Pátek 29. březen 2024 11:42
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader

Summit G7 našel shodu v oblasti obchodu

28.05.2017 09:18  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Sedm nejvyspělejších ekonomik světa (G7) včera v italské Taormině přijalo po složité debatě závěrečné prohlášení, ve kterém se mimo jiné shodlo na nutnosti boje proti protekcionismu ve světovém obchodu a na ochotě zavést další sankce vůči Rusku kvůli jeho počínání na Ukrajině. Shodu naopak státy nenašly v otázce podpory naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu. Proti schválení tohoto bodu se postavily Spojené státy.

Ke schválení usnesení o boji proti protekcionismu dospěly státy G7 podle německé kancléřky Angely Merkelové po "velmi tvrdé" debatě, v níž se podařilo amerického prezidenta Donalda Trumpa přesvědčit o správnosti boje proti ochranářským opatřením a dodržování nastavených pravidel obchodu.

Také ve vztahu k Rusku se podařilo zástupcům zemí G7 amerického prezidenta přesvědčit, aby podpořil usnesení o možnosti uvalit na Moskvu kvůli destabilizaci východní Ukrajiny další sankce. Pokud Rusko začne dodržovat minské dohody, jsou státy G7 ale ochotny zvážit zrušení sankcí. Trump v minulosti avizoval snahu o zlepšení vztahů s Ruskem.

EU a USA uvalily sankce na Rusko po jeho anexi Krymu v roce 2014. Tehdy také skupina nejvyspělejších zemí světa, která se dříve scházela ve formátu G8 včetně Ruska, pozastavila Moskvě členství v této skupině.

Přesvědčit se Trumpa naopak zbylým státníkům nepodařilo v otázce ochrany klimatu. Už kolem poledne světové agentury informovaly, že se šest států dohodlo, že nechají USA ještě čas na rozhodnutí stran pařížské dohody o ochraně klimatu. Podporovat její naplňování se nakonec skutečně zavázalo jen Německo, Itálie, Francie, Japonsko, Kanada a Británie. "Spojené státy americké jsou v procesu revidování své politiky o změnách klimatu a pařížské dohody, tudíž se nepřipojují ke konsensu v této problematice," uvádí se v závěrech summitu.

Dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa tehdejšího prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát, není pro USA právně závazná, Trump ji tedy může vypovědět. Včera na twitteru americký prezident uvedl, že konečné rozhodnutí o klimatické dohodě učiní příští týden.

Německá kancléřka Angela Merkelová označila diskusi G7 o klimatu "za velmi neuspokojivou". Závěry summitu k migraci naopak označila za "rozumné". Vyslovila nicméně politování, že tomuto tématu vrcholná schůzka nevěnovala tolik prostoru, kolik by si přála hostitelská Itálie, k jejímž břehům připlouvají tisíce migrantů z Afriky. Itálie si původně přála vyzvednout pozitivní aspekty migrace. Její snaha ale ztroskotala již před začátkem summitu kvůli odporu amerického prezidenta, který chtěl zdůraznit především bezpečnostní aspekty.

Plná shoda včera panovala na postupu při řešení severokorejské krize. Summit KLDR vyzval, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Na světové společenství lídři G7 apelovali, aby "zdvojnásobilo své úsilí" při vymáhání dodržování rezolucí OSN vůči KLDR.

Poradce Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Herbert McMaster se na tiskové konferenci po summitu G7 vrátil také ke čtvrtečnímu summitu NATO v Bruselu. Skutečnost, že Trump ve svém projevu výslovně nezmínil, že USA nadále podporují článek pět alianční smlouvy, nebyla podle něj úmyslná. Podpora článku, podle kterého se útok na jednoho člena považuje za útok na celou alianci, byla podle McMastera v Trumpově řeči obsažená, i když nebyla přímo vyslovená.

Zdroj: Reuters, ČTK, Twitter

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Summit EU vzkázal Británii, že lepší dohodu o brexitu mít nebude
    Čtyři měsíce před britským odchodem z Evropské unie potvrdil dnes mimořádný summit EU text dohody, kterou se má historicky první odchod členské země řídit. Schválil také politickou deklaraci popisující, jak si obě strany představují budoucí těsnou spolupráci v řadě oblastí, včetně klíčového hospodářství. Prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí zároveň poslali jednoznačnou zprávu britské sněmovně, když opakovaně zdůrazňovali, že nynější dohoda je nejlepším kompromisem, jakého bylo možné za 524 dnů vyjednávání dosáhnout, a na dojednání něčeho jiného může Londýn zapomenout.
  • Summit G20 bude řešit hlavně dluhovou krizi
    Centrálním tématem summitu skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20...
  • Summit G20 míří k dohodě o podpoře globální ekonomiky
    Šéfové zemí tvořících skupinu největších ekonomik (G20) se dnes na úvod dvoudenního rokování ve...
  • Summit G20 na Bali se bude zaměřovat zejména na válku na Ukrajině a její dopady
    Dopady ruské invaze na Ukrajinu a narůstající napětí mezi Čínou a Západem bude v popředí zájmu summitu velkých světových ekonomik G20, který začíná v úterý na indonéském ostrově Bali. Pozornost bude upřena také na první osobní setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga od té doby, co se Biden stal prezidentem.
  • Summit G20 se bude patrně věnovat nepoctivým obchodním praktikám
    Ministři financí a guvernéři centrálních bank 20 největších ekonomik světa (G20) se příští týden na svém summitu v Buenos Aires zaměří hlavně na obchod. Ve svém prohlášení zveřejněném na závěr zasedání slíbí boj proti nepoctivým obchodním praktikám a zdůrazní úlohu pravidel globálního obchodu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na návrh závěrečného prohlášení, do kterého měla možnost nahlédnout. Setkání se koná v době, kdy Spojené státy zvyšují hrozbu globální obchodní války zavedením dovozních cel na ocel a hliník.
  • Summit G20 se zaměří na růst ekonomik
    Australské město Brisbane o víkendu hostí summit skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa...
  • Summit G20 v Římě se věnuje klimatu a také zdravotní a ekonomické krizi
    V Římě se koná summit největších světových ekonomik G20, kde se státníci osobně setkávají poprvé po téměř dvouleté pauze vyvolané pandemií. Právě zdravotní a ekonomická krize způsobená šířením koronaviru se stala jedním z důležitých témat prvního dne jednání, podle očekávání by však měla být hlavním bodem debata o klimatu. Účastníci se také chystají schválit dohodu o minimálním zdanění, upozornila agentura Reuters.
  • Summit G20 zachoval rovnováhu klimatu i obchodu
    Summit velkých světových ekonomik G20 pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Na tiskové konferenci to na závěr dvoudenních jednání v Hamburku dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.
  • Summit G7 kvůli sporům o cla skončil fiaskem
    Dvoudenní summit ekonomicky nejvyspělejších zemí G7, který se od pátku konal v Kanadě v napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku, skončil fiaskem navzdory snahám o uhlazení sporů. Americký prezident Donald Trump, který schůzku opustil předčasně, totiž nakonec v noci na dnešek SELČ stáhl svou podporu už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení. V příspěvcích na twitteru se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua, který předtím na tiskové konferenci chování USA kritizoval.
  • Summit G7 kvůli sporu o obchod bude asi bez závěrečného komuniké
    Summit skupiny sedmi největších ekonomik světa G7, který se uskuteční ve Francii na konci tohoto týdne, bude zřejmě bez společného závěrečného prohlášení. Důvodem jsou neshody mezi jednotlivými zeměmi ohledně obchodu. Bude to poprvé, kdy summit G7 skončí bez vydání závěrečného komuniké od roku 1975, kdy se tato setkání začala konat. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele japonské vlády. Už loni ale prezident USA Donald Trump schůzku opustil předčasně a stáhl svou podporu beztak velmi opatrně formulovaného usnesení.
  • Summit G7 podpořil Ukrajinu, slíbil protiruské sankce a věnoval se klimatu
    Další rozhodná podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko, důraznější ochrana klimatu a také výzva Číně, aby dodržovala lidská práva - to jsou hlavní výsledky třídenního summitu skupiny světových ekonomik G7, který dnes skončil v bavorském alpském zámku Elmau. Představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA chtějí ještě zpřísnit již tak bezprecedentní sankce proti Rusku mimo jiné o zákaz dovozu ruského zlata. Ve hře je i zastropování cen ruských energetických surovin.
  • Summit G7 se bude věnovat Ukrajině a klimatu, připojí se Zelenskyj
    V bavorském alpském zámku Elmau dnes budou na summitu velkých světových ekonomik G7 představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA společně se zástupci Evropské unie jednat o situaci na Ukrajině. K jednání se digitálně připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země přes čtyři měsíce vzdoruje ozbrojené ruské invazi. Summit začal v neděli a skončí v úterý.
  • Summit G7 se koná v napjaté atmosféře
    V kanadském La Malbaie dnes v napjaté atmosféře začal dvoudenní summit sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7), společné závěrečné prohlášení se ale kvůli vzájemnému nesouladu neočekává. S odvoláním na nejmenovaného představitele G7 to napsala agentura Reuters. Účastníci schůzky ještě před zahájením programu hovořili o tom, že jednání nebudou snadná kvůli jejich nesouhlasu s obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům již ohlásil, že Trump z Kanady odletí v sobotu ještě před koncem pracovních debat.
  • Summit G7 se postavil za Ukrajinu a připravuje další protiruské sankce
    Šéfové států a vlád skupiny velkých světových ekonomik G7 se dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně postavili za Kyjev, který přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi. Slíbili, že Ukrajina si rozhodne o své budoucnosti výhradně sama, a zároveň ohlásili další vystupňování tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj státníky požádal o další zbraně a další protiruské sankce. Podle USA už G7 další odvetná opatření připravuje, cílit mají mimo jiné na ruský zbrojní průmysl a možná i na vývoz ruské ropy.
  • Summit G7 v Bavorsku začal, kancléř přivítal pozvané státníky
    Summit sedmi velkých světových ekonomik G7 oficiálně začal, německý kancléř Olaf Scholz krátce po poledni v bavorském alpském zámku Elmau přivítal amerického prezidenta Joea Bidena, britského premiéra Borise Johnsona, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, italského premiéra Maria Draghiho, japonského premiéra Fumia Kišidu a kanadského ministerského předsedu Justina Trudeaua. Vrcholná schůzka potrvá tři dny a skončí v úterý kolem poledne.
  • Summit G7 zřejmě bude poznamenán spory se Spojenými státy
    Dvoudenní summit vedoucích představitelů skupiny předních vyspělých zemí G7, který v pátek začne v kanadském městě La Malbaie, bude zřejmě poznamenán spory mezi Spojenými státy a zbývajícími šesti členy skupiny. Kanadský premiér Justin Trudeau chce setkání zaměřit na otázky týkající se hospodářského růstu. Podle analytiků však pro něj bude obtížné udržet pod kontrolou napětí v rámci skupiny v době, kdy obchodní a diplomatické kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa do značené míry izolovaly Spojené státy a vytvořily riziko poklesu významu G7.
  • Summit o rozpočtu EU Michel přerušil, jedná s lídry zvlášť
    Včerejší mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady Charles Michel po několika hodinách přerušil. Nyní si k bilaterálním jednáním zve lídry jednotlivých unijních zemí. Poté podle informací ČTK kolem půlnoci hodlá shrnout situaci a do pátečního rána na základě schůzek připravit nový rozpočtový návrh.
  • Summit se bude zabývat vztahy EU a Číny
    Premiéry a prezidenty zemí EU čeká ve čtvrtek u pracovní večeře v Bruselu hledání odpovědi na otázku, zda je stále vlivnější a hospodářsky silnější Čína pro Evropu především konkurent, nebo její strategický partner. Unie se totiž chystá na počátku dubna na klíčový summit s Čínou, kde hodlá Pekingu nabídnout například uzavření ambiciózní investiční dohody už v roce 2020 nebo spolupráci při reformě Světové obchodní organizace (WTO). Otevřít chce ale i sporné otázky jako je nadprodukce oceli či ochrana duševního vlastnictví.
  • Summitu APEC dominovala politika USA
    Sobotnímu summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dominoval zájem...
  • Summitu G7 budou zřejmě dominovat spory s USA
    Spory mezi Spojenými státy a šesti dalšími předními ekonomikami světa s největší pravděpodobností poznamená dvoudenní summit představitelů skupiny zemí G7, který dnes začíná v kanadském městě La Malbaie. Jakkoli chce kanadský premiér Justin Trudeau setkání zaměřit na problematiku hospodářského růstu, podle analytiků bude obtížné udržet pod kontrolou napětí v rámci skupiny v době, kdy obchodní a diplomatické kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa do značné míry USA izolovaly a hrozí snížit význam G7.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader