Pátek 26. duben 2024 21:52
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost

V USA vzniklo velmi málo pracovních míst

03.06.2016 15:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Američtí zaměstnavatelé v květnu dramaticky zpomalili tvorbu nových pracovních míst. Vytvořili jich jen asi 38.000, což bylo nejméně za posledních téměř šest let. Míra nezaměstnanosti sice klesla na 4,7 procenta, minimum od listopadu 2007, bylo to ale zejména kvůli tomu, že značný počet Američanů vzdal snahu o hledání nového místa a pracovní sílu opustil. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce.

Zpráva podle ekonomů ukazuje, že největší světová ekonomika zůstává i na jaře slabá. Vrhá také nové pochybnosti na to, zda americká centrální banka (Fed) bude v nejbližších měsících ochotna přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, jak její někteří činitelé minulý měsíc naznačovali.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že vznikne 164.000 nových míst. V dubnu zaměstnavatelé po zpřesnění dat vytvořili zhruba 123.00 míst, což bylo o 37.000 míst méně, než kolik statistici odhadli v předběžných údajích. U míry nezaměstnanosti se čekal pokles na 4,9 procenta z dubnových pěti procent.

Hodnota dolaru měřená jeho indexem vůči koši šesti hlavních světových měn klesla po zprávě na minimum za tři týdny. Výrazně totiž klesla pravděpodobnost, že Fed zvýší úroky již na svém nadcházejícím zasedání. Po číslech dokumentujících slabší výkon ekonomiky americké akcie mírně klesly a evropské akcie smazaly dosavadní růst a přešly do ztrát.

"Otřesně nízký počet nových míst je dalším jasným dokladem, že ekonomika zpomaluje," řekla agentuře AP Laura Rosnerová z banky BNP Paribas. "Je to naprosto katastrofální zpráva. Červnové zvýšení sazeb je definitivně mimo hru," řekl agentuře Reuters Gennadiy Goldberg z makléřské společnosti TD Securities v New Yorku.

Doklady oslabování ekonomiky se mohou promítnout i do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Takřka jistý republikánský kandidát Donald Trump označil na twitteru zprávu za "hroznou" a za "šok". Prezident Barack Obama v minulých měsících využíval údajů o tehdejších silných přírůstcích pracovních míst v míře kolem 200.000 měsíčně k prezentování obrazu úspěšné a rychle rostoucí ekonomiky; Bílý dům se zatím k dnešním údajům nevyjádřil.

Údaje ukázaly další zhoršení takzvané míry participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci. Tato míra klesla o 0,2 procentního bodu na 62,6 procenta, přičemž kategorii pracovní síly minulý měsíc opustilo 458.000 lidí. Zatímco počet zaměstnaných vzrostl o 26.000, registrovaných nezaměstnaných ubylo 484.000, což signalizuje, že velké množství lidí vzdalo hledání práce.

Růst mezd se nijak nezrychlil a průměrná hodinová mzda v dubnu proti předchozímu měsíci stoupla o 0,2 procenta. Její meziroční růst zůstal na 2,5 procenta. Podle ekonomů je nutné, aby mzdy rostly alespoň tříprocentním tempem, pokud se má inflace dostat ke dvouprocentní cílové úrovni Fedu.

Květnové údaje zkreslila celoměsíční stávka u telekomunikačního operátora Verizon, celkový obraz ale zásadně nezměnila. Podle ministerstva stávka snížila počet pracovních míst o 34.000.

Počet nově vytvořených pracovních míst byl nejnižší od září 2010. V produkčním sektoru se zaměstnanost snížila o 36.000, což byl nejhlubší pokles od února 2010; klesl počet míst jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve stavebnictví. Soukromý sektor vytvořil jen 25.000 míst.

Americká ekonomika zpomalila v prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za poslední rok. V předešlém kvartálu rostla ekonomika o 1,4 procenta, výrazně pod loňským celoročním tempem 2,4 procenta.

Vývoj měnového páru EUR/USD (1hodinový graf – H1):


Vývoj dolarového indexu USDX (1hodinový graf – H1):


Zdroj: Reuters, ČTK, MT4, AP, BNP Paribas, TD Securities

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • V USA vzniklo méně míst, než se čekalo
    Americká ekonomika v říjnu vytvořila zhruba 161.000 pracovních míst, což bylo méně, než se čekalo. Míra...
  • V USA vzniklo nečekaně málo míst
    V americkém soukromém sektoru vzniklo v únoru zhruba 139.000 nových pracovních míst, což je mnohem méně...
  • V USA vzniklo pouze 126.000 míst
    Ve Spojených státech vzniklo v březnu pouze 126.000 nových pracovních míst, což bylo nejméně od...
  • V USA vzniklo pouze 189.000 míst
    Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v březnu zhruba 189.000 nových pracovních míst...
  • V USA vzniklo proti očekávání méně pracovních míst, nezaměstnanost ale klesla
    Americká ekonomika vytvořila v červenci přibližně 187.000 pracovních míst, což je méně, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale klesla o 0,1 procentního bodu na 3,5 procenta a dostala se na nejnižší úroveň za více než 50 let. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. Nová místa vznikala v odvětví zdravotní a sociální péče a také ve finančnictví a velkoobchodě. Růst mezd a pokles míry nezaměstnanosti podle analytiků ukazuje na přetrvávající napjaté podmínky na trhu práce.
  • V USA vzniklo v březnu nejméně pracovních míst za šest měsíců
    Ekonomika USA vytvořila v březnu nejméně pracovních míst za šest měsíců; v zemi vzniklo 103.000 míst, zatímco v únoru 326.000. Míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 procenta, kde se drží už šest měsíců. Růst mezd signalizuje napětí na trhu práce, což znamená, že centrální banka (Fed) by letos měla pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • V USA vzniklo v červnu nejvíce míst za pět měsíců
    Americká ekonomika vytvořila v červnu asi 224.000 pracovních míst, což je nejvíce za pět měsíců a mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se zvýšila o 0,1 procentního bodu na 3,7 procenta, mzdy pak vzrostly pouze o 0,2 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Futures na americké akcie v reakci prohloubily ztráty, neboť příznivá data nedávají americké centrální bance (Fed) tolik důvodů ke snížení úrokových sazeb.
  • V USA vzniklo v červnu rekordních 4,8 milionu pracovních míst
    Americká ekonomika v červnu vytvořila rekordních 4,8 milionu pracovních míst, což je více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se pak snížila na 11,1 procenta z květnových 13,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • V USA vzniklo v červnu víc míst
    Ve Spojených státech vzniklo v červnu 213.000 pracovních míst, více než se čekalo. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský sektor. Míra nezaměstnanosti se však zvýšila na čtyři procenta z květnových 3,8 procenta, protože více lidí začalo hledat práci. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • V USA vzniklo v dubnu mnohem více pracovních míst, než se čekalo
    Americká ekonomika vytvořila v dubnu asi 253.000 pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se nepatrně snížila a dostala se na 3,4 procenta, čímž se vrátila na minimum za více než 50 let. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • V USA vzniklo více než 200.000 míst
    Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v září zhruba 213.000 pracovních míst, tedy mírně...
  • V USA vzniklo více nových pracovních míst
    Americká ekonomika vytvořila v březnu asi 215.000 nových pracovních míst, což je více, než se čekalo...
  • V USA vzniklo víc pracovních míst
    Americká ekonomika v prosinci vytvořila asi 312.000 pracovních míst, což je výrazně více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale vystoupila na 3,9 procenta z 3,7 procenta v listopadu, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Výrazný nárůst počtu míst je podle analytiků důkazem síly americké ekonomiky, která se nyní potýká s dopady obchodní války, zpomalováním tempa růstu a částečné také s problémy kolem financováním vlády.
  • V USA vzniklo víc pracovních míst, než se čekalo
    Americká ekonomika v dubnu vytvořila zhruba 165.000 nových pracovních míst, což je víc, než čekali analytici...
  • V USA vzniklo v lednu více míst
    Ve Spojených státech vzniklo v lednu 200.000 nových pracovních míst, o 40.000 více než v předchozím měsíci a více než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 procenta a průměrná mzda stoupla meziročně nejvíce za osm a půl roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • V USA vzniklo v prosinci méně pracovních míst
    Ekonomika Spojených států v prosinci vytvořila zhruba 145.000 pracovních míst, což je méně, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale zůstala blízko padesátiletého minima 3,5 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. V listopadu vzniklo 256.000 pracovních míst.
  • V USA vzniklo v říjnu více pracovních míst, než se čekalo
    Americká ekonomika v říjnu vytvořila zhruba 128.000 pracovních míst, což je sice méně než v září, ale výrazně více, než odhadovali analytici. Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu bodu na 3,6 procenta, zůstává ale blízko padesátiletého minima. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Trh práce v říjnu ovlivnila rozsáhlá stávka zaměstnanců automobilky General Motors (GM).
  • V USA vzniklo v srpnu méně pracovních míst
    Americká ekonomika v srpnu vytvořila zhruba 151.000 nových pracovních míst, což je méně, než se čekalo...
  • V USA vzniklo v únoru více pracovních míst
    Ve Spojených státech vzniklo v únoru 313.000 nových pracovních míst, což je největší nárůst za 1,5 roku. Míra nezaměstnanosti zůstala na 17letém minimu 4,1 procenta. Zpomalil se ale růst průměrné hodinové mzdy, což signalizuje, že inflace by se letos mohla zvyšovat jen pozvolna. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
  • V USA vzniklo v únoru více pracovních míst
    Americká ekonomika vytvořila v únoru 242.000 nových pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král