Pátek 19. duben 2024 09:41
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Intradenní obchodníci VI. (ztrátové obchody )

Napsal:   Sekce: 

V dnešní společnosti se neúspěch netoleruje, obecně společnost požaduje jen úspěch. Musíme být úspěšní při studiu, v zaměstnání, v životě a jinde.  Možná, že i tento obecný požadavek společnosti vedl k dnešní ekonomické krizi. Kolik politiků, bankéřů a manažerů přiznalo chybu ? Kolikrát jsme si ji přiznali sami ?  Z principu je to stejné i při obchodování na burze. Všude se píše o úspěšných Obchodních systémech, jak ten či onen je se svým systémem – stylem obchodování velmi úspěšný (ostatně o jak velký úspěch se jedná je dosti subjektivní). Přitom cesta k úspěšným obchodů je tvrdá a je lemována řadou neúspěšných nebo méně úspěšných obchodů. Přitom to je základní, poučit se z vlastních chyb a z chyb ostatních. Zjistit, kde mne “tlačí bota“ , kde dělám chyby a zda je můj Obchodní systém dobrý a zda není možné ho někde vylepšit (vždy je co zlepšovat). Nebo zda nemám nějaké špatné návyky nebo psychické bloky. Jedná se o sebereflexi. Přiznat si nedostatky, ty specifikovat a důsledně pracovat na jejich odstranění. 

I.

Ztrátové obchody bych rozdělil do dvou základních skupin :

1.      z cca 80 % jde o ztrátové obchody za které si můžeme sami. Např. nedokonalý Obchodní systém, který neřeší konkrétní situaci v trhu v konkrétním obchodním nástroji – měnovém páru.   Nebo jde o nedostatek disciplíny při dodržení byť kvalitního a vyzkoušeného Obchodního systému.

2.      z cca 20 % jde o ztrátové obchody které jsou způsobeny vlivy, které jsme nemohli předvídat. Např. nečekaná zpráva, výrok nějakého politika státu se silnou ekonomikou, nebo šéfa centrální banky, nečekaný výkyv na trhu atd. Nepředvídatelný vliv korelačních nástroje – např. akciového indexu, ropy atd.

Se skupinou ztrátových obchodů č. 1 je možné něco dělat a to lze jedině na základě jich kvalitního a věcného vyhodnocení v Obchodním deníku. I dnes po několika letech obchodování se mi stane, že udělám ztrátový obchod, dnes se většinou jedná o ztrátový obchod patřící do skupiny č. 2. Jsem jen člověk a tak sem tam nějakou chybu –  blbost udělám. Většinou se jedná o nedostatek disciplíny nebo nesoustředěnost při přípravě obchodu. Vyhodnocení každého ztrátového obchodu provádím přímo v okopírovaném grafu M 5 – M1, vždy v klidu a s nadhledem. Zde vyznačím situaci jak jsem ji pro daný obchod naplánoval. Vyznačím úrovně STARTU, CÍLE, STOP – LOSSU a vyznačím úroveň kde byl obchod ukončen. Dále zde vyznačím technické chyby kterých jsem se dopustil. Součástí vyhodnocení je i celková technická situace v grafu H1. Všechny okopírované grafy mají samozřejmě zakreslenou technickou situaci, která byla v okamžiku zahájení obchodu. Dále je součásti vyhodnocení i fundamentální situace, uvedení zpráv předcházející obchodu a zpráv následující do 30 – 60 min. po zahájení obchodu a situace v korelačních trzích. Slovní vyhodnocení pod grafem je stručné a obsahuje :

1.      Fundamentální situaci před zahájením obchodu a zprávy které se očekávají.

2.      Záměr obchodu, proč byl zahájen, za jakých technických startovacích znaků a fundamentální situace byl zahájen, a definice  úrovně cíle (TP), tedy proč byla úroveň cíle takto naplánována.

3.      Co se stalo, že vývoj obchodu vedl ke ztrátě a zda nebylo možné ukončit tento obchod s menší ztrátou, např. ukončení za market, posun SL. Jaký byl následný vývoj trhu po ukončení obchodu. To je důležité z důvodu, že např. byl malý SL a následný vývoj obchodu potvrdil původní plán a obchod by byl nakonec ziskový.

4.      Závěr, přesná a stručná specifikace chyb při tomto ztrátovém obchodu.

Bod č. 4 - Závěr je velmi důležitý pro statistiku, která v souhrnu všech ztrátových obchodů celkově ukáže zde se nejedná o nějakou systémovou chybu obchodního systému, nebo o nějaký stále se opakující špatný zvyk při obchodování. Buďte k sobě tvrdí a posuzujte své chyby a špatné návyky co nejlépe, aby jste s nimi mohli dobře a úspěšně bojovat.

Tři ztrátové obchody za sebou ukazují na nějaký systémový nedostatek nebo váš špatný zvyk. Nikdy po ztrátovém obchodu okamžitě neobchodujte ve snaze ztrátu nahradit, neboť ve hře jsou vaše nervy a emoce. Udělejte si přestávku, po ní proveďte s chladnou hlavou vyhodnocení ztrátového obchodu, závěr zahrňte do statistiky a po provedené opatření vedoucímu ke zjednání nápravy v klidu připravte další obchod. 

II.

Co udělat s probíhajícím obchodem který se dostal do ztráty ? Někdy bývá nejlepší reakce na probíhající ztrátový obchod okamžitě takový obchod ukončit za market – cenu na trhu. Zde do hry vstupují vaše emoce. Kdysi jsem četl, že nejtěžší věc tradera je zůstat ve vítězném obchodu a nejjednodušší věc je zůstat ve ztrátovém, je to pravda a mám to z vlastní zkušenosti mnohokrát potvrzené. Už v minulém článku jsem napsal, že elementární vlastností každého obchodníka musí být schopnost ukončit obchod v pravou chvíli. Důležité je hlavně určit, jestli tato chvíle už nastala a ve ztrátě nečekat, že se trh otočí v můj prospěch.

Volba mezi čekat a nebo zavřít obchod bývá obtížná. A to hlavně z hlediska psychiky. Nezavírejte obchod zbrkle, je třeba reagovat na to co v trhu - grafu vidíte a ne na to co by jste od trhu chtěli.  Je nutné v danou chvíli rychle vyhodnotit zda vývoj obchodu probíhá dle vašeho plánu vypracovaného pro tento obchod. Jste -li přesvědčeni, že pohyb trhu proti vaší pozici je jen malou korekcí a trh nevykazuje znaky proč by následně neměl pokračovat dál a udělat nám zisk, zůstaňte v trhu a překontrolujte pozici STOP – LOSSU. ( K rozhodnutí zda čekat a nebo ukončit obchod pomůže vyhodnocení aktuální situace v trhu dle Podmínek pro vstup do trhu a Znaků pro START z našeho Obchodního systému, jakoby jste posuzovali nový obchod který by byl proti vaší aktuální pozici)   V žádném případě STOP – LOSS nezvětšujte – více neoddalujte od vašeho STARTu. To je cesta do pekel. Naznačuje-li trh, že s původním směrem končí (třeba jste při STARTU přehlédli S/R nebo zapomněli na nějakou zprávu atd.) a nebo technicky vytváří znaky obratu a nikoliv korekce, okamžitě ukončete obchod za MARKET byť se ztrátou. Příště to vyjde lépe. Stanovte si třeba už při zahájení obchodu úroveň, při které v případě vývoje v trhu proti vašemu STARTU okamžitě ukončíte obchod za market. Jedná se o úroveň která je samozřejmě mezi úrovní STARTU a úrovní STOP – LOSSu. 

STOP – LOSS ( který považuji za jakousi pomyslnou záchrannou brzdu) slouží na ochranu našeho kapitálu proti nepředvídatelným pohybům na trhu a po STARTU by měl být co nejdříve a s ohledem na charakter trhu (jeho volatilitě a jiným faktotům) posunut směrem ke STARTU /(nikdy obráceně) tedy sníženo riziko. STOP – LOSS také používáme pro ochranu alespoň části už vytvořeného zisku – což lze v případě intradenních obchodů použít jen u větších ochodů o cca 30 – 50 bodech.

Zpočátku se budete se ztrátovými obchody setkávat častěji, ale se zvyšováním vašich zkušeností, zlepšováním Obchodního systému a odbouráváním špatných zvyků se bude počet ztrátových obchodů rychle snižovat. Nebojte se ztrátových obchodů a hledejte v nich poučení pro vaše další obchody. Začínejte s menšími objemy obchodů a s menšími obchody - s menším ziskem bodů. Do té doby než se tzv. “osmělíte” , co nejlépe doladíte svůj Obchodní systém a zvyky před zahájením obchodu a v jeho průběhu.

 

Úspěšný týden bez ztrátových obchodů.

 

 Příště : vynechané a předčasně ukončené obchody

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Integrácia schopností obchodníka
    Veľa sa popísalo o vlastnostiach úspešného tradera. Tieto by som zhrnul do troch podstatných termínov, ktoré vystihujú predpoklad profitability. Intelektualizácia, individualizácia a intenzifikácia. Každý z týchto troch činiteľov sú nevyhnutnou súčasťou a ich vzájomná prepojiteľnosť nie je ničím iným, ako cestou za úspechom.
  • Intervence ASIC, aneb nové regulace, kterým ESMA nesahají ani po kotníky
    Není tomu tak dávno, co se evropský tradingový svět otřásl ve svých základech, když se Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) rozhodl vydat určitá omezující nařízení, která značně ovlivnila chod moderního tradingu.
  • Intervence Japonské centrální banky
    Chtěl bych se podělit o zkušenosti s obchodem v době inervence dnes v 4:25 ráno
  • Intervence ještě nevymizely
    Éra kvantitativního uvolňování už pomalu končí. V USA i ve Velké Británii už tuto podporu ekonomika nepotřebuje, v eurozóně a v Japonsku spíše už není nově vytvořenými prostředky co nakupovat. Jedna centrální banka ale i nadále v tichosti na trhu nakupuje cenné papíry v objemu desítek procent domácího HDP. Jde o SNB, Švýcarskou národní banku, která je si na západní poměry drží minimální transparentnost.
  • Intervence na japonském jenu
    Měnový pár USD/JPY se po roce znovu přiblížil k hranici 150 japonských jenů za americký dolar. Tato hranice loni přiměla japonskou centrální banku (BoJ) k akci. Tehdejší intervence na podporu jenu i následné zvýšení limitu pro výnosy 10letých domácích vládních dluhopisů vedly k výraznému poklesu měnového páru USD/JPY.
  • Intervence v Japonsku?
    Japonská ekonomika se v posledních měsících dostala do deflace. Tento vývoj kontrastuje s ostatními částmi vyspělého světa, kde už inflace pomalu roste, protože efekt meziročního propadu cen komodit se postupně vyrovnává a ropa již působí jako akcelerátor cenového růstu.
  • Intradenní kolaps akciového trhu
    Analýza finančních instrumentů Dow Jones, EURUSD, EURJPY
  • Intradenní obchodníci III. (Co s fundamentální analýzou ?)
  • Intradenní obchodníci IV. (Co další analýzy - vlivy na trh ?)
  • Intradenní obchodníci VII. (vynechané a předčasně ukončené obchody)
    Postupně se ve svých článcích dostávám do oblasti strategie, taktiky a trochu i psychologie. Tuto oblast jsem tak trochu načal už v minulém článku VI – ztrátové obchody. Dnes bych se pokusil na tento článek navázat. Co vás nejvíce při obchodování naštve ? Ztrátový obchod ? Přehlédnutý nebo vynechaný obchod ? Nebo zbytečně předčasně ukončený obchod ?
  • Intradenní obchodníci V. (obchodní plán - systém a obchodní deník)
  • Intradenní obchody II. (základní otázka je .................)
    Základní otázka platná pro každého tradera
  • Intradenní obchody I. (pěkně od píky)
    O intradenních obchodnících byly napsány celé knihy...
  • Intradenní strategie na stříbro? I to je možné!
    Patrně zde není třeba zmiňovat všechny důvody, pro které se k obchodování stříbra uchyluje nemalá část traderské komunity. Co však třeba zmínit musíme je fakt, že tento drahý kov je v drtivé většině obchodován pomocí pozičního (swingového) tradingu. Strategie jednoho z členů našeho Purple Trading Clubu, Milana Klebana, jde v tomto ohledu zcela proti proudu. Ukáže vám, jak obchodovat stříbro intradenně a dravým způsobem.
  • Intradenní systém
    Ahoj, to jsem zase já Ell. Dnes sem si řekl že napíšu článek o systému, který vznikl po osmi letech docela tvrdé práce. Mohl jsem samozřejmě nechat naprogramovat indikátor, o kterém jsem v minulosti mluvil, ale většina lidí si ho nezaslouží, takže mám pro vás manuální systém, který taky leccos umí.
  • Intradenný obchodný systém (15min TF + 1H TF)
    Trendový obchodný systém založený na S/R úrovniach
  • Intuice a instinkt v tradingu: Jak to funguje a na co si dávat pozor
    V posledních dnech se hned v několika příspěvcích rozjela naplno diskuse o tom, jestli jsou intuice a instinkt v tradingu dobrým nástrojem. Intuice a instinkt je do jisté míry filozofický koncept, nad kterým si láme člověk hlavu po staletí. Téměř se mi zdá, že došlo k nedorozumění v tom, co vlastně slova znamenají podle moderní vědy.
  • Intuice při tradingu
    Většina mých článků začíná větou k zamyšlení: “Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.?
  • Intuitívne a inštinktívne obchodovanie
    Nasledujúci článok je písaný ako reakcia na článok: „Intuitivní a instinktivní obchodování – nikdy!“. Nie ako obhajoba môjho článku: „Typické obchodné chyby“, ktorý spomínanému článku predchádzal. Tento článok píšem len ako vysvetlenie vecí vytrhnutých z kontextu. Vysvetlenie niečoho, čo mi bolo podsunuté a pritom to bolo viac ako zavádzajúce.
  • Intuitivní a instinktivní obchodování – nikdy!
    Nedávno jsem četl článek, ve kterém autor, mimo jiné, mluvil o intuitivním obchodování. Dokonce hovořil o tom, že zadávání obchodů na základě intuice a instinktu je znakem profesionality tradera. Už když jsem to četl, říkal jsem si, že to tak rozhodně není. Ale pár dnů jsem o tom ještě trochu uvažoval, no a dospěl jsem k závěru, že k tomu musím něco říct.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
BidAskBit
DeGiro
FX Global
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace