Sobota 17. duben 2021 06:54
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral Markets na Admirals

Co je Momentum v tradingu a Jak používat Momentum indikátory

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Momentum trading je přístup k nákupu a prodeji aktiv podle nedávné síly cenových trendů. Je založen na myšlence, že pokud bude za pohybem ceny dostatek síly, bude se i nadále pohybovat stejným směrem.

Když aktivum dosáhne vyšší ceny, obvykle přitahuje větší pozornost obchodníků a investorů, což tlačí tržní cenu ještě výše. To pokračuje, dokud na trh nevstoupí velký počet prodejců (například když nepředvídaná událost způsobí, že přehodnotí cenu aktiva). Jakmile je na trhu dostatek prodejců, momentum změní směr a začne tlačit cenu aktiva níže. 

Obchodníci momenta se budou snažit zjistit, jak silný je trend v daném směru. Poté otevřou pozici, aby využili očekávané změny ceny. Když trend začne ztrácet svou sílu, tak svojí pozici ukončí. Momentum trader se nemusí nutně pokoušet najít vrchol a dno trendu, ale místo toho se zaměřuje na hlavní část cenového pohybu. Jeho cílem je využít sentiment trhu a efekt davu - tendenci obchodníků následovat většinu.

Populární momentum indikátory

Momentum indikátory ukazují pohyb ceny v čase a to, jak silné jsou/budou tyto pohyby, bez ohledu na směr pohybu ceny (nahoru nebo dolů).

Momentum indikátory jsou také zvláště užitečné, protože pomáhají obchodníkům a analytikům odhalit body, kde by se trh mohl obracet. Body jsou identifikovány na základě divergencí mezi cenovým pohybem a momentem.

Protože momentum indikátory ukazují relativní sílu cenových pohybů, ale vynechávají směrovost cenových pohybů, tyto indikátory se nejlépe využívají v kombinaci s dalšími technickými indikátory (jako jsou trendové linie a klouzavé průměry), které ukazují cenové trendy a směry.

Momentum indikátor

Indikátor Momentum, je pravděpodobně nejoblíbenějším indikátorem momenta. Vezme nejnovější zavírací cenu a porovná ji se zavírací cenou před (uživatelem) definovanou periodou. Tento údaj lze použít k identifikaci síly trendu.

V zásadě existují dva způsoby použití indikátoru Momentum:

1. Indikátor Momentum můžete použít jako oscilátor sledující trend. Je to podobné jako konvergence/divergence klouzavého průměru (MACD). Obchodník nakupuje, když indikátor vytvoří dno a začne růst. Prodejní obchod se otevírá, když indikátor vytvoří vrchol a začne klesat. Obchodník může také zvážit, že si nechá vykreslit krátkodobý klouzavý průměr samotného indikátoru, aby zjistil, kdy se tvoří dno nebo vrchol.

2. Pokud indikátor Momentum dosáhne extrémně vysokých nebo nízkých hodnot (ve srovnání s historickými hodnotami), měl by obchodník předpokládat pokračování aktuálního trendu.

Například pokud indikátor Momentum dosáhne extrémně vysokých hodnot a poté klesne, obchodník by měl předpokládat, že ceny budou pravděpodobně pokračovat v růstu. V obou případech by se mělo obchodovat pouze poté, co ceny potvrdí obchodní signál generovaný indikátorem (např. Pokud indikátor vytvoří vyvrchol a poklesne, obchodník by si měl počkat, až ceny začnou klesat, než začne prodávat).

Indikátor Momentum můžete také použít jako předstihový indikátor. Tato metoda předpokládá, že tržní vrcholy jsou obvykle identifikovány rychlým růstem cen (když každý očekává, že ceny budou vyšší) a že dna trhu obvykle končí rychlým poklesem cen (když se každý chce dostat ven z trhu). Často tomu tak je, ale to dost zobecněné.

Jak se na trhu tvoří vrchol, indikátor Momentum prudce stoupne a poté spadne a tvoří divergenci od pokračujícího pohybu ceny nahoru nebo do strany. Podobně na tržním dně bude Momentum indikátor prudce klesat a poté začne růst s dostatečným předstihem před cenami. Obě tyto situace vedou k divergencím mezi indikátorem a cenami.Porozumění divergenci

Divergence nastává, když se například cena akcie neustále pohybuje směrem dolů, a to společně s používaným indikátorem momenta (který signalizuje silné momentum). Pak se indikátor momenta obrátí vzhůru nebo již nebude následovat cenu, která bude směřovat níže (nebo do strany). To znamená, že se indikátor odchýlil od cenového pohybu a naznačuje, že momentum současného cenového pohybu selhává.

Divergence je obvykle známkou toho, že současný cenový trend (kvůli signálu, že momentum stagnuje) se pravděpodobně chýlí ke konci a brzy se obrátí. Když se cenový pohyb a momentum liší směrem vzhůru, je to býčí divergence. Pokud by se pohyb cen a indikátor Momentum neustále pohybovaly nahoru a indikátor se náhle otočil směrem dolů, byla by to medvědí divergence.

Rizika Momentum tradingu

Jako každý styl obchodování, tak i Momentum trading podléhá rizikům. Obecně se uznává, že následování trendu je vhodný přístup k tradingu i investování. Příležitostně však mohou být momentum tradeři zaskočeni, když jdou trendy do neočekávaných zvratů. Obchodníci by si měli pamatovat, že:

 • Technická analýza zakládá své projekce pravděpodobnosti cenových pohybů na minulých cenových trendech.
 • Ceny na trhu se mohou kdykoli nepředvídaným způsobem pohybovat kvůli neočekávaným forex zprávám nebo zveřejnění výsledků firem nebo kvůli strachu a změnám sentimentu na trhu.


Závěr

Momentum trading je praxe nákupu a prodeje aktiv podle nedávné síly cenových trendů. Obchodníci otevřou pozici, aby využili očekávané změny ceny, a uzavřou pozici, když trend začne ztrácet svou sílu.

Momentum trading je založený na objemu, volatilitě a časových rámcích. Funguje tak, že umožňuje obchodníkům identifikovat rychlost změny ceny nebo objemu aktiva. Jelikož ani cena ani objem nebudou pokračovat v jednom směru neomezeně dlouho, momentum se obvykle považuje za oscilační hodnotový ukazatel.

Momentum obchodníci se zaměřují spíše na Price Action než na dlouhodobý růst a fundamentální faktory.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

1.     Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.

2.     Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Co čekám od prázdnin
  Prázdniny jsou příjemná část roku. Dovolená, cestování, zábava, voda, hory, adrenalinové aktivity, prostě příjemná část roku asi pro všechny. Ale stejně jako u jiných profesí, které jedou v tzv. prázdninovém režimu, tak i finanční trhy pokračují ve své jízdě, ačkoliv jejich tempo je prázdninami rovněž ovlivněno.
 • Co čekat od ČNB?
  Za dva týdny se dozvíme, jestli se Česká národní banka (ČNB) na svém měnovém zasedání znovu odhodlala ke zvýšení úrokových sazeb. To znamená, že ještě týden mají představitelé bankovní rady na veřejná prohlášení týkající se jejich názoru na měnovou politiku, než začne 7 dní mlčení.
 • Co dává dolaru největší sílu?
  Americký dolarový index od února letošního roku nepřetržitě roste. Zdá se, že všechny faktory hrají v jeho prospěch. Ať už jde o vysoký hospodářský růst podpořený razantním snížením daní, zrychlující inflaci, obchodní válku, úprk kapitálu z rozvíjejících se zemí a neposlední řadě rostoucí úrokové sazby v USA. To vše dokázalo vyšroubovat hodnotu dolaru proti koši měn do blízkosti historického maxima, kterého dosáhl krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Může tato krasojízda pokračovat dále? A na jaké proměnné si dát největší pozor?
 • Co dělat dříve, hledat příležitost nebo tvořit strategii?
  Nepochybuji o tom, že odpověď každého tradera na tuto otázku bude s nějakým dovětkem, a že každý názor bude trochu odlišný. Povím vám ale, jak se na tuto věc dívám já.
 • Co dělat, když jste přestali věřit své obchodní strategii
  Dnes se zaměříme na to, co byste měli dělat, když máte pochybnosti o své obchodní strategii. Podělím se s vámi o pár tipů a technik, které můžete okamžitě aplikovat, pokud si nejste v něčem jisti. Pojďme na to.
 • Co dělat o prázdninách?
  Prázdniny na trzích obecně jsou celkem často diskutovaným tématem, vidím, že na to téma běží anketa i zde na serveru FXstreet.cz. Červenec a srpen – často se mluví o prázdninovém efektu, nízké volatilitě i nízkých objemech obchodů. Pokud jsou vysoké teploty, tak to každého láká někam k vodě – pravda, dnes existují takové možnosti, že se dá obchodovat odkudkoli. Ale na druhou stranu - odpočinek je pro tradera důležitý a dovolená pročistí hlavu, člověk získá odstup a čas pro nové myšlenky. Nicméně AOSům je počasí celkem fuk a odpočinek nepotřebují.
 • Coinbase - prvá kryptomenová burza, ktorej akcie si môžete kúpiť
  Rok 2021 sa zapíše bielou kriedou do komína lebo sme svedkami vstupu prvej kryptomenovej burzy na akciovú burzu, čo len potvrdzuje nastolený trend digitalizácie všetkého vrátane peňazí, ktorý aj vďaka pandémii koronavírusu výrazne nabral na obrátkach.
 • Coinbase sa začne obchodovať na kapitálovom trhu. Tu je jej prvý rating
  Zalistovanie akcií burzy Coinbase na oficiálny akciový trh je jednou z najväčších udalostí v kryptomenovom svete minimálne v roku 2021, ak nie v celej histórii tohto sektora. Coinbase patrí dlhodobo medzi najväčšie kryptomenové burzy, pričom ide o najznámejšiu a najpoužívanejšiu kryptomenovú burzu v USA, ktoré je celosvetovým finančným centrom. Práve preto je zalistovanie Coinbase tak ostro sledované, pričom bolo o tejto udalosti zverejnených viac informácii minulý týždeň. V dnešnom článku si ale rozoberieme skorej pohľad na túto udalosť zo strany Wall Street analytika Gila Luriu zo spoločnosti DA Davidson a takisto aj možné dôvody na obavy ohľadom tohto zalistovania.
 • Co je Dollar-Cost Averaging a jak funguje?
  Dollar-cost averaging (DCA) se stává v poslední době čím dál tím víc oblíbenou strategií pro investování. Velký podíl na tom má volatilita některých trhů. Například u trhu kryptoměn se jedná o jednu z hlavních zásad při dlouhodobém investování. Nicméně své jméno razí i ve světě akcií a komodit, do kterého vstupují každým dnem noví investoři všech demografických skupin. O co vlastně jde a jak to funguje?
 • Co je Heiken Ashi a jak ho používat?
  Heiken Ashi je indikátor trendu, který je schopný poskytnout zajímavé obchodní signály. Zjistěte, co je to Heiken Ashi, z čeho se skládá a jaké jsou jeho výhody!
 • Co je na finančních trzích nyní levné a zralé na nákup?
  V dnešní době mnohdy přepálených cen aktiv a nízkých výnosů se těžko hledá něco přímo „zralé na nákup“. Přesto se dají objevit měny a komodity, které mají potenciál připsat si slušné zisky, a to zejména kvůli tomu, že na dnešní stále ještě hodně optimistickou dobu nejsou dostatečně in.
 • Co je to CFD short selling a jak jej využívat při obchodování
  Na finančních trzích můžete nakupovat a prodávat různá aktiva, jako např. akcie, měnové páry, komodity, dluhopisy a tak dále. Obecně platí, že když něco nakoupíte, tak to pak můžete prodat. Představte si, že máte nakoupené akcie společnosti Apple a jejich hodnota se zvýší o 10%. Vy se je rozhodnete prodat a realizujete tak z této investice zisk. CFD short selling vám však umožňuje prodat i něco, co nemáte. Jak je to možné?
 • Co je to gap - Hlavní typy a obchodování gapů
  Abychom získali úplnou představu o gapech, podívejme se na akciový trh, který nabízí celou škálu zvláštností tohoto jevu.
 • Co je to IPO?
  Jak obchodovat IPO? To se dozvíte v tomto článku. IPO je zkratka pro “Initial Public Offering”, tedy v překladu počáteční veřejná nabídka akcií společnosti na akciovém trhu. Jinými slovy, prostřednictvím IPO vstupují společnosti na kapitálový trh, kde se může kdokoliv stát investorem – a to jednoduše, nákupem jejích akcií. IPO lze provést dodatečným vydáním akcií nebo prodejem těch stávajících.
 • Co je to likvidita?
  Zjednodušeně řečeno, likvidita označuje schopnost nakoupit/prodat aktivum v krátkém časovém období za cenu, která se blíží nebo se rovná požadované ceně. Pokud se do tématu likvidity ponoříme, tak zjistíme, že likvidita znamená příležitost převést aktivum na jeho peněžní ekvivalent.
 • Co je to Stop-Loss a Take-Profit? Jak je umisťovat a proč?
  Stop Loss (SL) je ochranný obchodní příkaz, který omezuje možné ztráty z otevřené pozice. Tento příkaz automaticky uzavře obchod ve chvíli, kdy je dosaženo určité cenové úrovně nebo výše ztráty. Stop Loss se umisťuje buď za účelem omezení ztrát, nebo za účelem zajištění zisku. Ve druhém případě je SL objednávka umístěna v ziskové oblasti.
 • Co je za obzorem?
  Představte si sami sebe. Před několika tisíci lety stojíte na břehu oceánu a nevíte, že je to oceán, protože do školy jste nikdy nechodili a nikdo vám nevysvětlil, co jsou řeky, moře, oceány. Vidíte jen vodu, o které ani nevíte, proč je tak slaná když o kus dál je také voda, které sice není tak velké množství, oproti tomu však chutná jinak. Neumíte číst, neumíte psát, nevíte co je to zeměpis a nevíte spousty dalších věcí. Jen se díváte do nekončící dálky, kde vidíte modrobílý horizont a říkáte si, co tam asi je? Vždy když na to místo přijdete, je to jako okamžik odpočinku a naděje, protože tam, kde nyní žijete, nejste spokojeni. Utiskuje vás ten, kdo má větší sílu. Co mělo vyrůst, nevyrostlo a celkově je potravy málo, takže vaše devítičlenná rodina má co dělat, aby přežila. Pořád se vracíte k onomu místu na pobřeží a zvažujete, jestli je pro vás lepší jistota bídy, ačkoliv i ta může být hodně nejistá, anebo by dávalo smysl vydat se někam, kde je mnohem lépe. Ale je tam skutečně lépe? A co tam vlastně je?
 • Co jsou ETF? Průvodce pro začátečníky
  Fondy obchodované na burze (Exchange Traded Funds - ETF) jsou zajímavou alternativou nejen pro portfolia institucí, ale i drobných, retailových traderů a investorů. V tomto článku Vám ETF představíme, vysvětlíme a řekneme, jak a kde se dají obchodovat. K tomu přidáme i výhody a nevýhody ETF.
 • Co jsou to komodity?
  Komodity a obchodování těchto surovin má na světě velkou historii a datuje se dávno před našim letopočtem. Kdysi byl důvod obchodování s rýží nebo obilím prostý – uspokojit základní lidské potřeby. Časem však, jako každé jiné obchodování přilákalo další osoby, s vidinou na tom zbohatnout a vydělat. Obchod s komoditami prošel dalekou cestu - od barterového obchodu přes platbu drahými kovy a penězi až po dnešní trhy, kde se spekuluje na poklesu nebo nárůstu cen těchto surovin.
 • Co kdyby došlo k neřízenému brexitu?
  Téma brexitu rezonuje finančními trhy už notně dlouhou dobu a dnes si jeho tvrdou verzi zkusíme navázat na vývoj kurzu britské libry, která není v posledních týdnech v souvislosti se spojenými nejistotami úplně miláčkem investorů.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Purple Trading
FXlift
LYNX
reklama
Capital.com