Sobota 28. listopad 2020 02:36
reklama
Purple VIp zona
reklama
Purple VIp zona
reklama
Bossa live mentoring

Kryptoměny v novém kabátě

Napsal:   Sekce: Články Admiral Markets

Není žádnou novinkou, že v kryptoměnovém světě už nějaký ten čas existuje projekt s názvem Defi. Pod zkratkou Defi si můžeme zjednodušeně představit jakousi formou decentralizovaných financí, které tato kryptoměnová nadstavba nabízí. Co vlastně do světa kryptoměn Defi může přinést? Abychom mohli odpovědět na tuto jednoduchou otázku, nejdříve se musíme podívat na problémy, které s sebou kryptoměny přináší a které mohou zpomalovat jejich rozvoj a zapojení do dnešního globálního světa financí.


Mezi základní problémy kryptoměn patří převážně rychlost převodu, vysoké poplatky, podvody, nedostatek bankomatů na kryptoměny, málo podniků s možností platbou přes kryptoměny a v neposlední řadě nedostatek finančních služeb. Většina z těchto věcí se však každou chvíli zlepšuje a zefektivňuje. Vzniká stále více míst, kde si kryptoměny nakoupit nebo vybrat a podniků podporující bitcoin a jiné kryptoměny se taktéž zvyšuje. Jestli však chceme, aby kryptoměny zvládly nahradit dnešní měny, pořád jím chybí decentralizované finanční služby, jako jsou například půjčky, pojištění a spoření. Tohle systém Defi právě nabízí. Všechny tyto služby (půjčky, spoření atd.) můžete využívat bez prostředníka, nutnosti registrace a dokládání identity, jako jste museli dělat u sprostředkovatelů a třetích stran, proto je důležité zvážit jaký je pro vás nejlepší broker.


Decentralizované půjčky?

Asi tou nejpoužívanější službou jsou momentálně kryté půjčky. Získat rychle finance, bez ověření a registrace přilákala spousty uživatelů kryptoměn. A jak služby s půjčkami fungují bez žádné burzy nebo jiné entity? Při každé půjče zde musí být ručitel – což jsou samotní uživatelé kryptoměn. Ti zajišťují likviditu a půjčené prostředky ostatním uživatelům ze kterých získávají úrok. Nemusíte si tedy pouze půjčovat, ale můžete i za specifický úrok nabízet své kryptoměny dalším uživatelům.

Nejprve se podívejte, které stránky a projekty tyto služby nabízejí – mezi nejznámější patří Compoud a Aave. Nejdříve je potřeba vědět, že většina služeb Defi (nejen půjčky) fungují na ethereovém blockchainu, takže je třeba mít na své peněžence, burze tuto kryptoměnu. Stačí si vejít na jednu z výše uvedený stránek daných projektů, které služby týkajících se půjček nabízejí. Jak bylo již zmíněno, není potřeba žádného ověření, pouze si zvolíte způsob, kterým vložíte své prostředky. Můžete použití jak burzu, tak i Ledger peněženku. Po vložení svých kryptoměn si jen zvolíte, zda chcete půjčit, nebo vložit své prostředky a vydělávat na úroku. Úroky se v čase mění, podle voatilitě jednotlivých kryptoměn. Na to abyste si kryptoměny mohli půjčit potřebujete samozřejmě vložit, nějakou zástavu. Výše zástavy opět závisí na rizikovosti a voatilitě vybraných kryptoměn. Většinou však lze používat pouze Ether, Wrapped bitcoin nebo Dai.

Vyplatí se do Defi investovat?

Teď když už přibližně víte, co to vlastně Defi je určitě si pokládáte otázku – je vhodné se do tohoto projektu zapojit a zmůže být celý systém Defi dobrou investiční příležitosti? Samozřejmě, než začnete bezhlavě investovat a měnit diverzifikaci svých portfoliích, sami si nejprve udělejte vlastní „výzkum“ a o celém Defi systému, jeho problémech a fungování si přečtěte sami a zjistěte si so nejvíce užitečných informací, které vás ve svém rozhodnutí utvrdí, anebo naopak odradí. Samo o osobě je tento projekt velice rizikovým a to mnohem více než  kryptoměny, které jsou sami o sobě stále nejistým projektem.


Rizika

Mnoho investorů a odborníků celý systém z počátku odsuzovalo a odsuzuje dodnes. Kód a celý systém může ze dne na den spadnout. Dále zde hrozí útok hackerů (což je samozřejmě běžné i na jiných centralizovaných burzách). Navíc je zde problém, že některé služby stále nejsou plně decentralizované a k vaším kryptoměnám můžou mít přístup třetí strany. Většina jsou to technické potíže, které mohou časem zmizet Stejně tak zabezpečení, rychlost a poplatky, se časem můžou zlepšovat. Dále v rámci celého Defi systém vzniká spousty projektů připomínajících ICO, které se tak v hojném počtu vyskytovaly u kryptoměn pár let zpátky. Je tedy i na to si dávat pozor a investovat jen do projektů a „coinů“, které už nějakou dobu běží, mají stabilní výsledky a skutečně provádí služby, které slibují.

I přes všechny tyto skutečnosti dlouhotrvající projekty jako je Compaud, Dai nebo Aeve fungují už nějakou dobu a na nějaký „krach“ vůbec nevypadají. Pokud tedy už máte investováno do kryptoměn, není na škodu vybrat si vhodný Defi projekt a do něj taktéž investovat.

Způsob investování

Existují 2 způsoby, jak do Defi můžete investovat. První je klasický způsob, který známe například z běžného nakupování bitcoinu a altcoinů. Stačí nalézt projekt, který se vám zamlouvá a vypadá spolehlivě a který funguje v rámci Defi systému, a podobně jako to bylo u kryptoměn jednoduše nakoupit přes burzu, která coiny vašeho vybraného projektu nabízí. Samozřejmě, jak již bylo zmíněno v rizikách je potřeba dbát na to, aby projekt byl legitimní, a proto je lepší kupovat pouze Ethereové projekty, které mají svojí historii, aktivní uživatele a dělají přesně to co slibují. Jako to bylo u spoustu kryptoměn, investoři si mohli přijít u některých projektů i na tisíce procent. V posledních pár měsících se však ceny pohybují nahoru a dolů v řádech procent a masivní boom by raději neočekával.

Druhý způsob je například formou již zmíněných půjček. Aby tyto půjčky spolehlivě fungovaly, je potřeba, aby další investoři a lidé vytvářeli na trhu likviditu. Místo toho, abyste své kryptoměny pouze skladovaly můžete je tedy za úrok půjčit ostatním uživatelům blockchainu. Půjčky jsou navíc zajištěné zástavou půjčujících uživatelů, jediná hrozba je tedy ze strany hackerů. Pro představu - roční úrok poskytovatelů likvidity na stránce Coumpoud je u Etheru 0,25 %. Roční úrok za zapůjčení Etheru je 2.98 %.

Samozřejmě další alternativa může být i sázení, což tedy není zrovna nejlepší způsob investování, jenže stejně jako u tradingu a při spekulování u CFD kontraktů se po správné přípravě může sázení vyplatit a přinést vám zisky.


Které projekty vybrat?

Mezi nejstabilnější projekty, do kterých doporučujeme investovat je například již zmíněný Compoud, ve kterém denně proběhne velké množství transakcí. Další podobný projekt je například Aave, který slouží také výhradě pro půjčky. Mezi další zajímavé projekty patří i MakerDao, který se snaží do kryptoměnového světa přinést cenovou stabilitu. Investovat můžete i dalších projektů a je to pouze na vás, kterou cestou se vydáte. Mějte však na paměti, že svět kryptoměn patří stále mezi nejrizikovější investice.

Defi je skutečně v „začátečním stádiu“ a pořád se může zlepšovat a posouvat dál. Na druhou stranu tento projekt může skončit stejně rychle jako začal. Naštěstí tomu však nic zatím nenasvědčuje a pokud se bude celý kryptoměnový svět rozrůstat a získávat stále více a více investorů, tak i celý svět okolo decentralizovaných finančních služeb bude mít potencionál dosahovat dobrých výsledků.

Tým Admiral Markets

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Krízu v USA v blízkej dobe ani nečakajte
  Predtým ako mi začnete písať nenávistné komentáre a hejtovať môj optimizmus sa zamyslite nad tým, čo sa môže stať po tom, keď dočítate tento článok. Tento článok vás môže ovplyvniť a to tým spôsobom, že americké akcie ešte prikúpite. Alebo si zoberiete úver a všetky peniaze vrazíte do akcií. Jedine, žeby nie, možno všetko predáte a pôjdete all short. Poďme sa na to pozrieť. 😊
 • Krokodýli a FOREX
  Jaké je vaše nejoblíbenější zvířátko? Pro moji drahou kolegyni jsou to kočky, pro naši úspěšnou Asset manažerku je to fretka, pro mého dobrého kolegu je to přítelkyně, a pro mého druhého oblíbeného kolegu je to spousta přítelkyní. Každý to máme jinak a všechno je to dobré.
 • Kryptoměna EOS oslabuje, klíčové budou nové zprávy
  Růst EOS se ve středu a čtvrtek ve světle firemních událostí zcela zastavil. Ve čtvrtek (7. června) byla na hodnotě EOS 13,70 $ a konec poklesu byl v nedohlednu.
 • Kryptoměna TRON vypadá nerozhodně
  TRON se v polovině dubna obchoduje za 0,0512 $. Po vyšší volatilitě, která digitální měnu provázela v posledních dvou týdnech, se TRON vrátil do horizontálního pohybu.
 • Kryptomenové cyklusy
  Čo ak rast kryptomien bude pokračovať a zopakuje sa ich rastový cyklus? Potenciál nielen stovky ale aj tisícky percent. Práve vtedy keď je ticho a nehovorí sa o tom, tak je najlepší čas investovať. Je to teraz? Poďme si porovnať minulosť so súčasnosťou, pretože ako vieme, tak história sa opakuje, no vždy trochu inak, ale sú tam určité podobnosti.
 • Kryptomenový trh sa znova prebúdza
  Rok 2017 bol veľmi významný pre kryptomeny, pretože po prvýkrát už aj širšia verejnosť vedela čo je Bitcoin či iné kryptomeny, no stále to nie je také rozšírené. Po obrovskej bubline prišiel krach, no ten pravdepodobne skončil. Bitcoin sa dostal takmer na $3,000 a podľa mňa už si našiel dno a klesajúci cyklus skončil. Ak sa vezme kalendárne obdobie od začiatku januára po koniec decembra, tak toto bude druhý rok od roku 2009, kedy Bitcoin skončil v strate. Jedinečná príležitosť na nákup? Budúcnosť ukáže.
 • Kryptomenový výhľad na posledný kvartál roku 2020
  V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj kryptomien na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na kryptomeny Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Ripple z daily a weekly timeframe.
 • Kryptomeny ako „bezpečný prístav“?
  Medzi „bezpečné prístavy“ patrí švajčiarsky frank, japonský jen, štátne dlhopisy, vix, či zlato. Všetky tieto inštrumenty majú tendenciu posilňovať v prípade turbulentných udalostí na trhu. V takom čase nastáva averzia k riziku, ktorá vedie k jeho výpredaju a naopak nakupujú sa už vyššie spomenuté aktíva.
 • Kryptomeny dnes rekordne zleteli, za jeden deň klesli aj o 30%
  V utorok som sem pridával nižšie uvedený graf.
 • Kryptomeny robia desiatky percent za pár dní
  Dnes sa budem venovať len kryptomenám a niekoľkým grafom.
 • Kryptomeny zažili najhorší týždeň za posledné roky. Pôjde Bitcoin na nové dno?
  Minulý týždeň sa zapíše do histórie kryptomien ako rekordný – bohužiaľ však rekordné poklesy. Nejdem tu už rozoberať celkovú situáciu na trhoch a odvolávať sa na klasické trhy a vírus. Rád by som rozobral podrobnejšie grafy. Bitocin vznikol v roku 2008 a odvtedy v podstate nečelil žiadnej finančej kríze. O tom ako bude Bitcoin reagovať v čase krízy sme sa zatiaľ mohli len dohadovať. V tejto situácii ide halving aj všekto kryptomenový fundament absolútne bokom. Hlavným fundamentom je korona vírus a to ako sa jednotlivé ekonomiky s ním vysporiadajú. Poďme už však na tvrdú technickú analýzu a špekulácie odložme boko.
 • Krypto report
  Rok 2018 bol pre kryptomeny viac než zlý. Bol najhorší v dolárových hodnotách a trhová kapitalizácia poklesla z $900 mld. Až na $100 mld. Momentálne kryptomenový trh zažíva jeden z najdlhších poklesov (viac ako 400 dní) a percentuálne sú všetky kryptomeny dole približne 80-90%. Aký je náhľad do budúcna? Pozrime sa na rôzne udalosti ktoré môžu určiť ich budúci smer.
 • Kryptu nikto nerozumie
  Podľa môjho skromného názoru krypto tak skoro nepadne. Poviem vám dôvody, prečo si to myslím.
 • Která finanční aktiva prosperují z iráckých nepokojů?
  Iráčtí radikálové nezastavitelně postupují napříč republikou a postupně získávají pod svoji kontrolu stále více území. Bagdád už ztrácí moc nad hranicí se Sýrií. Na Blízký východ počátkem týdne dokonce zamířil i americký ministr zahraničí John Kerry.
 • Která investice na Trumpa nedá dopustit?
  Od amerických prezidentských voleb uběhlo 11 měsíců a leckde můžeme pozorovat, že opojení republikánským vítězem Donaldem Trumpem už z velké části vyprchalo. Takový americký dolar třeba během léta výrazně oslabil, když mu nijak nepomáhal chaos v administrativě a komunikaci Bílého domu.
 • Která komodita je v letošním roce zatím nejziskovější?
  Hliník, průmyslový kov, který je široce využíván ve všech oblastech výroby od produkce plechovek na nápoje, až po automobilové karoserie, se letos řadí mezi nejziskovější komodity. 15 procentním nárůstem ceny překonal v prvních 4 měsících letošního roku výkon zinku, a to o 2,7 procenta a mědi o 3,7 procenta. Tento kov zatím dosáhl v letošním roce nejvyšší ceny na úrovni 1 980 amerických dolarů za tunu.
 • Která měna je další na ráně?
  Turecko v loňském roce ukázalo učebnicový příklad měnové krize. Místní centrální banka ve světle slábnoucího kurzu domácí měny a rostoucí inflace až příliš dlouho váhala se zvyšováním úrokových sazeb, aby podpořila politicky žádoucí ekonomický růst. Po výprodejích tureckých aktiv zahraničními investory se nyní turecká lira nachází o několik desítek procent níže, země je bez devizových rezerv a potácí se v recesi doprovázenou 20procentní inflací.
 • Která měna se hodí pro carry trade?
  Příměří v obchodních válkách, nízká volatilita a chuť investorů po rizikových aktivech nyní přeje oblíbenému typů forexových obchodů, a to carry tradingu. Nákup vysokoúročených měn proti bezpečným přístavům bez úroku totiž může přinést jak kurzový, tak i swapový zisk. Z obchodovatelných měn jsme proto vybrali 2 s nejvyšším úročením, na které se podíváme trochu více do detailu.
 • Která měna spadne až na dno?
  Ve světle aktuální nejistoty na trzích můžeme uvažovat o tom, jestli propad některých měn má fundamentální základ. Nebo jestli přece jen u vybraných měn nejde o stádové chování spekulantů, kteří mají v podobných situacích tendenci házet všechny zajíce do jednoho pytle. V prvním případě by totiž kontrariánský nákup nedával příliš velkého smyslu, naopak v druhém případě je s velkou pravděpodobností otevření long pozice dlouhodobě ziskové s tím, jak se bude časem měna vracet ke své fundamentální hodnotě.
 • Která měna také chytne virus?
  Coronavirus zní jako hodně temné zaklínadlo z Harryho Pottera a zdá se, že kouzelnou moc má i v reálném světě, především pro vyvolání paniky na finančních trzích i jinde. Celá aglomerace Wuhanu je úplně izolovaná, British Airways zrušily všechny lety z a do Číny a můžeme pokračovat dále. Tato epizoda si tak vyžádá negativní dopad na čínskou a tím pádem i globální ekonomiku.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring