Neděle 27. září 2020 07:19
reklama
Bossa live mentoring
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
XTB evolution

Díl první: Představení

Napsal:   Sekce: 

Nehlučte milé děti více, zhasněte světlo Vaší svíce. Povím Vám tajuplný příběh, o tržnici a zajímavých lidech. Bude to příběh ze života, kde v hlavní roli hraje likvidita. Ve vedlejších rolích v tomto mraveništi, zahrají si všichni, co kdy byli na tržišti. Už bez dalších okolků, teď zasedněte ke stolkům. Vidíte! Jde Vám to výtečně. Ať tento příběh nebyl psaný zbytečně.

 

Byla jednou jedna velká tržnice. Bylo to místo, kde se setkávaly všechny kultury, všechny národnosti, všechna náboženská vyznání, všechny filosofické směry. Lidé přicházeli a odcházeli, ale to co je na tomto místě spojovalo, co smazávalo všechny rozdíly, byla snaha vydělat. Vydělat peníze. Levně nakoupit a za draho prodat.

Za branou posázenou lacinými slovy se hrálo každý den velké divadlo. Divadlo, ve kterém kdo si zahrál i malou epizodní roli, se cítil jako kdyby hrál v Shakespearově dramatu postavu Othella. Divadlo, které každý den začínalo hrát stejné, přesto úplně nové představení.

Pojďme se tedy projít postupně naším velkým mraveništěm a podívejme se na jednotlivé aktéry tohoto nekonečného představení. Aktéry, kteří se na tomto nelítostném kolbišti zmatku, chamtivosti a strachu snažili zahrát nejlepší výstup. Výstup, který bude oceněn nekonečným potleskem.

Prošli jsme branou nad jejímž klenutím zářil neonovým písmem nápis: „Kdo vstoupí, neprohloupí.“ Naše napětí gradovalo.

Prvním, kterého jsme za branou zahlédli, byl pán ve středním věku. Stál u svého stánku a z jeho ošacení se dalo usoudit, že je velmi zámožný. V očích se mu sklila touha po velkých penězích. Bylo patrné, že pravděpodobně své bohatství nabyl jinde. Nebyl typ obchodníka, který trpělivě vyčkává na svého zákazníka, aby mu prodal své zboží. Podle nesourodosti a kvantity zboží které nabízel, se dalo usoudit, že je zde nováčkem. Nebyl moc sdílný, ale když jsme řekli, že jsme zde dnes poprvé, rozhovořil se velmi fundovaně o svém stánku. Hýřil radami, vše znal, vše věděl. „Zboží nakupuju ledajaké. Důležité je, aby bylo levné. Vím, že cena rajčat se nikdy nepohybovala níž než za 5 korun za nákup, “ rozhazoval rady po tuctech. „Proto, když vidím, že je cena kolem 5 korun nakupuju za vše co mám. Nikdy na tom nemůžete prodělat!“ Posloucháme rady a ani nedutáme. „Hned první člověk a takový obchodník!, “ pomyslíme si. Na stánku měl rajčata, okurky, zelí, melouny, jitrnice, jelita a i od oblečení kus. „Neradi bychom rušili, “ povídá kamarád a s pozdravem a přáním velkých tržeb spokojeně odcházíme. „To je kamarád, s takovým se v životě neztratíme!, “ promítá se nám všem společně v hlavách.

Stánek vedle okupovali dva sympatičtí bratři. Mladší z bratrů byl evidentně trochu nervózní. „Vyděláme dnes nebo ne“, cedil tiše mezi zuby. Zastavili jsme a po milé konverzaci s prvním obchodníkem jsme se bez ostychu dali s bratry do řeči. „My jsme nováčci a v podstatě nic nevíme, “ uhýbavě odpovídali. „Vy něco víte? Máte nějaký tip?, “ vyhrkl starší. „Ne, my jsme zde poprvé a jen koukáme, “ odpověděla za mě pohotově kamarádka. Už to vypadalo, že budeme muset jít o stánek dál, ale nakonec se přeci jen trochu více otevřeli a povídali o svém příběhu. „Nově jsme dostali licenci na prodej zde na tržnici. Vypůjčili jsme si peníze a chceme zde začít náš sen, “ pochopili jsme. Sen o překrásné jachtě plné kočiček, plovoucí v poklidných vodách karibského souostroví. Přicházejí první zákaznící a starší z bratrů odbíhá ke konkurenci se rychle zeptat o radu, či alespoň odkoukat co dělají ostatní. Po chvilce přichází celý splavený a dýchavičně vykřikuje: „Jeden mi říká to a druhý tamto! Kdo se v tom má vyznat?! Prý máme nakoupit rajčata a ne okurky! To mi poradil kolega od vedle. Prý když jsou za 5.50, tak je to dobrá cena!„  Ani se mě na to nechce ptát, ale sbírám odvahu a ptám se: „Vy nakupujete podle ostatních?“ „Ano. Co máme dělat? Nejsme zkušení obchodníci a náš distributor potravin nám nabízí jen velmi omezené množství zboží a často předražené. Snažíme se pochytit co se dá.“ Rajčata jako na potvoru po dobu našeho rozhovoru nikdo nekupuje a tak raději odcházíme. „Nechceme zdržovat a tak půdeme pomalu dál, “ povídám a dáváme se pomalu na pochod.

Po pár metrech narážíme na stánek, který nás velmi láká. V přístřešku nenápadného stánku se na nás usmívá krásná žena. „Bude emancipovaná, “ říkám si s úsměvem. Ano, skutečně byla. Snaha o vyrovnání se s mužským pokolením v tomto nelítostném obchodu netajila. Velmi opatrně přerovnávala své zboží a po očku sledovala měsíc, který nebývale zářil v tuto dení dobu. „To je dobré znamení! Dnes vydělám, “ s odhodláním emancipované ženy vlastním téměř vykřikla. Jakmile ale první zákazník její stánek pouze minul, trochu znejistěla. „Jsem nervózní, když mi obchody nejdou. Večer příjde domu manžel a tomu nemůžu říci, že jsem dnes nic neutržila! To bych se hanbou propadla!“ Ptám se tedy jako už zkušený obchodník jak prý obchoduje? „Hodně spoléhám na hvězdy. Mnohokrát se mi to vyplatilo. No a taky když je teplo, tak prodávám melouny a broskve a když zima, tak tu mám pár lahviček kořalky.“ „Konečně systém! Že mě to taky nenapadlo?!, “ s nadšením jí zděluji své pocity. „Nic jsem Vám neřekla!!! Nikomu to neříkejte!!!, “ s obavou a rozčarováním zároveň odpovídá. „Nebojte, na mě je spolehnutí, “ uklidňuji mladou a velmi nadějnou obchodnici. Kamarádi už chtějí jít, tak vyrážíme.

Procházeli jsme se přeplněným tržištěm a postupně se nořili do nitra samotné tržnice. „Támhle to vypadá zajímavě, “ zvolal jsem a vstyčil deštník do výše, aby se někdo z výpravy náhodou v této vřavě neztratil. Přišli jsme ke stánku, který nás svým vzhledem nelákal, ale stálo u něj hodně kupujících. „Bude to zajímavé, třeba nabízí nějaké exotické ovoce, “ pomyslel jsem si. Ne, u stánku stál mladík, který evidentně jestě dobře pamatoval předrevoluční dobu a jsem si téměř jistý, že se dříve živil jako tak zvaný vekslák. Zmateně poodbíhal od svého stánku, aby své ceny kontroloval s konkurencí. Ano, měl opravdu nejlevnější zboží v celé tržnici. Rajčata prodával za 6 korun! „Kde jste je koupil? Kdo Vám je prodal tak levně?, “ táži se člověka vzhledem připomínajícího cizince. „Nevím neznám a česky nemluvím, “ drze odsekl. Už jsme téměř odcházeli, když nás doběhl a povídá: „Když koupíte 100 kg rajčat, dám Vám je za 5.80,-“ S lítostí mu sdělujeme, že rajčatový protlak máme sice rádi, ale bohužel jsme ztratili recept na jeho přípravu. To byla voda na jeho mlejn. „Recept Vám taky prodám! A když koupíte 200 kg rajčat dostanete ho zdarma.“ Nechceme nic a rychle mizíme.

„Konečně figura!, “ vykřikla kamarádka. Zbystřil jsem a viděl vysokého, pevně stojícího mladíka. Byl na krátko ostřihán a hladce oholen. Voják jak ze žurnálu. Predcizně vyskládané zboží, jasná obchodní strategie, ale malý výběr. Evidentně ještě prodával zboží z minulé sezóny. Jeho pevně stanovená pravidla, ale velmi malá schopnost reakce na změnu zákazníkovi potřeby, byla více než patrná. O diskuzi z jeho strany zde nemohla být ani nejmenší zmínka. Pokud neměl u stánku zákazníky, tak neustále kreslil grafy nákupů a prodejů na milimetrový papír a snažil se odhadnout, v jakou denní hodinu se co nejvíce prodává. Musíme chvátat, protože se z lampiónu ozývá výstraha před brzským uzavřením trhu.

Úplně na konci tržnice vidíme postaršího pána. Zkušenosti z něj jen srší. Nevábný vzhled sice zákazníky neláká, ale jeho inteligence a bystrost nás udivuje. Od lidí si vyslechneme, že díky svému vzhledu si vysloužil nepříliš pochvalnou přezdívku Bufeťák. Sám nám dává jedinou radu: „Kde se ostatní již rajčata nakupovat bojí, já nakupuji rajčata se slevou.“

No nic, musíme upalovat domů, protože mě čeká zítra další šichta u rumpálu. Návštěva nás natolik fascinovala, že se sem určitě vrátíme a pokusíme se blíže seznámit a pochopit jednotlivé osoby, hrající v tomto obrovském životním divadle.

Konec prvního dílu.

 

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Denník tradera #1
  Je 5:50 h ráno. Zvoní budík. Obúvam tenisky a idem behať. - - "Načo vstávaš tak skoro?!? Už sú prázdniny, môžeš spať dokedy chceš..."- - To je pravda, ale dnes začína môj 60 day challenge!
 • Denník tradera #2
  Milí denníček...
 • Denník tradera #3
  Rok zmien...
 • Denník tradera #4
  Teraz alebo nikdy...
 • Denník tradera #5
  FOREX - zpátky na konec...
 • Desetileté výnosy jsou nad 3 %, hrozí inverzní výnosová křivka
  Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích. Již koncem minulého týdne se dostaly výnosy na dosah 3% a akciový trh byl opět pod tlakem, především kvůli nervozitě investorů. Ta se vrací na trhy i v týdnu aktuálním, kdy VIX vystoupal k 19 bodům především díky proražení úrovně 3% u výnosů.
 • Detaily někdy rozhodují
  Ve chvíli, kdy se člověk v tom, co dělá, dostane na určitou úroveň, tak zjistí, že mnohdy i drobnosti dokážou rozhodnout o tom, jestli výsledek jeho práce je jen dobrý, nebo vynikající.
 • Dialogy s brejk-auťákem
  V tomto příspěvku bych chtěl trpělivým čtenářům (trpělivost je jedna z vlastností, která ctí tradera) přiblížit svůj život s breakouty a taky trochu narušit tu myšlenku, že kdo má AOSka, nemusí nic řešit co se týče psychologie obchodování. Ujišťuju všechny, že jsem zcela duševně zdráv, nicméně pro účely tohoto článečku si zahraju na rozdvojenou osobnost a ukážu pár dialogů sebe sama s mým druhým já – kovaným a zoceleným statistickým brejk-auťákem (dále jen „BA“).
 • Díl druhý: Rajčata z Bruselu I
  Uplynula krátká doba, na tržišti už jsme znova. Těšíme se jako malí kluci, dnes jde se mnou žena, synci, vnuci. Počítáme naše kroky, připadaj nám jako roky, které dělí naše jsoucna, od procházky do budoucna. Nepřehlédnem žádný detail, nejsme přeci žádný retail. Dnes to vezmem od podlahy. Dost už bylo marné snahy, tvořit strohé básně, dneska se nám udělalo krásně.
 • Dilema u H4 grafů
  Nejsou grafy jako grafy. Svíčkové formace na vyšších časových rámcích nemusí nutně vypadat u každého brokera stejně. Jsou tyto rozdíly podstatné? A jak to může ovlivnit výsledky obchodované strategie?
 • Díl třetí: Rajčata z Bruselu II
  Pokračování rajčatové ságy.
 • Dimenzování na základě vývoje otevřené pozice (postupné dimenzování) – 2. část
  V předchozím článku („Různé způsoby dimenzování pozice v závislosti na riziku“) jste se mohli seznámit se základními informacemi o dimenzování pozic a o tom, jak může dimenzování ovlivňovat konečný zůstatek traderova obchodního účtu.
 • Diskrečně či mechanicky
  Pro někoho se může tento problém zdát nepodstatným, ale pro forex tradery, kteří se obchodováním zabývají roky, toto může představovat velké dilema.
 • Divergence MACD k ceně na denním grafu AUD/USD
  AUDUSD divergence MACD k ceně
 • Divergence na GBPUSD a EURUSD
  Často slýchám a čtu, že divergence jsou silný nástroj. Tak jsem se rozhodl je testovat. Tento týden se vytvořily dvě pěkné divergence na GBPUSD i EURUSD. Timeframe H4.
 • Divergencie a dôležité supporty nám ukazujú ďalšie obchodné signály
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Dlhodobá úspešnosť?
  Ako dlho to je?
 • Dlhodobý výhľad na EUR menové páry
  V tomto dlhodobom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie – čo očakávam v roku 2020. Týka sa to vybraných eurových párov EUR/GBP, EUR/AUD a EUR/CAD.
 • Dlhodobý výhľad na GBP menové páry na rok 2020
  V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na librové páry GBP/USD, GBP/CAD a GBP/AUD z weekly a monthly timeframe.
 • Dlhodobý výhľad na hlavné menové páry na rok 2020
  V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na majors menové páry EUR/USD, USD/CHF a USD/JPY z weekly a monthly timeframe.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXGiants
IronFX
Dukascopy
reklama
RoboMarkets webinare