Čtvrtek 28. březen 2024 12:21
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Dukascopy new

Výběr hlavních událostí v USA v letošním roce

17.12.2018 09:16  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Výběr hlavních politických a ekonomických událostí ve Spojených státech v letošním roce:

LEDEN

2. - Americká vláda znovu pozastavila vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě 255 milionů dolarů (5,4 miliardy korun), kterou měl Islámábád dostat už loni. Důvodem byla údajná podpora teroristů ze strany Pákistánu. Podporu určenou Pákistánu pozastavila Trumpova vláda poprvé loni v srpnu.

10. - Federální soudce v San Francisku dočasně zablokoval plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na zrušení vízového programu DACA, který chrání před deportací z USA statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti. V únoru plán zablokoval i newyorský soudce. Ministerstvo spravedlnosti se proti prvnímu rozhodnutí odvolalo k nejvyššímu soudu.

12. - Trump prodloužil režim mírnějších protiíránských sankcí.

17. - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson oznámil, že USA si v rámci své nové strategie ponechají v Sýrii vojáky.

ÚNOR

6. - Z floridského Mysu Canaveral úspěšně odstartovala k prvnímu testovacímu letu těžká raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, nejsilnější raketový nosič současnosti. Soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska chce raketu v budoucnu využívat k letům na Měsíc a Mars.

7. - Při útoku mezinárodní koalice vedené USA zahynulo 100 příslušníků syrských provládních sil.

14. - Devatenáctiletý Nikolas Cruz v budově střední školy ve městě Parkland na Floridě zastřelil 17 lidí, dalších 15 zranil. Cruz napadl školu, ze které o rok dříve z kázeňských důvodů vyloučen. Po činu byl zadržen a přiznal se.

16. - USA obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Ruské vměšování do voleb poprvé uznal i americký prezident Donald Trump. USA rozšířily 6. dubna protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů, z hackerských útoků poté 13. července obvinily 12 ruských agentů.

28. - Rezignaci ohlásila šéfka tiskového oddělení Bílého domu Hope Hicksová. Odchod oznámila po slyšení ve sněmovním výboru pro tajné služby, kam byla pozvána kvůli vyšetřování ruských zásahů do předvolební kampaně. Hicksová na zásadní otázky odmítla odpovědět, avšak prohlásila, že v Bílém domě byla občas nucena pro dobro věci lhát.

BŘEZEN

2. - Kvůli "osobním důvodům" rezignoval představitel USA pro severokorejské záležitosti Joseph Yun, který představoval hlavní komunikační kanál mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

5. - Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film loňského roku získal snímek Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Tora, který zároveň obdržel zlatou sošku za nejlepší režii. Příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření proměnil ze třinácti nominací čtyři.

7. - Hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Gary Cohn rezignoval na svou funkci. Rezignace souvisela s Cohnovým odporem k prezidentovu plánu na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Novým ekonomickým poradcem amerického prezidenta se 2. dubna stal televizní komentátor Larry Kudlow.

8. - Trump podepsal dekret o uvalení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku, v platnost vstoupil 23. března. Evropské unii a šesti dalším státům (Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea) se podařilo získat dočasnou výjimku do 1. května, pro EU, Kanadu a Mexiko byl poté termín posunut do 1. června a nyní tak USA uplatňují cla na všechny tyto země. EU a také Kanada cla napadly u Světové obchodní organizace (WTO) a k WTO se také obrátily kvůli odvetným clům Spojené státy.

13. - Trump oznámil, že ministra zahraničí Rexe Tillersona nahradí dosavadním šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikem Pompeem, který do funkce nastoupil 26. dubna. Trump také oznámil, že vedení CIA se jako první žena v historii ujme Pompeova zástupkyně Gina Haspelová. Do funkce nastoupila 21. května.

15. - Ministerstvo financí USA oznámilo další rozšíření protiruských sankcí, které mají být trestem za údajné kybernetické útoky proti USA, včetně pokusů ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. Nově se na seznamu ocitlo 19 ruských občanů a pět firem. Rusko reagovalo recipročně.

17. - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions propustil s okamžitou platností z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) někdejšího náměstka ředitele Andrewa McCabea. Veterán úřadu hrál důležitou roli při vyšetřování kauzy údajného ruského ovlivňování předloňských amerických prezidentských voleb a Trump ho za to opakovaně kritizoval.

22. - Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu v hodnotě až 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). Opatření bylo reakcí na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.

- Z funkce odstoupil John Dowd, vůdčí člen Trumpova právního týmu v kauze vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA. Podle médií se rozhodl odejít, protože prezident bral stále méně ohled na jeho rady.

23. - Kongres Spojených států schválil rozpočet vlády do konce září počítající s částkou 1,3 bilionu dolarů (26,9 bilionu korun), čímž uchránil Tumpovu administrativu před třetím upadnutím do platební neschopnosti v letošním roce. Trump zákon podepsal.

24. - Statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států demonstrovaly za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Protesty byly reakcí na únorový masakr na floridské škole. Podle agentur šlo o jeden z největších amerických protestů od dob války ve Vietnamu.

26. - V reakci na případ otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii USA vypověděly 60 ruských diplomatů, což představuje největší počet vyhoštěných diplomatických pracovníků Ruska z USA od konce studené války. Rusko 29. března v reakci na postup Británie a jejích spojenců oznámilo vypovězení stejného počtu diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. Rusko oznámilo, že uzavře americký konzulát v Petrohradě a předvolalo si amerického velvyslance v Moskvě.

DUBEN

5. - Trump podepsal vyhlášku, která ukládá Národní gardě účast při ostraze hranice s Mexikem.

6. - USA v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Jsou mezi nimi někteří známí oligarchové. Moskva reagovala sankcemi v květnu.

9. - Novým Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost se stal někdejší americký zástupce při OSN a zastánce konfrontačního přístupu v zahraniční politice John Bolton. Ve funkci nahradil Herberta Raymonda McMastera.

10. - Z funkce odstoupil Trumpův poradce pro vnitřní bezpečnost Tom Bossert, který měl na starosti mimo jiné otázky spojené s terorismem.

- Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se na společné schůzi právního a obchodního výboru Senátu Spojených států omluvil za to, že společnost nedokázala zajistit bezpečnost osobních dat uživatelů. Zuckerberg se za to, že firma neudělala dost pro to, aby zabránila zneužívání sociální sítě, omluvil i 22. května v europarlamentu.

14. - USA, Británie a Francie podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Útok podpořilo NATO, Německo či Izrael, syrská státní média jej označily za flagrantní porušení mezinárodního práva, ruský velvyslanec ve Washingtonu za urážku prezidenta Vladimira Putina.

16. - Hlavní Pulitzerovu cenu získal americký deník The New York Times (NYT) a časopis The New Yorker za odhalení sexuální aféry filmového producenta Harveyho Weinsteina, které zvedlo celosvětovou vlnu odporu proti sexuálnímu obtěžování žen.

17. - Ve věku 92 let zemřela manželka bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího a matka exprezidenta George Bushe mladšího Barbara Bushová.

24. - Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se stal dd nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu prvním zahraničním představitelem na státní návštěvě USA, jednal s Trumpem o krizi v Sýrii, o budoucnosti mezinárodní jaderné dohody s Íránem či o Korejském poloostrově bez nukleárních zbraní.

27. - Trump při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou opět připomněl, že drtivá většina států NATO, včetně bohatého Německa, stále ještě nepřispívá na obranu dohodnuté sumy.

KVĚTEN

8. - Americký prezident Donald Trump oznámil, že odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Nezabránila podle něj Teheránu dál usilovat o vyrobení jaderné zbraně. Rozhodnutí vzbudilo ve světě kritiku.

9. - KLDR propustila tři vězněné Američany, kteří se do vlasti vrátili spolu s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem.

10. - Trump na twitteru uvedl, že pět nejhledanějších velitelů teroristické organizace Islámský stát (IS) bylo zadrženo. Podle irácké státní televize zadržení radikálové jsou Saddám Džamíl, Muhammad Kadír, Ismáíl Isáví, Umar Karbúlí a Issám Zaubaj.

14. - USA oficiálně otevřely ambasádu v Jeruzalémě, kam byla přesunuta z Tel Avivu. Přesun ambasády z Tel Avivu doprovázely silné protesty Palestinců a při střetech s izraelskými vojáky na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy zahynulo 55 Palestinců.

18. - Na střední škole v Texasu zastřelil 17letý student deset lidí, většinou spolužáků, dalších deset osob utrpělo zranění; krátce po činu pachatele zadržela policie.

22. - Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů a autor téměř tří desítek románů Philip Roth.

23. - Poradce a zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner po více než roce práce v Bílém domě získal trvalou bezpečnostní prověrku.

25. - Americký filmový producent Harvey Weinstein byl obviněn ze znásilnění a dalších sexuálních zločinů. Aféra kdysi mocného muže Hollywoodu, který založil studio Miramax a producentskou společnost nesoucí jeho jméno, byla loni na podzim u zrodu světového hnutí proti sexuálnímu násilí a obtěžování žen #MeToo ("já také").

ČERVEN

8.-9. - V kanadském městě La Malbaie se konal dvoudenní summit skupiny sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. Vrcholnou schůzku ještě před zahájením provázely spory ostatních členů s americkým prezidentem Trumpem kvůli jeho celní politice. Summit skončil navzdory snahám o uhlazení sporů fiaskem.

12. - Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v Singapuru sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Byla to vůbec první schůzka amerického prezidenta s nejvyšším představitelem Severní Koreje. Ve společném závěrečném prohlášení se Kim zavázal spolupracovat s USA na jaderném odzbrojení, za což mu Spojené státy přislíbily bezpečnostní záruky.

15. - Americký soud poslal do vazební věznice lobbistu Paula Manaforta, bývalého šéfa Trumpova volebního štábu. Porota ho 21. srpna uznala částečně vinným z defraudací a daňových podvodů.

18. - Trump oznámil, že ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude rovnocenná s ostatními armádními složkami. Podle Trumpa Spojené státy oživí svůj vesmírný program, aby hrály v konkurenci Ruska nebo Číny vedoucí roli. Jedním z cílů je návrat amerických astronautů na Měsíc či dosažení Marsu.

19. - USA oficiálně oznámily, že odcházejí z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).

20. - Trump podepsal dekret, jímž zrušil dosavadní kontroverzní praxi rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů.

22. - EU začala uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží z USA. V první fázi se dotkal zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72 miliard Kč).

26. - Americký nejvyšší soud těsnou většinou podpořil dekret prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje vstup na území Spojených států občanům několika muslimských zemí.

ČERVENEC

5. - Trump přijal rezignaci kontroverzního šéfa americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scotta Pruitta, kterého pronásledovala série skandálů. Kongres Pruitta vinil z nezákonných výdajů, střetu zájmů či zneužívání benefitů.

6. - Washington začal uplatňovat clo ve výši 25 procent na import čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů (téměř 749 miliard Kč) ročně. Peking okamžitě reagoval protiopatřením ve stejném rozsahu a obvinil USA ze zahájení největší obchodní války. USA i Čína poté seznam položek několikrát rozšířily.

11. - Trump na summitu NATO vyzval spojence, aby zvýšili výdaje na obranu na čtyři procenta HDP.

12. - Trump přiletěl na svou první prezidentskou návštěvu do Británie, kam se přesunul z bruselského summitu NATO. Proti Trumpově návštěvě po celé Británii protestovaly desetitisíce lidí.

13. - USA obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v USA v roce 2016.

15. - Trump oznámil, že je plně odhodlán kandidovat v amerických prezidentských volbách v listopadu 2020 a neví o nikom, kdo by ho mohl porazit.

16. - V prezidentském paláci v Helsinkách jednali přes dvě hodiny mezi čtyřma očima prezidenti Ruska a USA Putin a Trump. Slíbili obnovení spolupráce svých zemí, konfrontace kolem údajného ruského vměšování do amerických voleb se nekonala a jakékoli kritice kontroverzních ruských kroků se Trump vyhnul.

27. - Putin oznámil, že pozval Trumpa do Moskvy.

- Severní Korea předala americké straně část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53.

SRPEN

6. - Trump podepsal exekutivní příkaz k obnovení protiíránských sankcí. První vlna sankcí se zaměřila především na automobilový průmysl a obchody se zlatem a dalšími kovy.

8. - Spojené státy dospěly k závěru, že nervově paralytický jed proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji použilo letos v březnu Rusko. Washington kvůli tomu proti Rusku vyhlásil nové sankce.

10. - Trump se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Mezi oběma zeměmi vypukla obchodní válka, spor skončil u WTO. Trump také později uvalil na Turecko sankce, vadí mu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona.

12. - Z floridského mysu Canaveral po odkladu úspěšně odstartovala raketa se sondou Parker Solar Probe, která v listopadu úspěšně zvládla první z 24 blízkých průletů kolem Slunce.

13. - Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet na příští finanční rok ve výši 717 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun).

15. - Trump odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnu Brennanovi. Brennan údajaně využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby "rozděloval a zaséval chaos" do Trumpovy administrativy.

16. - Ve věku 76 let zemřela na rakovinu slinivky americká zpěvačka Aretha Franklinová, označovaná za "královnu soulu".

19. - Mluvčí mezinárodní koalice vedené USA oznámil, že americké síly zůstanou v Iráku tak dlouho, dokud to bude nutné, aby pomohly stabilizovat oblasti dříve ovládané Islámským státem (IS).

25. - Ve věku 81 let zemřel americký republikánský senátor a neúspěšný kandidát v amerických prezidentských volbách v roce 2008 John McCain.

ZÁŘÍ

7. - Soud uložil bývalému členovi volebního štábu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa právníku Georgeovi Papadopoulosovi trest čtrnácti dní vězení za lhaní při vyšetřování ruského vměšování do voleb.

10. - Stanice newyorského metra Cortlandt Stree, která byla zničena při teroristických útocích z 11. září 2001, byla znovu uvedena do provozu.

12. - Trump podepsal exekutivní příkaz, jehož cílem je bránit zahraničnímu vměšování do voleb v USA. Obsahuje pokyny pro ministerstva financí a zahraničí týkající se možných sankcí vůči státům a dalším aktérům, kteří by se pokusili volby ovlivnit.

14. - Střed hurikánu Florence udeřil na americké pobřeží u města Wilmington v Severní Karolíně. Vyžádal si nejméně 43 mrtvých.

25. - Trump během svého vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku pochválil Severní Koreu za její přístup k jednáním o jejím jaderném a raketovém programu. Naopak kritizoval íránské vůdce, kteří podle něj rozsévají chaos, smrt a destrukci, a vyzýval k izolaci íránského režimu. O den později v Radě bezpečnosti OSN obvinil Čínu, že se snaží ovlivnit nadcházející listopadové volby v USA s cílem oslabit jeho vládu. Prohlásil také, že je zastáncem řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele.

- Jedenaosmdesátiletý americký komik Bill Cosby byl odsouzen ke třem až deseti rokům vězení za zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně v roce 2004.

- USA uvalily nové finanční sankce na manželku venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a důležité členy jeho socialistické vlády, včetně viceprezidentky a ministra obrany.

ŘÍJEN

1. - Kanada, USA a Mexiko dospěly k dohodě o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), která se také přejmenuje na Dohodu USA - Mexiko - Kanada (USMCA). Nová smlouva byla slavnostně podepsána 30. listopadu.

3. - Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Spojeným státům, aby zrušily ty protiíránské sankce, které ovlivňují humanitární dovoz a rovněž služby spojené s bezpečností íránského civilního letectví. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v reakci řekl, že USA odstoupí od smlouvy o ekonomických a konzulárních vztazích s Íránem z roku 1955.

6. - Senát USA těsně potvrdil kontroverzního soudce Bretta Kavanaugha, kterého několik žen obvinilo ze sexuálních útoků v době studií, jako devátého člena amerického nejvyššího soudu.

10. - Hurikán Michael zasáhl severozápadní pobřeží Floridy. Vyžádal si 60 obětí.

11. - Nejvyšší soud státu Washington označil trest smrti za protiústavní a nařídil změnit tresty na doživotí všem odsouzencům čekajícím na popravu.

- Start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání nosné rakety nezdařil. Loď nouzově přistála v Kazachstánu.

15. - Ministerstvo financí uvedlo, že rozpočtový schodek Spojených států ve fiskálním roce 2018 vzrostl o 113 miliard dolarů na 779 miliard dolarů (zhruba 17,4 bilionu Kč). Dosáhl tak nejvyšší úrovně od fiskálního roku 2012.

- Ve věku 65 let zemřel spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Podlehl rakovině lymfatických uzlin, s níž předtím několikrát úspěšně bojoval. Jeho společník z počátků softwarové éry Bill Gates ke skonu přítele napsal, že bez Allena by neexistoval svět osobních počítačů.

20. - Trump oznámil, že Spojené státy odstoupí od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního s krátkého doletu (INF) z roku 1987, protože Moskva smlouvu porušuje.

26. - Na Floridě byl zatčen muž, jehož policie považuje za hlavního podezřelého v případě zásilek s výbušninami adresovaných předním představitelům Demokratické strany. Byl obviněn z pěti trestných činů a v případě odsouzení mu hrozí až 48 let vězení.

27. - Při střelbě v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie zemřelo 11 lidí; útočník byl zraněn a vzdal se policii.

LISTOPAD

4. - Ve volbách do Kongresu v USA udrželi republikáni Senát, přišli ale o Sněmovnu reprezentantů, kterou ovládli demokraté. Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírali Američané také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech.

5. - USA začaly uplatňovat další sankce vůči Íránu. Vedle energetického sektoru se týkají například i lodní a letecké dopravy a bankovnictví.

7. - Někdejší voják Ian David Long zastřelil při útoku v baru v americkém městě Thousand Oaks nedaleko Los Angeles 12 lidí, poté spáchal sebevraždu.

- Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions na výzvu prezidenta Donalda Trumpa odstoupil z funkce.

8. - Na severu Kalifornie vypukl požár Camp Fire. Vyžádal si nejméně 88 mrtvých, 12 zraněných civilistů a pět zraněných hasičů. Zasáhl plochu o rozloze 153.000 akrů a zničil přes 18.800 budov. Výše pojistných škod se odhaduje až na 10 miliard dolarů (228 miliard korun). Jedná se o nejtragičtější a nejničivější požár v historii Kalifornie.

9. - Trump podepsal nařízení, podle kterého nebudou moci získat azyl ti migranti, kteří do USA vstoupí z Mexika nelegálně.

11. - V Paříži u Vítězného oblouku se za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zhruba osmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů včetně Trumpa nebo českého ministerského předsedy Andreje Babiše uskutečnila vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války. Po příchodu k oblouku si Trump potřásl rukou s jeho ruským kolegou Vladimirem Putinem.

12. - K hranicím USA dorazili první středoameričtí běženci z takzvané karavany, která vyrazila z Hondurasu za lepším životem do Spojených států.

21. - Bílý dům dal ministru obrany Jamesi Mattisovi nové pravomoci, které mu umožní nasadit armádu k ochraně celníků a pohraničníků na hranici s Mexikem.

26. - Americká sonda InSight, která je vůbec prvním aparátem určeným k seizmickému průzkumu Marsu, úspěšně přistála na Marsu.

29. - Někdejší osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen uzavřel se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem dohodu, ve které se přiznal, že Kongresu lhal o svých kontaktech s Rusy během prezidentské kampaně. Trump řekl, že lže, aby získal mírnější trest.

Soud Cohena poslal 12. prosince na tři roky do vězení. Usvědčil ho, že během prezidentské volební kampaně v roce 2016 uplácel dvě údajné někdejší milenky budoucího prezidenta, aby o poměru s ženatým Trumpem mlčely.

30. - Ve věku 94 let zemřel prezident USA z let 1989-1993 George Bush starší.

PROSINEC

2. - Spojené státy a Čína se domluvily na 90denním příměří v "celní válce". Trump slíbil, že od 1. ledna nezvýší clo na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč), na 25 procent ze současných deseti procent. Nebudou zavedena ani žádná jiná cla. Peking souhlasil, že koupí blíže neurčený, ale velmi podstatný objem zemědělského, energetického a průmyslového zboží a dalších produktů z USA. Čína také oznámila, že je ochotná schválit odmítnutou dohodu americké firmy Qualcomm o převzetí nizozemského výrobce polovodičů NXP Semiconductors, pokud obdrží novou žádost.

4. - NATO došlo k závěru, že Rusko vývojem a rozmístěním rakového systému 9M729 porušuje smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). USA oznámily, že za 60 dní smlouvu INF vypoví, pokud do té doby nezmění Rusko svůj přístup ke smlouvě.

7. - Trump oznámil, že chce, aby velvyslankyní Spojených států při OSN byla Heather Nauertová a novým ministrem spravedlnosti William Barr.

8. - Trump na pozici předsedy sboru náčelníků štábů nominoval generála Marka Milleyho, který ve funkci nejvyššího prezidentova vojenského poradce nahradí Josepha Dunforda, který odejde do důchodu. Americký prezident také oznámil, že personální šéf Bílého domu John Kelly opustí ke konci tohoto roku svou funkci. Podle dřívějších informací stanice CNN by Kellyho ve funkci mohl nahradit dosavadní personální ředitel úřadu viceprezidenta Mika Pence Nick Ayers.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • V USA zpomalila tvorba pracovních míst
    Američtí zaměstnavatelé v září druhý měsíc po sobě výrazně zpomalili tvorbu pracovních míst a výkon trhu...
  • V USA zvolnila tvorba pracovních míst
    Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červenci 185.000 nových pracovních míst. Bylo to...
  • VW částečně obnoví výrobu v Německu od 20. dubna
    Německá automobilka Volkswagen obnoví výrobu v továrně v německém Zwickau (Cvikov) přerušenou kvůli koronaviru už 20. dubna. Firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, to uvedla ve svém včerejším sdělení. Další německé továrny a továrny v Portugalsku, Španělsku, Rusku a ve Spojených státech se společnost chystá znovu otevřít od 27. dubna.
  • VW může být větší hrozbou pro ekonomiku Německa než řecká krize
    Skandál s manipulací s emisemi u naftových vozů Volkswagenu šokoval podnikatelské a politické...
  • Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku
    Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku (největší evropské logistické firmy DHL a Kühne+Nagel pozastavily kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu expedici zásilek do Ruska; řazeno abecedně podle odvětví):
  • Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku
    Výběr firem, které pozastavují nebo ukončují své aktivity v Rusku (americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl pozastavit prodej svých produktů a služeb v Rusku; řazeno abecedně podle odvětví):
  • Výběr hlavních bodů Bidenova sociálního a klimatického balíku
    Americký Senát v neděli schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea Bidena přinese zásadní pokles emisí skleníkových plynů, sníží ceny léků pro seniory a přiměje korporace a bohaté jedince platit více na daních. Zákon, který nese název "zákon o snížení inflace", by měl v případě schválení zajistit vládě v příštích deseti letech více než 700 miliard dolarů (16,9 bilionu Kč) v příjmech. Nyní soubor opatření míří do Sněmovny reprezentantů, kde má Bidenova strana většinu.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2021
    1. - Automobilku Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně plánovaně převzala Toyota. Kolínský závod byl přejmenován na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Jde o osmý závod Toyoty v Evropské unii.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2022
    3. - Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nekula nemohl být v prosinci spolu s celou novou vládou jmenován kvůli pozitivnímu testu na koronavirus.
  • Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2023
    Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2023 v ČR:
  • Výběr informací o zásahu ČNB proti koruně
    Výběr informací o zásahu České národní banky (ČNB) proti silné koruně a následných reakcích na oslabení...
  • Výběr nejdůležitějších ekonomických událostí roku 2020 v ČR
    Oznámeno, že novým majitelem hnědouhelné elektrárny Počerady bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. V říjnu společnosti uvedly, že Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy převezme Počerady už 31. prosince 2020. Původní dohodnutá cena ve výši dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun.
  • Výběr případných nových sankcí, které mohou zasáhnout ruskou ekonomiku
    Výběr případných nových sankcí, které by mohly zasáhnout ruskou ekonomiku (Rusko jednostranně uznalo dva separatistické regiony na východě Ukrajiny):
  • Výběr výroků evropských politiků a dalších činitelů k brexitu
    Výběr citací evropských politiků a zástupců hospodářské sféry k brexitu poté, co britská vláda ve středu podpořila připravený text dohody o odchodu Británie z evropského bloku.
  • Výbor EP podpořil zapojení klientů do záchrany bank
    Hospodářský výbor Evropského parlamentu (EP) včera večer schválil návrh zákona, podle kterého by se na...
  • Výbor podpořil širší podmínky obchodování ČNB na trzích
    Česká národní banka by mohla získat širší možnosti obchodování na volném trhu. Mohla by nově obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančních trzích. Mohla by se rozšířit její možnost nakupovat státní dluhopisy. Počítá s tím vládní novela zákona o ČNB, kterou včera poslancům doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Sněmovna by ji měla schvalovat ve stavu legislativní nouze na mimořádné schůzi, která začne v úterý.
  • Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
    Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje, aby v případě nutnosti byla prodloužena platnost dohody o snížení dodávek suroviny na trh. Po zasedání výboru v Petrohradě to dnes řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
  • Vybrané ekonomické údaje Ruska a Ukrajiny
    Ruská ekonomika závisí zejména na využívání bohatých přírodních zdrojů a rozsáhlém zbrojním průmyslu. Země má největší rezervy zemního plynu na světě, druhé největší zásoby uhlí a osmé největší zásoby ropy. Rusko je předním světovým vývozcem zemního plynu, druhým největším vývozcem ropy a druhým největším exportérem zbraní. Hodnota přírodních zdrojů tvoří podle odhadu z roku 2019 zhruba 60 procent ruského HDP. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu podle ruského ministerstva financí tvořily v loňském roce 36 procent příjmů státního rozpočtu.
  • Vyčkávání trhu na důležité zprávy
    Dnešní obchodování bude silně ovlivněno třemi velmi důležitými zprávami.
  • Výdaje amerických spotřebitelů rostly
    Výdaje amerických spotřebitelů se v září ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o jedno procento, což je nejvíce od srpna 2009. Po povodních v Texasu a na Floridě lidé nakupovali hlavně nová auta a další zboží dlouhodobé spotřeby. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Výdaje spotřebitelů tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader