanční páky poměrně bez větších omezení. Například pokud by obchodník zamýšlel spekulovat na růst měnového páru EURUSD s kapitálem 100 000 Kč, tak pomocí finanční páky může obsluhovat celkový nominální objem investice o velikosti například 10 000 000 Kč. Jakmile se instrument zhodnotí nebo znehodnotí o „pouhé“ 0,5 %, tak investor získává nebo naopak ztrácí 0,5 % z celé částky 10 000 000 Kč, což je v peněžním vyjádření zisk nebo ztráta 50 000 Kč. Může tak zhodnotit nebo znehodnotit svůj původní kapitál o plus nebo minus 50 % během relativně krátké doby. Zkušenější obchodníci tohoto pákového efektu velmi rádi využívají, ale pravdou je, že ti méně zkušení mohou zaznamenat citelné ztráty, pokud principu finanční páky dostatečně nerozumí. A nyní se dostávám k plánovaným změnám z pera evropského regulátora ESMA. Nyní je možnost využívat finanční páku 100:1, tedy obchodník může pracovat až se 100x větším kapitálem, než opravdu disponuje na obchodním účtu. Nové nařízení zamýšlí strop finanční páky v závislosti na zvoleném investičním aktivu. Například hlavní měnové páry budou moci využívat maximální páky 30:1, u akciových indexů tomu má být 20:1 a u komoditních instrumentů 10:1 a u některých dokonce 5:1.

Jaký to bude mít dopad na běžné investory?

Za prvé je nutné říci, že finanční páka se využívá spíše u krátkodobějších spekulativních obchodů, nikoliv u dlouhodobých investic. Jinak samozřejmě takto zásadní omezení finanční páky způsobí, že drobní obchodníci nebudou moci dosáhnout 100násobně většího objemu obchodu, ale jenom 30násobného. Tímto se podstatně omezí jak možnost dosahovat věších zisků tak i riziko větších ztrát. V praxi se setkávám s mnoha obchodníky, kteří principu finanční páky důkladně rozumí a proto by nejraději využívali maximálního pákového efektu.

Tedy obchodovat nyní bude náročnější?

Takto jednostranně bych to neříkal. Toto podstatné snížení finanční páky by znamenalo, že ti méně zkušení obchodníci nebudou prodělávat velké částky příliš rychle, což se dá hodnotit pozitivně. Na druhou stranu ti lépe připravení a zkušení obchodníci přijdou o efektivní nástroj, jak lze znásobit své investiční možnosti. Finanční páka je jako oheň – dobrý sluha, ale špatný pán.

Čím obhajuje evropský regulátor ESMA svůj návrh?

Cílem regulátora je ochrana drobných klientů. Svůj záměr mimo jiné opírá o statistiku evropských národních regulátorů, ze kterých vyplývá, že procento ztrátových drobných obchodníků se pohybuje v intervalu 74 až 89 %. Toto samozřejmě není nic nového a z praxe je často patrné, že si řada začínajících obchodníků své začátky pouze „zkouší“ a jakmile zjistí, že krátkodobé obchodování pro ně není, tak brzy svoji snahu ukončují se záporným výsledkem. Může vyvstat otázka zdali vůbec tyto „zkušební“ obchodníky do nějaké statistiky úspěšnosti nebo neúspěšnosti počítat. Možná pokud bychom tyto obchodníky vyloučili, tak se ono procento úspěšnosti a neúspěšnosti nebude příliš lišit od jiných aktivit, jako je například úspěšnost v podnikání. Na druhou stranu jakákoliv iniciativa směřující k větší ochraně investorů je více než žádoucí, protože na evropském trhu působí řada off-shore společností, jejichž praktiky lze zařadit spíše jako nečestné. Díky marketingovému pozlátku a příslibu řady atraktivních bonusů pro nové obchodníky slaví tyto společnosti úspěch, ale jelikož nepodléhají žádnému odpovědnému dohledovému orgánu, tak se někteří klienti mohou stát snadným terčem zmíněného nečestného jednání ze strany mimoevropských brokerských společností. Z tohoto důvodu se není čemu divit, že evropský regulátor má záměr ochránit drobné investory, avšak jak jsem zmínil, takto zásadní a plošné omezení finanční páky spíše většinu obchodníků omezí než ochrání. Jako rozumný kompromis se může jevit nastavení limitu menší finanční páky pouze pro začínající a méně zkušené obchodníky a pro ty zkušenější by ke snížení páky dojít vůbec nemuselo, nebo ne tak drasticky.

Tyto návrhy se týkají pouze omezení finanční páky?

Ve skutečnosti se jedná o celý souhrn opatření, mezi které patří například standardizované prohlášení o rizikovosti pákových instrumentů, povinnost ochrany obchodního účtu před záporným zůstatkem a možnost plošného zákazu  binárních opcí. Co však dále stojí za zmínění a co může mít vliv na běžné obchodníky je změna pravidel pro automatické uzavírání ztrátových pozic. V současné chvíli je běžná praxe taková, že na krytí jedné ztrátové pozice může obchodník použít celý volný kapitál na obchodním účtu. Nový návrh počítá s tím, že maximální ztráta každé individuální pozice bude moci být nejvýše 50 % blokované marže, neboli zálohy na tento obchod. Omezuje to tedy prostor, ve které může cena instrumentu fluktuovat aniž by došlo k jejímu nucenému uzavření.

Kdy mají tato opatření nabýt účinnosti?

Přesné datum není zatím známo. Nyní běží lhůta tzv. konzultací, ve kterých ESMA dává prostor, aby se jednotlivé subjekty finančního trhu vyjádřili k těmto návrhům. Těmito subjekty mohou být jak banky nebo brokerské domy, tak i jednotliví drobní investoři a obchodníci. Prakticky každý tak může na webových stránkách orgánu ESMA napsat, jaké pozitivní nebo negativní dopady by měly tyto plánované změny. Konec lhůty pro sběr těchto názorů je stanoven na 5. února 2018. Poté lze předpokládat, že ESMA bude vyhodnocovat jednotlivé názory a dospěje k nějakému finálnímu návrhu. Zdali tedy nastane takto zásadní omezení finanční páky pro drobné obchodníky není ještě úplně jisté a každý, koho by se změny týkaly, může projevit svůj názor. K nějaké faktické účinnosti bychom mohli poté dojít někdy v horizontu druhého až třetího čtvtletí tohoto roku.

Komentář k navrhovaným úpravám je možné podávat prostřednictvím online formuláře na https://www.esma.europa.eu/press-news/consultations/call-evidence-%E2%80%93-potential-product-intervention-measures-contracts, kde najdete i dokument s přehledem těchto opatření.

Jakým způsobem tyto změny dopadnou na evropské brokerské firmy?

Někteří brokeři, jejichž klienti využívají velmi vysokou finanční páku mohou čelit znatelnému poklesu objemu obchodů a tím pádem menším výnosům. Na druhou stranu ti brokeři, kteří naučili své klienty pracovat s finanční pákou opatrně, tak mohou vzejít z těchto změn jako vítězové. Jsem totiž zastáncem toho názoru, že může probíhat fáze určitého pročištění brokerského trhu a to právě od subjektů dosahující nízkou rentabilitu nebo naopak záměrně aplikující neférové praktiky. Pokud by tomu tak bylo, tak lze předpokládat velké přesuny klientské základny k větším a stabilnějším brokerům.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Co všechno musíme vědět o tradingu?
  Moje původní středoškolské vzdělání je hudební. Ano, moje matematická kariéra i kariéra „vědce“ studujícího exaktní obory, jako je chemie nebo fyzika, skončila posledním zazvoněním, tehdy ještě v osmé třídě. Upřímně se přiznávám, že právě po těchto třech, výše uvedených se mi nikdy nestýskalo, což bylo pravděpodobně způsobeno výsledky, kterých jsem v těchto předmětech dosahoval. Nicméně mnou studovaný obor, stejně jako jakýkoliv jiný, je poměrně široce rozkročený a na vědomosti a praktické dovednosti náročný a tak není zcela v silách jednoho člověka, aby uměl úplně všechno.
 • Co vše vás může posunout vpřed?
  Jedna velmi smutná událost, co mne hodně nakopla...
 • Co v závěru roku sdělují vyšší časové rámce na měnovém páru EUR/USD
  Se změnou kalendářního roku může dojít i ke změně dlouhodobého trendu na měnovém páru EUR/USD. Zde je má technická analýza.
 • Co znamenají předčasné volby pro britskou libru?
  Britská libra zažila v úterý nákupní horečku, když premiérka Theresa Mayová překvapivě oznámila záměr vypsat předčasné volby, které ji okamžitě schválil parlament drtivou většinou. Britové tak během dvou měsíců půjdou znovu k volebním urnám. Jejich měna se proti americkému dolaru obchoduje na nejsilnějších úrovních za posledních 6 měsíců.
 • Co znamená nový šéf ECB pro euro?
  Nebo lépe řečeno nová šéfka, Christine Lagardeová, která byla vybrána zástupci členských států eurozóny jako první prezidentka Evropské centrální banky (ECB). Tato Francouzka, která nyní šéfuje Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), by tak měla na podzim na dlouhých 8 let vystřídat Maria Draghiho v křesle hlavního centrálního bankéře měnové unie.
 • Co znamená přicházející rotace k riziku?
  Během globální finanční krize a krátce po ní v letech 2008-10 se finanční trhy řídily jednoduchým semaforem. V rámci dnů se nálada na trhu razantně měnila mezi „risk-off“ dobou, kdy se nehledělo vlevo vpravo a prodávalo se všechno s rizikovou nálepkou a „risk-on“ obdobím, kdy se naopak riziková aktiva nakupovala. Přitom tyto změny nálady se náhle překlopily pouhým vyjádřením politiků nebo centrálních bankéřů a za obrovské volatility se počítaly zisky a ztráty. Tak citlivé tehdy v době bezprecedentních bankrotů bank finanční trhy byly.
 • Co znamená rekordně nízká nezaměstnanost pro dolar a akcie?
  Report z amerického trhu práce zveřejněný v pátek již tradičně zanechal na finančních trzích mnoho emocí, spekulací a úprav výhledu ohledně nastavení měnové politiky v USA. Jedním z hlavních čísel byl pokles nezaměstnanosti z 3,7 % na 3,5 %. Takhle nízký podíl obyvatel bez práce nebyl ve Spojených státech od roku 1969, kdy byl na vrcholu projekt Apollo i válka ve Vietnamu.
 • Co znamená růst cen ropy pro finanční trhy?
  Od počátku roku vzrostly ceny ropy o více než 30 %. Ještě před několika týdny jsem varoval před případnou korekcí, protože trh vykazoval známky překoupení a kvůli zpomalení poptávky z Evropy a Číny se zdálo být ropy na trhu až příliš. Ceny ropy WTI se tedy delší dobu stagnovaly v blízkosti 56 USD za barel a hledaly nový trend.
 • Co znamená výměna v čele Fedu?
  Janet Yellenové už pomalu končí její 4letý mandát a na přelomu ledna a února příštího roku předá žezlo nejmocnějšího centrálního bankéře světa Jerome Powellovi. Jak se historicky chovají trhy při takovém předávání funkce a co můžeme čekat v následujících týdnech?
 • Co znamená výsledek britských voleb pro tamní ekonomiku a libru?
  Politická nejistota vyvolána výsledkem britských parlamentních voleb se objevila na trzích jenom týden před zahájením oficiálních jednání o brexitu. Ve střednědobém horizontu může ztráta parlamentní většiny konzervativců a nucená koalice se severoirskou stranou zmírnit postoj země k brexitu, podpořit růst britské ekonomiky a posílit libru. V krátkodobém časovém úseku bude povolební politická nejistota spíše zdrojem volatility a slabší britské libry. Loňské referendum o brexitu vedlo k největšímu propadu ostrovní měny za posledních 40 let, kdy se libra obchoduje v režimu volně pohyblivého kurzu. Sterling v červnu loňského roku oslabil o 10 procent proti americkému dolaru a volatilita na libře dosáhla rekordních maxim, dokonce překonala úrovně z roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Na zvýšenou volatilitu měnového trhu reagovala po referendu o brexitu i britská centrální banka, a to snížením základní úrokové sazby na hodnotu 0,25 procenta a obnovením programu nákupu aktiv. Oslabení britské libry podpořilo růst inflace a domácnosti to pociťují. Vyšší cenová hladina snižuje hodnotu reálné mzdy (graf 2), a Briti proto méně utrácejí.
 • Cože? GER30? Víte co obchodujete? DAX index přehledně a detailně
  V platformě Patria Forex lze mimo tradiční měnové páry, které zajímají většinu našich obchodníků, obchodovat i mnohé další burzovní instrumenty. Komodity investorům spekulujícím na růst v poslední době radosti příliš nečiní, a tak se obchodníci poohlížejí po alternativách. Jsou jimi zejména akciové indexy. Ty se těší podstatné oblibě, a to nejen díky jejich solidní výkonnosti v posledních letech. Jednoduché technické provedení nákupu těchto indexů si získává na popularitě a při využití rozumné páky může obchodování indexů přinést zajímavé zhodnocení vložených prostředků. Ponechme stranou další aspekty, které jsou nezbytné k přípravě úspěšného obchodování, a představme si nejoblíbenější akciový instrument v platformě Patria Forex, instrument GER30.
 • CROWN - platforma pro tvorbu aplikací nové ekonomiky
  O Bitcoinu slyšel dnes každý, ale znáte CROWN?
 • Čaká Bitcoin na S&P 500?
  Ahojte traderi. Dnes sa pozrieme súčasne na Bitcoin a rovnako aj na S&P 500. Veľa ľudí totiž vidí medzi týmito aktívami veľké podobnosti hlavne čo sa grafu týka. Dnes však na trhu môžeme vidieť menšiu odchýlku a práve o tej by som chcel dnes napísať.
 • Časem prověřená obchodní strategie na DAX30
  Mnozí obchodníci neustále hledají inspirace pro sestavení ziskové obchodní strategie, o kterou se budou moct v průběhu obchodování opřít a na kterou se bude možné spolehnout. Zároveň někteří obchodníci před obchodováním forexu upřednostňují například akciové indexy, zejména pak je mezi tradery oblíbený německý akciový index DAX30.
 • Částečný odprodej pozice
  Jak jsem už psal, moje strategie průrazu časového pásma se skládá z několika částí, které díky jejich harmonii dokáží lépe těžit z celkové strategie a alespoň pro mě udělat obchodování snesitelnějším ve smyslu psychické zátěže.
 • Čeká americký dolar devalvace?
  Po mimořádně objemné finanční bazuce, kterou vytáhla americká centrální banka (Fed) i ministerstvo financí se čím dál častěji objevují názory o kolapsu kurzu amerického dolaru. Dolarů ve finančním systému je zkrátka příliš mnoho a tím pádem si svou hodnotu neudrží.
 • Čeká korunu osud švýcarského franku?
  Nákup eur a prodávání domácí měny za účelem stabilizace či oslabení měnového kurzu. Strategii, kterou v letech 2011 - 2014 praktikovala Švýcarská národní banka (SNB), teď totožným způsobem implementuje i domácí Česká národní banka (ČNB).
 • Čeká nás záplava ropou?
  Zítra čekají Spojené státy důležité volby do Kongresu a na stejný čas nezištně naplánoval prezident Trump i znovuzavedení sankcí proti Íránu, které by měly výrazně snížit vývoz ropy tohoto klíčového producenta. Prvotní strach komoditních traderů, který vyhnal WTI benchmark přes 75 dolarů za barel, však v posledních týdnech velmi rychle vyprchal a ropa se obchoduje na minimech od dubna. Ostatní producenti totiž využili situace a na trh posílají nové a nové barely. Přitom dopad na komoditní i měnové trhy je s takto kolísající cenou ropy zásadní.
 • Černá labuť roku 2017 – trh dluhopisů?
  Pojem černá labuť jako ekonomický termín použil prvně Nassim Taleb, který takto označil nepředvídatelné jevy a události s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti. Vzhledem k tomu, že černé labutě jsou těžce předvídatelné, jen zřídka jsou součástí tržních predikcí. Je proto málo pravděpodobné, že by se nám podařilo černou labuť příštího roku predikovat. Nicméně rádi bychom se věnovali dluhopisovému trhu, který by mohl projít v příštím roce většími změnami. Kromě toho nás mohou čekat další tržní novinky. Například 10. výročí finanční krize, oživení inflace a pravděpodobně se dočkáme i prvních fiskálních stimulů, když už centrální banky vyšpikovaly své bilance na maximum. Shrneme-li si rok 2016, tak mezi černé labutě můžeme zařadit brexit.
 • Červená týdenní nula pro index S&P 500, maxima stále na dohled
  Zkrácený obchodní týden znamenal pro index S&P 500 červenou nulu (-0,08 %). Trh se pohyboval v úzkém rozpětí, k historickým maximům se index nepřiblížil (ale pozor, varianta S&P 500 Total Return zahrnující i dividendy historické maximum již posunula).
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets copyfx