Úterý 22. červen 2021 06:19
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
Capital.com euro

Proč (ne)funguje technická analýza

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Technická analýza patří mezi nejpopulárnější metody pro odhad budoucího pohybu ceny. Ať už ceny akcie, komodity, měnového páru, akciového indexu nebo různých derivátů na tato aktiva. Oblíbenost technické analýzy spočívá především v jednoduchosti, srozumitelnosti a snadné dostupnosti jejích nástrojů. Kde se však bere jistota jejích uživatelů, že by měla fungovat? Výzkumy ukázaly, že úspěšnost formací technické analýzy se pohybuje kolem 50 %. Vychází tedy technická analýza skutečně z podstaty trhů a opakování historie, nebo je za přítomností formací technické analýzy něco jiného? Ortodoxní uživatele technické analýzy čeká možná smutný příběh, ale s veselým koncem.

Představme si člověka vracejícího se z povedeného flámu. Má něco upito a nedokáže kontrolovat směr své chůze. Každý jeho krok bude mířit se stejnou pravděpodobností nalevo jako napravo a navíc může být různě dlouhý. Většinou při pokusu o krok zůstane téměř stát na místě, někdy se podaří krok o normální délce. Výjimečně také zavrávorá nebo dokonce spadne a jeho „krok“ má pak velikost dvou nebo i více délek.

Jeho výslednou cestu bychom mohli bez problému nazvat náhodnou procházkou. A skutečně, procesy, které se řídí stejnými zákonitostmi jako cesta tohoto opilce, se ve statistice nazývají náhodnou procházkou, anglicky Random Walk. Ve statistice je tento proces definován tak, že každý další člen časové řady vzniklé tímto procesem získáme jako součet předchozího členu a náhodného čísla, takzvané náhodné složky. Hodnoty této náhodné složky se řídí normálním pravděpodobnostním rozdělením s danou střední hodnotou (v tomto případě 0) a s určitou směrodatnou odchylkou (obvykle 1). Stejně tak tomu bylo i v předchozím příkladu. Procesům s tímto pravděpodobnostním rozdělením se také říká bílý šum.

Ale proč to všechno děláme? Podívejme se na jeden z možných grafů vytvořených právě pomocí procesu náhodné procházky. V analogii našeho unaveného chodce by to mohlo představovat jednu z jeho možných cest při pohledu shora. Pokud si chcete vytvořit svou vlastní náhodou procházku, napište mi, ukážu vám postup.


Nebo jiný graf, vzniklý stejným způsobem.


Nepřipomínají vám něco?

Pokud ne, podívejme se na graf vývoje ceny ropy od září 2015 do konce června 2016.


Nebo třeba trhu zlata od konce července 2015 do konce června 2016.


Co mají všechny tyto grafy společného?

Každý, kdo někdy zavadil o technickou analýzu, určitě vidí, že ve všech grafech bychom ji mohli uplatnit. V grafech skutečných trhů tuto možnost považujeme za samozřejmou. My však technickou analýzu můžeme bez problému uplatnit také v grafech vzniklých procesem náhodné procházky. Zkusme to. Připomínáme, že náhodná procházka je jednoduchým procesem, kdy přírůstek (nebo úbytek) v každém bodě je náhodnou hodnotou řízenou normálním pravděpodobnostním rozdělením, v tomto případě se střední hodnotou 0 a směrodatnou odchylkou 1.Nacházíme trendy, trendové kanály, průrazy linií, úrovně supportů a rezistencí, stejně jako dvojitá dna/vrcholy a další známé formace technické analýzy. U grafů reálných trhů nás to nepřekvapí, ale kde se tyto formace vzaly v grafu vytvořeném na základě náhody? Že se nejedná o podvrh, si může každý sám ověřit. O postup, jak si vytvořit svou vlastní náhodnou procházku, mi můžete napsat v komentáři nebo ve vzkazu.

Odpověď na položenou otázku sice neznáme, ale na tomto procesu jasně vidíme, že jestliže je technická analýza aplikovatelná na náhodou řízený proces, není žádný fundamentální důvod, aby tam fungovala tak, jak nám její pravidla říkají. Kdybychom grafy náhodné procházky považovali za trhy a pokusili se je konzistentně obchodovat, byli bychom logicky v dlouhém období úspěšní asi z 50 %. Stejně jako ve skutečných trzích. Najdeme spoustu míst, kde by byla úspěšná a přibližně stejné množství míst, kde by úspěšná nebyla. Stejně jako na skutečných trzích.

Když se na to podíváme z druhé strany, zdá se, že formace technické analýzy jsou spíše vlastností procesu náhodné procházky nežli reálných trhů. Ostatně bylo také mnohokrát dokázáno, že vývoj cen na trzích lze do značné míry modelovat právě pomocí procesů náhodné procházky, i když s její pomocí nelze vysvětlit všechny jevy. Při akceptování těchto faktů je jasné, že pokud určité formace nacházíme v trajektoriích náhodné procházky, musíme je zákonitě nacházet i v trzích. Je to však pouze důsledek tvorby tohoto procesu a není žádný důvod, proč by se formace měly opakovat a měly by být v dlouhém období úspěšnější než přibližně v 50 % případů.

Naštěstí však existuje nejméně jeden důvod, proč by technická analýza přeci jen měla být úspěšná. Možným vysvětlením a záchranným kruhem pro její zastánce je hypotéza sebenaplňujících se předpovědí. Ta vyžaduje, aby technickou analýzu používalo dostatečné množství obchodníků stejným způsobem. To znamená, že při určité formaci tvořící se v trhu by všichni volili stejnou strategii. Například pokud se v trhu zformuje prodejní formace hlava a ramena, velké množství obchodníků dá na podobné cenové úrovně prodejní objednávky. Pak to budou právě tyto objednávky, které způsobí prodejní pohyb po proražení neckline a tedy úspěch technické analýzy.

Nebo jiný příklad, téměř většina traderů (retailoví obchodníci, dokonce i velké banky a další velcí hráči) používá v tradingu základ technické analýzy, což jsou supporty a rezistence, kde samozřejmě každý trader je může používat jiným způsobem, ovšem základ je prakticky stejný, nakupovat na supportech a prodávat na rezistencích nebo naopak spekulovat na jejich průraz. A proto i obchodní pokyny těchto účastníků na základě tohoto nástroje technické analýzy jsou mnohdy podobné, což má na následek, že velké objednávky mnoha účastníků trhu způsobí pohyb daným směrem. To je možná také důvod, proč základní nástroje jako supporty a rezistence mohu fungovat mnohdy lépe než komplikované a složité metody technické analýzy.

Tímto článkem jsem chtěl ukázat, že opravdu není důležité, jestli někdo v tradingu používá indikátory, divergence, grafické formace, orderflow, market profile, Price Action nebo jiné nástroje technické analýzy. Vždy je to totiž jen otázka určitě pravděpodobnosti a nikdo nedokáže číst trhy na 100 %, už z principu je to nemožné. Pouze na samotnou technickou analýzu se totiž nelze zcela spolehnout. To co vede k úspěchu v tradingu totiž vůbec není metoda, kterou trader používá. Je to totiž hlavně psychologie - myšlení tradera a v neposlední řadě pak money management. Z kvalitním money managementem, kladným poměrem rizika a zisku (poměr RRR) nám totiž ve finále stačí i ona spěšnost dokonce i pod 50 %.

Pokud jste kombinací různých nástrojů technické analýzy nalezli svůj obchodní systém, který má úspěšnost vyšší než 50 %, tak je to jedině dobře, ovšem pamatujte, že strategie je jen 10 % úspěchu tradera, 30 % je money management a 60 % podceňovaná psychologie?

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Proč klesá cena ropy, když OPEC snížil těžbu?
  Cena ropy se předchozí týden propadla pod hodnotu 50 dolarů za barel prvně od loňského prosince, když nárůst zásob surové ropy v USA paralyzoval snahy zemí OPEC a 11 dalších producentů ropy snížit celkovou nabídku suroviny na světovém trhu. Saúdská Arábie, největší producent ze zemí OPEC, se zavázala snížit denní objem těžby o téměř půl miliónu barelů denně. Jakožto hlavní a největší reprezentant skupiny OPEC šla vzorem a v lednu zredukovala denní objem těžby nad rámec dohody. Prosincový závazek členů OPEC vedl k zvýšení ceny ropy a její stabilizaci nad úrovní 50 USD za barel. Nicméně Spojené státy využily situace a dražší ropa vedla k obnově břidlicových vrtů. Ve výsledku stouply zásoby černého zlata v USA a ropa dostala ránu od medvědů. Nyní je otázka, zda bude OPEC trpělivě držet nižší limity těžby, když na nich parazitují USA.
 • Proč klesá cena zlata? Kde a kdy se zastaví?
  Propad ceny zlata na 5letá minima (nejníže od března 2010) je aktuálně poslední demonstrací silného výprodeje probíhajícího na komoditním trhu, který už přes rok zřetelně sledujeme hlavně prostřednictvím trhu s ropou. Cenu zlata před dalším poklesem neuchránil ani výprodej čínských akcií a s ním související panika z prasknutí další bubliny.
 • Proč koruna neoslabuje?
  Křivka nově nakažených v Česku jde stále prudce nahoru, velká část služeb a maloobchodu se uzavírá a druhá vlna pandemie způsobí mnohem pomalejší oživení ve tvaru W a také výrazně hlubší deficity státního rozpočtu pro letošní i příští rok. Česká měna se ale stále drží v blízkosti 27,20 koruny za euro. Na těchto úrovních se obchodovala i před měsícem, i když se od té doby vyhlídky ekonomiky i nákazy změnily výrazně k horšímu. Můžeme čekat nevyhnutelné oslabení s příležitostí na short koruny?
 • Proč koruna tolik oslabila?
  Tento týden zveřejní Český statistický úřad novou sadu čísel, která by měla ukázat, že v srpnu česká ekonomika pokračovala ve velmi slušném oživení. Už data o výrobě automobilů naznačila, že po sezónním očištění by srpnový průmysl měl meziročně ztrácet jen v nižších jednotkách procent. Maloobchod by dokonce měl meziročně nějaké procento přidat, což je za dané situace ve světle katastrofických ekonomických prognóz vlastně mimořádně pozitivní výsledek.
 • Proč kupuji zlato?
  Dnes v 16:40 jsem vybral zisk z poklesu indexu S&P za tento týden. I když si myslím, že je zde stále velký prostor pro další propad, je středa ideálním dnem pro otočku o 180°. Ale o tom asi rozhodne Fed a obchodníci na Wall Street.
 • Proč mám rád Formuli 1
  Vím, že každý příměr tak trochu kulhá. Když se ale člověk pouští do neznáma, snaží se najít něco, s čím by to neznámo ztotožnil. Díky tomu se na té cestě necítí tak moc sám a bezbranný. Zkuste se se mnou zamyslet nad tím, jak hodně je naše bytí v tradingu podobné působení týmů ve Formuli 1.
 • Proč na forexu záleží na vašem psychickém rozpoložení?
  Pokud jste již někdy alespoň narazili na forexový trh, pravděpodobně již víte, že se jedná o zdaleka největší finanční trh na světě co do objemu realizovaných obchodů. Pravděpodobně také víte, že na forexu nejsou žádné zvláštní bariéry vstupu a obchodovat tak může prakticky kdokoliv. Obchodování na forexu má však svá rizika. Pokud již nějakou dobu studujete informace o forexu, uřčitě jste již četli rady odborníků, kteří tvrdí, že abyste byli schopni na forexu efektivně riskovat vaše prostředky, musíte se zaměřit na duševní a psychologickou přípravu. Tomuto tématu se bude věnovat dnešní příspěvek.
 • Proč nebudou backtesty nikdy stoprocentní
  Myslím si, že jsem na tuto věc už jednou krátce upozorňoval v nějakém článku, který se věnoval něčemu jinému. Backtesty jsou skvělá věc, jen je nutné nebrat je jako dogma, které stoprocentně kopíruje naši strategii v historických datech. No a dnes vám ukážu proč.
 • Proč nebudu provozovat fond
  V minulých týdnech jsem několikrát dostal otázky, týkající se možnosti obchodovat pro někoho nebo za někoho.
 • Proč nebývá moudré následovat tvrzení některých analytiků
  V reportážích, článcích, či v dalších jiných nejrůznějších publikacích, které se vztahují k investičním analýzám, se můžeme velmi často v souvislosti s aktivy, měnovými kurzy, či jejich prognózami, setkat s výrazy typu (ne)férový, či pod/nadhodnocený. Hlavním tématem tohoto článku však nebude to, zda je, či není trh pod/nadhodnocen, nýbrž se zde budeme zabývat lidmi, kteří tuto informaci podávají veřejnosti a také tím, co je možné od jejich publikací očekávat.
 • Proč nefungují populární metody technické analýzy
  Technická analýza
 • Proč nehrajeme ruletu?
  Všichni známe pocit marnosti v rozhovoru s člověkem, který o tradingu neví téměř nic, zato však ví zcela neochvějně to, že se jedná o pouhý hazard. Téma rulety je nabíledni a takový hovor k němu vždy naprosto neomylně dospěje. Je potom pro nás složité argumentovat někomu, kdo nejenže neví nic o tradingu, ale ani o té zmiňované ruletě. Upřímně si řekněme, kdo vůbec ví, že například americká ruleta nemá jen jednu nulu, ale nuly dvě.
 • Proč (ne)jen kritizovat?
  ..přiznat si chyby je těžší než kritizovat, fabulovat a obviňovat ostatní, že si své vlastní zisky vymysleli..
 • Proč neobchodovat jednoduše
  Jednoduchost v obchodování zpřesňuje rozhodování...
 • Proč nízké ceny ropy nevydrží dlouho?
  Po 4 letech vysokých cen ropy, které svými kroky trhu naordinoval kartel OPEC přišlo vystřízlivění, mohutný nárůst těžby a cenová válka, která zlevnila ropu až čtvrtinu původní hodnoty. Když se podobná situace opakovala v 80. létech, nedostala se ropa na svá předchozí maxima po dlouhých 25 let. Část analytiků proto předpokládá, že si budeme levných pohonných hmot užívat ještě dlouhá léta.
 • Proč obchoduji FOREX ?
  Proč stále více lidí volí právě měny ? Důvodů je celá řada. Obchodování s měnami je vůbec největším a nejoblíbenějším finančním trhem na světě.
 • Proč potřebujeme obchodní plán?
  Stejně tak, jako byste nezačali podnikat bez připraveného obchodního plánu, není vhodné se pouštět do obchodování na finančních trzích, pokud nemáte představu o tom, co obchodovat, jakou strategii používat, jaké budou podmínky pro vstup a výstup z pozice a další. Burza CME například popisuje obchodní plán jako „obchodní plán pro vaši tradingovou kariéru“. V tomto příspěvku se zaměřím na důležitost obchodního plánu pro vaši tradingovou kariéru.
 • Proč praktické ukázky?
  Občas, někde v nějaké diskuzi pod článkem zachytím povzdechnutí nad tím, k čemu vlastně jsou moje praktické ukázky. K čemu slouží, co mají vlastně demonstrovat a co se jejich prostřednictvím snažím komu dokázat.
 • Proč se ECB nevzdá záporných úrokových sazeb?
  Atraktivita eura se po výhře Emmanuela Macrona ve francouzských volbách a zrychlující ekonomice eurozóny výrazně zvýšila. Na páru s americkým dolarem euro prorazilo dlouhodobou rezistenci na 1,1500 a přidalo ještě několik procent. Další zisky eura jsou už ale málo pravděpodobné.
 • Proč se impulzivnost do forexového obchodování nehodí
  Pokud netrpělivě sledujete zprávy z trhu v očekávání událostí, které spustí prudký pohyb na trhu a vy tak realizujete v krátkém čase obrovský zisk, jste jedním z mnoha forexových traderů, kteří mají sklony k unáhleným obchodům. Ve forexovém obchodování však není prostor pro netrpělivost a impulzivitu. Právě naopak. Je to konzistence, která vám může pomoci stát se úspěšným obchodníkem na jakémkoliv trhu.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy